Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
урок семінар
1. Хімія 10 клас
Тема: Семінар з теми „Фізичні і хімічні властивості етилену й
ацетилену”.
Мета: ”Узагальнити й систематизувати знання з фізичних і хімічних
властивостей етилену й ацетилену, закріпити уміння складати рівняння
хімічних реакцій за участі органічних речовин.”
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.
Менделєєва.
Структура уроку
І. Організаційний етап____________________________________1-2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання _________________________7-10 хв.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань ____________________25-30 хв.
ІV. Домашнє завдання ____________________________________2-3 хв.
V. Підбиття підсумків уроку _______________________________2-3 хв.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
Самостійна робота.
І варіант.
1) Напишіть структурні формули двох гомологів , двох ізомерів за
положенням кратного зв’язку і двох ізомерів за карбоновим скелетом
гептену. Назвіть їх.
2) Напишіть рівняння взаємодії бутену-1:
а) з воднем, б) із хлором.
Назвіть продукти реакції.
3) Напишіть структурні формули: гептан-3; 3-етилгексен-2; 3-метилоктен-3.
ІІ варіант.
1) Напишіть структурні формули двох гомологів, двох ізомерів за
положенням кратного зв’язку і двох ізомерів за карбоновим скелетом гексену
Назвіть їх.
2) Напишіть рівняння часткової( тільки за 1 стадією ) взаємодії ацетилену:
а) з воднем, б) з хлором.
Назвіть продукти реакції.
2. 3) Напишіть структурні формули: 3- метилбутену-1; 2-метил-4-етил-гексену-
1; гексену – 3.
Завдання.
1) Чотири газометри наповнені газами: перший – етаном , другий – етеном,
третій – пропаном, четвертий – етиленом. Чи можна визначити , який газ
знаходиться в кожному з газометрів шляхом порівняння об’ємів кисню ,
необхідних для спалювання рівних об’ємів цих газів? Відповідь підтвердіть
розрахунками.
2) Напишіть структурні формули ізомерних вуглеводнів, що являють собою
гази з густиною за воднем 28. Один з них знебарвлює розчин перманганату .
Складіть рівняння реакції цього вуглеводню з бромною водою. До якого
класу вуглеводнів належить цей ізомер?
3) При згорянні кожного з трьох ізомерних вуглеводнів витрачається в 6 разів
більший об’єм кисню і виходить у 4 рази більший об’єм вуглекислого газу,
ніж вихідний. Усі вуглеводні знебарвлюють розчин перманганату калію.
Складіть рівняння реакції гідрування кожного з них. Назвіть сполуки , що
утворяться при цьому.
4) Напишіть структурну формулу речовини , що утвориться в результаті
приєднання брому до пропілену.
5) Який об’єм етилену повинен вступити в реакцію з воднем, щоб утворилося
3 г. етану.
6) Скільки грамів водню може бути приєднано до 2,8 л етилену?
7) Під час пропускання суміші етилену з метаном крізь бром маса склянки з
бромом збільшилась на 8 г. Скільки літрів газу прореагувало з бромом?
ІV. Домашнє завдання .Повторити§ 31.