1. 1
IMIĘ I NAZWISKO
SZKOŁA
DATA
ADRES E-MAIL
TYTUŁ
LEKCJI
Czy potrafimy gospodarować czasem?
PRZEDMIOT PROGRAMOWY (LEKCJA, ZAJĘCIA) POZAPROGRAMOWE
JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI PRZEDMIOT Wiedza o społeczeństwie
WYZWANIA/
SZANSE
Poznanie zdania/opinii uczniów na temat zespołu klasowego ze szczególnym uwzględnieniem
pozytywnych i negatywnych zachowań kolegów
CELE
NAUCZANIA
cele:
uświadomienie uczniom wartości czasu,
wyjaśnienie celowości planowania czasu efektywnego planowania czasu.
cele operacyjne po zajęciach uczeń:
wie, jak planować swój czas, dzień zajęć,
identyfikuje „pułapki czasowe”, przez co wpływa na poprawę efektywności swoich działań,
wie, jak planować czas w odniesieniu do stawianych sobie celów, zadań, zamierzeń
KRYTERIA
SUKCESU
Uczniowie jako klasa tworzą plan gospodarowania czasem. Uczniowie planują indywidualny
plan gospodarowania czasem. Nauczyciel wykorzystuje technologię informatyczną. Uczniowie
otwierają się i bardzo angażują s proces dydaktyczny.
NARZĘDZIA aparat fotograficzny, tablica interaktywna
NOWY TEMAT Czy potrafimy gospodarować czasem?
ELEMENTY PROFILAKTYKI Planowanie
WYBRANA DOBRA PRAKTYKA
INTERAKTYWNYCH DYDAKTYK
Ocena stopnia osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia.
Analiza użyteczności efektów kształcenia -uzyskanych i zakładanych.
WYBRANA DOBRA PRAKTYKA
NOWYCH TECHNOLOGII
Prezentacja multimedialna, zdjęcia
PLAN LEKCJI (45 minut)
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
2. 2
PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI
NA INNOWACYJNOŚĆ
MOJEGO
NAUCZANIA
Dokumentacja zdjęciowa
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW
Przygotowanie do wystąpień publicznych, oswajanie ze stresem,
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
Konstruowanie wypowiedzi
Zwrócenie uwagi na odpowiedzialność za swój wizerunek i wypowiedzi
planowanie swojego wystąpienia pod względem czasowym
NA ATMOSFERĘ
W KLASIE
Podział na grupy, zaangażowanie uczniów, interesujące zagadnienia dotyczące
ich życia codziennego, współpraca ze sobą. Cała klasa pracowała.
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG
CZAS
45`
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji.
2. Poproś, aby uczniowie zastanowili się i podali skojarzenia, jakie im przychodzą na myśl,
dotyczące pojęcia „czas”.
3. Zaproponuj uczniom, aby spróbowali przez określony czas (znany tylko nauczycielowi)
pozostać w absolutnej ciszy. Po upływie jednej minuty przerywamy ciszę, pytając:
Jak wam się wydaje, jak długo trwała cisza? Podaj właściwą odpowiedź po kilku
wypowiedziach uczniów.
Czy czas „dłużył się wam"?
Jakie myśli przychodziły wam do głowy?
4. Rozdaj uczniom materiał pomocniczy, poproś, aby wypisali wszystkie czynności, jakie
wykonują każdego dnia, podając czas ich trwania. Ważne jest, aby uczniowie uświadomili
sobie, że każde działanie trwa w określonym czasie.
5. Niech uczniowie podzielą się swoimi spostrzeżeniami.
6. Zastanówmy się nad wnioski pod hasłem „Co zrobić, żeby efektywnie zaplanować czas
dla siebie?":
7. Ocena pracy uczniów, ewaluacja zajęć.