1. 1
Урок №2 6А клас 1 група ________________
2 група ________________
6Б клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема:Поняття комп’ютерноїграфіки. Растровіта векторнізображення, їхні
властивості. Інструктажз БЖД.
Цілі:
навчальна:сформуватипоняття комп’ютерної графіки, сформувати
поняття векторного та растрового зображення та їх властивостей, навчитись
оцінювати переваги та недоліки різних видів графіки;
розвивальна: розвиватилогічне мислення; формувати вміння діяти за
інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робитивисновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність,
дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння новихзнань;
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовностіучнів до уроку
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
Давайте пригадаємо, як ми повинні поводитисебев кабінеті інформатики.
Для цього виконаємо вправу: https://learningapps.org/watch?v=pmxfxbt2j18
ІІІ. Оголошеннятеми та мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Ми починаємо вивчати нову для нас тему: «Комп’ютернаграфіка».
Графічний тип відображення інформації самий наочний і інформаційно
наповнений, тому майже всі інформаційні документи вміщують у собіграфічні
інформаційні об’єктита блоки. Давайте з’ясуємо, що є комп’ютерною графікою і
які вона має можливості(щодо подання інформації). Окрім того вивчимо
різновидикомп’ютерної графіки. На цьому уроці ми зосередимосяна основних
поняттях та видах комп’ютерноїграфіки.
IV. Вивченнянового матеріалу
2. 2
Що таке комп’ютерна графіка?
До графічних зображень належать різноманітні малюнки, креслення,
графіки, діаграми та інші зображення, які можна виводити на екран, друкувати,
пересилати електронноюпоштою, розміщувати в Інтернеті тощо.
Стрімкий розвиток сучасних ІКТ спричинив появу та розвиток
комп’ютерної графіки — зображень, які створюються, опрацьовуються та
відображаються засобамикомп’ютерної техніки.
Комп’ютерна графіка — це сукупність методів, прийомів і засобів
створення та опрацювання графічних зображень задопомогою комп’ютера.
Сучасні апаратні та програмні засоби (мал. 23.1) значно розширюють спектр
застосування комп’ютерної графіки. Це зручні інструменти для роботи з
графічними зображеннями не лише для професіоналів, а й для пересічних
користувачів.
Сьогодні комп’ютерну графіку використовують під час конструювання та
моделювання, створення рекламних роликів, в архітектурі та дизайні, у
видавничій справі, кінематографі тощо.
Розрізняють два основні методи створення та кодування графічних
зображень:растровийі векторний.
Растрове зображення складається з точок — пікселів відповідних кольорів
і нагадує аркуш паперу в клітинку, на якому кожна клітинка зафарбована певним
кольором.
Координати, форма, колір і розмір пікселів задаються при визначенні
растра. Лише колір може змінюватись. Під час кодування для прямокутного
растрахарактеристикам кожного пікселя ставиться у відповідність цифровий код.
Кожний растровий малюнок складається з певної кількості точок на одній
горизонталі та одній вертикалі, які характеризують розмір малюнка. Наприклад,
для операційної системи Windows типові розміри екрана монітора в пікселях
можуть становити 640 х 480, 1024 х 768, 1280 х 1024. Що більша кількість
пікселів міститься на екрані за одних і тих самих геометричних розмірів малюнка,
то вища якість відтворення малюнка.
Кожний піксель, як об’єкт растрового зображення, має два основні
параметри: розташування та колір. Їх значення записуються за допомогою
відповідної кількості бітів.
Крім розмірів, малюнок характеризується також кольором кожного пікселя.
Таким чином, для створення або збереження растрового малюнка необхідно
зазначити його розмірита колір кожного пікселя.
3. 3
Обсяг файла, що містить растрове графічне зображення, — це переважно
добуток розмірів (кількість пікселів за шириною й висотою) цього зображення на
глибину кольору— кількість бітів, що необхідна для кодування кольорупікселя.
Растрова графіка дає можливість одержати високу якість зображення, тому
за її допомогою можна ефективно відтворювати реальні образи. Переваги
растрових зображень: добре відтворюють напівтіні, плавні переходи між
кольорами. Растрові зображення використовуються для запису фотографій,
художніх репродукцій тощо. Недолік растрової графіки — великі за обсягом
файли для зберігання растрових зображень, а також втрата якості зображення при
збільшенні або зменшенні його розміру: зменшені зображення втрачають деталі,
натомість на збільшених — проявляється їхня мозаїчнаструктура(мал. 23.3).
Векторні малюнки будуються за допомогою математичного опису простих
об’єктів — ліній, кіл, з яких створюються більш складні. Такі прості об’єкти
називають графічними примітивами. Векторний малюнок (мал. 23.4) складається
з переліку об’єктів та наданих їм властивостей, зокрема форми, місця розміщення,
розміру, контуру, вмісту. Перевагою векторної графіки є те, що файли, у яких
зберігаються векторні зображення, у 10-1000 разів менші за обсягом, ніж файли, у
яких зберігаються аналогічні растрові зображення. Векторні зображення легко
редагувати та масштабувати без втрати якості.
У векторній графіці повністю використовують усі переваги роздільної
здатності того конкретного пристрою, на який виводиться малюнок. При
відтворенні векторного зображення пристрої виведення отримують вказівки
намалювати об’єкт заданого розміру, використовуючи відповідну роздільну
здатність пристрою.
Недоліком векторної графіки є «неприродність» малюнка. Природа
«уникає» прямих ліній, і не завжди малюнок можна скласти з кіл і прямих ліній
без втрати якості. Через це векторну графіку використовують здебільшого для
побудови креслень, технічних та стилізованих малюнків, шрифтів, карт. Крім
того, у векторних малюнках нечітко відтворюється колористичність відтінків.
V. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєнняновихзнань, формуваннявмінь
1. Виконання інтерактивної вправи «Види графіки»:
https://learningapps.org/watch?v=prjeigock18
2. Виконання інтерактивної вправи «Властивостірізних видів
комп'ютерної графіки»:https://learningapps.org/watch?v=pzr53wsva18
VІІ. Підсумки уроку
Виставлення оцінок.
Провестиопитування учнів з наступних питань:
4. 4
сьогоднія дізнався...
було цікаво....
було важко...
я зрозумів, що...
тепер я можу...
я відчув, що...
я навчився...
у мене вийшло...
я зміг...
я спробую...
мене здивувало...
мені захотілося...
VІІI. Домашнєзавдання
Опрацювати конспект уроку
IХ. Оцінюванняроботи учнів