Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Мозаїка
1. КОНСПЕКТ УРОКУ З
ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
НА ТЕМУ:
«МОЗАЇКА З ПРИРОДНИХ ТА ШТУЧНИХ
МАТЕРІАЛІВ. МОЗАЇКА НА ПЛАСТИЛІНІ.
ВАЗА ДЛЯ КВІТІВ»
проведеному в 3-Б класі
м. Світловодськ
ЗШ №10
Кузнєцова І.О.
2. КузнєцоваІрина,
учитель вищої категорії, старший учитель
Світловодськоїзагальноосвітньої школиI-III ступенів №10
Кіровоградської області
ТЕМА. МОЗАЇКА З ПРИРОДНИХ ТА ШТУЧНИХ МАТЕРІАЛІВ.
МОЗАЇКА НА ПЛАСТИЛІНІ. ВАЗА ДЛЯ КВІТІВ
Мета: вдосконалювати навички роботи з природними матеріалами;
продовжити ознайомлення з орнаментом; розвивати творчі здібності,
уяву, фантазію, дрібну моторику пальців рук, охайність; формувати
естетичне почуття, смак; продовжити знайомити учнів з поняттям
«фітотерапія», розкриваючизначення рослину життілюдини; виховувати
відповідальне ставлення до власного здоров'я; дбайливе ставлення до
матеріалів; стимулювати творчий потенціал учнів.
Обладнання:посуд із шаром пластиліну 2-4 мм, насіння соняшника;насіння
квасолі, насіння пшениці, зерно гречки, риса, кави; бісер, камінчики,
серветка, дощечка, підручник; П.І.Чайковський «Пори року» (Червень,
Липень, Серпень).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Думок дитячих розмаїття
Летить до нас сьогоднів клас.
Та поміж них – гучніш одна:
Всі наші славні починання
Ростуть з маленького зерна!
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Як називається розділ нашої роботи?
(Робота з папером, пластиліном і з природними матеріалами)
Що таке природні матеріали?
(насіння рослин, маленькі морські камінці, мушлі)
Що ми робили на минулих уроках?
(вчилися виготовляти різні види мозаїки).
2. Словникова робота.
Що таке орнамент?
Орна́мент (від лат. ornamentum — прикраса)— візерунок або узор,
побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів,
3. стилізованих тваринних чи рослинних мотивів. Орнамент, як прикраса,
відіграє функцію естетичного оздоблення тіла (ювелірні прикраси),
приміщення, споруди (архітектурні прикраси), чи будь-якого іншого
простору.
Що таке мозаїка?
1.(Зображення або візерунок, виконаний з однорідних або різних за
матеріалом частинок (камінці, скло, папір, керамічна плитка, насіння
рослин)).
2.Мозаїка - від латинського слова musivum, присвячене музам.
Музи – у грецькій міфології дочкиЗевса:головного БогаОлімпу.
3.Евристична бесіда.
1.Які види мозаїки ми вивчали? Назвіть їх.
Види мозаїки:
Мозаїка з паперу.
Мозаїка в техніці торцювання.
Мозаїка з природних та штучних матеріалів на пластиліні
(на дошці висять роботи учнів, виконані на минулих уроках).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Сьогодніна уроці ми продовжимопрацювати з пластиліном та при-
родним матеріалом. Виготовлятимемо технікою мозаїки візерунки
на вазі для квітів, покритій шаром пластиліну 2-4 мм.
IV.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 44)
Гра «Наші помічники»
(На дошці висить таблиця)
1.Вази із шаром пластиліну (2-4 мм).
2.Дощечка (підставка).
3.Насіння, різні крупи.
4.Камінчики.
5.Серветка.
(На дошці висять зразки робіт.)
2. Бесіда. Продовження евристичної бесіди.
1. – Чи всі вази прикрашені однаково?
(Ні).
2. – Насіння яких рослин ви помітили?
(Кукурудзи, пшениці, соняшника, квасолі.)
3. Відгадування загадок.
1. Квітка ця на сонцесхожа,
На олію вона гожа,
4. Жовті пелюсточкимає,
Їх до сонця повертає. (Соняшник)
2.В сукні зеленій стоїть на городі,
Дуже дивуються всі її вроді.
Косидовгі, зубибілі,
Хто ж це є в самому ділі? (Кукурудза)
3.Без рук, без ніг,
А в'ється, як батіг. (Квасоля)
4.Кинь однузернинку
В земляну шпаринку,
І рослинкапророста,
Колосочоквикида.
Там сидять зернинки –
Майбутні хлібинки. (Пшениця)
4. Поетична хвилинка (підготовлені учні читають вірші)
1. Соняшник (Л. Куліш-Зіньків)
Глянув у віконечко -
Теплий день який!
На городісоняшник -
Жовті пелюстки.
З неба сипле сонечко
Пелюстки - дива,
Головоюсоняшник
Радісно кива.
2.Вірш про квасолю.
Посадила якось Оля
Пригорщу квасолі.
А врожай зібрала,—
Дві пригорщістало.
І дивується вона:
— Де ж взялася ще одна?
3. Колосок
Він виріс із зерниночки,
З тоненької билиночки.
Вітри блакитні віяли,
А хмарки дощик сіяли.
Волоссячко пишається,
На сонці наливається,
5. І під вітрами буйними
Шумить, шумить воно.
Ой, буде втіха кожному,
Хто виростив і виходив
Це золоте зерно!
Андрій Малишко
Пшениченька
Над полями промені,
Зірка чиста.
На полях пшениченька
Колосиста.
Гей, гей, вся умита,
Теплим сонцем оповита
На полях пшениченька
Колосиста.
А за нею простори
І з дубами,
Білі хмари плавають
А за нею простори
І з дубами,
Білі хмари плавають
З голубами.
Гей, гей на просторі
За колоссям, начев морі,
Білі хмари плавають
З голубами.
5. Гра - повідомлення «Зелена аптека школи № 10»
(учні розповідають про лікувальні властивості соняшника, квасолі,
пшениці та кукурудзи).
1. Корисні властивості квасолі.
Давно відома користь квасолі при хворобах нирок. Також корисні ці
боби при перевтомі, оскільки показано, що відвар з квасолі сприяє
відновленню організму. Кориснаквасоля при різнихзахворюванняхсерця,
печінці і шлунково-кишкових захворюваннях. Антибактеріальні
властивості цієї рослини дозволяють використовувати її при різних
захворюваннях ротової порожнини, окрім цього відмічено, що вживання
квасоляних блюд знижує ризик утворення нальоту на зубах і зубного
каменю. Також ще в давнину встановлена користь вживання квасолі при
захворюваннях грудей і легенів.
Корисніне лише зерна квасолі, але і сухі стулки бобів, відвар з яких
знижує вміст цукру в крові при захворюванні цукровим діабетом.
6. 2.Корисні властивості соняшника.
У науковій медицині соняшниковуолію вживають при жовчокам'яній
хворобі, як жовчегінний засіб.Олія повинна входити в меню 2-3 рази на
тиждень як засіб профілактики і лікування атеросклерозу. Вживають її при
бронхоспазмі, тяжкому затяжному кашлі, кишкових та шлункових коліках.
3.Корисні властивості кукурудзи.
Препарати кукурудзи збільшують кількість тромбоцитів у крові.
Витяжка курудзяних стовпчиків застосовується як жовчогінний засіб
при хворобах жовчновивідних шляхів, печінки, при порушенні функції
травного каналу, при хворобах нирок, при ожирінні, серцевих та ниркових
набряках.
Оболонка кукурудзи дозволяє приготувати лікувальні чаї, таблетки,
порошки.
4.Корисні властивості пшениці.
У медицині та косметології екстракт зародків пшениці
використовується якзасіб, що має протиопіковийефект, прискорює загоєння
ран, виразок, зокрема при цукровому діабеті та опіків.
У косметології також використовується як омолоджуючий засіб.
Завдякивмісту селену і каротиноїдів, якімають антиоксидантнівласти-вості,
зародки пшениці перешкоджають дії вільних радикалів. Таким чином
екстракт зародків пшениці зміцнює стінки судин, попереджає старіння і
появу пухлин.
6. Хвилинка-цікавинка.
(Легенда про користь какао та кукурудзи).
40 днів та ночей знаходився в безбережних водах Ной зі своєю
родиною. Виснажені, змарнілі та кволі зійшли вони на берег. Бог
зустрів їхта благословив їхнаподальшежиття. Він подарував родині
дві рослини – кукурудзу та чоколато (в перекладі з мексиканського
- какао) та розкрив їх чудодійну силу, лікувальні можливості.
7.Евристична бесіда.
- Чим схоже насіння?
(Садять в землю, частина рослини)
- Чим відрізняється?
(Кольором, формою,кориснимита лікувальними властивостями).
8.Демонстрація зразка.
9.Інструктаж учителя (стор.44)
Вазу для квітів робимо так:
1.Нанеси візерунок стеком (по бажанню).
2.Почни роботу з більших за розміром матеріалів.
3.Закінчи оздоблення дрібним матеріалом.
4.Раджу готову мозаїкуза допомогою дорослихпокритилаком (Зразок
вази з пшениці, покритої лаком).
10.Повторнення правил безпеки під час роботи.
7. 1.Усі матеріали зберігати в окремих коробочках.
2.Не можна вставати зі своїх місць.
3.Не можна куштувати природні та штучні матеріали.
4.Не можна брати дрібні матеріали для роботи до рота.
5.Після роботи потрібно прибрати робоче місце.
Фізкультхвилинка
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
1.Лірична хвилинка (під музичний супровід).
VI.ВИСТАВКА РОБІТ УЧНІВ
VII.ПІДСУМОК УРОКУ
— Яка композиція вам сподобалася найбільше?
— Чи можна зробити цю композицію подарунком до свята?