3. AUTORSKI PLAN LEKCJI
/przeprowadzony/
PRZEDMIOT Język angielski
Tytuł lekcji Komunikacja niewerbalna – zarządzanie i dzielenie
się informacjami.
Czas trwania lekcji 45 min
Umiejętności/wartości/postawy, które należy rozwijać
Umiejętność
komunikacji
niewerbalnej
Umiejętność
słuchania ze
zrozumieniem
Umiejętność
współpracy
Wzbudzanie
miłości do
przedmiotu
Budowanie klimatu
grupy, atmosfery
Kreowanie
pomysłów
Postawa
koleżeństwa
Wzbudzanie
zaufania
4. Cele nauczania: Wymień tutaj czego uczniowie muszą się dowiedzieć, zastosować i zrozumieć
W jaki inny sposób można skomunikować się/przekazać informacje bez używania
słów?
Ocenianie nauczania
<Kształtujące (np. podczas działania)> oraz/lub
<Podsumowujące (np. po zakończeniu działania)>
Kryteria osiągnięcia sukcesu
Wypisz zestaw wymiernych kryteriów
Ocenianie kształtujące:
kontrolne pytania
tempo lekcji
losowanie
Ocenianie podsumowujące:
ocena koleżeńska.
Uczniowie:
komunikują się ze sobą bez używania
słów
sami tworzą sposoby komunikacji
niewerbalnej
odczytują kody komunikacji
niewerbalnej
5. Linki do wcześniejszej nauki
Wypisz pprzednią wiedzę/zasoby jakie będą
wspomniane
Nowe umiejętności/Pojęcia/Słownictwo
Wypisz nowe słownictwo, które będzie
prezentowane uczniom
Znajomość programu „Mam talent” (ang.
wersja: Britain’s got talent) i jego zasad
komunikacja niewerbalna
tożsamość
wirtualny świat
role
Kluczowe punkty nauczania (rola
nauczyciela) wypisz tutaj co instruktor
musi być w stanie zronić przed, w trakcie i
po zakończeniu lekcji.
Odnieś się do konkretnych zadań jakie
nauczyciel musi wykonać w czasie lekcji
(np. zapewnić informacje zwrotne).
Nauczyciel:
1)wprowadza tematykę zajęć
2)prezentuje filmik na YouTube.com
3)stosuje pytania kontrolne
4)korzysta z zasady nie podnoszenia rąk
5)kontroluje tempo lekcji
6)zapewnia informacje zwrotne
6. Zadania oraz zróżnicowanie
uczniów (Rola Ucznia) Wypisz tutaj
co uczniowie mają robić w czasie lekcji.
Odnieś się do konkretnych zadań, które
mają wykonać uczniowe.
Uczniowie:
1)oglądają występ uczestników w programie
„Britain’s got talent”
2)odpowiadają na pytania kontrolne
3)sami tworzą sposoby komunikacji niewerbalnej
4)prezentują własne komunikaty oraz
odkodowują komunikaty innych
5)udzielają oceny koleżeńskiej
Zasoby
Wypisz tutaj wszystkie zasoby potrzebne
do przeprowadzenia lekcji np. Podręczniki,
linki, materiały audiowizualne itp.
Link:
https://www.youtube.com/watch?
v=t3HEEJ2Jl5Y
8. (mój wybór) DOBRE PRAKTYKI
PROSZĘ W NASTĘPNYCH 4 SLAJDACH
ZAZNACZYĆ JAKIE DOBRE PRAKTYKI BYŁY
WYBIERANE PRZEZ CIEBIE
Np.USUŃ NIEWYKORZYSTANE, POZOSTAW WYBRANE;
9. (mój) WYBRANY TEMAT
• Pozwól uczniom popełniać błędy i przyznawać się do nich
• Pozwól uczniom doświadczać częściowo samolubnych motywacji I przyznawać się do bycia
częściowo samolubnym
• Pozwól uczniom pracować razem i popełniać błędy oraz pozwolić im się przyznać że byli częścią
problemu
• Niech zrozumieją wpływ zaufania
• Niech doświadczą ważność charakteru i kompetencji podczas budowania i podtrzymywania
zaufania
• Niech doświadczą wartość etyki w budowaniu i podtrzymywaniu zaufania
• Niech dowiedzą się jaki rodzaj mają sposób myślenia
• Daj uczniom odzew i pozwól im rozróżnić pomiędzy coachowaniem a ewaluacją
• Daj uczniom ewaluację i pozwól im rozróżnić pomiędzy ocenianiem, konsekwencjami oraz osądem
• Zapewnić uczniom kompetencje, które pomogą im podążać za ich życiowymi celami:
– Przeprowadzanie dialogu
– Przeprowadzanie negocjacji
– Zyskiwanie wspólnego zrozumienia
– Zarządzanie i rozwiązywanie konfliktów
– Być w stanie uczyć się i reagować na nowe sytuacje
10. (moja) WYBRANA
METODA DYDAKTYCZNA
1. KONTROLNE PYTANIA (NAUCZYCIEL PYTA, UCZEŃ
WYBIERA ODPOWIEDŹ I POKAŻE ZNAK “A” LUB
“B”)
2. TEMPO LEKCJI (UCZEŃ POKAŻE CZERWONY KOLOR,
GDY NIE ROZUMIE NAUCZYCIELA, NAUCZYCIEL
PROSI INNEGO UCZNIA, ABY WYJAŚNIŁ)
3. LOSOWANIE (NAUCZYCIEL LOSUJE JAKI UCZEŃ MA
DAĆ ODPOWIEDŹ – BRAK „RĄK DO GÓRY”)
11. (moja) WYBRANA
METODA PROFILAKTYCZNA
Dobre praktyki w wybranych obszarach (Radosław Nowak, Andrzej Skorupski):
Dialog (rozmowy indywidualne i grupowe - społeczności)
Stawianie wymagań i dawanie wsparcia
Budowanie klimatu grupy, atmosfery…
Dobra praktyka (Programy GCPU):
Uczymy „miłości” do przedmiotu wykorzystując elementy profilaktyki
rówieśniczej
Dobre praktyki w wybranych obszarach (Radosław Nowak, Andrzej Skorupski):
„Ja jako narzędzie” – narzędzie trzeba doskonalić
12. (moja) WYBRANA TECHNOLOGIA
Proszę wpisz tu z listy „DOBRYCH PRAKTYK Nr IV”
Obszar: Zarządzanie i dzielenie się informacjami
Narzędzie: YOUTUBE
Url: www.youtube.com
13. (moje) DOBRE PRAKTYKI
PROSZĘ W NASTĘPNYCH 4 SLAJDACH OCENIAĆ
SWOJE WYBRANE I STOSOWANE DOBRE
PRAKTYKI
– JAK POMAGAŁY/ PRZEZKADZAŁY OSIĄGNAĆ
CEL PLANU LEKCJI, KTÓRY WYBIERAŁEŚ?
14. AUTO-EWALUACJA –
(mój) TEMAT
Temat lekcji języka angielskiego dla grupy
rówieśniczej w wieku około 12 lat okazał się
bardzo atrakcyjny. Dzieci żywo zaangażowały się
a przebieg lekcji był bardzo dynamiczny.
Temat lekcji nawiązywał do 4 dobrych praktyk, z
każdego obszaru:
(digitalna)tożsamość/społeczeństwo, dydaktyka,
profilaktyka oraz technologia.
15. AUTO-EWALUACJA –
(moja) DYDAKTYKA
W trakcie prezentacji filmiku video uczniowie
rozumieli sens przekazu informacji w języku
angielskim oraz dowiedzieli się, że oprócz
komunikacji werbalnej można przekazać
informacje również w inny sposób.
W trakcie lekcji posługiwali się zasobem
słownictwa, które już znali bądź korzystali z
internetowego słownika.
16. AUTO-EWALUACJA –
(moja) PROFILAKTYKA
W trakcie zajęć bardzo istotnym elementem
było budowanie klimatu grupy, atmosfery
współpracy i osiągania wspólnych celów.
Dzięki tym zajęciom udało się rozbudzić miłość
do lekcji języka angielskiego wykorzystując
elementy profilaktyki rówieśniczej.
17. AUTO-EWALUACJA –
(moja) TECHNOLOGIA
Wykorzystanie filmiku fragmentu programu
„Britain’s got talent” dostępnego na
YouTube.com okazało się bardzo skutecznym
sposobem na wprowadzenie dzieci w tematykę
zajęć dzięki czemu w zupełności zrozumiały
zadania, które miały wykonać samodzielnie bądź
w małych grupach i pobudziło to dzieci do
kreatywności.
18. (moje) INNE/ UWAGI/ REFLEKSJE
Okazało się, że jedna jednostka lekcyjna 45 minutowa
nie jest wystarczająca do przeprowadzenia zajęć
łączących w sobie jednocześnie cztery dobre praktyki:
(digitalna) tożsamość/społeczeństwo, dydaktyka,
profilaktyka i technologia.
Wskazana by była realizacja danego materiału w trakcie
trzech jednostek lekcyjnych, dzięki czemu każdy etap
lekcji byłby bardzo dobrze dopracowany na zajęciach.
19. AUTORKA PLANU LEKCJI I EWALUACJI
• Imię nazwisko: Agata Rafałowska
• Kontakt e-mail: agata.truszkowska@op.pl
• Gdańsk, dn: 10.10.2014
20. POZOSTAJEMY DO DYSPOZYCJI
Prezes Zarządu Fundacji Citizen Project:
Beata Staszyńska staszynska.beata@gmail.com
tel.: 502 589842 www.foundationcitizenproject.eu
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień:
Ewelina Gerke e.gerke@gcpu.pl
tel.: 58 320 02 56 www.gcpu.pl