1. 3. RANCANGAN MENGAJAR ( BERPUSATKAN GURU - PILIHAN )
Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah
Subjek : Elektrik dan Elektronik
Tarikh : 30/4/2013 Tingkatan: 2 Cemerlang
Masa : 9.00 pagi – 9.40 pagi Kehadirian: /25 Orang
Topik : Kreativiti dan Reka cipta
Objektif Pembelajaran :
a) Menyenaraikan tiga/empat alatan tangan dan tiga/empat komponen kid model yang
digunakan semasa pemasangan kit model kereta.
b) Menyatakan tiga/empat fungsi kit model kereta secara bertulis dan lisan.
c) Dapat menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan cara yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Murid pernah melihat kit model kereta di luar atau kaca televisyen
Bahan Bantu Mengajar :
a. Persembahan Power Point
b. Lembaran Kerja
c. Klip Video
2. Langkah Pembelajaran :
Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran
(Guru dan Murid)
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minit
(9:00 –
9:05)
Pengenalan
tentang
alatan
elektronik
Pengenalan kepada kit
model.
a) Kereta
b) Robot
c) Kapal Terbang
d) Rumah gambar
i. Guru bersoal jawab
bersama murid
berkenaan pengalaman
sedia ada murid
mengenai kit model.
Apa jenis kit model
yang pernah dilihat ?
ii. Guru menerangkan jenis-
jenis kit model yang
terdapat di pasaran dan
yang akan dipelajari.
ABM: Slaid Power
Point.
KKBKK: Menjana
idea
Nilai : Pemerhatian
Langkah 1
(5 minit)
Jenis alatan tangan
dan komponen kit
model :
Menyenaraikan jenis
alatan tangan yang
diperlukan.
i. Gandin plastic
ii. Pemutar skru
Philips
iii.Kunci allen
iv. Sepana hujung
terbuka
Menyenaraikan
komponen yang
terdapat pada kit
model kereta.
i. Gear
ii. Roda
iii. Kerangka
iv. Gandar
v. Motor
vi. Pemegang
bateri
vii. Suis
i. Guru menyenaraikan
alatan tangan yang
diperlukan dan
komponen kit model
yang hendak digunakan.
ii. Guru
menghubungkaitkan
pembelajaran dengan
contoh peluang
pekerjaan untuk menarik
minat murid untuk
menyimpan cita-cita
dalam diri.
iii.Memberi masa untuk
murid membiasakan diri
dengan peralatan dan
komponen kit yang ada.
iv. Guru membuat aktiviti
mengisi jawapan pada
ruangan kosong kepada
murid tentang nama alat
dan komponen yang
disediakan
Kaedah/Teknik :
Penerangan
BBM :
Model sebenar
Nilai :
Rasional
kontekstual
experiencing,
responding
3. Langkah 2
15 minit
(9:20 –
9:35)
Fungsi komponen kit
model :
Menyatakan fungsi
komponen kit model
kereta.
i. Gear - menukar
kelajuan atau
arah pergerakan.
ii. Kerangka - tapak
pemasangan
motor, gear,
pemegang bateri,
dan komponen
lain.
iii. Roda -
memudahkan
pergerakan kit
model.
iv. Suis -
menyambung
atau memutuskan
arus elektrik.
v. Pemegang bateri
- tempat untuk
meletakkan
bateri.
vi. Gandar -
menyambung dan
menggerakkan
roda.
vii. Motor -
menggerakkan
gear pada kit
model.
i. Guru memberi
penerangan tentang
fungsi setiap komponen
kit model kepada murid.
ii. Guru memberi peluang
kepada murid memegang
alat dan komponen agar
mudah mengingat nama
dan fungsi alat-alat
tersebut.
iii.Guru membahagikan
murid kepada kumpulan
kecil. (2 murid dalam 1
kumpulan).
iv.Murid membuat aktiviti
memadan komponen dan
fungsinya secara
berkumpulan.
Kaedah/Teknik :
Penerangan
BBM :
Model sebenar
Nilai :
Bekerjasama
Kontekstual,
experiencing,
applying
Langkah 3
15 minit
(9:35 –
9:50)
Pemasangan
komponen kit model :
Menyenaraikan
turutan pemasangan
kit model kereta
dengan betul.
i. Pasangkan pelekat
pada badan kit.
ii. Masukkan gear
pada syaf motor.
iii. Pasangkan roda
pada gandar dan
i. Guru membuat
demonstrasi memasang
komponen kit model
kereta secara sistematik
kepada murid.
ii. Guru memberitahu
langkah demi langkah
berdasarkan video
panduan pemasangan kit
model kereta agar murid
dapat membuat
pemasangan dengan
Kaedah/Teknik :
Tunjuk
cara/Demonstrasi.
Amali :
pemasangan model
kit kereta.
BBM :
Model kit kereta
Nilai :
4. pasangkan pada
kerangka kit
model.
iv. Pasangkan motor
dan plat besi pada
tempat yang betul.
v. Pasangkan bateri
pada pemegang
bateri.
vi. Pasangkan
kerangka yang
telah siap dipasang
dan buat
pengujian.
betul dan senang
difahami.
iii. Setelah selesai
demonstrasi, guru
menyuruh murid berada
dalam kumpulan masing-
masing untuk melakukan
kerja yang akan
diberikan.
iv. Murid diberikan helaian
kerja dimana murid
dikehendaki menulis
nombor mengikut urutan
pada kotak penerangan
berkenaan pemasangan
kit model kereta
Kerjasama
Penutup
5 minutes
(10:20 –
10:25)
Menguji hasil
pembelajaran.
i. Guru membuat soal
jawab/ ujian formatif
untuk mengenal pasti
tahap penerimaan murid
terhadap pembelajaran.
ii. Murid bekerjasama
dalam kumpulan untuk
menyelesaikan soalan
yang diberikan.
Kaedah/Teknik :
Ujian
BBM :
Kertas Soalan
Nilai :
Kerjasama,
Kontekstual,
transfering dan
cooperating
Refleksi :
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________