1. Конспектурокуз біологіїдля8 класу
з теми «Загальна характеристика класу Плазуни. Особливостібудови та
життєдіяльності. »
Підготувала: вчитель вищої кваліфікаційної категорії, звання «Старший
учитель» загальноосвітньої школиI-III школи № 10 Світловодськоїміської
ради КіровоградськоїОбласті
Тема:Загальна характеристика класу Плазуни. Особливостібудови та
життєдіяльності.
Мета:Освітня: розширитизнання учнів про різноманітність плазунів,
розкрити рисипристосованостідо середовищаіснування плазунів як
справжніх наземних тварин й способужиття, показати складність будови
плазунів у порівнянні з земноводними; сформуватипоняття про значне
поширення представників класу; їх роль у різних екосистемах і господарській
діяльності людини; пояснитинебезпеку деяких рептилій;
Розвиваюча:розвивати аналітичне і критичне мислення учнів; уміти
порівнювати, робити висновки, узагальнювати
Виховна:виховувати в учнів бережливе ставлення до природита її
складових, прагнення охоронятидовкілля.
Обладнання: таблиця «Плазуни», скелет ящірки, фотографії плазунів.
Основніпоняття і терміни: рептилії, тазові нирки, внутрішнє запліднення,
пойкілотермія.
Хід уроку
I.Організаціянавчальноїдіяльностіучнів.
Вправа «Усмішка»: Подаруйте мені та один одному усмішку і пронесіть її
через весь урок.
Вправа «Мої бажання і можливості»
Заповніть схему: Я хочу… я можу… я не можу…
II.Актуалізація опорнихзнань учнів.
2. Гра «Вірю, не вірю»
1. До ряду Хвостаті належить тритон.
2. Шкіра земноводнихукрита кутикулою, є слизовізалози.
3. Кровоноснасистема дорослої жабимає одне коло кровообігу,
трикамерне серце.
4. Зуби у жаби однакові, слугують для утримання здобичі.
5. Личинки земноводних дихають зябрами.
6. Кровоноснасистемаземноводнихзамкненого типу.
7. Дихальна система в більшості земноводнихскладається з вологої шкіри,
пари легенів.
8. Язикжаби існує для розпізнавання запахів.
9. Сечовийміхур жаби запасає воду.
10. Для личинкової стадії характерна боковалінія.
Взаємоперевірка .
III.Мотивація навчальноїдіяльності.
Гра «Дешифрувальник» (картки для дешифровкирозміщенні на дошці)
1 2 3 4
АБВГ ДЕЄЖ ЗИІЇ ЙКЛМ
5 6 7 8
НОПР СТУФ ХЦЧШ ЩЬЮЯ
Код:52563433; 5413653 ( рептилії, плазуни) .
IV.Сприйняття та засвоєнняновогоматеріалу.
Повідомлення теми, мети уроку ,план уроку.
1.Систематичне положення Плазунів.
2.Філогенез Плазунів.
3. Загальна характеристика класу.
4. Зовнішня будоваплазунів.
5 Внутрішня будова плазунів.
6. Екологія плазунів.
1.Систематичне положення Плазунів.(Розповідь вчителя із записом в зошит)
3. Царство тварини
Підцарство Багатоклітинні
Тип Хордові
Підтип Черепні
Клас Рептилії (Плазуни)
Ряд Черепахи Ряд Лускаті Ряд Крокодили
2. Загальна характеристика класу.( Розповідь вчителя із записом в зошит)
3. Зовнішня будоваплазунів: форматіла, розташування кінцівок, особливості
покриву тіла у різних представників ( Розповідь вчителя із записом учнями в
зошит основних постулатів теми).
(Наземне й водне середовищеіснування. Шкіра суха, захищена роговими
лусочками й щитками; залоз немає. Тіло розчленованена відділи: голова,
Кінцівки п’ятипалі, з кігтями; розташованіз боків тулуба. Переміщуються,
контактуючи із землею.)
4. Внутрішня будоваплазунів
(Клас об’єднуєтьсяв групи для опрацювання текстів підручника та
додаткової інформації. В групі учні розподіляють між собою обов'язки:один
–читає, другий-заповнює порівняльну таблицю, третій- дає відповіді на
запитання, четвертий-складає «шпаргалку» по системі органів, заповнюють
певну колонку таблиці « Внутрішня будова представників класу Плазуни»
(Орган дихання – легені. Повітря в легені надходить за рахунок руху грудної
клітини – реберне дихання. Серце 3-х камерне, у шлуночку з’являється
неповна перегородка– поділ кровіна артеріальну і венозну. Рівень обміну
речовиннизький; холоднокровні. Нервова система – головниймозок,
спинний мозокмає 5 відділів, властива регенерація – відновлення втраченого
органа або його частини, З’являєтьсязачатоккоривеликих півкуль);
проміжний; середній; мозочок(більший, ніж у земноводних);довгастий.
Органивиділення – тазові нирки; сеча складається із сечової кислоти, за
рахунок чого немає великої втрати води.)
Завдання для кожної групи:
4. 1. Уважно прочитатитекст.
2. Дати відповіді на запитання.
3. Скласти схему функціонування системи органів.
4. Заповнититаблицю« Внутрішня будовапредставників класу Плазуни»
Назва системиорганів Особливостібудови системиорганів
Опорно – рухова система
Дихальна система
Кровоноснасистема
Травна система
Нервова система
Видільна система
5.Презентувати результати своєї роботи.
6. Філогенез Плазунів (Розповідь учителя)
Впродовж мільярдів років Земля змінювалася - в небо здіймалися гори, море
заливало суходіл, острови підіймалися з глибин океану й перетворювалися на
материки, але найбільших змін планета зазнала після виникнення життя
близько 3,5 мільярди років тому. Моря закишіли найрізноманітнішими
організмами, серед яких були такі, що біологи ще й досіламають голови,
куди їх віднести - до червів, молюсків та інших. Суходіл зазеленівся і забуяв
лісами, його борознилидинозаври,мамонти, а нині перекроює на свій манер
людина… Живий світ ніколи не залишався постійним, він еволюціонував,
набуваючи нових форм і обрисів. Одночасноз народженням нових видів
відбувалося вимирання старих - це постійний і безупинний природний
процес. Проте в історії нашої планети були події, коли одномоментно
зникали сотнітисяч видів. Плазуни -- одназ найдавніших груп наземних
хребетних. Залишки давніх плазунів відомі з кам'яновугільного періоду
палеозойськоїери. Відособились вонивід примітивних давніх земноводних -
стегоцефалів, у яких виникло внутрішнє запліднення; яйце мало великий
запас жовтка і тверду оболонку;розвинувся роговийпокрив тіла, який
5. захищав їх від висихання та ін. Основною предковою групою, якадала
початокяк викопним, так і сучасним плазунам, були котилозаври. Плазуни в
порівнянні із земноводнимиє наступним етапом пристосування хребетних
тварин до життя на суші. Найдавніші плазуни -- котилозаври -- з'явилися в
середньомукарбоніі ще зберігали в своїйбудовіознаки, характерні для
земноводнихпалеозою(стегоцефалів). У подальшому плазуни розділилися
на 2 головнихстовбури -- звіроподібних (що дали в кінці тріасу початок
ссавцям)і діапсид (лепідозаврів і архозаврів, які дали початокптахам).
Плазуни домінували в наземних біоценозах з перму до початку кайнозою.
Найбільшого розквіту досяглив мезозої,колисеред них з'явилися також
морські(іхтіозаври, завроптеригії, плакодонти, мозазаври)форми, що
літають (птерозаври). Найбільші тварини суші входили до числа динозаврів.
Перехід від мезозоюдо кайнозою співпав з вимиранням всіх перерахованих
груп мезозойськихплазунів і бурхливою експансією ссавців і птахів --
прогресивнихнащадків плазунів.6 підкласів: анапсиди (включаючи сучасних
черепах), архозаври(включаючи сучасних крокодилів) і лепідозаври
(включаючи сучасних дзьобоголовихі лускатих), а також повністю вимерлі
іхтіоптеригії, синаптозавриі звіроподібні. Походження плазунів пов'язанез
ароморфозами, що забезпечували розмноження на суходолі: внутрішнє
запліднення, запас поживних речовинв яйці, вкритому щільною оболонкою,
яка захищала його від висихання. Під час розвиткузародкавсерединіяйця
нагромаджувалась рідина, в якій зародокзнаходився якв акваріумі,
відбувається формування зародка. Це дало змогуплазунам завоювати всі
середовищаіснування: суходіл, повітря і повторно оселитися у воді.
Прогресуплазунів сприяв розвитокроговогопокриву, який захищав від
висихання, досконаліший розвитоклегень, кровоносної системи, кінцівок,
головного мозку. Всеце дає підстави визнати плазунів першими справжніми
наземними хребетними. Панівного становища набули плазуни в мезозойську
еру (близько 180 млн. років тому). Вони заселили сушу (динозаври), водойми
(іхтіозавр, плезіозавр), освоїлиповітряне середовище(птерозаври). Багато
6. видів динозаврів досяглигігантських розмірів, наприклад, диплодоксягав 30
м завдовжки, а брахіозавр -- до 23 м при висоті12 м. Динозаврибули
поширені в Європі, Азії, Африці і Північній Америці. На Україні рештки
динозаврів знайдено у Криму. До кінця крейдяного періоду динозаври
вимерли, причомудуже швидко. Причини вимирання давніх гігантських
плазунів остаточно не з'ясовані. Існує багато гіпотез, автори яких
намагаються пояснитипричинизникнення цих рептилій (падіння астероїда,
отруєння покритонасінними рослинами, спалах нової зірки тощо). Відповідно
до одного з припущень, вимирання більшості давніх ящерів було зумовлене
багатьма причинами і насамперед -- горотворнимипроцесамив кінці
крейдяного періоду, які супроводжувалися перебудовоюландшафтів,
перерозподілом моря і суші, змінами клімату, що став більш посушливим і
континентальним. Крім того, гігантські ящери не могли конкурувати з
теплокровнимитваринами (птахами і ссавцями), які у той період вже
населяли Землю.
6. Екологія плазунів.
Середовищеіснування – країниз жарким кліматом, по мірі віддалення від
тропіків їх число помітно зменшується, обмежуючим фактором є
температура, поскільки вони холоднокровніі активні тільки в теплу погоду, в
холодну і спекотну вони зариваються в нори. Ховаються в укриття або
впадають в стан заціпенінню Живляться Рептилії тваринною їжею: ящірки –
комахами, молюсками. Земноводними,змії поїдають гризунів, комах. Але в
той же час є небезпечними для домашніх тварин і людей, рослинноїдні
черепахи завдають шкоди садам, городам, водні - харчуються рибою і
безхребетними. М’ясо багатьох рептилій людина використовує в їжу.
Крокодили, черепахиі змії знищуються зарадишкіри, роговогопанциря, в
зв’язкуз цим чисельність цих тварин сильно зменшилась. В США і на Кубі
широко розповсюдженіферми по розведенню крокодилів, черепах.
V. Осмисленняоб’єктивнихзв’язків.
Скласти шпаргалку на одномуаркуші «клас Плазуни»
7. VI. Узагальненнязнань учнів.
Бесіда:
1.Назвіть спільні та відмінні риси Плазунів та Амфібій.
2.З яких відділів складається тіло плазунів та яке розташування кінцівок?
3. Опишіть ускладнення будови плазунів як справжніх наземних тварин
порівняно з земноводними.
4.Які особливостібудови опорно – рухової, кровоносної , дихальної, травної,
видільної, нервової, статевої систем?
5. Яка спільна риса всіх рептилій?
6. Чому плазунів відносять до холоднокровнихтварин?
7.Відомо, що в крокодилів, як і в теплокровних тварин але крокодили, як інші
плазуни. Холоднокровні. Чим це можна пояснити?
8. Назвіть головні прогресивніознакикласу Плазуни? ( виникнення
зародковихоболонок;утворення покривів тіла, що перешкоджають втраті
вологи;підвищення легеневого дихання; розвитоктазовихнирок;
ускладнення і диференціація нервової системи)
VII. Підсумки знань.
Вправа «Ланцюжок». Учні продовжують думкуодин одного про основні
рисикласу Плазуни.
Цікаві факти про рептилій. (Повідомлення учнів.)
1. Існує більш ніж 8000 видів рептилій на планеті, і живуть вони на усіх
континентах, окрім Антарктиди(там занадто холодно).
2. «Холоднокровні» не кращий спосіб опису рептилій. Їх кров не обов’язково
холодна сама по собі. Вони отримують тепло із зовнішніх джерел. Рептилії
не можуть регулювати своютемпературу тіла внутрішньо, як це роблять
люди.
3. Рептилії є однимиз найбільш довгоживучихвидів на планеті. Наприклад,
великі черепахи, такі, як черепаха Альдабра може жити впродовж більше 150
років. Алігатори можуть жити близько 70 років. Королівськийпітон,
популярний тип домашньої тварини, може жити до 40 років.
8. 4. Більшість змій у світі(майже дві третини) не є отруйними. Лише близько
500 видів отруйні, з них, тільки 30 — 40 вважаються шкідливими для
людини. Іншими словами, менше 2 відсотків усіх змій вважається
шкідливими для людини.
5. Австралія є єдиним континентом, де отруйних змій більше, ніж
неотруйних змій.
6. Фактом є те, що все більше людей помирають щороку від укусів бджіл,
чим від укусів змій.
7. Деякі види змій можуть обійтися декілька місяців без їжі. Це особливо
торкається великих змій, таких як Анаконда. Змії приймають їжу великими (в
порівнянні з їх розмірами тіла) порціями, і вони мають набагато повільніший
обмін речовин, чим у людей. Це пояснює, як вониможуть так довго
обходитися без їжі.
8. Більшість видів плазунів не люблять холод. Але черепаха Блендинга
(Emydoidea blandingii) іноді зустрічається під льодом в районі Великих озер в
США.
9. Змії і ящірки піднімають мови в повітря, щоб захопити аромат часток.
Вони не нюхають носом, як ми з вами. Замість цього, збирають ароматні
частки, а потім передають частки в так званий орган Якобсона, щоб
«розшифрувати» повітря навколо них. Це допомагає рептиліям полювати.
10. Відповідаючи своєму імені, африканська яєчна змія їсть яйця інших
тварин. Вона проковтуєяйце цілком, а потім за допомогою крихітних
внутрішніх «шпильок» хребта має зламати яйце. Поживна речовиназмія
проковтує, а непотрібну яєчну шкаралупу вона вивергає назад.
Складання Т- схеми: Я знав…. Я дізнався….
VIII. Домашнєзавдання.
Вивчити параграф підручника, підготувати електронні презентації про
рептилій.
Використана література:
9. 1. БасокА.Й. Конструктор уроків:фізика, біологія / упорядник.
Л.Хольвінська.- К.: Шкільний світ, 2012.- 128с. – (Бібліотека «Шкільного
світу»).
2.Биология:Задания и упражнения. Пособиедля поступающих в вузы.-2-е
изд., перераб. И допол.-М: Высшая школа, 1991.-350 с.:ил.
3. Інтернет-ресурс
4.Мотивація на уроках біології: 8 клас / упорядникГ.Опаренюк.-К.:Редакції
газет природничо-математичногоциклу,2012.-120 с.- (Бібліотека «Шкільний
світ»).