2. 1. Quin tema?
2. Àrees implicades
3. Justificació
4. Què pretenem?
5. Quins continguts?
6. Criteris d'avaluació
7. Metodologia
8. Proposta d'activitats
9. Organització
10. Adaptació al DUA
PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA
- PROJECTE COL·LABORATIU -
3. Unitat didàctica (tema) “Els Ambigú i el cas de la mòmia”
Àrees implicades
● Llengua catalana
● Coneixement del medi natural, social i cultural
● Educació per al desenvolupament personal i la
ciutadania
● Visual i plàstica
Justificació
“Els Ambigú i el cas de la mòmia” és el llibre que treballarem.
A partir d’aquest, portarem a terme tres activitats les quals
seran enfocades per alumnes de Cicle Mitjà.
En aquesta etapa els nens milloren la seva capacitat
lingüística, d’anàlisi i síntesi.
Treballarem a partir de centres d’interès, activant els
coneixements previs i fomentant la motivació.
4. QUÈ PRETENEM?
Competències / Capacitats Subcompetències / Subcapacitats
1. Artística i cultural
2. Aprendre a aprendre
3. Autonomia i iniciativa personal
4. Conèixer i interaccionar amb el món físic
5. Comunicativa lingüística i audiovisual
1. Conèixer les diferents manifestacions culturals
i artístiques
2. Sentiment de competència personal
3. Sentit crític
4. Conèixer la influència de l'home en l'entorn
5. Saber comunicar oralment, per escrit i amb el
propi cos
5. OBJECTIUS
OBJECTIUS DIDÀCTICS QUÈ DIU EL CURRÍCULUM?
Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites o
activitats pràctiques. (Coneixement del medi natural, social i cultural)
Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i
els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes,
situacions personals i necessitats de la vida quotidiana.
Imaginar, manipular, i elaborar projectes potenciant l’expressió i la
creativitat. (Educació Plàstica)
Utilitzar diversos llenguatges per expressar comunicar els continguts
de l’àrea de forma personal i creativa. (Educació Plàstica)
Aprendre a expressar oralment les opinions adequant-se a la situació i
millorar la competència comunicativa, tant a nivell oral com a nivell
escrit, en un ambient cooperatiu. (Llengua catalana)
Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud
responsable, solidària, cooperativa i dialogant, argumentar les pròpies
opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els principis
bàsics del funcionament democràtic.
Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu i ajudar aquells qui
més ho necessitin, promovent la participació de tot el grup per a la
realització de les activitats artístiques (Educació plàstica)
Plantejar-se, identificar i resoldre interrogants i problemes relacionats
amb fenòmens i elements significatius de l’entorn natural, social i
cultural, utilitzant estratègies de cerca i tractament de la informació, i
analitzar els resultats i plantejar solucions alternatives als problemes
(Matemàtiques, ciències experimentals i socials)
Saber parlar bé davant de tota la classe i ser capaç d’escoltar a la resta
(Totes les assignatures)
Expressar-se oralment, adequant les formes i el contingut els diferents
contextos i situacions comunicatives, i mostrant una actitud
respectuosa de col·laboració (Llengua catalana)
6. CONTINGUTS DIDÀCTICS QUÈ EN DIU EL CURRÍCULUM?
Conèixer, descobrir i contextualitzar la història egípcia fomentant la
apreciació i valoració de diferents manifestacions culturals (Medi
natural, social i cultural)
• Valoració de la diversitat social, cultural i de gènere i
respecte per les diferències. Identificació de les
manifestacions culturals com a elements de cohesió
social.(Medi natural, social i cultural)
Llegir, escriure, interpretar i representar llegendes i contes egipcis
fomentant la creativitat i la motivació (Llengua catalana)
Comprensió de tot tipus de missatges orals en diferents
contextos i en qualsevol dels escenaris pos- sibles: activitats
d’aula, situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea i en la
vida quotidiana (Llengua catalana)
Observar, escoltar i interactuar amb la cultura egípcia fomentant la
implicació (Educació per al desenvolupament personal i ciutadania)
Establiment de vincles i relacions constructives amb les
altres persones i l’entorn (Educació per al desenvolupament
personal i ciutadania)
Resoldre, desxifrar i traduir jeroglífics fomentant la llibertat
d’expressió (Llengua catalana)
Comprensió de les informacions escrites més habituals de
classe, de la vida quotidiana i dels textos vinculats a
continguts curriculars en qualsevol dels formats possibles i
de forma conjunta a partir del text, imatges o esquemes que
el componen.(Llengua catalana)
7. Conèixer i descobrir l’escriptura egípcia a través del treball
cooperatiu (Llengua catalana)
Identificació de la diversitat de materials i de qualitats, i les
tecnologies que s’utilitzen en la creació d’objectes artístics i
imatges mitjançant l’observació de produccions en l’entorn
artístic i cultural i dels mitjans de comunicació(Educació
Plàstica)
Activar els coneixements previs dels alumnes (nocions jeroglífics)
fomentant el respecte d’opinions diferents a les pròpies.
(Llengua catalana)
Consciència del què se sap i dels què cal aprendre, del com
s’aprèn, i com es gestionen els processos d’aprenentatge
(Autoregulació)
Crear i participar en la creació i interpretació de llegendes i contes
egipcis fomentant la creativitat, la motivació i l’implicació.
(Medi natural, social i cultural)
Treball col·lectiu habilitats de cooperació, donar suport i
apreciar les iniciatives dels altres i la contribució dels altres
en la consecució del resultat final (Educació per al
desenvolupament personal i ciutadania)
8. CRITERIS D’AVALUACIÓ
CRITERIS SEGONS EL CURRÍCULUM INDICADORS
Criteri 1
Identificar, localitzar i descriure les principals
característiques naturals, humanes i socials d’un territori
utilitzant conceptes i procediments geogràfics.
● Coneix la història de l’antic Egipte?
● Sap localitzar el país geogràficament?
● Entén el concepte de piràmide i la seva
simbologia?
(Coneixement del medi natural, social i cultural)
Criteri 2
Valorar l’ordre, la cura i l’atenció en els processos de
producció i del respecte en el treball.
● Sap llegir i traduir un jeroglífic?
● Coneix la història i el funcionament del
desxiframent dels jeroglífics?
(Llengua catalana i Coneixement del medi natural, social i
cultural)
Criteri 3
Explorar, conèixer i experimentar les possibilitats que
ofereix la veu, el cos, els sons, els instruments,
l’experiència artística, la comunicació audiovisual, els
materials i les TIC, mitjançant els llenguatges artístics i la
realització de projectes expressius i de comunicació.
● És creatiu a l’hora d’interpretar contes i llegendes
egípcies? (Educació artística)
9. CRITERIS SEGONS EL CURRÍCULUM INDICADORS
Criteri 4
Avançar amb confiança i satisfacció i respecte en els
processos de creació i producció artístiques.
● Fa un ús adequat del papir?
● Respecta el material utilitzat (contes, mapes,
retoladors…)?
Criteri 5
Mostrar respecte i responsabilitat en el treball cooperatiu a l’hora
de participar en projectes artístics
● Sap treballar en grup cooperatiu?
● Respecta les idees, opinions i aportacions dels seus
companys?
● Mostra una actitud activa i participativa davant les
activitats proposades?
(Educació per al desenvolupament personal i la ciutadania)
10. COM? METODOLOGIA
Treballarem la metodologia mitjançant un centre d'interès.
Activem els coneixements previs de l’alumnat i els motivem
per mitjà de
● Lectura individual Els Ambigú i el cas de la mòmia
● Tres activitats relacionades amb la lectura
11. PROPOSTA D’ACTIVITATS
1. “Descobrim Egipte” - Activitats de presentació de la unitat (introducció,
exploració)
1.1. Presentació de la unitat i motivació
1.2. Avaluació dels coneixements previs del tema
2. “Cultura Egipcia” - Activitats d’anàlisi dels continguts (d’estructuració)
2.1. Activitats de desenvolupament
2.2. Activitats de reforç i consolidació
2.3. Activitats d’ampliació
3. “Contes i llegendes de l’Antic Egipte” - Activitats de síntesi i transferència
(d’aplicació)
3.1. Tancament de la unitat
Procés metodològic en
la unitat didàctica
12. PRIMERA ACTIVITAT
Nom de l’activitat: “Descobrim Egipte”. Pluja d’idees i visita al Museu Egipci
Temporalització: Pluja d’idees (30 minuts) i visita guiada al Museu Egipci de Barcelona (2 hores)
Grup: Cicle mitjà Espai: Museu i exteriors Material: Bolígraf i llibreta
Capacitats / Competències / Objectius:
- Competència en el coneixement i la interacció amb
el món físic
- Competència artística i cultural
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual
Desenvolupament: Pluja d’idees i familiarització amb l’antic Egipte.
Avaluació: Segons la participació i l’actitud de l’alumne en vers
l’activitat i també observant si assoleix els conceptes treballats
13. Programació de l’activitat
Pluja d’idees: per poder realitzar aquesta plantejarem als alumnes preguntes com les següents:
- On localitzem Egipte? - Coneixeu algun riu
a prop d’Egipte?
- Trobem algun monument important? - Que creieu que hi ha dintre de les
piràmides?
- Sabeu quin tipus de religió tenien? - Per a què es construïen les
piràmides?
Programació de la visita guiada: El grup classe es dividirà en dos, la duració de la visita guiada serà
de dues hores i això farà que els alumnes es familiaritzin amb tota una sèrie de temàtiques
fonamentals de l’antic Egipte: faraó i societat, vida quotidiana, món funerari, art, mites, màgia i religió.
En aquesta activitat ens centrarem sobretot en l’àmbit de les creences i les pràctiques funeràries, un
tema que tractarem de forma més pràctica en la següent activitat.
Avaluació de l’activitat: per poder avaluar aquesta activitat tindrem en compte la participació i la
manera d’expressar-se (Capacitat artística i comunicativa). A partir dels conceptes que es comentaran
durant la pluja d’idees podrem veure quins conceptes tenen assolits els alumnes i veurem quins
haurem de treballar amb més profunditat durant la visita guiada (Capacitat d’aprendre a aprendre).
14. ADAPTACIÓ PAUTA DUA
● Visita guiada
● Suport digital (audio 1a activitat)
● Rètols informatius de cada objecte (escrit i Braille)
15. SEGONA ACTIVITAT
Nom de l’activitat: Cultura egípcia
Temporalització: Dues sessions Grup: Cicle mitjà Espai: Aula
Material: Mapa, retoladors i paper reciclat
Capacitats / Competències / Objectius:
- Competència artística i cultural
- Competència d’autonomia i iniciativa personal
- Competència d’aprendre a aprendre
Desenvolupament: Prèviament els hi ensenyarem un joc per tal d’aprofundir sobre els jeroglífics. En aquest taller,
coneixerem la història del seu desxiframent, aprendrem les nocions elementals dels seu funcionament i llegirem,
traduirem i escriurem utilitzant un papir autèntic, tal i com ho feien els escribes egipcis.
Avaluació: Com a mestres, durant l’activitat observarem la seva expressió artística i comunicativa. Estar a l’aguait de
la interiorització de nous conceptes, com per exemple tot el que s’ha treballat sobre els jeroglífics. A més a més, en
aquesta la creativitat de l’alumne serà molt important.
16. ADAPTACIÓ PAUTA DUA
Proporcionar múltiples maneres de representació:
➔ Proporcionar diverses opcions per a la percepció:
- Auditiva: link 2a activitat audio
- Visual: Presentació dels símbols en diferents formats
17. TERCERA ACTIVITAT
Nom de l’activitat: Contes i llegendes de l’antic Egipte i interpretació d’aquests
Temporalització: Tres sessions Grup: Cicle mitjà Espai: Aula
Material: Paper, llapis, retoladors i cartolines / Ordinador
Capacitats / Competències / Objectius:
- Competència artística i cultural
- Competència d’aprendre a aprendre
- Competència d’autonomia i iniciativa personal
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual
Desenvolupament: Realització d’un conte inventat en petits grups de 4 o 5 nens. Un cop realitzat el conte amb les
seves parts, hauran de dissenyar una cartolina la qual mostri el desenvolupament del conte i, amb l’ajuda d’aquesta,
realitzar la representació d’aquest.
Avaluació: Primerament, s’avaluarà el producte final de la cartolina, és a dir, el disseny i el contingut d’aquesta, ja que
resultarà una eina imprescindible a l’hora de representar el conte. En segon lloc, avaluarem el treball en grup al llarg
d’aquestes tres sessions i l’organització de les tasques per tal de dissenyar el conte. En tercer lloc, avaluarem la
lectura i l’expressió dels infants a l’hora de representar el conte.
18. ADAPTACIÓ PAUTA DUA
● Suport digital 3a activitat audio
● Interpretació i lectura en veu alta de la creació