Present მანანა

4,838 views

Published on

Published in: Entertainment & Humor, Sports
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
4,838
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
14
Actions
Shares
0
Downloads
34
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Present მანანა

  1. 1. ი.კრილოვი /თარგმანი ა. წერეთლისა/<br />,,ჭრიჭინა და ჭიანჭველა”<br />პრეზენტაციის ავტორი: მ. ჯანელიძე<br /> mananajanelidze@gmail.com <br /> პრეზენტაცია მომზადდა ქართულისა <br />და ხელოვნების ინტეგრირებული<br />გაკვეთილისათვის III კლასში.<br /> 3. 05. 2010.<br />
  2. 2. გაკვეთილის მიზანი<br /> ქართული ენა<br />მოსწავლეები:<br />* შეძლებენ ტექსტის აზრობრივ დაყოფასა და თითოეული <br /> მონაკვეთის დასათაურებას;<br /><ul><li> შეძლებენ, შეაფასონ პერსონაჟთა საქციელი.</li></ul> გამოუმუშავდებათ დასკვნების გამოტანის, საკუთარი <br /> აზრის დასაბუთებისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევები. <br />
  3. 3. გაკვეთილის მიზანი<br /> ქართული ენა<br />მოსწავლეები: <br /> * იმუშავებენ ენობრივ მასალაზე;<br />* დაინახავენ ისტ-ის საშუალებების<br /> გამოყენების უპირატესობას.<br />
  4. 4. გაკვეთილის მიზანი<br /> ხელოვნება<br /> მოსწავლეები:<br /> მიმოიხილავენ ხელოვნების დარგებს:<br /> ლიტერატურას, მუსიკასა და ხატვას; <br /> შეძლებენ ტექსტის როლებში წარმოდგენას,<br /> ლექსის დაწერას, ნახატის შექმნასა და სიმღერას.<br />:<br />
  5. 5. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი<br /> შედეგები და ინდიკატორები<br /> ქართული ენა <br /> ქართ. III. 4. მოსწავლე დამოუკიდებლად<br /> კითხულობს და იგებს სხვადასხვა<br /> ტექსტს მისთვის ნაცნობ თემაზე;<br /> * ყოფს ტექსტს შინაარსობრივ ნაწილებად<br /> და ასათაურებს მას. <br /> ქართ. III. 2.მარტივი გამოთქმებით აფასებს <br /> ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ<br /> საქციელს.<br />
  6. 6. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი<br /> შედეგები და ინდიკატორები<br /> ქართული ენა<br /> * მარტივი გამოთქმებით აფასებს <br /> ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ<br /> საქციელს, ცდილობს ახსნას საკუთარი<br /> მოსაზრებები.<br />ქართ. III. 3. მოსწავლე იყენებს ძირითად <br /> ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს.<br /> * მართებულად სვამს კითხვებს.<br />
  7. 7. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი <br /> შედეგები და ინდიკატორები<br />ხელოვნება<br />ს.გ. III.7. წარმოადგენს ინდივიდუალურ, ან <br /> ჯგუფურ ნამუშევრებს და <br /> თანაკლასელებს უზიარებს აზრსა<br /> და იდეებს. <br /> * წარმოადგენს როლურ გათამაშებას;<br /> ქმნის ლექსს; შინაარსს გადმოსცემს <br /> ნახატით; მღერის. <br />
  8. 8. ქართული ენა<br /> აქტივობა № 1 /2 წთ/<br /> კომპიუტერის დახმარებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ<br />ჭრიჭინასა და ჭიანჭველას ფოტოსურათებს,<br /> რომლებიც დაეხმარებათ წინა დღით ახსნილი<br />ტექსტის უკეთ გაგებაში.<br />
  9. 9.
  10. 10. აქტივობა № 2 /8 წთ/<br /> ჩუმად წაიკითხეთ წინა გაკვეთილზე ახსნილი<br /> ტექსტი, დაყავით აზრობრივად და თითოეულ <br /> მონაკვეთს შეურჩიეთ სათაური. <br /> მუშაობთ ჯერ ინდივიდუალურად, შემდეგ - <br /> -ჯგუფურად. სამუშაოს ასრულებთ ფერად <br /> ბარათებზე და აკეთებთ პრეზენტაციას.<br />
  11. 11. აქტივობა № 3 /3 წთ/<br /> * აზრობრივად დაყოფილი ტექსტის თითოეულ<br /> ნაწილს, თანმიმდევრობით, დაუსვით შესაბამისი<br /> კითხვები და პასუხები გაეცით ტექსტის <br /> გამოყენებით. <br />მუშაობა მიმდინარეობს ინდივიდუალურად.<br />
  12. 12. აქტივობა № 4 /10 წთ/<br /> ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო <br /> შეკითხვებს:<br /> * როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული?<br /> * რის გამო შეშინდა ჭრიჭინა?<br /> *თქვენი აზრით, დასახმარებლად, ჭრიჭინა, რატომ<br /> მიადგა ჭიანჭველას?<br /> * გონივრულია ჭიანჭველას მიერ დასმული <br /> შეკითხვა? რატომ?<br /> * ჭრიჭინას პასუხმა რა გრძნობა აღძრა თქვენში?<br /> რატომ? <br />
  13. 13. აქტივობა № 4 /10 წთ/<br /> ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო<br /> შეკითხვებს: <br />* თქვენი აზრით, სამართლიანია ჭიანჭველას<br /> განაჩენი?<br />*თქვენ როგორ მოიქცეოდით თითოეული <br /> მათგანის ნაცვლად?<br />
  14. 14. გონებრივი იერიშის რუკა: /1 წთ/<br /> როგორ ადამიანს მოგაგონებთ ჭრიჭინა?<br />უქნარა<br />უდარდელი<br />ზარმაცი<br />წინდაუხედავი<br />მხიარული<br />შეშინებული<br />გაწბილებული<br />სხვისი <br />მოიმედე<br />
  15. 15. გონებრივი იერიშის რუკა: /1 წთ/ <br /> როგორ ადამიანს მოგაგონებთ <br /> ჭიანჭველა?<br />მშრომელი<br /> საქმიანი<br />წინდახედული<br />შორსმჭვრეტელი<br />შეუბრალებელი<br /> გულქვა<br />სამართლიანი<br />
  16. 16. აქტივობა № 4 /10 წთ/<br />ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო<br /> შეკითხვებს:<br /> * თქვენი აზრით, როგორ წარიმართებოდა<br /> ჭრიჭინას ბედი მას შემდეგ, რაც ჭიანჭველამ<br /> კარი მიუხურა?<br /> * როგორ გააგრძელებდით იგავ-არაკს?<br /> * რას გვასწავლის ეს იგავ-არაკი?<br /> * გაიხსენეთ ანდაზები, რომლებსაც<br /> მიუსადაგებდით იგავ-არაკს. <br />
  17. 17. აქტივობა № 4 /10 წთ/<br /> ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო<br /> შეკითხვებს: <br />*უკვე შესწავლილ რომელიმე ნაწარმოებთან <br /> ხომ არ გაავლებდით პარალელს?<br />* თქვენ აღნიშნეთ, რომ ჭრიჭინა უდარდელ,<br /> უსაქმურ, მუდამ მხიარულ და გართობის <br /> მოყვარულ ადამიანს მოგაგონებთ. რომელ <br /> ქართულ ფილმში გინახავთ მსგავსი პერსონაჟი? <br />
  18. 18. აქტივობა № 5 /4 წთ/<br />* დასვით კითხვები და წინადადებაში მოძებნეთ <br /> შესაბამისი მეტყველების ნაწილები.<br /> მუშაობა ინდივიდუალურია. <br /> ერთი ზარმაცი ჭრიჭინა ჭიანჭვე-<br /> ლას ეწვია. <br />
  19. 19. ხელოვნება<br /> აქტივობა№ 1 /2წთ/<br /> * ისაუბრეთ, რა მსგავსება და განსხვავება <br /> შეიძლება იყოს ხელოვნების დარგებს - <br /> ლიტერატურას, მუსიკასა და მხატვრობას <br /> შორის.<br />
  20. 20. აქტივობა № 2 /10 წთ/<br /> ჯგუფური სამუშაო:<br />I ჯგუფი - იგავ-არაკი წარმოადგინეთ როლებში;<br />II ჯგუფი - დაწერეთ იგავ-არაკის გაგრძელება <br /> ლექსად;<br />III ჯგუფი - ტექსტის შინაარსი გადმოეცით<br /> ნახატით;<br />IV ჯგუფი - შეასრულეთ სიმღერა <br /> ,,კინო-ფილმიდან ,,ჭრიჭინა.”<br />
  21. 21. აქტივობა № 3 /1 წთ/<br /> ვუჩვენებ კადრს კინო-ფილმიდან ,,ჭრიჭინა.”<br />
  22. 22.
  23. 23. საშინაო დავალება /1 წთ/<br />ზეპირი: <br />ტექსტი ისწავლონ ზეპირად და შინაარსით.<br /> წერითი:<br />ანდაზის: ,,რაც მოგივა დავითაო, ყველა შენი<br /> თავითაო” მიხედვით, შეადგინეთ მოთხრობა. <br />
  24. 24. შეფასება:<br />ქართული ენა<br />განმავითარებელი, ინდივიდუალური <br /> შეფასება კომენტარებითა და შეფასების<br /> ცხრილში მოცემული რუბრიკების <br /> მიხედვით; წინასწარ დამზადებული<br /> სიმბოლოებით.<br />
  25. 25. შეფასების ცხრილი:<br />
  26. 26. შეფასება:<br /> ხელოვნება<br /> განმავითარებელი კომენტარები და <br /> შეფასების ცხრილი.<br /> მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებასა<br /> და ურთიერთშეფასებას.<br />
  27. 27. შეფასების ცხრილი:<br />
  28. 28. მადლობა ყურადღებისათვის!<br />

×