1. Тема: Система органів дихання людини, її будова і функції
Мета: сформувати в учнів цілісне уявлення про значення дихання як
процесу необхідного для життєдіяльності організму людини; розвивати
уважність, допитливість,формувати критичне мислення, уміння аналізувати,
порівнювати, обґрунтовувати взаємозв’язок будови і функції; здійснювати
гігієнічне виховання.
Обладнанняіматеріали: Презентація, муляжі, малюнки органів
дихання
Базові поняття і терміни: дихання, зовнішнє і внутрішнє дихання,
носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи, легені, альвеоли,
плевра, плевральна порожнина.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньоїпідготовки учнів:
називає:
- етапи дихання;
- органидихання;
характеризує:
- будовуі функції органів дихання;
- процес утворення голосута звуків мови;
пояснює:
- значення дихання;
- взаємозв'язокбудови і функцій органів дихання;
розпізнає (на малюнках,фотографіях, муляжах):
- органидихання;
висловлює судження:
- щодо значення знань про функції та будовудихальної системи для
збереження здоров'я.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма. Урок – дослідження.
Метод. Частково - пошуковий
Хід уроку
Хід уроку Форми роботи Час
1.Організаційний момент.
Підготовка учнів до уроку
Психологічне налаштування на роботу
1хв.
2. Мотивація.
У народі кажуть: «Потрібен як повітря», маючи
на увазі те, без чого не можна прожити.
Справді, людина витримує без їжі кілька
десятків днів, без води — кілька днів, а без
2хв.
2. повітря — лише 5 хвилин!
3. Актуалізація опорних знань.
Ми вже з вами вивчали рослин і тварин.
Скажіть які ознаки притаманні живим
організмам?
• Обмін речовин
• Рух
• Ріст
• Розвиток
• Подразливість
Обмін речовин – найважливіша властивість
живих організмів, яка включає живлення,
дихання, виділення.
Чи всі живі істоти дихають? Пригадайте, як
дихають комахи, як риби, а як дихають ссавці?
Чим представлені їхні дихальні системи.
Як ви вважаєте якою повинна бути дихальна
система людини? Висування гіпотез
• Мати достатньо велику площу
• Бути вологою завжди
• Мати дуже тонку поверхню.
Запис на слайді
Сьогодні на уроці ми з вами повинні:
1. Вивчити особливості будови органів дихання
у зв'язку з їхніми функціями.
2. Поглибити знання про значення дихання для
організму людини.
Бесіда
Визначають самі
учні
5хв.
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Цільова установка
Дихання— загальна ознака усіх живих
організмів. Цеодин з основних процесів обміну
речовин і енергії, унаслідок якого відбувається
надходження в організм О2 і вивільнення
СО2 (зовнішнє дихання), а також
використання О2 клітинами татканинами
для окиснення органічних речовин із
вивільненням енергії, необхідноїдля
життєдіяльності(клітиннеабовнутрішнє
дихання).
Відео «Подорож кисню по всьому організму»
(https://youtu.be/06R9D9mJKzl)
Учні працюючи в
групах дослідників
презентують
результати своїх
спостережень і
разом заповнюємо
«Таблицю
спостережень»
20хв.
3. Розглянемо шлях кисню до еритроцитів
Учні об'єднуються в групи для виконання
поставлених завданнь
І група
1.Функції носової порожнини
2.Особливоті будови носової порожнини
ІІ група
1.Функції глотки
2.Особливоті будови глотки
ІІІ група
1.Функції трахеї
2.Особливоті будови трахеї
ІV група
1.Функції бронхів
2.Особливоті будови бронхів
Відділ
дихальної
системи
Функції Особливості
будови
Носова
порожнина
Глотка
Трахеї
Бронхи
Легені
Висновки
Будова і функції носової порожнини
Фізіологи розрізняють зовнішній ніс та носову
порожнину. Носова порожнина — це
спеціалізований відділ верхніх дихальних
шляхів. У ній вдихуване повітря нагрівається
або охолоджується до температури тіла за
рахунок того, що в слизовій оболонці багато
дрібних капілярів. Повітря зволожується,
очищується й знезаражується за рахунок слизу,
який виробляють залозисті клітини, що
Учні заповнюють
таблицю
спостережень
5 хв.
4. містяться у слизовій оболонці носової
порожнини.
Слиз містить бактерицидну речовину - лізоцим,
а допомогою якої відбувається руйнування
хвороботворних бактерій.
У слизовій оболонці носової порожнини є
лейкоцити, що виконують функцію фагоцитозу.
Вони знищують велику кількість бактерій.
Носова порожнина має додаткові порожнини -
придаткові пазухи носа, розташовані в кістках
черепа: у верхній шелепі - гайморова пазуха, у
лобовій кісці - лобова пазуха; є також додаткові
порожнини. Запалення слизової оболонки цих
пазух призводить до серйозних захворювань,
наприклад гаймориту - запалення
верхньощелепної пазухи та фронтиту -
запалення лобної пазухи.
Угорі задньої частини носової порожняви є
нюховий епітелій, з допомогою якого людина
одержує інформацію про запахи.
Отвір, що веде в гортань, захищений віл
потрапляння їжі клапаном із хрящової тканини
надгортанником.
Задача 1
Слизова оболонка носа містить велику
кількість залоз, що виділяють слиз. Їх
налічують на 150 на 1 см3. Слиз, що
виділяється липкий і вкриває всю поверхню
носа. Яке його значення?
Глотка
Гортань — це частина дихальної трубки, що
передує трахеї. Вона утворене дев'ятьма
рухливими хрящами, найбільшим із яких є
щитоподібний, що легко зміщується під час
розмови, кашлю, співу, ковтання.
У гортані є дві голосові зв’язки — еластичні
пружні волокна, вкриті слизовою оболонкою.
Між ними розташована голосова щілина.
Напруження й натягнення голосових зв'язок
може змінюватися завдяки скороченню або
розслабленню м’язів, що прикріплюються до
них. Голосовізв’язкипід час проходження через
них повітря під час видиху можуть коливатися,
5. утворюючи звуки різних частот. У період
статевого дозрівання відбуваєтеся фізіологічна
зміна голосу (особливо у хлопчиків), що триває
півтора-два роки.
Задача 2
У глотці перетинаються дихальні шляхи
(трахея)і травні(стравохід). Поясніть, чому
небезпечно розмовляти під час їжі.
Пам'ятай
Голос треба берегти. Тож не паліть, не
вживайте алкоголь, не кричіть без потреби,
тепло замотуйте шию шарфом у холодну
погоду, не дихайте на морозі ротом. Якщо
виникли хворобливі зміни голосу або він
зник, не гайно звертайтеся до лікаря!
Трахея
Трахея — орган завдовжки 10-12 см і діаметром
близько 1,5-2 см.
Її стінки мають хрящові півкільця, що не дають
їй спадатися, а допомагають вільно пропускати
повітря. Водночас м’яка м'язова задня стінка не
заважає проходженню їжі стравоходом, який
ззаду прилягає до трахеї.
Бронхи
Трахея переходить у грудну порожнину, де
поділяється на два головні бронхи правий і
лівий що йдуть до відповідних легень.
Правий бронх має три гілочки, а лівим –дві.
У кожній легені гілочки багаторазово
розгалужуються, утворюючи бронхіальне
дерево. Вони закінчуються легеневими
мішечками, стінки яких утворені легеневими
пухирцями — альвеолами.
Задача 3
При нормальномудиханнілюдинадихає через
ніс. Ротом вона починає дихати тільки в
тому випадку, якщо дихання через ніс
ускладнене, наприклад, під час нежитю.
6. Поясніть чим небезпечне дихання через рот.
Фізкультхвилинка
Тренінг «Лікувальне дихання»
Промовляючизвуке, ми лікуємо легені, бронхи;
а - гортань; ом м - м - гайморові пазухи. Звуки
будемо співати на одній ноті, промовляючи
дев’ять разів. Вправи слід робити вранці та
ввечері. Дихання теж може бути лікувальним.
Вдих при цьому легкий, короткий, неглибокий -
і відразу ж видих - довгий.
Найголовніший видих - ХО-О-О, ФУ-У-У.
Видих - Ф-Ф-Ф - найбільш цілющий.
Діти разом з учителем виконують вправи.
Розповідь вчителя
Легені
Легені – масивний орган, до складу якого
входять права та ліва легені. Вони заповнюють
майже всю грудну порожнину (4/5 її об’єму),
мають форму конуса, який основою прилягає до
діаграми, а верхівкою виходить за межі ребер і
виступає на 20–30 мм. вище від ключиці. Між
верхівкою і основою лежить тіло легень.
Поверхня, що прилягає до ребер і має на собі
відбиток, називається реберною.
Маса легень 0,5–0,6 кг, колір у них сірувато-
рожевий. На середостіннії артерія й нерви, що
іннервують легені та бронхи, а виходять дві
легеневі вени та легеневі лімфатичні судини,
зв’язані сполучною тканиною. Ці елементи
утворюють корінь легені, яким вона фіксується
в грудній порожнині.
Альвеола легені – це відкритий пухирець,
заповнена повітрям комірка через тонку стінку
якої відбувається газообмін. Загальна кількість
альвеол в одній легені дорослого – 300 – 400
мільйонів. Максимальна поверхня усіх альвеол
у дорослого під час вдихання повітря досягає
100 м2.
А ви знаєте, що якщо взяти загальну площу
альвеол і їх сумувати то вийде площа двох
футбольних полів.
Задача 4
Міні-лекція
7. Стінки альвеол легенів і стінки капілярів
складаються з одного шару клітин. Діаметр
еритроцитів удвічі більший від ширини
просвітукапілярів. Поміркуйте, яке значення
має здатність еритроцитів«протискатись»
крізь капіляри альвеол»
5. Узагальнення знань
5. 1.Закінчити речення
Голосові зв’язки розташовані в ...
Найтонші бронхи називають …
Висота голосу людини залежить від ...
У жінок голосові зв’язки коротші, ніж у
чоловіків, тому …
У період статевого дозрівання у хлопчиків
відбувається …
До зміни голосу приводить ...
Щоб зберегти голос, необхідно ...
5.2 «Пінг-понг»
Кидаючи м'яч, учень називає орган дихальної
системи, а той, до кого м’яч потрапив, дає
стисле пояснення про що йдеться.
Відбувається перевірка таблиці та засвоєння
термінів.
5.3 Тести
Виберіть правильнувідповідь (одну або кілька)
1. Укажіть значення густої сітки капілярів
носовоїпорожнини:
а) повітря зігрівається;
б) повітря охолоджується;
в) не має жодного значення.
2. Виберіть функції носової порожнини:
а) повітря, яке вдихається, зволожується;
б) повітря, яке вдихається, зігрівається;
в) повітря, яке вдихається, знешкоджується від
хвороботворнихмікроорганізмів;
г) всі функції разом узяті.
3. Позначте орган, у якомуперетинаються
дихальні й травні шляхи:
а) носовапорожнина;
б) глотка;
в) гортань;
г) бронхи.
5-7хв.
8. 4. Зазначте правильну послідовність
проходження повітря по повітроноснихшляхах:
а) глотка;
б) носовапорожнина;
в) трахея;
г) гортань;
д) бронхи.
5. Позначте спільне між будовою і функцією
трахеї і бронхів:
а) повітроносніоргани;
б) органиутворення голосу;
в) складаються з хрящових півкілець;
г) утворені кількома хрящами;
д) мають війчастий епітелій.
6. Вкажіть орган, який є голосоутворювальним:
а) трахея;
б) бронхи;
в) гортань.
6. Рефлексія «Дерево життя» 2-3 хв.
7. Підсумки уроку
Послухайте порадулікаря хворомуз роману М.
Павленка «Щастя»: «Ваша хворобавимагає
простихліків — повітря. Побільше його — і
наяву, й уві сні. Навчіться дихати. Звикайте
ставитися до повітря, як до їжі, пережовуйте
його носовоюпорожниною, куштуйте, пробуйте
на запах, насолоджуйтесь ним, як гурман...»
Виконуйте ці поради, використовуючизнання
про дихальну систему, які ви отримали на
сьогоднішньомууроці .
8. Оцінювання
Самооцінювання в групах і роботи на
карточках.
1хв.
9. Домашнє завдання
§13, стор.63-68.
Індивідуальні завдання: на 10-12балів скласти
кросворд зі словом «Дихання»
1хв.
Використана література:
1. Біологія 6-9 класи. Навчальна програма для загальноосвітніх
навчальних закладів.
9. 2. Біологія: підруч. для 8-го кл. загальноосвіт. навч. закл./ Н. Ю. Матяш. –
Київ: Генеза, 2016 – 288с.:іл.
3. 700 завдань з біології. 9 клас. – Х.: Видавництво «Ранок», 2011 – 160с.
– (Бібліотека творчого вчителя). Котик Т.С.
4. Інтернет ресурси: https://youtu.be/06R9D9mJKzl