E5. Ιστορία Στ' - Ενότητα Ε'. Η Μικρασιατική Εκστρατεία και η Καταστροφή:Κεφ.5ο - Φύλλο σεναρίου
1. Ε’ Ενότητα - Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα
● Σενάριο ανάπτυξης δραστηριότητας 5ου κεφαλαίου: Η Μικρασιατική
Εκστρατεία και η Καταστροφή
○ Άρθρο σε εφημερίδα - Θεατρική παράσταση - Ραδιοφωνική εκπομπή
Διδακτική προσέγγιση
Διερευνητική μάθηση - Δραστηριότητα σε ζεύγη, ομαδική ή ατομική, ανάλογα με την σύνθεση,
τα μέσα και το μικροκλίμα της τάξης
Τεχνική
Κατανόηση ιστορικών πηγών - Θέατρο στην εκπ/ση - Δημιουργική γραφή
Περιγραφή
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο των αναγνωστών της εφημερίδας σχεδιάζουν πάνω σε χάρτη τις
φάσεις και σημειώνουν τα σημαντικότερα γεγονότα της Μικρασιατικής Εκστρατείας. Ετοιμάζουν
ένα θεατρικό δράμα και κάνουν μια εκπομπή αφιέρωμα στην Καταστροφή της Σμύρνης
Στόχοι
Εκπ/κοί
Ανάπτυξη της δεξιότητας της ενσυναίσθησης
Ανάπτυξη όλων των ειδών της νοημοσύνης σύμφωνα με την θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης (Gardner)
Μαθησιακοί
● Ανάπτυξη κριτικού πνεύματος
Διδακτικοί
● Να μελετήσουν τις φάσεις της Μικρασιατικής Εκστρατείας
● Να μελετήσουν τους παράγοντες που συνετέλεσαν στην Καταστροφή
Διάρκεια
2-3 διδακτικές ώρες1
Προαπαιτούμενα
Για την εφημερίδα
● Το φύλλο εφημερίδας για τους μαθητές2
Για το θεατρικό
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Το φύλλο αξιολόγησης
Για το ραδιόφωνο (ανάλογα με την προσέγγιση)
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Λογαριασμός σε σχετική υπηρεσία ραδιοφώνου
1
Γίνεται επιλογή μιας εκ των τριών δραστηριοτήτων. Αν υπάρχει χρόνος μπορούν να γίνουν και οι τρεις
και ανάλογα με την προσέγγιση μπορεί να γίνει και σαν μια μορφή μικρού project
2
Το υπόδειγμα είναι για εκτύπωση σε Α3 . Μπορεί να εκτυπωθεί και σε Α4 αλλά θα είναι πολύ μικρά τα
γράμματα
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
2. ● Πρόγραμμα μίξης ήχων
● Μικρόφωνα, κλπ
Ανάπτυξη
Οι δραστηριότητες μπορούν να γίνουν και ανεξάρτητα η μια από την άλλη. Επιλογή της/των
καταλληλότερων ανάλογα με τη δυναμική του τμήματος/τάξης
Δραστηριότητα 1η: Εφημερίδας
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Η κατάσταση είναι απελπιστική, ο “Δαίμων του Τυπογραφείου” όπως είδαμε και στην
προηγούμενη έκδοση συνεχίζει να ανακατεύει τα άρθρα. Στο νέο φύλλο, που αφορά την
Μικρασιατική Εκστρατεία και Καταστροφή, οι πειραματισμοί του Κων/νου συνεχίζονται. Αυτήν τη
φορά σκέφτηκε, αντί για άρθρο, να τυπώσει έναν χάρτη και προσφέροντας όλα τα σχετικά
στοιχεία να αφήσει τους αναγνώστες της εφημερίδας να σχεδιάσουν τα στάδια της εκστρατείας
και να σημειώσουν τα γεγονότα. Θα έχει αποτέλεσμα άραγε αυτή η νέα έμπνευση του Κων/νου;”
2. Μοιράζεται στους μαθητές, σε ζεύγη, το φύλλο της εφημερίδας
3. Οι μαθητές συμπληρώνουν πάνω στον χάρτη την πορεία του ελληνικού στρατού, τις
φάσεις τις εκστρατείας και τα κυριότερα γεγονότα
4. Γίνεται παρουσίαση των άρθρων
Δραστηριότητα 2η: Θεατρικό - Επιθεώρηση
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Το θεατρικό εργαστήρι του ομίλου πραγματικά βρέθηκε σε δύσκολη θέση. Ήταν αδύνατο στους
συντελεστές να σατιρίσουν τα γεγονότα της Μικρασιατικής Καταστροφής. Όλοι οι ηθοποιοί και ο
σκηνοθέτης, αισθάνονταν μουδιασμένοι από την καταστροφική κατάληξη της εκστρατείας για την
απελευθέρωση των αλύτρωτων περιοχών και την φοβερή σφαγή που έγινε στη Σμύρνη. Μέσα
σε ένα πραγματικά φορτισμένο κλίμα, αποφάσισαν να παρουσιάσουν τα γεγονότα μέσα από ένα
θεατρικό δράμα με τον τίτλο “Η Σμύρνη καίγεται”
2. Μοιράζεται το φύλλο δραστηριότητας μαθητή στις ομάδες
3. Οι ομάδες ετοιμάζουν τα υλικά και τους διαλόγους
4. Η κάθε ομάδα παρουσιάζει το θεατρικό της
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
3. 5. Η κάθε ομάδα αξιολογεί την παρουσίαση των άλλων ομάδων
Αξιολόγηση των παραστάσεων με ρουμπρίκα
Δραστηριότητα 3η: Ραδιοφώνου
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 3 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Οι πολεμικοί ανταποκριτές του σταθμού, ακολουθώντας τον ελληνικό στρατό στην εκστρατεία
στα βάθη της Μικράς Ασίας και μέσα από πολλές κακουχίες και κινδύνους, καταγράφουν τα
γεγονότα και κρατούν ενήμερους τους ακροατές του ραδιοφώνου. Μετά την κατάρρευση του
μετώπου, ακολουθούν τους πρόσφυγες στην Σμύρνη, όπου θα ζήσουν όλη την φρίκη των
τουρκικών αγριοτήτων για να την καταγράψουν και να την μεταφέρουν στους ακροατές έτσι
ώστε να μην ξεχαστεί ποτέ. Δυστυχώς, όπως και πάρα πολλοί πρόσφυγες, αρκετοί από αυτούς
δεν θα γλυτώσουν για να φτάσουν στην Ελλάδα.”
2. Οι μαθητές, σε ομάδες, ετοιμάζουν ένα αφιέρωμα στην Μικρασιατική Εκστρατεία και
Καταστροφή δίνοντας έμφαση στην καταστροφή της Σμύρνης και αξιολογούνται από τους
συμμαθητές τους.
3. Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εκπομπές τους
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος