Rangkuman dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan mengajar harian mata pelajaran matematik untuk topik ukuran panjang
2) Aktiviti pengajaran dan pembelajaran terdiri dari pengenalan topik, penyampaian materi, tayangan video, nyanyian lagu, dan permainan bingo
3) Tujuan pengajaran adalah agar murid dapat menambah, menolak, mengalikan, dan membahagi unit ukuran panjang term
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran:Matematik Tarikh:6.7.2014
Kelas:5 Efektif 3 Bil. Pelajar:31
Tempat:Bilik PPSMI Masa:12.10-1.10
Tajuk:7.Ukuran Panjang
7.1 Opeasi asas melibatkan ukuran panjang.
Objektif:Tambah,tolak,darab dan bahagi melibatkan unit ukuran panjang.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Menambah unit ukuran panjang yang melibatkan penukaran unit dalam
b)Kilometer dan meter
Pengetahuan sedia ada:Memahami hubungan unit ukuran panjang.
Alat /bantu Mengajar:LCD,Laptop,lembaran kerja
Pengurusan kelas:Dalam kumpulan
Penerapan nilai-nilai murni:Bekerjasama dalam kumpulan,tolak ansur ,disiplin dan keselamatan
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengjaran dan
Pembelajaran
ABBM/Catatan
12.10-12.15p.m
(5 minit)
Pengenalan/Pra
Pengajaran:
Murid dapat menyatakan unit ukuran
panjang km.
Guru memaparkan gambar
slaid pertama kepada murid-murid.
Guru membimbing murid untuk
meneka tajuk yang akan diajar.
Lcd,laptop,paparan
powerpoint.
2. 12.15-12.20p.m.
(5 minit)
Set Induksi
Murid dapat dengan betul
Guru memaparkan slaid kedua.
Murid-murid diminta untuk
mendengar maklumat yang
diberi oleh guru dengan teliti.
Murid diminta untuk menjawab
dengan betul dibawah
bimbingan guru.
Guru menerangkan tajuk yang
akan diajar kepada murid.
Menambah unit ukuran
panjang yang melibatkan
penukaran unit dalam
kilometer dan meter
Lcd,laptop,paparan
powerpoint
12.20-12.25p.m
(5 minit)
Penyampaian Isi
Murid duduk dalam kumpulan dan
berbincang untuk mendapatkan jawapan
yang betul.
Guru akan mengumpul mata
bagi kumpulan dan ahli yang
dapat menjawab dengan
betul.Pada akhir pengajaran
kumpulan yang berjaya akan
mendapat hadiah misteri.
12.25-12.35p.m.
(10 minit)
Tayangan video
pertukaran unit.
Murid akan dapat melihat video
pertukaran unit .
Murid akan didedahkan lebih kepada
pertukaran unit km dan m .
Murid telah belajar menukar unit
sebelum ini.
Guru meminta murid untuk
melihat dengan teliti video
yang akan ditunjukkan.
Guru lebih memberi tumpuan
kepada pertukaran unit km dan
m.
Lcd,laptop,paparan
powerpointu
12.35-12.45p.m.
(10 minit)
Nyanyian lagu Murid sudah dapat menggunakan kaedah
badak semasa topik pertukaran unit.
Guru menayangkan slaid lagu
inovasi pertukaran unit km dan
m
Speaker.
Lcd,laptop,paparan
powerpoint
3. Guru meminta murid
menyanyikan lagu bersama-sama.
Guru menerangkan kepada
murid cara menukar unit
menggunakan kaedah badak.
12.45-12.55p.m
(10 minit)
Paparan contoh soalan. Guru akan menunjukkan jalan kerja . Guru memberi contoh
soalanbeserta jalan kerja.
Guru memberi soalan untuk
mengukur tahap pengetahuan
murid dan meminta murid
berbincang dalam kumpulan.
Guru meminta ketua kumpulan
untuk menulis jawapan
dihadapan
White board
marker
12.55-1.05p.m.
(10 minit)
Permainan BINGO Murid yang berjaya mendapat BINGO
akan menunjukkan jawapan kepada guru.
Guru memberi arahan
permainan BINGO.
Murid diminta mengisi jawapan
didalam kotak bingo.
Permainan dimulakan.
Kertas bingo
1.05-1.10p.m.
(5 minit)
Penutup
Murid yang lemah akan diberikan soalan
peneguhan.Bagi yang menguasai akan
diberi soalan pengayaan.
Murid diberi lembaran kerja
Murid diminta menyiapkan
kerja didalam kelas.
Membuat penilaian.
Rumusan guru dan refleksi
murid.
Lembaran kerja