SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Download to read offline
Тема. Відображення базових графічних примітивів – лінія, прямокутник,
сектор, ламана, еліпс, засобами мови програмування
Мета:
- формувати уявлення про графічні можливості середовища
програмування Lazarus, принципи формування зображень на формі;
сформувати вміння використовувати графічні методи для створення
зображень;
-розвивати наочно-образне та алгоритмічне мислення, пам'ять;
-виховувати інтерес до предмета засобами практичного втілення
прийомів роботи із сучасними технологіями.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: комп’ютери, програмне середовище Lazarus, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Етап мотивування навчальної діяльності
Комп’ютерна графіка – розділ інформатики, який вивчає технології
опрацювання графічних зображень за допомогою комп’ютерної техніки.
Залежно від способу побудови графічного зображення розрізняють
растрові та векторні графічні зображення.
Растрове графічне зображення складається з окремих маленьких
прямокутників – пікселів. Ви знайомі з інструментами побудови растрових
зображень редактора растрової графіки Paint.
Векторне графічне зображення будується з окремих базових об’єктів –
графічних примітивів: відрізків, многокутників, кривих, овалів тощо. У ході
вивчення текстового редактора Word, програми для створення презентацій
MS PowerPoint ви дізналися про способи формування зображень із
геометричних примітивів, поняття й принципи побудови векторних
зображень, способи зафарбовування об’єктів, встановлення параметрів
контура і заливки.
Графічні примітиви – це елементи простої форми, з яких будують
більш складні зображення.
Будь-який малюнок або креслення можна розглядати як сукупність
графічних примітивів: крапок, ліній, кіл, дуг та ін. Для того щоб на екрані
з’явився малюнок, програма повинна забезпечити креслення кожного з
графічних примітивів, з яких він складається.
Чи можна виводити на екран графічні зображення за допомогою
програм, створених в середовищі Lazarus.
На даному уроці ми дізнаємося як:
• Як намалювати лінію, прямокутник, сектор, ламану, еліпс засобами
мови програмування
• Як вивести на екран створені фігури
III. Пояснення нового матеріалу
Графіка в Lazarus
У Lazarus для промальовування різних елементів графіки
використовується спеціальний клас TCanvas.
Поверхні, на яку програма може виводити графіку, відповідає
властивість Canvas. У свою чергу, властивість canvas — це об'єкт типу
TCanvas. Методи цього типу забезпечують виведення графічних примітивів
(крапок, ліній, кіл, прямокутників і т. д.), а властивості дозволяють задати
характеристики графічних примітивів, що виводяться: колір, товщину і стиль
ліній; колір і вид заповнення областей; характеристики шрифту при
виведенні текстової інформації.
Методи виведення графічних примітивів розглядають властивість
Canvas як деяке абстрактне полотно, на якому вони можуть малювати (canvas
переводиться як "поверхня", "полотно для малювання"). Полотно складається
з окремих крапок — пікселів. Положення піксела характеризується його
горизонтальними (X) і вертикальними (Y) координатами. Лівий верхній
піксел має координати (0, 0). Координати зростають зверху вниз і зліва
направо (див. мал). Значення координат правої нижньої точки полотна
залежать від розміру полотна.
Основна властивість цього об’єкта Canvas Lazarus - Pixels[i , j ] типу
TColor , тобто це двомірний масив крапок, що задаються певним кольором.
Малювання на канві відбувається в момент присвоювання якій-небудь
точці канви значення кольору, відмінного від кольору тла. Кожній точці –
пікселю може бути присвоєний довільний колір Windows – палітри (див.
таблицю кольорів).
Вісь Ох
Вісь Оу
Точка (0, 0)
Точка (100, 200)
(100, 0)
(0, 200)
Наприклад команда:
Image1. Canvas.Pixels [ 100 , 100 ]: = clRed;
промалює червону точку з координатами [100, 100].
Дізнатися колір пікселя можна зворотним присвоюванням:
Color : = Image1.Canvas.Pixels [100, 100] ;
Таблиця кольорів Windows –палітри
Колір Константа
Блакитний clAqua
Чорний clBlack
Синій clBlue
Рожевий clFuchsia
Зелений clGreen
Салатовий cLime
Каштановий clMaroon
Темно - синій clNavy
Оливковий clOlive
Фіолетовий clPurple
Червоний clRed
Сріблястий clSilver
Зелено - блакитний clTeal
Білий clWhite
Команди для малювання графічних примітивів на координатній
площині форми
Команда Пояснення Приклад
Canvas.MoveTo (x, y)
Вибір на формі точки
малювання ліній (x, y), з
якої буде розпочинатися
малювання
Намалювати відрізок від
точки (20, 20) до точки (100,
20).
Canvas.MoveTo (20, 20);
Canvas.LineTo (100, 20);
Canvas.LineTo (х, у)
Малювання відрізка від
останньої точки, у якій
відбувалось малювання,
до точки (х, у).
Використання послідовно
кількох таких команд
приведе до малювання
відрізка або ламаної
Canvas.Rectangle (х1,
у1, х2, у2)
Малювання
прямокутника, у якого
протилежні вершини
розміщені в точках (х1,
у1) та (х2, у2), а сторони
Намалювати квадрат із
довжиною сторони 100
пікселів:
Canvas.Rectangle
паралельні осям
координат
(20,30,120,130);
Canvas.Ellipse (х1, у1,
х2, у2)
Малювання еліпса,
вписаного у прямокутник,
у якого протилежні
вершини розміщені в
точках (х1, у1) та (х2,
у2), а сторони паралельні
осям координат.
Прямокутник при цьому
не відображається
Намалювати еліпс, вписаний
в прямокутник із довжиною
сторони 80 пікселів і
шириною 60 пікселів:
Canvas.Ellipse (20, 20, 100,
80)
Canvas.Pie (х1, у1, х2,
у2, х3, у3, х4, у4)
Малювання замкненої
фігури - сектора еліпса.
Точки (х1, у1) та (х2, у2)
задають прямокутник, у
який вписано еліпс.
Початкова точка дуги
визначається
перетином еліпса з
прямою, що проходить
через його центр і
точку (х3, у3). Кінцева
точка дуги визначається
перетином еліпса з
прямою, що проходить
через його центр і точку
(х4, у4). Дуга малюється
проти годинникової
стрілки від початкової до
кінцевої точки
Намалювати сектор еліпса,
вписаний в прямокутник із
довжиною сторони 80
пікселів і шириною 60
пікселів, початкові
координати дуги (60, 20) а
кінцева точка (80,80):
Canvas.PolyLine
([Point (x1,y1),
Point(x2,y2), …]);
Малювання ламаної лінії.
Метод РоlуLіnе малює
ламану лінію за точками,
що задані масивом точок.
Намалювати ламану лінію за
п’ятьма точками, заданими
координатами.
Canvas.Polyline ([Point
(10,10), Point (30,100), Point
(50,10), Point (70,100), Point
(90,10)]);
Canvas.Polygon([Point
(x1,y1), Point(x2,y2),
…]);
Малювання
багатокутника по точкам,
заданим в масиві. Кінцева
точка з'єднується з
початковою і
багатокутник
заповнюється пензлем.
Для креслення без
заповнення
використовується метод
ламаної лінії.
Canvas.Polygon ([Point
(10,10), Point
(30,100), Point (50,100), Point
(70,100), Point
(90,10)]);
Властивості форми для встановлення значень властивостей контуру
та внутрішньої області графічних примітивів
Властивість
Призначення та приклади
значень
Значення за
замовчуванням
Canvas.Pen.Color Колір лінії контуру Чорний
Canvas.Pen.Width Товщина ліній контуру 1 піксель
Canvas.Brush.Color
Колір заливки внутрішньої
області
Білий
Ми розглянули лише частину методів для побудови графічних
примітивів, але їх достатньо для того, щоб будувати складні малюнки.
Пам’ятайте, що їх можна застосовувати для всіх компонентів, які мають
властивість Canvas.
Для того щоб малюнок відображався на формі одразу після запуску
проекту на виконання, потрібно команди малювання розміщувати у
процедурі – обробнику подій Paint для форми.
ІV. Етап формування практичних навичок
Інструктаж з безпеки життєдіяльності.
1. Намалювати трикутник, зафарбований зеленим кольором зі
сторонами червоного кольору.
Інструкції до виконання
• Завантажте середовище програмування.
• Виконайте збереження проекту використовуючи команду
Зберегти всі з меню Файл. Всі файли зберігаємо у новостворену папку на
Графічні примітиви.
• Змініть заголовок форми на напис Трикутник.
• Для малювання фігур використовуємо процедуру
TForm1.FormPaint. Для кожної фігури окремо встановлюються властивості
"Пензель" і "Олівець".
• Перейдіть на закладинку Інспектора об’єктів, що містить
список подій і знайдіть у списку обробник OnPaint. Виконайте подвійний
клік мишею у полі і запишіть код процедури.
procedure TForm1.FormPaint(Sender: TObject);
begin
Canvas.Pen.Color := clRed;
Canvas.Brush.Color := clGreen;
Canvas.Polygon ([Point (150,50), Point (50,250), Point (250,250), Point
(150,50)]);
end;
• Протестуйте та збережіть проект.
2. Наберіть код програми. Зверніть увагу, що виконання програми
відбувається після натиснення на кнопку. Протестуйте. Проаналізуйте
частини коду та додайте коментарі з поясненням, які частини малюнка
зображуються відповідними елементами програми.
Інструкції до виконання
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
Canvas.Brush.Color := clGray;
Canvas. Rectangle(10,100,250,300); // корпус
Canvas. Polygon([Point(0,100),Point(130,20),Point(260,100)]); // дах
Canvas. Brush.Color := clWhite;
Canvas. Ellipse(110,40,150,80); // горище
Canvas. Rectangle(30,150,110,230); // вікно
Canvas. MoveTo(70,150);
Canvas. LineTo(70,230);
Canvas. Rectangle(150,300,230,150); // двері
Canvas. Brush.Color := clGray;
Canvas.Polygon([Point(150,300), Point(150,150), Point(210,160),
Point(210,300)]);
end;
Збережіть складові проекту.
3. Створити програму, яка виводить на екран зображення, що
демонструє побудову на канві різних геометричних фігур із застосуванням до
них заливок, а також відображення тексту на канві.
V. Підведення підсумків. Аналіз результату практичного завдання.
Оголошення оцінок.
VІ. Домашнє завдання
Морзе Н. В. Барна О. В. Вембер В.П. Інформатика: підручник для 8
кл., п.27, завдання 3 ст. 191
Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.
Інформатика підручник для 8 класу, п.6.8 ст. 221-224, завдання 4 ст. 227
О. О. Бондаренко, В. В. Ластовецький, О. П. Пилипчук,
Є.А. Шестопалов Інформатика: підручник для 8 кл., П. 43, вправа 43
ст. 214
Додатково
Скласти проект для малювання наступного зображення

More Related Content

What's hot

Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klasProekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
annaeres
 
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
StAlKeRoV
 
основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
основні поняття та засоби комп'ютерної графікиосновні поняття та засоби комп'ютерної графіки
основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
annaeres
 

What's hot (18)

Komp 39 yuterna_grafika-27
Komp 39 yuterna_grafika-27Komp 39 yuterna_grafika-27
Komp 39 yuterna_grafika-27
 
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klasProekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
 
чабелець олег
чабелець олегчабелець олег
чабелець олег
 
векторна і растрова графіка
векторна і растрова графікавекторна і растрова графіка
векторна і растрова графіка
 
Урок 1. Поняття комп'ютерної графіки. Растрові зображення, їхні властивості.
Урок 1. Поняття комп'ютерної графіки. Растрові зображення, їхні властивості.Урок 1. Поняття комп'ютерної графіки. Растрові зображення, їхні властивості.
Урок 1. Поняття комп'ютерної графіки. Растрові зображення, їхні властивості.
 
Основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
Основні поняття та засоби комп'ютерної графікиОсновні поняття та засоби комп'ютерної графіки
Основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
 
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klasProekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
Proekt na temu_fotoshop_skripnik_v_10_klas
 
Комп'ютерна графіка
Комп'ютерна графікаКомп'ютерна графіка
Комп'ютерна графіка
 
Комп'ютерна графіка
Комп'ютерна графікаКомп'ютерна графіка
Комп'ютерна графіка
 
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
Урок 27. Поняття комп'ютерної графіки. системи опрацювання графічних зображень.
 
комп’ютерна графіка. м.н.в.
комп’ютерна графіка. м.н.в.комп’ютерна графіка. м.н.в.
комп’ютерна графіка. м.н.в.
 
основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
основні поняття та засоби комп'ютерної графікиосновні поняття та засоби комп'ютерної графіки
основні поняття та засоби комп'ютерної графіки
 
Трьохвимірна графіка.
Трьохвимірна графіка. Трьохвимірна графіка.
Трьохвимірна графіка.
 
graphics_1
graphics_1graphics_1
graphics_1
 
дроботюк юлії
дроботюк юліїдроботюк юлії
дроботюк юлії
 
Комп'ютерна графіка
Комп'ютерна графікаКомп'ютерна графіка
Комп'ютерна графіка
 
114 1 kompyuterna_grafika
114 1 kompyuterna_grafika114 1 kompyuterna_grafika
114 1 kompyuterna_grafika
 
комп’ютерна графіка
комп’ютерна графікакомп’ютерна графіка
комп’ютерна графіка
 

Similar to 48

Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafikiVstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
VlasyukA
 

Similar to 48 (20)

Урок 47. Відображення графічних об’єктів засобами мови програмування
Урок 47. Відображення графічних об’єктів засобами мови програмуванняУрок 47. Відображення графічних об’єктів засобами мови програмування
Урок 47. Відображення графічних об’єктів засобами мови програмування
 
Урок 59 8 клас
Урок 59 8 класУрок 59 8 клас
Урок 59 8 клас
 
Pres 1
Pres 1Pres 1
Pres 1
 
Plan uroku corel
Plan uroku corelPlan uroku corel
Plan uroku corel
 
Interface inkscape
Interface inkscapeInterface inkscape
Interface inkscape
 
графика 5 1
графика 5 1графика 5 1
графика 5 1
 
* клас
* клас* клас
* клас
 
Урок 49. Практична робота №13. Складання та виконання алгоритмів з графічним ...
Урок 49. Практична робота №13. Складання та виконання алгоритмів з графічним ...Урок 49. Практична робота №13. Складання та виконання алгоритмів з графічним ...
Урок 49. Практична робота №13. Складання та виконання алгоритмів з графічним ...
 
Coreldraw
CoreldrawCoreldraw
Coreldraw
 
лп р3-4
лп р3-4лп р3-4
лп р3-4
 
лп р3-4
лп р3-4лп р3-4
лп р3-4
 
6 клас урок 1 Інформатика
6 клас урок 1 Інформатика6 клас урок 1 Інформатика
6 клас урок 1 Інформатика
 
Урок 3. Векторні зображення, їхні властивості. Формати файлів векторних зобра...
Урок 3. Векторні зображення, їхні властивості. Формати файлів векторних зобра...Урок 3. Векторні зображення, їхні властивості. Формати файлів векторних зобра...
Урок 3. Векторні зображення, їхні властивості. Формати файлів векторних зобра...
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafikiVstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
Vstavlennja v tekstovij_dokument_grafiki
 
Paint
 Paint Paint
Paint
 
дороботать
дороботатьдороботать
дороботать
 
Tema2
Tema2Tema2
Tema2
 
Lesson # 2 computer graphics
Lesson # 2 computer graphicsLesson # 2 computer graphics
Lesson # 2 computer graphics
 
Комп'ютерна графіка
Комп'ютерна графікаКомп'ютерна графіка
Комп'ютерна графіка
 

More from hit1999

Rozklad sv
Rozklad svRozklad sv
Rozklad sv
hit1999
 
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
hit1999
 
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
hit1999
 
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
hit1999
 
Pr.meh.7 kl
Pr.meh.7 klPr.meh.7 kl
Pr.meh.7 kl
hit1999
 

More from hit1999 (20)

Vuz
VuzVuz
Vuz
 
Vuz
VuzVuz
Vuz
 
List
ListList
List
 
Kurs
KursKurs
Kurs
 
Or pl
Or plOr pl
Or pl
 
232
232232
232
 
1610536510
16105365101610536510
1610536510
 
1
11
1
 
1
11
1
 
Rozklad sv
Rozklad svRozklad sv
Rozklad sv
 
Plan sv
Plan svPlan sv
Plan sv
 
Statut
StatutStatut
Statut
 
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
Kontrolna robota z_temi_atomna_ta_aderna_fizika_1590317152
 
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317037
 
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
Kontrolna robota z_temi_elektricne_pole_1590317056
 
22.05.2020
22.05.202022.05.2020
22.05.2020
 
Kp.7kl
Kp.7klKp.7kl
Kp.7kl
 
Pr.meh.7 kl
Pr.meh.7 klPr.meh.7 kl
Pr.meh.7 kl
 
18.05.2
18.05.218.05.2
18.05.2
 
19.05.2020.
19.05.2020.19.05.2020.
19.05.2020.
 

Recently uploaded

Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 

Recently uploaded (19)

Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 

48

  • 1. Тема. Відображення базових графічних примітивів – лінія, прямокутник, сектор, ламана, еліпс, засобами мови програмування Мета: - формувати уявлення про графічні можливості середовища програмування Lazarus, принципи формування зображень на формі; сформувати вміння використовувати графічні методи для створення зображень; -розвивати наочно-образне та алгоритмічне мислення, пам'ять; -виховувати інтерес до предмета засобами практичного втілення прийомів роботи із сучасними технологіями. Тип уроку: урок засвоєння нових знань Обладнання: комп’ютери, програмне середовище Lazarus, підручник. Хід уроку І. Організаційний етап. ІІ. Етап мотивування навчальної діяльності Комп’ютерна графіка – розділ інформатики, який вивчає технології опрацювання графічних зображень за допомогою комп’ютерної техніки. Залежно від способу побудови графічного зображення розрізняють растрові та векторні графічні зображення. Растрове графічне зображення складається з окремих маленьких прямокутників – пікселів. Ви знайомі з інструментами побудови растрових зображень редактора растрової графіки Paint. Векторне графічне зображення будується з окремих базових об’єктів – графічних примітивів: відрізків, многокутників, кривих, овалів тощо. У ході вивчення текстового редактора Word, програми для створення презентацій MS PowerPoint ви дізналися про способи формування зображень із геометричних примітивів, поняття й принципи побудови векторних зображень, способи зафарбовування об’єктів, встановлення параметрів контура і заливки. Графічні примітиви – це елементи простої форми, з яких будують більш складні зображення. Будь-який малюнок або креслення можна розглядати як сукупність графічних примітивів: крапок, ліній, кіл, дуг та ін. Для того щоб на екрані з’явився малюнок, програма повинна забезпечити креслення кожного з графічних примітивів, з яких він складається. Чи можна виводити на екран графічні зображення за допомогою програм, створених в середовищі Lazarus. На даному уроці ми дізнаємося як:
  • 2. • Як намалювати лінію, прямокутник, сектор, ламану, еліпс засобами мови програмування • Як вивести на екран створені фігури III. Пояснення нового матеріалу Графіка в Lazarus У Lazarus для промальовування різних елементів графіки використовується спеціальний клас TCanvas. Поверхні, на яку програма може виводити графіку, відповідає властивість Canvas. У свою чергу, властивість canvas — це об'єкт типу TCanvas. Методи цього типу забезпечують виведення графічних примітивів (крапок, ліній, кіл, прямокутників і т. д.), а властивості дозволяють задати характеристики графічних примітивів, що виводяться: колір, товщину і стиль ліній; колір і вид заповнення областей; характеристики шрифту при виведенні текстової інформації. Методи виведення графічних примітивів розглядають властивість Canvas як деяке абстрактне полотно, на якому вони можуть малювати (canvas переводиться як "поверхня", "полотно для малювання"). Полотно складається з окремих крапок — пікселів. Положення піксела характеризується його горизонтальними (X) і вертикальними (Y) координатами. Лівий верхній піксел має координати (0, 0). Координати зростають зверху вниз і зліва направо (див. мал). Значення координат правої нижньої точки полотна залежать від розміру полотна. Основна властивість цього об’єкта Canvas Lazarus - Pixels[i , j ] типу TColor , тобто це двомірний масив крапок, що задаються певним кольором. Малювання на канві відбувається в момент присвоювання якій-небудь точці канви значення кольору, відмінного від кольору тла. Кожній точці – пікселю може бути присвоєний довільний колір Windows – палітри (див. таблицю кольорів). Вісь Ох Вісь Оу Точка (0, 0) Точка (100, 200) (100, 0) (0, 200)
  • 3. Наприклад команда: Image1. Canvas.Pixels [ 100 , 100 ]: = clRed; промалює червону точку з координатами [100, 100]. Дізнатися колір пікселя можна зворотним присвоюванням: Color : = Image1.Canvas.Pixels [100, 100] ; Таблиця кольорів Windows –палітри Колір Константа Блакитний clAqua Чорний clBlack Синій clBlue Рожевий clFuchsia Зелений clGreen Салатовий cLime Каштановий clMaroon Темно - синій clNavy Оливковий clOlive Фіолетовий clPurple Червоний clRed Сріблястий clSilver Зелено - блакитний clTeal Білий clWhite Команди для малювання графічних примітивів на координатній площині форми Команда Пояснення Приклад Canvas.MoveTo (x, y) Вибір на формі точки малювання ліній (x, y), з якої буде розпочинатися малювання Намалювати відрізок від точки (20, 20) до точки (100, 20). Canvas.MoveTo (20, 20); Canvas.LineTo (100, 20); Canvas.LineTo (х, у) Малювання відрізка від останньої точки, у якій відбувалось малювання, до точки (х, у). Використання послідовно кількох таких команд приведе до малювання відрізка або ламаної Canvas.Rectangle (х1, у1, х2, у2) Малювання прямокутника, у якого протилежні вершини розміщені в точках (х1, у1) та (х2, у2), а сторони Намалювати квадрат із довжиною сторони 100 пікселів: Canvas.Rectangle
  • 4. паралельні осям координат (20,30,120,130); Canvas.Ellipse (х1, у1, х2, у2) Малювання еліпса, вписаного у прямокутник, у якого протилежні вершини розміщені в точках (х1, у1) та (х2, у2), а сторони паралельні осям координат. Прямокутник при цьому не відображається Намалювати еліпс, вписаний в прямокутник із довжиною сторони 80 пікселів і шириною 60 пікселів: Canvas.Ellipse (20, 20, 100, 80) Canvas.Pie (х1, у1, х2, у2, х3, у3, х4, у4) Малювання замкненої фігури - сектора еліпса. Точки (х1, у1) та (х2, у2) задають прямокутник, у який вписано еліпс. Початкова точка дуги визначається перетином еліпса з прямою, що проходить через його центр і точку (х3, у3). Кінцева точка дуги визначається перетином еліпса з прямою, що проходить через його центр і точку (х4, у4). Дуга малюється проти годинникової стрілки від початкової до кінцевої точки Намалювати сектор еліпса, вписаний в прямокутник із довжиною сторони 80 пікселів і шириною 60 пікселів, початкові координати дуги (60, 20) а кінцева точка (80,80):
  • 5. Canvas.PolyLine ([Point (x1,y1), Point(x2,y2), …]); Малювання ламаної лінії. Метод РоlуLіnе малює ламану лінію за точками, що задані масивом точок. Намалювати ламану лінію за п’ятьма точками, заданими координатами. Canvas.Polyline ([Point (10,10), Point (30,100), Point (50,10), Point (70,100), Point (90,10)]); Canvas.Polygon([Point (x1,y1), Point(x2,y2), …]); Малювання багатокутника по точкам, заданим в масиві. Кінцева точка з'єднується з початковою і багатокутник заповнюється пензлем. Для креслення без заповнення використовується метод ламаної лінії. Canvas.Polygon ([Point (10,10), Point (30,100), Point (50,100), Point (70,100), Point (90,10)]); Властивості форми для встановлення значень властивостей контуру та внутрішньої області графічних примітивів Властивість Призначення та приклади значень Значення за замовчуванням Canvas.Pen.Color Колір лінії контуру Чорний Canvas.Pen.Width Товщина ліній контуру 1 піксель Canvas.Brush.Color Колір заливки внутрішньої області Білий Ми розглянули лише частину методів для побудови графічних примітивів, але їх достатньо для того, щоб будувати складні малюнки. Пам’ятайте, що їх можна застосовувати для всіх компонентів, які мають властивість Canvas.
  • 6. Для того щоб малюнок відображався на формі одразу після запуску проекту на виконання, потрібно команди малювання розміщувати у процедурі – обробнику подій Paint для форми. ІV. Етап формування практичних навичок Інструктаж з безпеки життєдіяльності. 1. Намалювати трикутник, зафарбований зеленим кольором зі сторонами червоного кольору. Інструкції до виконання • Завантажте середовище програмування. • Виконайте збереження проекту використовуючи команду Зберегти всі з меню Файл. Всі файли зберігаємо у новостворену папку на Графічні примітиви. • Змініть заголовок форми на напис Трикутник. • Для малювання фігур використовуємо процедуру TForm1.FormPaint. Для кожної фігури окремо встановлюються властивості "Пензель" і "Олівець". • Перейдіть на закладинку Інспектора об’єктів, що містить список подій і знайдіть у списку обробник OnPaint. Виконайте подвійний клік мишею у полі і запишіть код процедури. procedure TForm1.FormPaint(Sender: TObject); begin Canvas.Pen.Color := clRed; Canvas.Brush.Color := clGreen; Canvas.Polygon ([Point (150,50), Point (50,250), Point (250,250), Point (150,50)]); end; • Протестуйте та збережіть проект. 2. Наберіть код програми. Зверніть увагу, що виконання програми відбувається після натиснення на кнопку. Протестуйте. Проаналізуйте частини коду та додайте коментарі з поясненням, які частини малюнка зображуються відповідними елементами програми. Інструкції до виконання procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin Canvas.Brush.Color := clGray; Canvas. Rectangle(10,100,250,300); // корпус Canvas. Polygon([Point(0,100),Point(130,20),Point(260,100)]); // дах Canvas. Brush.Color := clWhite; Canvas. Ellipse(110,40,150,80); // горище Canvas. Rectangle(30,150,110,230); // вікно Canvas. MoveTo(70,150);
  • 7. Canvas. LineTo(70,230); Canvas. Rectangle(150,300,230,150); // двері Canvas. Brush.Color := clGray; Canvas.Polygon([Point(150,300), Point(150,150), Point(210,160), Point(210,300)]); end; Збережіть складові проекту. 3. Створити програму, яка виводить на екран зображення, що демонструє побудову на канві різних геометричних фігур із застосуванням до них заливок, а також відображення тексту на канві. V. Підведення підсумків. Аналіз результату практичного завдання. Оголошення оцінок. VІ. Домашнє завдання Морзе Н. В. Барна О. В. Вембер В.П. Інформатика: підручник для 8 кл., п.27, завдання 3 ст. 191 Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В. Інформатика підручник для 8 класу, п.6.8 ст. 221-224, завдання 4 ст. 227 О. О. Бондаренко, В. В. Ластовецький, О. П. Пилипчук, Є.А. Шестопалов Інформатика: підручник для 8 кл., П. 43, вправа 43 ст. 214
  • 8. Додатково Скласти проект для малювання наступного зображення