SlideShare a Scribd company logo
1 of 41
PLANLAŞDIRMA
Perspektiv Gündəlik
Planlaşdırmanın
növləri
Gündəlik dərs planı
tərtib edir.
İllik planlaşdırma
aparır.
PERSPEKTIV PLANLAŞDIRMA
NECƏ APARILIR?
1. Məzmun standartlarına əsasən dərslikdəki (dərslik
olmayan fənlər üzrə müəllim vəsaitindəki) tədris vahidi və
mövzular dəqiqləşdirilir.
2. Hər bir mövzu üzrə reallaşdırılacaq məzmun
standartları qruplaşdırılır.
3. Tədris vahidlərinin və mövzuların ardıcıllığı
müəyyənləşdirilir.
3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyən edilir
4. Resurslar seçilir.
5. Məqsədyönlü vaxt bölgüsü aparılır.
6. Şagirdlərin təlim fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün
meyarlar müəyyənləşdirilir.
PLANLAŞDIRMA ILƏ ƏLAQƏDAR
TÖVSIYƏLƏR
 Dərslik və müəllim üçün vəsait müəlliflərinin
müəyyənləşdirdiyi standartlar qrupuna əlavə
standartlar daxil edilə bilər.
 İnteqrasiya üçün əlavə imkanlar müəyyən edilə bilər.
 Əlavə resurslar seçilə bilər.
 Mövzular üzrə vaxt bölgüsündə dəyişikliklər edilə
bilər.
Standratlar
Tədris
vahidi
Mövzu
İnteqra-siya Resurs
Qiymətlən-
dirmə
Saat Tarix
Perspektiv planlaşdırma sxemi
FƏAL TƏLIMIN XÜSUSIYYƏTLƏRI
 iştirakçıların bütün dərs zamanı fəallığı,
 dərsin əvvəlində problemin qoyulması və dərsin
gedişinin problemin həllinə yönəldilməsi,
 yeni biliklərin müstəqil kəşf edilməsi,
 təlimin tədqiqat şəklində keçirilməsi,
 təlimin interaktiv şəklində keçirilməsi: şagirdlərin
birgə fəaliyyəti, müəllim və şagirdlərin qarşılıqlı
əməkdaşlığı,
 qrup işindən geniş istifadə olunması,
 biliklərin yaradıcı tətbiqi,
 müxtəlif tipli tapşırıqlardan, bilik mənbələrindən və
iş vərəqlərindən istifadə edilməsi və s.
• Ənənəvi dərslə fəal dərsin
quruluşunun fərqi nədədir?
• Fəal dərsin quruluşunu biz necə
təsvir edə bilərik?
FƏAL DƏRSIN QURULUŞU ƏNƏNƏVI DƏRSIN QURULUŞU
1. Motivasiya 1. Ev tapşırığının yoxlanılması
2. Tədqiqatın aparılması 2. Öyrənilən mövzuların sorğusu
(frontal və fərdi sorğu)
3. Məlumat mübadiləsi 3. Yeni mövzuya dair mühazirə
4. Məlumatın müzakirəsi və
təşkili
4. Aydın olmayan məsələlərin
açıqlanması və dəqiqləşdirilməsi
5. Nəticələrin çıxarılması 5. Yeni dərsin möhkəmləndirilməsi
üçün sual və tapşırıqlar
6. Produktiv (yaradıcı) tətbiq
etmə
6. Reproduktiv (təkraredici) tətbiq
etmə
7. Qiymətləndirmə və ya
Refleksiya
7. Qiymətləndirmə
FƏAL DƏRSLƏ ƏNƏNƏVİ DƏRSİN MÜQAYİSƏSİ
GÜNDƏLIK PLANLAŞDIRMA
NÜMUNƏSI
 Mövzu:
 Məqsəd: (reallaşdırılacaq standartlar göstərilməklə)
 İnteqrasiya:
 İş forması:
 İş üsulları:
 Resurslar:
Dərsin mərhələləri:
• Motivasiya. Problemin qoyulması
• Problemin həlli
• Məlumat mübadiləsi
• Müzakirə
• Nəticə və ümumiləşdirmələr
• Ev tapşırığı
Qiymətləndirmə (dərs boyu aparılır)
MOTIVASIYA: ONUN QURULUŞU
Motivasiya dərsin başlanğıc mərhələsidir. Fəal dərs motivasiyadan başlanır.
Müəllim motivasiyanı düz qurubsa, onun dərsin 50 %-i daha yerinə yetirilmiş sayıla bilər.
 (Motivasiyanı qurmamışdan əvvəl Alt-standartlar - Təlim nəticələri müəyyən
olunmalıdır)
 Motivasiyanın quruluşu:
 Motivasiya 2 mərhələdən ibarətdir
1. Yönəldici suallar, tapşırıqlar
 (mövzuya, təlim nəticələrinə yönəldirlər; dərsin başlanmasını təşkil edirlər; 1- 3 sual ola
bilər)
2. Tədqiqat sualı
 Bu sualı tərtib etmək üçün müəllim əvvəlcə dərsin sonunda olan ümumiləşdirməni
müəyyən etməlidir;
tədqiqat sualı = yeni biliyi əks etdirən təlim nəticəsi;
 adətən bir sual olur,
 motivasiya mərhələsi tədqiqat sualına irəli sürülən fərziyyələr ilə bitir.
 Dərsin sonunda onlara qayıtmaq vacibdir
 Motivasiya 2 əsas prinsip əsasında qurulur:
 problemlilik
 məqsədyönlük. Motivasiya təlim nəticələrini əks etdirməlidir.
? ?
fərdi iş,
qruplarla iş,
cütlərdə iş,
kollektivlə iş
BİBÖ
karusel
şaxələndirmə,
rollu oyun,
Venn diaqramı,
beyin həmləsi,
ziqzaq
İş forması İş üsulu
Təlim formaları
Kollektivlə
(bütöv
siniflə) iş
Qruplarla
(kiçik
kollektivlə) iş
Cütlərlə iş
Fərdi iş
Beyin
həmləsi
Akvarium Auksion Ziqzaq Karusel
BİBÖ Rollu
oyun
Klaster Venn
diaqramı
Anlayışın
çıxarılması
İş vərəqi nədir? Dərs zamanı
o hansı məqsədlər üçün
istifadə olunur?
İş vərəqinin hazırlanması üçün nəyi
nəzərdə
tutmaq lazımdır?
- tapşırığın həcmini;
- sualların miqdarını;
- sualların növlərini;
-tərtibetmə qaydalarını.
İş vərəqlərinə verilən tələblər:
- cəlbedici və məzmunlu olmalıdır;
- məqsəd aydın, sual konkret olmalıdır;
- uşaqların yaş səviyyəsinə uyğun
gəlməlidir;
- dərsin məqsədinə uyğun olmalıdır.
Summativ
Formativ
Diaqnostik
Əsas qiymətləndirmə növləri
DIAQNOSTIK QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ
OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR
• Müşahidə
• Tapşırıqvermə
• Valideynlərlə və digər fənn müəllimlərilə
əməkdaşlıq
DIAQNOSTIK QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ
OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR
Üsullar Vasitələr
Tapşırıqvermə Çalışmalar
Müsahibə Müəllimin qeydiyyat vərəqi (şagirdlə, müvafiq hallarda
qrup, yaxud siniflə aparılan sifahi yoxlama zamanı
müəllimin öyrənmək (diaqnoz qoymaq) istədiyi
məsələnin yazıldığı vərəq)
Valideynlərlə və
digər fənn
müəllimləri ilə
əməkdaşlıq
Söhbət və müəllimin sorğu vərəqi (şagirdin evdə və ya
məktəbdəki fəaliyyəti ilə bağlı suallar yazılmış vərəq)
FORMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ
ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ
VASITƏLƏR
 Müşahidə
 Şifahi sual-cavab
 Tapşırıqvermə
 Valideynlərlə və digər fənn
müəllimləri ilə əməkdaşlıq
 Oxu
 Yazı
 Layihə
 Şifahi və yazılı təqdimat
 Özünüqiymətləndirmə
 Test
Üsullar Vasitələr
Müşahidə Müşahidə vərəqələri
Şifahi sual-cavab Şifahi nitq bacarıqları üzrə qeydiyyat vərəqi
Tapşırıqvermə Çalışmalar
Valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə
əməkdaşlıq
Söhbət, sorğu vərəqi (şagirdin evdə və ya
məktəbdəki fəaliyyəti ilə bağlı suallar yazılmış
vərəqi)
Oxu Mətn
Yazı Yazı işləri (inşa, esse, misal və məsələ həlli)
Layihə Şagirdlərin təqdimatı və müəllim tərəfindən
müəyyən olunmuş meyar cədvəli
Şifahi və yazılı təqdimat Meyar cədvəli
Özünüqiymətləndirmə Özünüqiymətləndirmə vərəqələri
Test Test tapşırıqları
FORMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL)
VƏ VASITƏLƏR
Bilik və bacarıqlar
(meyarlar)
Qruplar
SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏ
Tədris
vahidi
Summativ
qiymətləndirmə
İl
Yarımil
Məzmun
standartları
SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ
ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ
VASITƏLƏR
Yaradıcılıq və əl
işləri
Layihə
Tapşırıqvermə
Şifahi sorğu
Testlər
Qiymətləndirmə standartlarının komponentləri
Qiymətləndirmə standartları
Bilik Fəaliyyət
Vaxt və kəmiyyət Keyfiyyət
Nailiyyət
Fəaliyyətin göstəriciləri
Qeyd:
 Test tapşırıqları qiymətləndirmə vasitəsi kimi hal-hazırda
populyarlıq qazansa da, fənni tədris edən müəllim diaqnostik,
formativ və hətta summativ qiymətləndirmədə test
tapşırıqlarına aludəçilik göstərməməlidir.
 Şagirdlərin şifahi və yazılı nitq bacarıqlarını, məntiqi
təfəkkürünü, müstəqil düşünmə qabiliyyətini inkişaf etdirən
üsullardan- layihə (qiymətləndirmə vasitəsi-şagirdlərin
təqdimatı və müəllimin tərtib etdiyi meyar cədvəli), şifahi
sorğu (qiymətləndirmə vasitəsi-şifahi nitq bacarıqları üzrə
qeydiyyat vərəqi), yoxlama yazı işlərindən ( imla, inşa, esse,
məsələ və misal həlli) geniş istifadə etməlidir.
 Test tapşırıqlarından davamlı olmamaqla, yeri gəldikcə
yalnız summativ qiymətləndirmədə istifadə etmək tövsiyə
edilir.
Qiymətləndirmə vasitələrinin hazırlanmasına verilən tələblər
Qiymətləndirmə vasitələri hazırlanarkən
aşağıdakılar nəzərə alınır:
• 1-ci səviyyə üzrə suallar - 20%
• 2-ci səviyyə üzrə suallar - 30%
• 3-cü səviyyə üzrə suallar - 30%
• 4-cü səviyyə üzrə suallar - 20%
Qiymətləndirmə standartlarının səviyyələri
• Birinci səviyyə - aşağı
• İkinci səviyyə - orta
• Üçüncü səviyyə - yüksək
• Dördüncü səviyyə - ən yüksək
Qiymətləndirmə standartları 4 səviyyədə
müəyyən olunur.
29
№ Şagirdin yerinə yetirdiyi
tapşırıqların faizlə
miqdarı
Şagirdin qiyməti
1 [0% - 40%] 2 (qeyri-kafi)
2 (40% - 60%] 3 (kafi)
3 (60% - 80%] 4 (yaxşı)
4 (80% - 100%] 5 (əla)
Şagirdin yarımillik qiyməti kiçik summativ (yarımillik
ərzində keçirilən) qiymətləndirmənin nəticələri 40%,
böyük summativ (yarımillik sonunda keçirilən)
qiymətləndirmənin nəticələri 60 % hesab olunmaqla
aşağıdakı düstur əsasında çıxarılır:
32
100
60
100
40...21


 BSQ
n
ksqksqksq
Y n
Burada, Y- şagirdin I və ya II yarımil üzrə qiymətini,
ksq1, ksq2 ,..., ksqn -şagirdin müvafiq yarımil ərzində
kiçik summativ qiymətləndirmələrinin nəticələrini, n-
müvafiq yarımildə keçirilən kiçik summativ
qiymətləndirmələrin sayını, BSQ isə, I və ya II yarımildə
keçirilən böyük summativ qiymətləndirmənin nəticəsini
bildirir.
ŞAGIRDIN YARIMILLIK VƏ ILLIK QIYMƏTLƏRI
ÇIXARILARKƏN YUVARLAQLAŞDIRMA QAYDASI TƏTBIQ
EDILIR.
MƏSƏLƏN, ŞAGIRD 1-CI YARIMILDƏ APARILMIŞ KIÇIK
SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏLƏRDƏ 3, 3, 4 VƏ BÖYÜK
SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ 3 QIYMƏT ALDIQDA,
ONUN YARIMIL ÜZRƏ QIYMƏTI AŞAĞIDAKI KIMI
HESABLANIR:
Və yaxud, şagird 1-ci yarımildə kiçik summativ
qiymətləndirmələrdən 2, 3, 3 və böyük summativ
qiymətləndirmədən 3 aldıqda, onun yarımillik qiyməti
aşağıdakı kimi hesablanır:
33
31,38,13,1
100
60
3
100
40
3
433
1 

Y
38,2
100
60
3
100
40
3
332
1 

Y
6.14. ŞAGIRDIN ILLIK QIYMƏTI
AŞAĞIDAKI DÜSTURLA MÜƏYYƏN
EDILLIR:
Burada I - şagirdin illik qiyməti, və isə 1-ci və 2-ci
yarımillər üzrə qiymətləridir.
Məsələn, şagirdin birinci yarımil üzrə qiyməti 3, ikinci
yarımil üzrə qiyməti 4 olduqda, onun illik qiyməti
34
2
21 YY
I


olur.45,3
2
43


I
JURNALI DÜZGÜN
YAZILIŞI
S günlər
I
R
A nömrəsi 1 2 3 5
Q
S
K 7 8
Q
S
K
Abbasov Əli q 5 4 3
Babayev Vəli 3 3
Məmmədov Pirvəli 4 4
JURNALA FORMATİV(HƏR GÜN
ALINAN) QİYMƏT YAZMAQ OLMAZ
S günlər
I
R
A nömrəsi 1 2 3 5
Q
S
K 7 8
Q
S
K
Abbasov Əli q q
Babayev Vəli q
Məmmədov Pirvəli q q
JURNALA HƏR GÜN DƏRSDƏ İŞTİRAK
ETMƏYƏNLƏR YAZILIR.
S günlər
I
R
A nömrəsi 1 2 3 5
Q
S
K 7 8
Q
S
K
Abbasov Əli ⅔
Babayev Vəli ⅓
¾
Məmmədov Pirvəli ⅔
JURNALDA SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİ
KƏSRLƏ YAZMAQ OLMAZ
S günlər
I
R
A nömrəsi 1 2 3 5
Q
S
K 7 8
Q
S
K
Abbasov Əli q q
4 3
Babayev Vəli q
5
q
3
Məmmədov Pirvəli q 3 2
JURNALA SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN QİYMƏTLƏRİ
KÖÇÜRÜLƏNDƏ, İŞTİRAK ETMƏYƏN ŞAGİRDİN QAİB
QOYULUR, KƏSR XƏTTİ ÇƏKİLİR, ALTDA QİYMƏT YAZILIR.
DIQQƏTINIZƏ GÖRƏ
MINNƏTDARIQ.

More Related Content

What's hot

Основні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполукОсновні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполукsveta7940
 
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırmaAliya Ahmadova
 
Si̇rac m
Si̇rac mSi̇rac m
Si̇rac mnazdi2
 
балархай эгшиг
балархай эгшигбалархай эгшиг
балархай эгшигariunch
 
Зразки каліграфічного написання літер і цифр
Зразки каліграфічного написання літер і цифрЗразки каліграфічного написання літер і цифр
Зразки каліграфічного написання літер і цифрSemenuk
 
Гомологи метану. молекулярні та структурні формули
Гомологи метану. молекулярні та структурні формулиГомологи метану. молекулярні та структурні формули
Гомологи метану. молекулярні та структурні формулиOleksandr Ponedilnyk
 
Frazeoloji birləşmələr
Frazeoloji birləşmələrFrazeoloji birləşmələr
Frazeoloji birləşmələrmimio_azerbaijan
 
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənmə
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənməÇəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənmə
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənməmimio_azerbaijan
 
Sabit elektrik cərəyanı
Sabit elektrik cərəyanıSabit elektrik cərəyanı
Sabit elektrik cərəyanımimio_azerbaijan
 
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"Електронні книги Ранок
 
өргөлтөт эгшиг
өргөлтөт эгшигөргөлтөт эгшиг
өргөлтөт эгшигDBatbulgan81
 

What's hot (20)

Azərbaycan dili 3
Azərbaycan dili  3Azərbaycan dili  3
Azərbaycan dili 3
 
Основні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполукОсновні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполук
 
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
 
Si̇rac m
Si̇rac mSi̇rac m
Si̇rac m
 
Zərfin mena növləri 1
Zərfin mena növləri 1Zərfin mena növləri 1
Zərfin mena növləri 1
 
Sifət (1) powerpoint
Sifət (1) powerpointSifət (1) powerpoint
Sifət (1) powerpoint
 
Blum izahati
Blum izahatiBlum izahati
Blum izahati
 
Omonimlər
OmonimlərOmonimlər
Omonimlər
 
балархай эгшиг
балархай эгшигбалархай эгшиг
балархай эгшиг
 
Зразки каліграфічного написання літер і цифр
Зразки каліграфічного написання літер і цифрЗразки каліграфічного написання літер і цифр
Зразки каліграфічного написання літер і цифр
 
Гомологи метану. молекулярні та структурні формули
Гомологи метану. молекулярні та структурні формулиГомологи метану. молекулярні та структурні формули
Гомологи метану. молекулярні та структурні формули
 
Frazeoloji birləşmələr
Frazeoloji birləşmələrFrazeoloji birləşmələr
Frazeoloji birləşmələr
 
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənmə
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənməÇəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənmə
Çəki. Çəkisizlik. Əlavə yüklənmə
 
Vafa
VafaVafa
Vafa
 
Sabit elektrik cərəyanı
Sabit elektrik cərəyanıSabit elektrik cərəyanı
Sabit elektrik cərəyanı
 
Diffuziya
DiffuziyaDiffuziya
Diffuziya
 
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"
Презентація нового підручника "Інформатика. 4 клас"
 
To t secondary school slaydlari viii gun
To t secondary school slaydlari viii gunTo t secondary school slaydlari viii gun
To t secondary school slaydlari viii gun
 
өргөлтөт эгшиг
өргөлтөт эгшигөргөлтөт эгшиг
өргөлтөт эгшиг
 
Qaraca çoban.dərs planı
Qaraca çoban.dərs planıQaraca çoban.dərs planı
Qaraca çoban.dərs planı
 

Viewers also liked

Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəSəs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəAliya Ahmadova
 
Müasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalariMüasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalarifarqanaliyeva
 
fiziki və kimyəvi hadisələr
fiziki və kimyəvi hadisələrfiziki və kimyəvi hadisələr
fiziki və kimyəvi hadisələrEsmer592
 
Hovard qardnerin nezeriyyesi...
Hovard qardnerin nezeriyyesi... Hovard qardnerin nezeriyyesi...
Hovard qardnerin nezeriyyesi... shefa_mirzeyev
 
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)kerimovs
 
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.mimio_azerbaijan
 
Milli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaMilli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaAZERİ AZERBAYCAN
 
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkət
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkətBir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkət
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkətmimio_azerbaijan
 
Enerji. Potensial və kinetik enerji
Enerji. Potensial və kinetik enerjiEnerji. Potensial və kinetik enerji
Enerji. Potensial və kinetik enerjimimio_azerbaijan
 

Viewers also liked (10)

Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəSəs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
 
Müasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalariMüasir təlim texnalogiyalari
Müasir təlim texnalogiyalari
 
fiziki və kimyəvi hadisələr
fiziki və kimyəvi hadisələrfiziki və kimyəvi hadisələr
fiziki və kimyəvi hadisələr
 
Hovard qardnerin nezeriyyesi...
Hovard qardnerin nezeriyyesi... Hovard qardnerin nezeriyyesi...
Hovard qardnerin nezeriyyesi...
 
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)
Blum si̇stemati̇kasi (taksonomiya)
 
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.
Harmonik rəqslər. Rəqsi hərəkətin qrafik təsviri.
 
Milli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaMilli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdulla
 
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkət
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkətBir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkət
Bir neçə qüvvənin təsiri altında hərəkət
 
Enerji. Potensial və kinetik enerji
Enerji. Potensial və kinetik enerjiEnerji. Potensial və kinetik enerji
Enerji. Potensial və kinetik enerji
 
Mexaniki iş
Mexaniki işMexaniki iş
Mexaniki iş
 

Similar to Kurikulum əsas tələbləri

Qiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxQiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxEmin84
 
Tedris mbm-2014
Tedris mbm-2014Tedris mbm-2014
Tedris mbm-2014MirNamik
 
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptx
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptxArzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptx
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptxArzu758108
 
Qiymətləndirmə haqqında təlimat
Qiymətləndirmə haqqında təlimatQiymətləndirmə haqqında təlimat
Qiymətləndirmə haqqında təlimatBilal Həsənli
 
Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)ADPU
 
UNEC__1695402632.ppt
UNEC__1695402632.pptUNEC__1695402632.ppt
UNEC__1695402632.pptssuser3b3789
 
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptx
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptxAysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptx
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptxEhedKerimli
 
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...AzerbaijanJournalofE1
 
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssis
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssisİnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssis
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssisFirdovsi Mutallimov
 

Similar to Kurikulum əsas tələbləri (16)

7-ci gun_Yeni.pptx
7-ci gun_Yeni.pptx7-ci gun_Yeni.pptx
7-ci gun_Yeni.pptx
 
Qiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptxQiymetlendirme.pptx
Qiymetlendirme.pptx
 
Tedris mbm-2014
Tedris mbm-2014Tedris mbm-2014
Tedris mbm-2014
 
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptx
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptxArzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptx
Arzu Teymurova_510_Sərbəst İş_Akademik Yazı.pptx
 
Qiymətləndirmə haqqında təlimat
Qiymətləndirmə haqqında təlimatQiymətləndirmə haqqında təlimat
Qiymətləndirmə haqqında təlimat
 
Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)Kurikulum bilet cavab (cografiya)
Kurikulum bilet cavab (cografiya)
 
Ii gwn (1)
Ii gwn (1)Ii gwn (1)
Ii gwn (1)
 
Metodika az c
Metodika az cMetodika az c
Metodika az c
 
Test
TestTest
Test
 
Test
TestTest
Test
 
UNEC__1695402632.ppt
UNEC__1695402632.pptUNEC__1695402632.ppt
UNEC__1695402632.ppt
 
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptx
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptxAysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptx
Aysan.Pedaqogikanın tədqiqat metodları.pptx
 
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
ƏDƏBİYYAT TƏLİMİ METODLARININ TƏSNİFAT PROBLEMİ / THE PROBLEM OF CLASSIFICATI...
 
Bağban-dekorator
Bağban-dekoratorBağban-dekorator
Bağban-dekorator
 
Forest manager
Forest managerForest manager
Forest manager
 
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssis
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssisİnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssis
İnşaatda keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssis
 

More from Timur Ulvi

12 (çılpaqtoxumlular)
12 (çılpaqtoxumlular)12 (çılpaqtoxumlular)
12 (çılpaqtoxumlular)Timur Ulvi
 
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)Timur Ulvi
 
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)Timur Ulvi
 
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)Timur Ulvi
 
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)Timur Ulvi
 
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)Timur Ulvi
 
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)Timur Ulvi
 
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvə
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvəBiologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvə
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvəTimur Ulvi
 
Düzgün qidalanma
Düzgün qidalanmaDüzgün qidalanma
Düzgün qidalanmaTimur Ulvi
 
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalar
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalarZoologiya 7 dərs 6 molyuskalar
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalarTimur Ulvi
 
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)Timur Ulvi
 
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)Timur Ulvi
 
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)Timur Ulvi
 
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)Timur Ulvi
 
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)Timur Ulvi
 
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)Timur Ulvi
 
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)Timur Ulvi
 
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)Timur Ulvi
 
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)Timur Ulvi
 
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlar
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlarZoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlar
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlarTimur Ulvi
 

More from Timur Ulvi (20)

12 (çılpaqtoxumlular)
12 (çılpaqtoxumlular)12 (çılpaqtoxumlular)
12 (çılpaqtoxumlular)
 
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)
8 9 (mamırkimilər və qıjıkimilər)
 
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)
Biologiya 7 dərs 4(mürəkkəbçiçəklilər əməköməci üzüm)
 
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)
Biologiya 7 dərs 3(paxlalılar badımcançiçəklilər)
 
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)
Biologiya 7 dərs 2(xaççiçəklilər gülçiçıklilər)
 
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)
Biologiya 7 dərs 1 (biologiya sistematika)
 
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)
Biologiya 7 dərs 5( taxıllar zambaqlar)
 
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvə
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvəBiologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvə
Biologiya 6 dərs 11 çiçək və meyvə
 
Düzgün qidalanma
Düzgün qidalanmaDüzgün qidalanma
Düzgün qidalanma
 
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalar
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalarZoologiya 7 dərs 6 molyuskalar
Zoologiya 7 dərs 6 molyuskalar
 
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)
Biologiya 9 dərs 10 (tənəffüs sistemi)
 
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)
Biologiya 9 dərs 11 (həzm sistemi)
 
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)
Zoologiya 8 dərs 6(neştərçə balıq)
 
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)
Zoologiya 8 dərs 4(zarqanadlılar ikiqanadlılar)
 
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)
Zoologiya 8 dərs 2(cücülər)
 
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)
Zoologiya 8 dərs 1(xərçənglər hörümçəklər)
 
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)
Zoologiya 7 dərs 3 (yastı qurdlar)
 
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)
Zoologiya 7 dərs 2 (bağırsaq boşluqlular)
 
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)
Zoologiya 7 dərs 1( ibtidailər)
 
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlar
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlarZoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlar
Zoologiya 7 dərs 5 həlqəvi qurdlar
 

Kurikulum əsas tələbləri

  • 1. PLANLAŞDIRMA Perspektiv Gündəlik Planlaşdırmanın növləri Gündəlik dərs planı tərtib edir. İllik planlaşdırma aparır.
  • 2. PERSPEKTIV PLANLAŞDIRMA NECƏ APARILIR? 1. Məzmun standartlarına əsasən dərslikdəki (dərslik olmayan fənlər üzrə müəllim vəsaitindəki) tədris vahidi və mövzular dəqiqləşdirilir. 2. Hər bir mövzu üzrə reallaşdırılacaq məzmun standartları qruplaşdırılır. 3. Tədris vahidlərinin və mövzuların ardıcıllığı müəyyənləşdirilir. 3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyən edilir 4. Resurslar seçilir. 5. Məqsədyönlü vaxt bölgüsü aparılır. 6. Şagirdlərin təlim fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün meyarlar müəyyənləşdirilir.
  • 3. PLANLAŞDIRMA ILƏ ƏLAQƏDAR TÖVSIYƏLƏR  Dərslik və müəllim üçün vəsait müəlliflərinin müəyyənləşdirdiyi standartlar qrupuna əlavə standartlar daxil edilə bilər.  İnteqrasiya üçün əlavə imkanlar müəyyən edilə bilər.  Əlavə resurslar seçilə bilər.  Mövzular üzrə vaxt bölgüsündə dəyişikliklər edilə bilər.
  • 5.
  • 6. FƏAL TƏLIMIN XÜSUSIYYƏTLƏRI  iştirakçıların bütün dərs zamanı fəallığı,  dərsin əvvəlində problemin qoyulması və dərsin gedişinin problemin həllinə yönəldilməsi,  yeni biliklərin müstəqil kəşf edilməsi,  təlimin tədqiqat şəklində keçirilməsi,  təlimin interaktiv şəklində keçirilməsi: şagirdlərin birgə fəaliyyəti, müəllim və şagirdlərin qarşılıqlı əməkdaşlığı,  qrup işindən geniş istifadə olunması,  biliklərin yaradıcı tətbiqi,  müxtəlif tipli tapşırıqlardan, bilik mənbələrindən və iş vərəqlərindən istifadə edilməsi və s.
  • 7. • Ənənəvi dərslə fəal dərsin quruluşunun fərqi nədədir? • Fəal dərsin quruluşunu biz necə təsvir edə bilərik?
  • 8. FƏAL DƏRSIN QURULUŞU ƏNƏNƏVI DƏRSIN QURULUŞU 1. Motivasiya 1. Ev tapşırığının yoxlanılması 2. Tədqiqatın aparılması 2. Öyrənilən mövzuların sorğusu (frontal və fərdi sorğu) 3. Məlumat mübadiləsi 3. Yeni mövzuya dair mühazirə 4. Məlumatın müzakirəsi və təşkili 4. Aydın olmayan məsələlərin açıqlanması və dəqiqləşdirilməsi 5. Nəticələrin çıxarılması 5. Yeni dərsin möhkəmləndirilməsi üçün sual və tapşırıqlar 6. Produktiv (yaradıcı) tətbiq etmə 6. Reproduktiv (təkraredici) tətbiq etmə 7. Qiymətləndirmə və ya Refleksiya 7. Qiymətləndirmə FƏAL DƏRSLƏ ƏNƏNƏVİ DƏRSİN MÜQAYİSƏSİ
  • 9. GÜNDƏLIK PLANLAŞDIRMA NÜMUNƏSI  Mövzu:  Məqsəd: (reallaşdırılacaq standartlar göstərilməklə)  İnteqrasiya:  İş forması:  İş üsulları:  Resurslar: Dərsin mərhələləri: • Motivasiya. Problemin qoyulması • Problemin həlli • Məlumat mübadiləsi • Müzakirə • Nəticə və ümumiləşdirmələr • Ev tapşırığı Qiymətləndirmə (dərs boyu aparılır)
  • 10. MOTIVASIYA: ONUN QURULUŞU Motivasiya dərsin başlanğıc mərhələsidir. Fəal dərs motivasiyadan başlanır. Müəllim motivasiyanı düz qurubsa, onun dərsin 50 %-i daha yerinə yetirilmiş sayıla bilər.  (Motivasiyanı qurmamışdan əvvəl Alt-standartlar - Təlim nəticələri müəyyən olunmalıdır)  Motivasiyanın quruluşu:  Motivasiya 2 mərhələdən ibarətdir 1. Yönəldici suallar, tapşırıqlar  (mövzuya, təlim nəticələrinə yönəldirlər; dərsin başlanmasını təşkil edirlər; 1- 3 sual ola bilər) 2. Tədqiqat sualı  Bu sualı tərtib etmək üçün müəllim əvvəlcə dərsin sonunda olan ümumiləşdirməni müəyyən etməlidir; tədqiqat sualı = yeni biliyi əks etdirən təlim nəticəsi;  adətən bir sual olur,  motivasiya mərhələsi tədqiqat sualına irəli sürülən fərziyyələr ilə bitir.  Dərsin sonunda onlara qayıtmaq vacibdir  Motivasiya 2 əsas prinsip əsasında qurulur:  problemlilik  məqsədyönlük. Motivasiya təlim nəticələrini əks etdirməlidir.
  • 11. ? ? fərdi iş, qruplarla iş, cütlərdə iş, kollektivlə iş BİBÖ karusel şaxələndirmə, rollu oyun, Venn diaqramı, beyin həmləsi, ziqzaq İş forması İş üsulu
  • 13. Beyin həmləsi Akvarium Auksion Ziqzaq Karusel BİBÖ Rollu oyun Klaster Venn diaqramı Anlayışın çıxarılması
  • 14. İş vərəqi nədir? Dərs zamanı o hansı məqsədlər üçün istifadə olunur?
  • 15. İş vərəqinin hazırlanması üçün nəyi nəzərdə tutmaq lazımdır? - tapşırığın həcmini; - sualların miqdarını; - sualların növlərini; -tərtibetmə qaydalarını.
  • 16. İş vərəqlərinə verilən tələblər: - cəlbedici və məzmunlu olmalıdır; - məqsəd aydın, sual konkret olmalıdır; - uşaqların yaş səviyyəsinə uyğun gəlməlidir; - dərsin məqsədinə uyğun olmalıdır.
  • 18. DIAQNOSTIK QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR • Müşahidə • Tapşırıqvermə • Valideynlərlə və digər fənn müəllimlərilə əməkdaşlıq
  • 19. DIAQNOSTIK QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR Üsullar Vasitələr Tapşırıqvermə Çalışmalar Müsahibə Müəllimin qeydiyyat vərəqi (şagirdlə, müvafiq hallarda qrup, yaxud siniflə aparılan sifahi yoxlama zamanı müəllimin öyrənmək (diaqnoz qoymaq) istədiyi məsələnin yazıldığı vərəq) Valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə əməkdaşlıq Söhbət və müəllimin sorğu vərəqi (şagirdin evdə və ya məktəbdəki fəaliyyəti ilə bağlı suallar yazılmış vərəq)
  • 20. FORMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR  Müşahidə  Şifahi sual-cavab  Tapşırıqvermə  Valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə əməkdaşlıq  Oxu  Yazı  Layihə  Şifahi və yazılı təqdimat  Özünüqiymətləndirmə  Test
  • 21. Üsullar Vasitələr Müşahidə Müşahidə vərəqələri Şifahi sual-cavab Şifahi nitq bacarıqları üzrə qeydiyyat vərəqi Tapşırıqvermə Çalışmalar Valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə əməkdaşlıq Söhbət, sorğu vərəqi (şagirdin evdə və ya məktəbdəki fəaliyyəti ilə bağlı suallar yazılmış vərəqi) Oxu Mətn Yazı Yazı işləri (inşa, esse, misal və məsələ həlli) Layihə Şagirdlərin təqdimatı və müəllim tərəfindən müəyyən olunmuş meyar cədvəli Şifahi və yazılı təqdimat Meyar cədvəli Özünüqiymətləndirmə Özünüqiymətləndirmə vərəqələri Test Test tapşırıqları FORMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR
  • 24. SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ ISTIFADƏ OLUNAN METOD (ÜSUL) VƏ VASITƏLƏR Yaradıcılıq və əl işləri Layihə Tapşırıqvermə Şifahi sorğu Testlər
  • 25. Qiymətləndirmə standartlarının komponentləri Qiymətləndirmə standartları Bilik Fəaliyyət Vaxt və kəmiyyət Keyfiyyət Nailiyyət Fəaliyyətin göstəriciləri
  • 26. Qeyd:  Test tapşırıqları qiymətləndirmə vasitəsi kimi hal-hazırda populyarlıq qazansa da, fənni tədris edən müəllim diaqnostik, formativ və hətta summativ qiymətləndirmədə test tapşırıqlarına aludəçilik göstərməməlidir.  Şagirdlərin şifahi və yazılı nitq bacarıqlarını, məntiqi təfəkkürünü, müstəqil düşünmə qabiliyyətini inkişaf etdirən üsullardan- layihə (qiymətləndirmə vasitəsi-şagirdlərin təqdimatı və müəllimin tərtib etdiyi meyar cədvəli), şifahi sorğu (qiymətləndirmə vasitəsi-şifahi nitq bacarıqları üzrə qeydiyyat vərəqi), yoxlama yazı işlərindən ( imla, inşa, esse, məsələ və misal həlli) geniş istifadə etməlidir.  Test tapşırıqlarından davamlı olmamaqla, yeri gəldikcə yalnız summativ qiymətləndirmədə istifadə etmək tövsiyə edilir.
  • 27. Qiymətləndirmə vasitələrinin hazırlanmasına verilən tələblər Qiymətləndirmə vasitələri hazırlanarkən aşağıdakılar nəzərə alınır: • 1-ci səviyyə üzrə suallar - 20% • 2-ci səviyyə üzrə suallar - 30% • 3-cü səviyyə üzrə suallar - 30% • 4-cü səviyyə üzrə suallar - 20%
  • 28. Qiymətləndirmə standartlarının səviyyələri • Birinci səviyyə - aşağı • İkinci səviyyə - orta • Üçüncü səviyyə - yüksək • Dördüncü səviyyə - ən yüksək Qiymətləndirmə standartları 4 səviyyədə müəyyən olunur.
  • 29. 29
  • 30. № Şagirdin yerinə yetirdiyi tapşırıqların faizlə miqdarı Şagirdin qiyməti 1 [0% - 40%] 2 (qeyri-kafi) 2 (40% - 60%] 3 (kafi) 3 (60% - 80%] 4 (yaxşı) 4 (80% - 100%] 5 (əla)
  • 31.
  • 32. Şagirdin yarımillik qiyməti kiçik summativ (yarımillik ərzində keçirilən) qiymətləndirmənin nəticələri 40%, böyük summativ (yarımillik sonunda keçirilən) qiymətləndirmənin nəticələri 60 % hesab olunmaqla aşağıdakı düstur əsasında çıxarılır: 32 100 60 100 40...21    BSQ n ksqksqksq Y n Burada, Y- şagirdin I və ya II yarımil üzrə qiymətini, ksq1, ksq2 ,..., ksqn -şagirdin müvafiq yarımil ərzində kiçik summativ qiymətləndirmələrinin nəticələrini, n- müvafiq yarımildə keçirilən kiçik summativ qiymətləndirmələrin sayını, BSQ isə, I və ya II yarımildə keçirilən böyük summativ qiymətləndirmənin nəticəsini bildirir.
  • 33. ŞAGIRDIN YARIMILLIK VƏ ILLIK QIYMƏTLƏRI ÇIXARILARKƏN YUVARLAQLAŞDIRMA QAYDASI TƏTBIQ EDILIR. MƏSƏLƏN, ŞAGIRD 1-CI YARIMILDƏ APARILMIŞ KIÇIK SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏLƏRDƏ 3, 3, 4 VƏ BÖYÜK SUMMATIV QIYMƏTLƏNDIRMƏDƏ 3 QIYMƏT ALDIQDA, ONUN YARIMIL ÜZRƏ QIYMƏTI AŞAĞIDAKI KIMI HESABLANIR: Və yaxud, şagird 1-ci yarımildə kiçik summativ qiymətləndirmələrdən 2, 3, 3 və böyük summativ qiymətləndirmədən 3 aldıqda, onun yarımillik qiyməti aşağıdakı kimi hesablanır: 33 31,38,13,1 100 60 3 100 40 3 433 1   Y 38,2 100 60 3 100 40 3 332 1   Y
  • 34. 6.14. ŞAGIRDIN ILLIK QIYMƏTI AŞAĞIDAKI DÜSTURLA MÜƏYYƏN EDILLIR: Burada I - şagirdin illik qiyməti, və isə 1-ci və 2-ci yarımillər üzrə qiymətləridir. Məsələn, şagirdin birinci yarımil üzrə qiyməti 3, ikinci yarımil üzrə qiyməti 4 olduqda, onun illik qiyməti 34 2 21 YY I   olur.45,3 2 43   I
  • 35.
  • 37. S günlər I R A nömrəsi 1 2 3 5 Q S K 7 8 Q S K Abbasov Əli q 5 4 3 Babayev Vəli 3 3 Məmmədov Pirvəli 4 4 JURNALA FORMATİV(HƏR GÜN ALINAN) QİYMƏT YAZMAQ OLMAZ
  • 38. S günlər I R A nömrəsi 1 2 3 5 Q S K 7 8 Q S K Abbasov Əli q q Babayev Vəli q Məmmədov Pirvəli q q JURNALA HƏR GÜN DƏRSDƏ İŞTİRAK ETMƏYƏNLƏR YAZILIR.
  • 39. S günlər I R A nömrəsi 1 2 3 5 Q S K 7 8 Q S K Abbasov Əli ⅔ Babayev Vəli ⅓ ¾ Məmmədov Pirvəli ⅔ JURNALDA SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİ KƏSRLƏ YAZMAQ OLMAZ
  • 40. S günlər I R A nömrəsi 1 2 3 5 Q S K 7 8 Q S K Abbasov Əli q q 4 3 Babayev Vəli q 5 q 3 Məmmədov Pirvəli q 3 2 JURNALA SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN QİYMƏTLƏRİ KÖÇÜRÜLƏNDƏ, İŞTİRAK ETMƏYƏN ŞAGİRDİN QAİB QOYULUR, KƏSR XƏTTİ ÇƏKİLİR, ALTDA QİYMƏT YAZILIR.