SlideShare a Scribd company logo
1 of 38
II gün
II günün sonunda gözlənilən nəticə:
Müdavim:
•coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)
strukturunu və əsas xüsusiyyətlərini izah edir;
•coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)
məzmununun tərkib hissələrini sadalayır;
•məzmun xətti, fəaliyyət xətti, əsas və alt-standartların funksiyaları
və praktik əhəmiyyətini şərh edir;
•məzmun standartı, onun komponentlərini izah edir;
•məzmun standartlarını təhlil edir, onun bilik və fəaliyyət
komponentlərini müəyyən edir;
•biliyin kateqoriyalarını, fəaliyyət növlərini təyin edir;
•alt standartlara əsasən təlim məqsədlərini müəyyən edir.
Motivasiya. Problemin qoyuluşu:
• Bu iki anlayışı necə başa düşürsünüz?
• Sənədin quruluşu və məzmunu dedikdə nə
anlaşılır?
Quruluş Məzmun
Tədqiqat sualları:
• “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və
proqramları (kurikulumları)” sənədinin
strukturuna (quruluşuna) nələr daxildir?
• Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının
(kurikulumun) strukturuna nələr daxildir?
Ümumi təhsilin pillələri üzrə təlim nəticələriÜmumi təhsilin pillələri üzrə təlim nəticələri
Fənlər üzrə ümumi təlim nəticələri
İbtidaiİbtidai Ümumi ortaÜmumi orta Tam ortaTam orta
İbtidaiİbtidai Ümumi ortaÜmumi orta Tam ortaTam orta
Siniflər üzrə təlim nəticələriSiniflər üzrə təlim nəticələri
Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və
proqramları (kurikulumları) çərçivə sənədinin
strukturu
1. Ümumi müddəalar.
• - ümumi təhsilin məzmunu.
• - ümumi təhsilin idarə olunması.
• - ümumi təhsilin infrastrukturu.
• - ümumi təhsilin maddi-texniki və tədris bazası.
• - ümumi təhsil pilləsində təhsilverənlərin keyfiyyət göstəriciləri.
• - ümumi təhsil pilləsində təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsi.
2. Təhsil proqramı (kurikulum).
• - ümumi təhsilin səviyyələri üzrə təlim nəticələri.
• - ümumi təhsil səviyyələri üzrə məzmun standartları.
• - ümumi təhsil pilləsində tədris edilən fənlər.
• - ümumi təhsilin səviyyələri üzrə həftəlik dərs və dərsdənkənar məşğələ
saatlarının maksimum miqdarı.
• - ümumi təhsil sistemində pedaqoji prosesin təşkili prinsipləri.
• - təlim nailiyyətlərinin (nəticələrinin) qiymətləndirilməsi və monitorinqi.
Təhsil proqramındaTəhsil proqramında
(kurikulumda)(kurikulumda)
Təhsil səviyyələri vəTəhsil səviyyələri və
fənlər üzrə ümumufənlər üzrə ümumu
təlim nəticələritəlim nəticələri
Siniflər üzrə ümumiSiniflər üzrə ümumi
təlim nəticələritəlim nəticələri
Ümumi təhsil pilləsinin dövlətÜmumi təhsil pilləsinin dövlət
standartları və proqramlarıstandartları və proqramları
(kurikulumları)(kurikulumları)
 Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil
proqramının (kurikulumun) strukturu
• Giriş
• Fənnin məzmunu
• Təlim strategiyaları
• Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
Yönəldici suallar
• “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və
proqramları (kurikulumları)” nə üçün çərçivə sənədi
hesab olunur?
• “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və
proqramları (kurikulumları)” çərçivə sənədi və
“Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramı
(kurikulumu)” bir-birindən nə ilə fərqlənir? Onlar
arasında hansı əlaqələr var?
• “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının
(kurikulumun)” strukturu barədə nə öyrəndik?
Nəticə
• Ona görə “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları
(kurikulumları)” çərçivə sənədi hesab edilir ki, orada ümumi təhsil
pilləsində təhsilverənlərin keyfiyyət göstəriciləri, təhsilalanların
bilik, bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsi, ümumi təhsil səviyyələri
və fənlər üzrə təlim nəticələri, ümumi təhsil sistemində pedaqoji
prosesin təşkili prinsipləri, təlim nailiyyətlərinin (nəticələrinin)
qiymətləndirilməsi və monitorinqi və s. məsələlər dövlət
əhəmiyyətli tədbirlər kimi əks olunub.
• “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları
(kurikulumları)” çərçivə sənədində dövlət əhəmiyyətli tədbirlər
kimi əks olunmuş məsələlər “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil
proqramında (kurikulumda)” xüsusiləşdirilmiş və bir fənn
səviyyəsində konkretləşdirilmişdir.
• “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)”
strukturuna giriş, fənnin məzmunu, təlim strategiyaları, şagird
nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri daxildir.
Tədqiqat sualı:
• Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil
proqramının (kurikulumun) məzmununun
tərkib hissələri hansılardır?
I
Fənnin məzmunu
II
Təlim strategiyaları
III
Şagird nailiyyətlərinin
qiymətləndirilməsi
•Ümumi təlim nəticələri
• Məzmun xətləri
•Fəaliyyət xətləri
•Məzmun xətləri üzrə
təlim nəticələri
• Məzmun standarltları
•Fəndaxili və fənlərarası
inteqrasiya
•Fənn üzrə təlimin
təşkilinə verilən əsas
tələblərin təsviri
•Forma və üsulların
təkmilləşdirilməsi barədə
tövsiyələr
•Müəllimin təlim fəaliyyəti-
nin planlaşdırılmasına dair
nümunələr
•Məzmun standartlarının
şərhi.
•Əsas qiymətləndirmə
növləri
•Qiymətləndirmə
standartları və
qiymətləndirmə
vasitələri
Giriş
 Fənnin məqsəd və vəzifələri
 Fənnin xarakterik xüsusiyyətləri
Yönəldici suallar:
• Ümumi təlim nəticələri, məzmun xətti, fəaliyyət
xətti, məzmun standartları, alt-standart
anlayışlarını necə başa düşürsünüz?
• Məzmun standartları və alt-standartın
funksiyaları hansılardır?
VI
1.Coğrafiməkan
1.1.Coğrafikəşflərnəticəsindəcəmiyyətdəvəxəritədə
başverəndəyişikliklərəaidbilikvəbacarıqlarnümayiş
etdirir.
1.1.1. Qədim insanların Yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir.
VII
1.1.1. Kəşf və tədqiqatlar nəticəsində xəritədə baş verən
dəyişiklikləri müqayisə edir.
VIII
1.1.1. Yeni elm sahələrinin yaranmasını izah edir.
IX
1.1.1. Sivilizasiyaları coğrafi baxımdan təhlil edir.
X
1.1.1. Coğrafi hadisə və proseslərin öyrənilməsində təbiət
elmlərinin qarşılıqlı əlaqəsini əsaslandırır.
XI
1.1.1. Coğrafi hadisə və proseslərin cəmiyyətin həyatına təsiri
ilə bağlı tədqiqatlar aparır və nəticələrini təqdim edir.
Standartların sadədən mürəkkəbə dogru
inkişaf dinamikası
Tapşırıq:
• “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil
proqramını (kurikulumu)” nəzərdən
keçirin. Fənnin məqsədini, vəzifələrini,
xarakterik xüsusiyyətlərini, fənn üzrə
ümumi təlim nəticələrini, fəaliyyət
xətlərini, məzmun xətlərini, əsas və alt
standartları seçib göstərin.
İş vərəqi
Coğrafiya fənninin
məzmununun tərkib
hissələri
Onların ifadəsi
fənnin məqsədi
fənnin vəzifələri
fənnin xarakterik
xüsusiyyətləri
ümumi təlim nəticələri
fəaliyyət xətləri
məzmun xətləri
məzmun standartları
alt standartlar
• Ümumi təlim nəticələri - mənimsənilməsi
nəzərdə tutulan və əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş
təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
• Məzmun xətti - fənn üzrə ümumi təlim
nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün
müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir.
Coğrafiya fənni üzrə məzmun
xətləri
1. Coğrafi məkan
2. Təbiət
3. Cəmiyyət
Coğrafiya fənni üzrə fəaliyyət
xətləri
• Problemin həlli
• Mühakimə yürütmə
• Əməkdaşlıq/ictimaiyyətlə əlaqə
• Müqayisə və təhliletmə
• Tətbiqetmə
• Proqnozlaşdırma
• Sistemləşdirmə və təsnifetmə
• Təqdimetmə
Əsas (məzmun) standartın
funksiyaları
• Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini
məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir.
• Sinif və fənlər üzrə summativ
qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir.
İnteqrasiyanın əhəmiyyəti
• vaxtdan səmərəli istifadə etməyə imkan yaradır;
• şagirdlərin təlim yükünü azaldır;
• inteqrativ bilik və bacarıqların formalaşmasına
şərait yaradır;
• bilik və bacarıqların qazanılmasında öyrənmənin
intensivliyini, səmərəliliyini artırır;
• həddən artıq xırdalanmanın qarşısını alır;
• təlimə marağın artmasına imkan yaradır.
İnteqrasiyanın növləri
• Fəndaxili inteqrasiya - hər hansı bir fənn
üzrə nəticələrin sinifdaxili və siniflərarası
əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur.
• Fənlərarası inteqrasiya - hər hansı fənn
üzrə nəticələrin digər fənlər üzrə nəticələrlə
əlaqəliliyini nəzərdə tutur.
Fəndaxili və fənlərarası inteqrasiyaya dair nümunə
VI sinif VII sinif VIII sinif IX sinif X sinif XI sinif
1. Coğrafi məkan
1.1. Coğrafi kəşflər nəticəsində cəmiyyətdə və xəritədə baş verən dəyişikliklərə aid bilik və bacarıqlar nümayiş
etdirir.
1.1.1.Qədim
insanların Yer
haqqında
təsəvvürlərini şərh
edir .
Ü-t.2.1.1.;2.1.2.
İnf.3.3.1.
1.1.1.Kəşf və
tədqiqatlar
nəticəsində xəritədə
baş verən
dəyişiklikləri
müqayisə edir.
Ü-t.1.1.2.
1.1.1.Yeni elm
sahələrinin
yaranmasını izah
edir .
B.1.1.1.
Ü-t.1.1.1.
1.1.1.Sivilizasiya
ları coğrafi
baxımdan təhlil
edir.
B.1.1.1.
Ü-t.1.1.1.;
1.1.2.; 1.1.3.
H.-b.1.1.1.
1.1.1 Coğrafi
hadisə və
proseslərin
öyrənilməsində
təbiət elmlərinin
qarşılıqlı əlaqəsini
əsaslandırır.
B.1.1.1.
1.1.1.Coğrafi
hadisə və
proseslərin
cəmiyyətin
həyatına təsiri ilə
bağlı tədqiqatlar
aparır və
nəticələrini
təqdim edir.
Ü-t.1.1.2.
İnf.4.1.2.
Məzmun standartının quruluşu
M zmun standartıə
Bilik Fəaliyyət
Coğrafiya fənnindən məzmun standartının
bilik və fəaliyyətə ayrılamsına aid nümunə
1.2. Yerin Günəş sistemində mövqeyi və hərəkətlərinə
dair bilik və bacarıqlar nümayiş etdirir.
1.2.1. Kainatdakı səma cismlərinin hərəkətini fərqləndirir.
1.2.2. Yerin öz oxu və Günəş ətrafında hərəkətini təsvir
edir və onun coğrafi nəticələrini təqdim edir.
1.3. Kartoqrafik təsvirlər üzərində bilik və bacarıqlar
nümayiş etdirir.
1.3.1. Kartoqrafik təsvirlərdə istifadə olunan elementləri
şərh edir.
1.3.2. Yaşadığı ərazinin planını tərtib edir.
Tapşırıq:
• Təqdim edilən standartları məzmun və
fəaliyyət komponentlərinə ayırın.
Məzmun standartlarının komponentləri üzrə
təsnifat
Bilik Fəaliyyət
Deklarativ Kontekstual
Prosedural
İdraki Ünsiyyət
Psixomotor
Biliyin kateqoriyaları
Deklarativbilik
Məlumatxarakterlibiliklərdir.Bunlarınsırasına
anlayışlar,təriflər,faktlardaxilldir.
Proseduralbilik
Fəaliyyətinicrasınadairprosedurqaydalarıəhatə
edənbiliklərdir.
Kontekstualbilik
Probleminhəlledilməsiyoluiləəldə olunanyeni
biliklərdir.
İdrak taksonomiyası
Səviyyə Ümumi təlim nəticələri Spesifik təlim nəticələri Fəaliyyətin göstəriciləri
Bilmə Ümumi terminləri bilir. Müəyyən edir, təsvir
edir, sadalayır, sıralayır,
seçir.
Yadda saxlamaq; xatırlamaq, tanımaq;
işarə etmək
Anlama Fakt və prinsipləri
anlayır.
Fərqləndirir, izah edir,
nümunələr gətirir.
İzah etmək; bir ifadə vasitəsindən digər
ifadə vasitəsinə keçirmək; öz sözləri ilə
təsvir etmə
Tətbiq etmə Konsepsiya və
prinsipləri yeni şəraitdə
tətbiq edir.
Dəyişir, hesablayır,
istifadə edir, nümayiş
etdirir
Problem həll etmə; müəyyən nəticələr
əldə etmək üçün informasiyaları tətbiq
etmə
Analiz İşin təşkili strukturunu
təhlil edir.
Ayırır, hissələrə bölür,
əlaqələndirir, müəyyən
edir.
Onların bir yerdə necə mövcud olduğunu
göstərmək üçün nəyisə parçalamaq;
ünsiyyətin əsasını təşkil edən strukturu
tapmaq; motivləri müəyyənləşdirmək
Sintez Əşiyaları və ideyaları
təsnif edərək sxemlər
yaradır.
Yaradır, tərtib edir,
yazır, nitq edir.
Həm şifahi formada, həm də fiziki obyekt
ola bilən unikal (yeganə), original (ilkin)
məhsulun yaradılması
Dəyərləndirmə Yazı materialının
məntiqi ardıcıllığını
qiymətləndirir.
Müqayisə edir,
qarşılaşdırır, mühakimə
yürüdür.
Məsələ haqqında mühüm qərarlar
çıxarmaq; mübahisələri və ya fikir
müxtəlifliklərini həll etmək.
Affektiv-emosional (ünsiyyət) taksonomiyası
(Kraslov, 1964)
Səviyyə Şagirdin davranışının xüsusiyyətləri
Məqbul saymaq Şagird hər hansı bir təlim prosesində iştirak etmək üçün stimullaşdırılır. Bu
təlim nəticələri əşyanın mövcudluğunu anlamadan ona seçimli yanalmaya
qədər inkişaf etdirilir.
Reaksiya vermək Şagird təlim prosesində fəal iştirak edir, suallara cavab, hadisələrə reaksiya
verir. Bu təlim nəticələrində şagirdin zövq və maraqlarının axtarılması və
fəaliyyətdə tətbiqi vurğulanır.
Dəyərləndirmək Şagird hər hansı əşya və ya hadisənin dəyərləndirilməsinə xidmət edir. Bu
təlim nəticələri hər hansı “yanaşmaların” və ya “rəğbətin” ümumilikdə
təsnif edilməsi üçün şərait yaradır.
Təşkil etmək Ümumilikdə dəyərlər sisteminin yaradılmasına aid edilir. Şagirdin ömür
fəlsəfəsinin yaradılmasına xidmət edən təlim məqsədləri bu kateqoriyaya
əsaslanır.
Dəyər və ya dəyərlər sistemini
xarakterizə etmək
Bu mərhələdə fərd, davranışlarını nəzarətdə saxlayan və həyat tərzini
müəyyənləşdirən dəyərlər sisteminə malikdir. Şagirdin şəxsi, ictimai və
emosional davranışının formalaşmasına bu təlim nəticələri yardımçı olacaq.
Psixomotor taksonomiyası
(Kennes Mur, 1972)
Səviyyə Fəaliyyətin göstəriciləri
Hiss etmək Fəaliyyət həyata keçirilməzdən əvvəl mənəvi durumu nizamlanır.
Hazır olmaq Xüsusi növ hərəkətlərin icra edilməsinə hazırlıq mərhələsidir.
Bənzətmək Kompleks vərdişlərin təliminin ilkin mərhələsində istifadə edilir.
Mexanizm Fəaliyyətin icrası zamanı ozünəinam nümayiş etdirir.
Mükəmməl
icra
Mükəmməl vərdişlər kimi formalaşmış mürəkkəb fəaliyyətlər nümayiş
etdirilir.
Uyğunlaşma Mükəmməl vərdişlər kimi formalaşmış mürəkkəb fəaliyyətlər nümayiş
etdirilir.
Yaradıcılıq Xüsusi situasiya və ya problemin həllinə cavab verən yeni növ
fəaliyyət yaranır.
Tapşırıq:
Təqdim olunmuş standartların
(məzmun və fəaliyyətə ayırdığınız)
məzmun komponentinin hansı bilik
kateqoriyasına, fəaliyyət hissəsinin
isə hansı fəaliyyət növünə aid
olduğunu müəyyən edin.
Təlim məqsədi müəyyənləşdirərkən
diqqət yetirilməli məqamlar:
• təlim məqsədi dərsdə reallaşdırılacaq standartın və ya
standartlar qrupunun tələblərini ödəməli;
• təlim məqsədi ölçüləbilən olmalı;
• təlim məqsədi təlimin üç əsas funksiyasını (təlimverici,
tərbiyəedici, inkişafedici) özündə ehtiva etməlidir;
• təlim məqsədi fənnin məqsədinə, şagirdlərin yaş və
anlaq səviyyəsinə, potensial imkanlarına, meyl və
maraqlarına, yerli şəraitə, məktəbin maddi-texniki
bazasıa uyğun olmalı.
  Təlim məqsədlərinin müəyyən
edilməsinə aid nümunələr
1.1.1. Qədim insanların Yer haqqında təsəvvürlərini şərh
edir.
Təlim məqsədləri:
1. Yer haqqında qədim xalqların təsəvvürlərini izah edir.
2. Yer haqqında təsəvvürlərin inkişafını mərhələlərlə şərh
edir.
2.1.3.Yerin hava qatını şərh edir.
Təlim məqsədləri:
1. “Atmosfer” anlayışını izah edir.
2. Atmosferin quruluşunu şərh edir.
Tapşırıq:
• Təqdim edilən standartlardan
çıxış edərək təlim məqsədlərini
müəyyən edin.
Nəticə
•“Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları
(kurikulumları)” çərçivə sənədində dövlət əhəmiyyətli tədbirlər
kimi əks olunmuş məsələlər “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil
proqramında (kurikulumda)” xüsusiləşdirilmiş və bir fənn
səviyyəsində konkretləşdirilmişdir.
•“Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının
(kurikulumun)” strukturuna giriş, fənnin məzmunu, təlim
strategiyaları, şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
məsələləri daxildir.
•Əsas və alt standartlrın təlim prosesində böyük praktik
əhəmiyyəti var. Onlar sinif və fənlər üzrə summativ
qiymətləndirmənin aparılmasında, təlim məqsədlərinin dəqiq
müəyyən olunmasında, təlim strategiyalarının düzgün
seçilməsində, təlimdə inteqrativliyi təmin edilməsində mühüm
Nəticə
•Məzmun standartları bilik baxımından 3 koteqoriyaya
(deklorativ, prosedural və kontekstual), fəaliyyət baxımından
3 növə (idraki, emosional və psixomotor) ayrılır. Məzmun
standartlarının bilik və fəaliyyət komponentinə ayrılması
təlimin daha səmərəli qurulmasına zəmin yaradır.
•Təlim məqsədinin dərsdə reallaşdırılacaq standartın və ya
standartlar qrupunun tələblərini ödəməsi, təlim məqsədinin
ölçüləbilən olması işin keyfiyyətini artırır.
•Dərsin təlim məqsədinin müəyyənləşdirilməsində təlimin
üç əsas funksiyasının (təlimverici, tərbiyəedici, inkişafedici),
fənnin məqsədinin, şagirdlərin yaş və anlaq səviyyəsinin,
potensial imkanlarının, meyl və maraqlarının, yerli şəraitin,
məktəbin maddi-texniki bazasının nəzərə alınması vacibdir.

More Related Content

What's hot

інклюзивна освіта основні положення
інклюзивна освіта  основні положенняінклюзивна освіта  основні положення
інклюзивна освіта основні положенняpmpkberezne
 
Тиждень БЖД в дитячому садку
Тиждень БЖД в дитячому садкуТиждень БЖД в дитячому садку
Тиждень БЖД в дитячому садкуkicia22
 
розробки уроків з української мови та читання. 2 клас
розробки уроків з української мови та читання. 2 класрозробки уроків з української мови та читання. 2 клас
розробки уроків з української мови та читання. 2 класCshkilniy
 
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdfolha1koval
 
дихальна система.pdf
дихальна система.pdfдихальна система.pdf
дихальна система.pdfssuser798f45
 
Інструкція для учителя в Classcraft
Інструкція для учителя в ClasscraftІнструкція для учителя в Classcraft
Інструкція для учителя в ClasscraftNikolay Shaygorodsky
 
ІКТ навчання данина часу чи необхідність
ІКТ навчання   данина часу чи необхідністьІКТ навчання   данина часу чи необхідність
ІКТ навчання данина часу чи необхідністьAnnaTimohovich
 
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...Ковпитська ЗОШ
 
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...ssuser1345d9
 
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)VsimPPT
 
Різнорівневе навчання
Різнорівневе навчанняРізнорівневе навчання
Різнорівневе навчанняAlexandr Zhuk
 
використання інформаційних технологій на уроках історії
використання інформаційних технологій на уроках історіївикористання інформаційних технологій на уроках історії
використання інформаційних технологій на уроках історіїTetjana Bilotserkivets
 
Презентація знайомство
Презентація знайомствоПрезентація знайомство
Презентація знайомствоolesia Matsiuk
 
лекція Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptx
лекція  Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptxлекція  Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptx
лекція Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptxTetianaitova
 
Арт - терапія
Арт - терапія  Арт - терапія
Арт - терапія 123vica
 

What's hot (20)

інклюзивна освіта основні положення
інклюзивна освіта  основні положенняінклюзивна освіта  основні положення
інклюзивна освіта основні положення
 
Тиждень БЖД в дитячому садку
Тиждень БЖД в дитячому садкуТиждень БЖД в дитячому садку
Тиждень БЖД в дитячому садку
 
анализ уроку
анализ урокуанализ уроку
анализ уроку
 
розробки уроків з української мови та читання. 2 клас
розробки уроків з української мови та читання. 2 класрозробки уроків з української мови та читання. 2 клас
розробки уроків з української мови та читання. 2 клас
 
Що потрібно знати про вірусні гепатити?
Що потрібно знати про вірусні гепатити?Що потрібно знати про вірусні гепатити?
Що потрібно знати про вірусні гепатити?
 
метод томатіса
метод томатісаметод томатіса
метод томатіса
 
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf
1.8 навички читання вголос учнів 21-22 довідка.pdf
 
дихальна система.pdf
дихальна система.pdfдихальна система.pdf
дихальна система.pdf
 
Інструкція для учителя в Classcraft
Інструкція для учителя в ClasscraftІнструкція для учителя в Classcraft
Інструкція для учителя в Classcraft
 
ІКТ навчання данина часу чи необхідність
ІКТ навчання   данина часу чи необхідністьІКТ навчання   данина часу чи необхідність
ІКТ навчання данина часу чи необхідність
 
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...
Довідка про використання ІКТ в процесі самоосвіти вчителів як засобу підвищен...
 
Сергій Дзюба. Робототехніка як складова частина STEM-освіти
Сергій Дзюба. Робототехніка як складова частина STEM-освітиСергій Дзюба. Робототехніка як складова частина STEM-освіти
Сергій Дзюба. Робототехніка як складова частина STEM-освіти
 
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...
АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ у ЗЗСО з інклюзивною формою навчання. Посібник (Колупаєва, т...
 
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)
Буквар за НУШ для 1 класу (автор Катерина Пономарьова)
 
Різнорівневе навчання
Різнорівневе навчанняРізнорівневе навчання
Різнорівневе навчання
 
використання інформаційних технологій на уроках історії
використання інформаційних технологій на уроках історіївикористання інформаційних технологій на уроках історії
використання інформаційних технологій на уроках історії
 
Вікова модель медіаризиків
Вікова модель медіаризиківВікова модель медіаризиків
Вікова модель медіаризиків
 
Презентація знайомство
Презентація знайомствоПрезентація знайомство
Презентація знайомство
 
лекція Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptx
лекція  Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptxлекція  Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptx
лекція Вірусні гепатити СНІД Поліомієліт.pptx
 
Арт - терапія
Арт - терапія  Арт - терапія
Арт - терапія
 

Viewers also liked

Viewers also liked (6)

Müasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalariMüasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalari
 
Biomateriały spr tytan
Biomateriały spr tytanBiomateriały spr tytan
Biomateriały spr tytan
 
Online test
Online testOnline test
Online test
 
6 papaq
6 papaq6 papaq
6 papaq
 
Kurikulum əsas tələbləri
Kurikulum əsas tələbləriKurikulum əsas tələbləri
Kurikulum əsas tələbləri
 
Oscars 2016: Winners and Highlights
Oscars 2016: Winners and  HighlightsOscars 2016: Winners and  Highlights
Oscars 2016: Winners and Highlights
 

Similar to Ii gwn (1)

Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)ADPU
 
Si̇rac m
Si̇rac mSi̇rac m
Si̇rac mnazdi2
 
Layihe metodu.bashirov2014
Layihe metodu.bashirov2014Layihe metodu.bashirov2014
Layihe metodu.bashirov2014MirNamik
 
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...AzerbaijanJournalofE1
 
Ali məktəb pedaqogikası.pptx
Ali məktəb pedaqogikası.pptxAli məktəb pedaqogikası.pptx
Ali məktəb pedaqogikası.pptxhdKrimli
 
Kuriklum testleri (6)
Kuriklum testleri (6)Kuriklum testleri (6)
Kuriklum testleri (6)Selim Selimli
 
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.ppt
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.pptmuellim plan (1)ders numunesi tarix f.ppt
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.pptallahverdiyevagulyaz
 
Qiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxQiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxEmin84
 

Similar to Ii gwn (1) (12)

Kurikulum
KurikulumKurikulum
Kurikulum
 
Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)
 
kurikulum
kurikulumkurikulum
kurikulum
 
Si̇rac m
Si̇rac mSi̇rac m
Si̇rac m
 
Hd pdf
Hd pdfHd pdf
Hd pdf
 
Kurikulum
KurikulumKurikulum
Kurikulum
 
Layihe metodu.bashirov2014
Layihe metodu.bashirov2014Layihe metodu.bashirov2014
Layihe metodu.bashirov2014
 
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
 
Ali məktəb pedaqogikası.pptx
Ali məktəb pedaqogikası.pptxAli məktəb pedaqogikası.pptx
Ali məktəb pedaqogikası.pptx
 
Kuriklum testleri (6)
Kuriklum testleri (6)Kuriklum testleri (6)
Kuriklum testleri (6)
 
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.ppt
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.pptmuellim plan (1)ders numunesi tarix f.ppt
muellim plan (1)ders numunesi tarix f.ppt
 
Qiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxQiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptx
 

Ii gwn (1)

  • 2. II günün sonunda gözlənilən nəticə: Müdavim: •coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun) strukturunu və əsas xüsusiyyətlərini izah edir; •coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun) məzmununun tərkib hissələrini sadalayır; •məzmun xətti, fəaliyyət xətti, əsas və alt-standartların funksiyaları və praktik əhəmiyyətini şərh edir; •məzmun standartı, onun komponentlərini izah edir; •məzmun standartlarını təhlil edir, onun bilik və fəaliyyət komponentlərini müəyyən edir; •biliyin kateqoriyalarını, fəaliyyət növlərini təyin edir; •alt standartlara əsasən təlim məqsədlərini müəyyən edir.
  • 3. Motivasiya. Problemin qoyuluşu: • Bu iki anlayışı necə başa düşürsünüz? • Sənədin quruluşu və məzmunu dedikdə nə anlaşılır? Quruluş Məzmun
  • 4. Tədqiqat sualları: • “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” sənədinin strukturuna (quruluşuna) nələr daxildir? • Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun) strukturuna nələr daxildir?
  • 5. Ümumi təhsilin pillələri üzrə təlim nəticələriÜmumi təhsilin pillələri üzrə təlim nəticələri Fənlər üzrə ümumi təlim nəticələri İbtidaiİbtidai Ümumi ortaÜmumi orta Tam ortaTam orta İbtidaiİbtidai Ümumi ortaÜmumi orta Tam ortaTam orta Siniflər üzrə təlim nəticələriSiniflər üzrə təlim nəticələri
  • 6. Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları) çərçivə sənədinin strukturu 1. Ümumi müddəalar. • - ümumi təhsilin məzmunu. • - ümumi təhsilin idarə olunması. • - ümumi təhsilin infrastrukturu. • - ümumi təhsilin maddi-texniki və tədris bazası. • - ümumi təhsil pilləsində təhsilverənlərin keyfiyyət göstəriciləri. • - ümumi təhsil pilləsində təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsi. 2. Təhsil proqramı (kurikulum). • - ümumi təhsilin səviyyələri üzrə təlim nəticələri. • - ümumi təhsil səviyyələri üzrə məzmun standartları. • - ümumi təhsil pilləsində tədris edilən fənlər. • - ümumi təhsilin səviyyələri üzrə həftəlik dərs və dərsdənkənar məşğələ saatlarının maksimum miqdarı. • - ümumi təhsil sistemində pedaqoji prosesin təşkili prinsipləri. • - təlim nailiyyətlərinin (nəticələrinin) qiymətləndirilməsi və monitorinqi.
  • 7. Təhsil proqramındaTəhsil proqramında (kurikulumda)(kurikulumda) Təhsil səviyyələri vəTəhsil səviyyələri və fənlər üzrə ümumufənlər üzrə ümumu təlim nəticələritəlim nəticələri Siniflər üzrə ümumiSiniflər üzrə ümumi təlim nəticələritəlim nəticələri Ümumi təhsil pilləsinin dövlətÜmumi təhsil pilləsinin dövlət standartları və proqramlarıstandartları və proqramları (kurikulumları)(kurikulumları)
  • 8.  Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun) strukturu • Giriş • Fənnin məzmunu • Təlim strategiyaları • Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
  • 9. Yönəldici suallar • “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” nə üçün çərçivə sənədi hesab olunur? • “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” çərçivə sənədi və “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramı (kurikulumu)” bir-birindən nə ilə fərqlənir? Onlar arasında hansı əlaqələr var? • “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)” strukturu barədə nə öyrəndik?
  • 10. Nəticə • Ona görə “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” çərçivə sənədi hesab edilir ki, orada ümumi təhsil pilləsində təhsilverənlərin keyfiyyət göstəriciləri, təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsi, ümumi təhsil səviyyələri və fənlər üzrə təlim nəticələri, ümumi təhsil sistemində pedaqoji prosesin təşkili prinsipləri, təlim nailiyyətlərinin (nəticələrinin) qiymətləndirilməsi və monitorinqi və s. məsələlər dövlət əhəmiyyətli tədbirlər kimi əks olunub. • “Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” çərçivə sənədində dövlət əhəmiyyətli tədbirlər kimi əks olunmuş məsələlər “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramında (kurikulumda)” xüsusiləşdirilmiş və bir fənn səviyyəsində konkretləşdirilmişdir. • “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)” strukturuna giriş, fənnin məzmunu, təlim strategiyaları, şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri daxildir.
  • 11. Tədqiqat sualı: • Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun) məzmununun tərkib hissələri hansılardır?
  • 12. I Fənnin məzmunu II Təlim strategiyaları III Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi •Ümumi təlim nəticələri • Məzmun xətləri •Fəaliyyət xətləri •Məzmun xətləri üzrə təlim nəticələri • Məzmun standarltları •Fəndaxili və fənlərarası inteqrasiya •Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən əsas tələblərin təsviri •Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr •Müəllimin təlim fəaliyyəti- nin planlaşdırılmasına dair nümunələr •Məzmun standartlarının şərhi. •Əsas qiymətləndirmə növləri •Qiymətləndirmə standartları və qiymətləndirmə vasitələri Giriş  Fənnin məqsəd və vəzifələri  Fənnin xarakterik xüsusiyyətləri
  • 13. Yönəldici suallar: • Ümumi təlim nəticələri, məzmun xətti, fəaliyyət xətti, məzmun standartları, alt-standart anlayışlarını necə başa düşürsünüz? • Məzmun standartları və alt-standartın funksiyaları hansılardır?
  • 14. VI 1.Coğrafiməkan 1.1.Coğrafikəşflərnəticəsindəcəmiyyətdəvəxəritədə başverəndəyişikliklərəaidbilikvəbacarıqlarnümayiş etdirir. 1.1.1. Qədim insanların Yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir. VII 1.1.1. Kəşf və tədqiqatlar nəticəsində xəritədə baş verən dəyişiklikləri müqayisə edir. VIII 1.1.1. Yeni elm sahələrinin yaranmasını izah edir. IX 1.1.1. Sivilizasiyaları coğrafi baxımdan təhlil edir. X 1.1.1. Coğrafi hadisə və proseslərin öyrənilməsində təbiət elmlərinin qarşılıqlı əlaqəsini əsaslandırır. XI 1.1.1. Coğrafi hadisə və proseslərin cəmiyyətin həyatına təsiri ilə bağlı tədqiqatlar aparır və nəticələrini təqdim edir. Standartların sadədən mürəkkəbə dogru inkişaf dinamikası
  • 15. Tapşırıq: • “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramını (kurikulumu)” nəzərdən keçirin. Fənnin məqsədini, vəzifələrini, xarakterik xüsusiyyətlərini, fənn üzrə ümumi təlim nəticələrini, fəaliyyət xətlərini, məzmun xətlərini, əsas və alt standartları seçib göstərin.
  • 16. İş vərəqi Coğrafiya fənninin məzmununun tərkib hissələri Onların ifadəsi fənnin məqsədi fənnin vəzifələri fənnin xarakterik xüsusiyyətləri ümumi təlim nəticələri fəaliyyət xətləri məzmun xətləri məzmun standartları alt standartlar
  • 17. • Ümumi təlim nəticələri - mənimsənilməsi nəzərdə tutulan və əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir. • Məzmun xətti - fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir.
  • 18. Coğrafiya fənni üzrə məzmun xətləri 1. Coğrafi məkan 2. Təbiət 3. Cəmiyyət
  • 19. Coğrafiya fənni üzrə fəaliyyət xətləri • Problemin həlli • Mühakimə yürütmə • Əməkdaşlıq/ictimaiyyətlə əlaqə • Müqayisə və təhliletmə • Tətbiqetmə • Proqnozlaşdırma • Sistemləşdirmə və təsnifetmə • Təqdimetmə
  • 20. Əsas (məzmun) standartın funksiyaları • Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir. • Sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir.
  • 21. İnteqrasiyanın əhəmiyyəti • vaxtdan səmərəli istifadə etməyə imkan yaradır; • şagirdlərin təlim yükünü azaldır; • inteqrativ bilik və bacarıqların formalaşmasına şərait yaradır; • bilik və bacarıqların qazanılmasında öyrənmənin intensivliyini, səmərəliliyini artırır; • həddən artıq xırdalanmanın qarşısını alır; • təlimə marağın artmasına imkan yaradır.
  • 22. İnteqrasiyanın növləri • Fəndaxili inteqrasiya - hər hansı bir fənn üzrə nəticələrin sinifdaxili və siniflərarası əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur. • Fənlərarası inteqrasiya - hər hansı fənn üzrə nəticələrin digər fənlər üzrə nəticələrlə əlaqəliliyini nəzərdə tutur.
  • 23. Fəndaxili və fənlərarası inteqrasiyaya dair nümunə VI sinif VII sinif VIII sinif IX sinif X sinif XI sinif 1. Coğrafi məkan 1.1. Coğrafi kəşflər nəticəsində cəmiyyətdə və xəritədə baş verən dəyişikliklərə aid bilik və bacarıqlar nümayiş etdirir. 1.1.1.Qədim insanların Yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir . Ü-t.2.1.1.;2.1.2. İnf.3.3.1. 1.1.1.Kəşf və tədqiqatlar nəticəsində xəritədə baş verən dəyişiklikləri müqayisə edir. Ü-t.1.1.2. 1.1.1.Yeni elm sahələrinin yaranmasını izah edir . B.1.1.1. Ü-t.1.1.1. 1.1.1.Sivilizasiya ları coğrafi baxımdan təhlil edir. B.1.1.1. Ü-t.1.1.1.; 1.1.2.; 1.1.3. H.-b.1.1.1. 1.1.1 Coğrafi hadisə və proseslərin öyrənilməsində təbiət elmlərinin qarşılıqlı əlaqəsini əsaslandırır. B.1.1.1. 1.1.1.Coğrafi hadisə və proseslərin cəmiyyətin həyatına təsiri ilə bağlı tədqiqatlar aparır və nəticələrini təqdim edir. Ü-t.1.1.2. İnf.4.1.2.
  • 24. Məzmun standartının quruluşu M zmun standartıə Bilik Fəaliyyət
  • 25. Coğrafiya fənnindən məzmun standartının bilik və fəaliyyətə ayrılamsına aid nümunə 1.2. Yerin Günəş sistemində mövqeyi və hərəkətlərinə dair bilik və bacarıqlar nümayiş etdirir. 1.2.1. Kainatdakı səma cismlərinin hərəkətini fərqləndirir. 1.2.2. Yerin öz oxu və Günəş ətrafında hərəkətini təsvir edir və onun coğrafi nəticələrini təqdim edir. 1.3. Kartoqrafik təsvirlər üzərində bilik və bacarıqlar nümayiş etdirir. 1.3.1. Kartoqrafik təsvirlərdə istifadə olunan elementləri şərh edir. 1.3.2. Yaşadığı ərazinin planını tərtib edir.
  • 26. Tapşırıq: • Təqdim edilən standartları məzmun və fəaliyyət komponentlərinə ayırın.
  • 27. Məzmun standartlarının komponentləri üzrə təsnifat Bilik Fəaliyyət Deklarativ Kontekstual Prosedural İdraki Ünsiyyət Psixomotor
  • 29.
  • 30. İdrak taksonomiyası Səviyyə Ümumi təlim nəticələri Spesifik təlim nəticələri Fəaliyyətin göstəriciləri Bilmə Ümumi terminləri bilir. Müəyyən edir, təsvir edir, sadalayır, sıralayır, seçir. Yadda saxlamaq; xatırlamaq, tanımaq; işarə etmək Anlama Fakt və prinsipləri anlayır. Fərqləndirir, izah edir, nümunələr gətirir. İzah etmək; bir ifadə vasitəsindən digər ifadə vasitəsinə keçirmək; öz sözləri ilə təsvir etmə Tətbiq etmə Konsepsiya və prinsipləri yeni şəraitdə tətbiq edir. Dəyişir, hesablayır, istifadə edir, nümayiş etdirir Problem həll etmə; müəyyən nəticələr əldə etmək üçün informasiyaları tətbiq etmə Analiz İşin təşkili strukturunu təhlil edir. Ayırır, hissələrə bölür, əlaqələndirir, müəyyən edir. Onların bir yerdə necə mövcud olduğunu göstərmək üçün nəyisə parçalamaq; ünsiyyətin əsasını təşkil edən strukturu tapmaq; motivləri müəyyənləşdirmək Sintez Əşiyaları və ideyaları təsnif edərək sxemlər yaradır. Yaradır, tərtib edir, yazır, nitq edir. Həm şifahi formada, həm də fiziki obyekt ola bilən unikal (yeganə), original (ilkin) məhsulun yaradılması Dəyərləndirmə Yazı materialının məntiqi ardıcıllığını qiymətləndirir. Müqayisə edir, qarşılaşdırır, mühakimə yürüdür. Məsələ haqqında mühüm qərarlar çıxarmaq; mübahisələri və ya fikir müxtəlifliklərini həll etmək.
  • 31. Affektiv-emosional (ünsiyyət) taksonomiyası (Kraslov, 1964) Səviyyə Şagirdin davranışının xüsusiyyətləri Məqbul saymaq Şagird hər hansı bir təlim prosesində iştirak etmək üçün stimullaşdırılır. Bu təlim nəticələri əşyanın mövcudluğunu anlamadan ona seçimli yanalmaya qədər inkişaf etdirilir. Reaksiya vermək Şagird təlim prosesində fəal iştirak edir, suallara cavab, hadisələrə reaksiya verir. Bu təlim nəticələrində şagirdin zövq və maraqlarının axtarılması və fəaliyyətdə tətbiqi vurğulanır. Dəyərləndirmək Şagird hər hansı əşya və ya hadisənin dəyərləndirilməsinə xidmət edir. Bu təlim nəticələri hər hansı “yanaşmaların” və ya “rəğbətin” ümumilikdə təsnif edilməsi üçün şərait yaradır. Təşkil etmək Ümumilikdə dəyərlər sisteminin yaradılmasına aid edilir. Şagirdin ömür fəlsəfəsinin yaradılmasına xidmət edən təlim məqsədləri bu kateqoriyaya əsaslanır. Dəyər və ya dəyərlər sistemini xarakterizə etmək Bu mərhələdə fərd, davranışlarını nəzarətdə saxlayan və həyat tərzini müəyyənləşdirən dəyərlər sisteminə malikdir. Şagirdin şəxsi, ictimai və emosional davranışının formalaşmasına bu təlim nəticələri yardımçı olacaq.
  • 32. Psixomotor taksonomiyası (Kennes Mur, 1972) Səviyyə Fəaliyyətin göstəriciləri Hiss etmək Fəaliyyət həyata keçirilməzdən əvvəl mənəvi durumu nizamlanır. Hazır olmaq Xüsusi növ hərəkətlərin icra edilməsinə hazırlıq mərhələsidir. Bənzətmək Kompleks vərdişlərin təliminin ilkin mərhələsində istifadə edilir. Mexanizm Fəaliyyətin icrası zamanı ozünəinam nümayiş etdirir. Mükəmməl icra Mükəmməl vərdişlər kimi formalaşmış mürəkkəb fəaliyyətlər nümayiş etdirilir. Uyğunlaşma Mükəmməl vərdişlər kimi formalaşmış mürəkkəb fəaliyyətlər nümayiş etdirilir. Yaradıcılıq Xüsusi situasiya və ya problemin həllinə cavab verən yeni növ fəaliyyət yaranır.
  • 33. Tapşırıq: Təqdim olunmuş standartların (məzmun və fəaliyyətə ayırdığınız) məzmun komponentinin hansı bilik kateqoriyasına, fəaliyyət hissəsinin isə hansı fəaliyyət növünə aid olduğunu müəyyən edin.
  • 34. Təlim məqsədi müəyyənləşdirərkən diqqət yetirilməli məqamlar: • təlim məqsədi dərsdə reallaşdırılacaq standartın və ya standartlar qrupunun tələblərini ödəməli; • təlim məqsədi ölçüləbilən olmalı; • təlim məqsədi təlimin üç əsas funksiyasını (təlimverici, tərbiyəedici, inkişafedici) özündə ehtiva etməlidir; • təlim məqsədi fənnin məqsədinə, şagirdlərin yaş və anlaq səviyyəsinə, potensial imkanlarına, meyl və maraqlarına, yerli şəraitə, məktəbin maddi-texniki bazasıa uyğun olmalı.
  • 35.   Təlim məqsədlərinin müəyyən edilməsinə aid nümunələr 1.1.1. Qədim insanların Yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir. Təlim məqsədləri: 1. Yer haqqında qədim xalqların təsəvvürlərini izah edir. 2. Yer haqqında təsəvvürlərin inkişafını mərhələlərlə şərh edir. 2.1.3.Yerin hava qatını şərh edir. Təlim məqsədləri: 1. “Atmosfer” anlayışını izah edir. 2. Atmosferin quruluşunu şərh edir.
  • 36. Tapşırıq: • Təqdim edilən standartlardan çıxış edərək təlim məqsədlərini müəyyən edin.
  • 37. Nəticə •“Ümumi təhsil pilləsinin dövlət standartı və proqramları (kurikulumları)” çərçivə sənədində dövlət əhəmiyyətli tədbirlər kimi əks olunmuş məsələlər “Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramında (kurikulumda)” xüsusiləşdirilmiş və bir fənn səviyyəsində konkretləşdirilmişdir. •“Coğrafiya fənni üzrə yeni təhsil proqramının (kurikulumun)” strukturuna giriş, fənnin məzmunu, təlim strategiyaları, şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri daxildir. •Əsas və alt standartlrın təlim prosesində böyük praktik əhəmiyyəti var. Onlar sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasında, təlim məqsədlərinin dəqiq müəyyən olunmasında, təlim strategiyalarının düzgün seçilməsində, təlimdə inteqrativliyi təmin edilməsində mühüm
  • 38. Nəticə •Məzmun standartları bilik baxımından 3 koteqoriyaya (deklorativ, prosedural və kontekstual), fəaliyyət baxımından 3 növə (idraki, emosional və psixomotor) ayrılır. Məzmun standartlarının bilik və fəaliyyət komponentinə ayrılması təlimin daha səmərəli qurulmasına zəmin yaradır. •Təlim məqsədinin dərsdə reallaşdırılacaq standartın və ya standartlar qrupunun tələblərini ödəməsi, təlim məqsədinin ölçüləbilən olması işin keyfiyyətini artırır. •Dərsin təlim məqsədinin müəyyənləşdirilməsində təlimin üç əsas funksiyasının (təlimverici, tərbiyəedici, inkişafedici), fənnin məqsədinin, şagirdlərin yaş və anlaq səviyyəsinin, potensial imkanlarının, meyl və maraqlarının, yerli şəraitin, məktəbin maddi-texniki bazasının nəzərə alınması vacibdir.

Editor's Notes

  1. Biz Milli Kurikulum haqqında nə öyrəndik? (“kurikulum” sözünün mənasını, sənədin xüsusiyyətlərini, yaranma səbəblərini) “Açar” sözlər (“xüsusiyyətlər”, “növ”, “quruluş”, “fərq”, “əhəmiyyət”, “təsnifat” və s.) anlayışın çıxarılması üçün flipçata yazılır. Auditoriyaya müraciət edilir:”Daha nə öyrənə bilərik?” “Quruluş” açar sözünü qabardırıq ”Gəlin indi sənədin quruluşu əsasında söhbətimizi davam etdirək. Çünki, hər şeyin öz quruluşu olduğu kimi, kurikulumun da öz quruluşu var”,_deyərək slaydı açır. .