SlideShare a Scribd company logo
1 of 19
1
Тема: «Українські Карпати»
Мета:
 ознайомити учнів із розташуванням Українських Карпат як частини
Карпатської гірської країни;
 сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських
районів із висотою та їх унікальність;
 розвивати навички узагальнення та систематизації даних;
 забезпечити власну активність учнів, співробітництво, стимулювати
пізнавальну активність учнів;
 розвивати вміння переробляти інформацію, вибирати головне;
 удосконалювати практичні навички та вміння працювати з
тематичними картами атласу;
 виховувати любов до природи України, її багатств, екологічну
культуру.
Обладнання: підручник, атлас, фізична карта України, набір фотографій
рослин і тварин Карпат, відеофільм «Легенда про озеро Синевир», слайди,
записи пісень,схема висотної поясності Карпат, маршрутний лист,
повідомлення учнів. Проектор та ноутбук ,інтернет.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Опорні та базові поняття: гори, гірський хребет, перевал, фліш, полонини,
сніжники, лавини.
Форма проведення уроку: урок-експедиція
Очікувані результати: учні навчаться:
 характеризувати особливості географічного положення і природних
умов, висотної поясності Українських Карпат та природоохоронних
територій;
 показувати на карті основні річки та озера Карпат.
Хід уроку
2
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Створення ситуації успіху.
- Які ми учні на уроці?
- Уважні та старанні.
- Що ми робимо на уроці?
- Здобуваємо знання.
- Хто ми з вами?
- Ми – майбутнє України.
2. Створення психологічної готовності до продуктивної роботи на уроці.
- Я бажаю вам сьогодні добра!
- Якщо вам буде важко….. я допоможу.
3. Метод передбачення: інтерактивна технологія «Мікрофон».
- Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? ( Цікавих завдань,
хороших оцінок, будемо вчитися рахувати.)
4. Рефлексія настрою: на дошці три обличчя ( веселе, сумне, нейтральне)
- Діти, виберіть і намалюйте на полях своїх зошитів те обличчя, яке
відповідає вашому настрою на початку уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Давайте пригадаємо раніше вивчений матеріал:
Методичний прийом «Географічна розминка»
3
1.Умежах яких фізико-географічних країн розташована територія України?
2.На які природні зони поділяється рівнина частина України?
3.Назвіть характерні особливості природних умов Степу.
4 Які природоохоронні території ви запам’ятали?
Методичний прийом «Географічний диктант».
Записуємо назви природних зон і підбираємо відповіді.
Лісова, лісостеповата степова зони
1. Площа зони складає близько 40% території України.
2. Тут розташованікарстові печери.
3. Територія зонисформувалася найпізніше.
4. Клімат помірно-континентальний.
5. Характерний процес яроутворення.
6. У зонірозташованіподи і байраки.
7. Тут розташованийзаповідник Асканія - Нова.
8. У зонізнаходяться природніта антропогенні ландшафти.
9. Зонамає найбільшу розораність ґрунтів.
10. Рельєф рівнинний.
11. Тут розташованийКанівський заповідник.
12. Зона найбагатша рекреаційними ресурсами.
13. Протікають транзитні річки.
14. Площа зонискладає близько 20% території України.
15. Протікає річка Дніпро.
16. Зона найбагатша лісовими ресурсами.
17. На території зони розташованийДжуринськийводоспад.
18. Тут розташованийПоліський заповідник.
19. У зоніє велика кількість териконів.
20. Характерні дерново-підзолистіґрунти.
21. Зона найбагатша на кориснікопалини.
22. Характерні посухи, суховії, пилові бурі.
23. Тут розташованіШацькі озера.
24. Зона, де вирощують найбільше сільськогосподарськоїпродукції.
Відповіді:
Мішані ліси:4, 8, 10,14, 15, 16, 18, 23
Лісостеп:2. 4, 5, 8,10, 11. 15. 17
Степ: 1. 3. 4. 5. 6, 7. 8. 9. 10, 12. 13, 15. 19, 20, 21,22, 24
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина
книга, кожна із сторінокякої сповнена глибокого змісту”. Читати її непросто.
4
Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на
її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони
(а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається
тією самою. Сьогодніми звернемось до сторінокцієї книги, заглянемо в край
чарівності й краси.
Карпатських гір торкнулася душа,
Яке це диво Божої природи:
Смереки ніжно ріжуть небеса,
Так величаво сонце з гір виходить.
А трави пахнуть,краще всіх парфум,
Мов килими, квітують полонини,
Трембіти голос розганяє сум,
Купаються у хмарах верховини.
Звучить мелодія трембіти на екрані проектора
https://www.youtube.com/watch?v=TXOOJ6qS8KQ
Вчитель.
- А які асоціації викликає у вас ця мелодія і вірш? Що будемо вивчати на
уроці?
Сьогодніми поговоримо про один з наймальовничіших регіонів України.
УкраїнськіКарпати вражають нас чарівністю своїхвершин, красою полонин,
дзвінкими потоками, стрункими смереками. Карпати - край невичерпних і
різноманітних природних багатств, мальовничих краєвидів, великих
рівнинних територій і гір.
Кожного рокусюдиприїжджає велика кількість туристів. І ми сьогодні
вирушаємо в експедицію. Беремо все необхідне (рюкзак знань, карти,
підручник і т д.)
Учні записують тему уроку.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Працювати будемо за типовим планом вивчення природної зони. Він
знаходиться перед вами (план записаний на дошці).
5
Учні отримують маршрутні листи, заповнюють їх на протязі уроку.
Клас поділяється на чотири групи (експедиції): «кліматологи»,
«гідрологи», «біологи», «екологи».
1.Географічне положення
Слово вчителя:
Показ відеофайлу з https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-
36/
Українські Карпати — це фізико-географічний край, який охоплює гірську
частину Карпат та їх північно-східне й південно-західне рівнинні передгір'я.
Край лежить на заході України і затиснутий у трикутник між державним
кордоном України та умовною лінією Чернівці — Івано-Франківськ —
Яворів, яка відділяє його від Східноєвропейської рівнини. Площа
Українських Карпат у цих межах становить майже 40 тис. км2. Українські
Карпати - складова великої Карпатської фізико-географічної країни, що
поширюється на території кількох європейських держав. Цей край поділяють
на три частини, які мають значні відмінності у природних умовах:
Передкарпаття, гірські Карпати і Закарпаття.
Довжина Карпат приблизно 1500 км. Дугою із трьох сторін оточують
вони Середньоєвропейську низовину. У північно-західній частині їхня
ширина становить 240 км, у південно-західній - 340, а в північно- східній, де
розташовані Українські Карпати, вона звужується до 100-120 км.
Залежно від розташування, біогеографічного районування та
особливостей Карпати поділяються на Західні, Східні і Південні. Західні -
розташовані на території Словаччини, Чехії, Польщі і, частково, Угорщини.
Тут знаходиться найвища точка Карпат - гора Герлаховськи Штит (2655 м). -
Словаччина. Південні - меридіально розкинулися на території Румунії.
Східні (за винятком Східних Бескидів, що у Словаччині та Польщі,) - на
території України.
В межах України розташована 1/10 частина підковоподібної
Карпатської гірської країни, що займає 4 % території України.
6
Запитання:
- Розгляньте фізичну карту України , а також користуючись
підручником, дайте відповідь на питання :
Методичний прийом «Картографічний практикум»:
а) у якій частині України розташовані, площа;
б) напрямок простягання;
в) протяжність у межах України; ширина;
г) із яких гірських пасом складаються.
Висновок робить вчитель. Українські Карпати займають майже 40 тис
км2, простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280
км, а в ширину з північного сходу на південний захід— на 100—110 км.
Складаються із 4 паралельних пасом. До складу країни входить
Передкарпаття, гірські Карпати, Закарпаття.
2.Рельєф, тектонічна структура, корисні копалини.
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Вчитель. Виникнення Українських Карпат пов’язане з альпійським
горотворенням, що відбувалося наприкінці неогенового - на початку
антропогенового періодів.
Достеменно походження назви «Карпат» не встановлено. Одні
дослідники вважають, що назва Карпати виникла із назви фракійського
племені карпи, що проживало на території Передкарпаття у третьому -
четвертому столітті нашої ери. Інші - що це слово має корені з до
індоєвропейського слова kar - камінь (кам'яні гори).
У літературі цей термін зустрічається ще у батька історії та географії
Геродота у назві однієї з лівих приток Дунаю - Karpis. Вважається, що ця
притока отримала свою назву від гір, в яких брала початок.
Однак людська пам'ять зберегла багато легенд, переказів, казок та
оповідок про виникнення назви Карпат. Ось одна із них. ( Дивись додаток)
Гірська система УкраїнськихКарпат простягаєтьсясмугою завдовжки 280 км
і завширшки 100 км. Гори — здебільшого середньовисотні з пересічними
7
висотами 1 000-1500 м, тільки окремі вершини здіймаються більш як на 2 000
м. За віком вони належать до молодих гір (утворені в альпійську епоху
горотворення), протезовнішньо нагадують старі гори з пологими схилами та
округлими вершинами. Це пов'язано з тим, що в їх геологічній будові
переважають осадові породи (пісковики, глини, глинисті сланці), їх
нагромадження відбувалося в морському басейні, який існував на місці гір,
шарами: породи по черзі змінювали одна одну інколи сотні разів. Гак виник
фліш, який у вигляді зім'ятих складок утворює схили гір, і який легко
піддається руйнуванню зовнішніми силами.
Водночас широкі карпатські хребти з м'якими обрисами подекуди порізані
глибокими (понад 1 000 м) поперечними долинами із стрімкими схилами.
Вони утворилися внаслідок розломів під час новітніх тектонічних процесів і
поглибилися річками.
Гірська система Українських Карпат простягається кількома паралельними
пасмами, що розмежовані видовженими міжгірними долинами. Північно-
східне пасмо називають Зовнішніми (або Скибовими) Карпатами, які
підносяться над Передкарпатською височиною крутим уступом. Гірські
складки насунуті в бік Передкарпаття, розчленовані чисельними річками і
мають вигляд окремих скиб. Вони охоплюють різні гірські масиви. Таргани
(з г. Сивуля, 1818м) — центральний найвищий масив, де поширені скелясті
урвища. Бескиди і Покутсько-Буковинські Карпати нижчі і мають більш
зруйновані хребти.
Вододільна-ВерховинськіКарпати — середня вісь Українських Карпат. Хоча
вони і не найвищі в гірській системі (максимальні абсолютні висоти сягають
1 700 м), проте є головним карпатським вододілом між басейнами річок
Дністра і Тиси. Там пролягають найважливіші перевали (Ужоцький,
Яблуницький), через які проходять шляхи, що сполучають Передкарпаття із
Закарпаттям.
Полонинсько-Чорногорські Карпати— найвищі. Вони охоплюють
Полонинськийхребет, порізаний долинами річок на окремі масиви-полонини
8
(Рівна, Боржава, Красна), гірські масиви Свидовець і Чорногора та
Гринявські гори. Висоти найвищих вершин сягають максимальних значень
на Чорногорі, де шість з них здіймаються вище 2 000 м над рівнем моря. Там
височить і найвища вершина України — г. Говерла (2 061 м). У цих горах
збереглися сліди давнього гірського зледеніння — льодовикові форми
рельєфу (цирки і кари).
На південь від Чорногори здіймається Мармароський масив - єдина частина
Українських Карпат, де на поверхню виходять тверді кристалічні породи
(гнейси, сланці). Масив охоплює Чивчинські і Рахівські гори. Це
найдавніша (хоча й не надто висока) частина Карпат, яка зберігає ознаки,
притаманні молодим і високим горам альпійської складчастості. Там
поширені гостроверхі пікоподібні вершини, стрімкі й скелясті схили, дуже
глибокі річкові долини, виразні льодовикові форми рельєфу. Недарма
Рахівські гори здавна називають Гуцульськими Альпами.
З боку Закарпаття підноситься Вулканічний (Вигорлат-Гутинський) хребет.
Він височить над низовиною окремими конусами згаслих вулканів,
об'єднаних лавовими потоками у масиви, між якими пролягли долини
стрімких закарпатських річок.
Клімат. Клімат Українських Карпат визначається географічним положенням
гір та їх висотою над рівнем моря. У горах він холодніший і вологіший, ніж
на прилеглих територіях.
Із підняттям на кожні 100 м літо запізнюється на 10 днів і на 5 днів раніше
закінчується. Важке холодне повітря нерідко може застоюватися в міжгірних
зниженнях, тому температура повітря там буває набагато нижчою, ніжу
навколишніх горах. В Українських Карпатах випадає найбільша кількість
опадів в Україні. Якщо у передгір'ях вона становить не більш як 800 мм за
рік, то в найвищих масивах — понад 1500 мм. Найбільше опадів — влітку,
найменше — навесні і взимку. Часто бувають грози, завірюхи, навесні
сходять снігові лавини. Під впливом текучих вод утворюються селі —
грязьо-кам'яні потоки, які виникають в руслах гірських річок. Вони
9
з'являються раптово внаслідок злив або інтенсивного танення снігу і швидко
рухаються, набираючи катастрофічного характеру, спричиняючируйнування.
Завдання. Згадайте особливості рельєфу Карпат. Щоб легше було
узагальнити та систематизувати матеріал скористуємося опорною схемою
«Українські Карпати» та методом незакінчених речень
Методичний прийом «Незакінчене речення»
Українські Карпати – це … (гори). За висотою вони….(середньовисокі), адже
пересічні висоти тут 1000-1500м, а найвища точка … (Говерла) має
висоту…(2061м). Гірська система простягається кількома паралельними….
(пасмами), що розмежовані міжгірними долинами. Північно-східне пасмо
називають…(Зовнішніми Карпатами). Наступним хребтом є…(Вододільно-
Верховинський), з висотами …(1700м). Далі простягається найвищий
хребет…(Полонинсько-Чорногорський України – гора…(Говерла). З боку
Закарпаття підноситься …(Вулканічний) хребет, який має висоту … (800-
1000м).
Запитання:
1) Як ви думаєте, як місцеві жителі переходять з однієї гірської долини в
іншу?
2) Як з Передкарпаття дістатися Закарпатської низовини?
3) Які це гори за віком? Коли вони утворилися?
Методичний прийом « Словничок»
(Запис у зошит визначення термінів «перевал», «фліш»)
Через перевали - зниження між горами, які виконують роль транспортних
шляхів. Найбільш відомими перевалами є Яблуницький і Ужоцький перевали
на Вододільно-Верховинському хребті.
Вчитель. Це гори дійсно молоді, але на відміну від інших молодих вони
нагадують старі гори з пологими округлими вершинами. Вони складені
осадовимигірськимипородами(пісковики, глини, сланці), їх нагромадження
відбулося на дні морського басейну, який існував на місці гір, шарами – так
утворився фліш, який легко руйнується зовнішніми силами.
10
Висновок робить вчитель. Отже, гори середньовисокі, молоді, складені 4
пасмами, з’єднані полонинами. Мають округлі вершини.
Завдання.
- Пригадайте, які кориснікопалини можуть утворюватися в гірських районах
та на прилеглих до них територіях?
Учень.
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
З давніх давен у межах Передкарпаття видобували нафту. Інтенсивний
видобуток нафти розпочався в середині XIX століття. Перші потужні
свердловини з'являються на родовищах біля Борислава, Тустановичів,
Мразниці, Викова. Відкривали нові родовища, по-хижацькому
використовували старі. Нафтоносні горизонти знаходяться тут на глибинах
1200 - 1500 і більше метрів.
Газові родовища на Прикарпатті відкриті у 20-х роках XX сторіччя. У
1912—1913 роках у районі міста Калуша закладали нафтову свердловину, але
замість нафти були відкриті поклади горючого газу. У 1924 році в Дашаві
було відкрите одне з найбільших газових родовищ. Звідси пізніше проклали
газопровід до Львова. Були відкриті десятки нових газових родовищ.
Тривала експлуатація родовищвиснажила їх запаси, тому на багатьох з
них видобування нафти і газу припинено. Найбільш діючі родовища в Івано-
Франківській області – це Долинське нафтове, яке було відкрите у 1950 р.,
Битківське нафтогазове, Богородчанське газове.Великі поклади солей
(Солотвинське родовище кам'яної солі), сірки тощо.
У Рахівських горах є родовища руд чорних металів і ртуті, на
Вулканічному хребті — родовища руд кольорових металів (свинець, цинк,
алюміній) і золото.
3.Клімат, група «Кліматологів»
Запитання:
- Які чинники будуть впливати на клімат Карпат?
Користуючись кліматичною картою визначте особливості клімату Карпат.
11
Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Клімат помірно континентальний, теплий, з циклонічними та
антициклонічними вторгненнями атлантичного повітря. Температура
найтеплішого місця (липень) у передгір'ях +18…+20°C, у високогірному
ярусі +8…+10°C, найхолоднішого (січень) — відповідно −3…−6°C і
−8…−9°C.
Учень.
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Карпати — найвологіше місце в Україні: найбільше дощів — навесні і влітку,
снігу — взимку. Кількість опадів від 500—800 мм у передгір'ях і до 1600—
2000 мм на найвищих хребтах. Весною сніг доволі таки довго лежить на
округлих вершинах гір.
Висновок робить вчитель. Висотна поясність ландшафтів гір зумовлена
тим, що з висотою температура знижується, а кількість опадів збільшується.
Фізкультхвилинка. Збери овець у кошару(звучить пісня) Учні виходять
за парт стоять в два ряди навкруги умовних кошар, розбрелися
вівці(повітряні кульки ) їх необхідно загнати до кошари.
http://www.pisni.org.ua/songlist/huculski-1.html
Ге-ей,
на високій полонині
вітер повіває.
Ге-ей,
сидить вівчар молодейкий
та й сумно співає...
Приспів:
А я собі дримбу куплю,
аби-м була боса,
дримба мені задримбає коло мого носа. | (2)
12
4.Поверхневі води, група «Гідрологів»
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Вчитель.Намальовничих схилах Карпатських гір бере початок багато річок,
струмків, потоків. Налічується біля 28,2 тисяч річок, які стікають в Чорне
море. До його басейну належать водозбори Дністра і Дунаю. До басейну
Балтійського моря належить водозбір Вісли, який заходить в межі
Українських Карпат верхів'ям р. Сян.
Запитання:
1) Яким чином кліматичні умови впливають на поверхневі води району?
2) Визначте за картою найбільші річки Карпат. Що для них характерно?
Учень. Найбільшими ріками регіону є Дністер — друга за величиною ріка
України, Прут, Черемош, Тиса.
Головний Карпатський вододіл розділяє напрями рік різних річкових
басейнів. На північний схід течуть ріки басейну Дністра — Стрий, Свіча,
Тисмениця, Бистриця, Лімниця (яку вважають однією з найчистіших рік
Європи.), на схід — Серет та Прут із притокою Черемош, а на захід і
південний захід — Тиса з притоками Уж, Латориця, Ріка, Теребля, Тересва,
Боржава та ін.
Учень. Річки Карпат мають гірський характер, відрізняються значними на-
хилами русел, несуть велику кількість уламкового матеріалу, який
відкладають у своїх нижніх течіях. Долини є вузькі і глибокі, схили - стрімкі.
Часто зустрічаються порогиі водоспади.Глибина річок Карпат невелика: 0,8-
1,5 м. Течія - 3-5 м/сек.
У живлені річок найбільша роль дощових та талих снігових вод, меншу
частку становлять підземні. Дощове живлення становить приблизно 44 %,
підземна 6%, а 50% припадає на снігове.
Крім цього, на території Карпат є 137 дрібних гірських озер. Найвищу
абсолютну висоту має озеро Бребенескул
13
Висновок робить вчитель. Річки - гірські, мають стрімку течію, несуть
багато уламкового матеріалу, нерідко утворюють водоспади. На початку літа
бувають повені і паводки.
Методичний прийом «Географічний кінозал»
«Легенда про озеро Синевир» (перегляд відео).
https://www.youtube.com/watch?v=yLm3ESmdy9A
Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Озер у Карпатах небагато, вони невеликі, найбільше з них — Синевир у
Закарпатті.(на висоті 990м, глибина – 24м- завальне, Бребенескул,
Несамовите – найбільш високогірні, льодовикові). Глибокі озера утворилися
у бічних кратерах згаслих вулканів Вулканічного хребта.
Багатством Карпат є унікальні мінеральні води, що мають лікувальні
властивості. Вони є в районах Трускавця, Моршина, Сваляви, Східниці.
Висновок робить вчитель. Річки - гірські, мають стрімку течію, несуть
багато уламкового матеріалу, нерідко утворюють водоспади. На початку літа
бувають повені і паводки.
5.Ґрунтовий покрив та органічний світ України, група «Біологів»
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Вчитель. Інші особливості Українських Карпат – це грунти, рослини та
тварини - залежать від клімату, а тому будуть змінюватись від підніжжя до
вершини у вигляді висотної поясності. Давайте розглянемо її.
Внаслідок значних перепадів висот у Карпатах спостерігається висотна
поясність, тобто природні умови змінюються від підніжжя до вершини.
Виступають учні з повідомленням про лісового кота та дерево бук.
Методичнийприйом «Підкорення вершини» з використанням QR Code
14
(Виділяють 5 висотних поясів (робота з опорною схемою на дошці), учні
прикріплюють картинки рослин і тварин до кожного поясу.)
І – передгірний пояс мішаних хвойно-широколистяних лісів і лук (до
600м) – мішані ліс з дуба, граба, ялиці, які чергуються з луками;
ІІ – нижній гірсько-лісовий пояс (1100м) – букові, мішані ялицево-
смереково-букові ліси
15
ІІІ – верхній гірсько-лісовий (до 1500м) – смерекові та ялицево-смерекові
ліси;
ІV- субальпійський пояс (1500-1800м) – криволісся та рідколісся з
низькорослої сосни, вільхи, ялівцю, злаково-різнотравні луки;
V- альпійський пояс (вище 1800м) – низькі чагарники і трав’яні луки
16
Учень. Склад рослинностіКарпат багатий і різноманітний. Тут зосереджено
15 % усіх лісів України, де зростають 70 видів дерев і чагарників. Серед них
чимало реліктових видів, наприклад модрина і кедрова сосна — релікти
льодовикового періоду. Рослинність полонин субальпійська (костриця,
арніка, горниця, брусниця, рододендрон).
Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Карпати цілком виправдано називають своєрідним природним звіринцем: 74
види ссавців (тобто 3/4 всіх, що водяться на території України) є
аборигенамиКарпат. Типовийпредставник фауни дубових і букових лісів —
дикий кабан, краса карпатських лісів — благородний олень і козуля. Є
хижаки: дикий лісовий кіт, рись, вовк. Володарем диких Карпат називають
бурого ведмедя. На прилеглих рівнинах поширені дрібні тварини — хом'яки,
сліпаки, бурозубки, ондатри, миші.
6.Природоохоронні території, група «Екологів»
https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
Вчитель. Милуючись природою УкраїнськихКарпат, водночас переймаєшся
проблемами, які переплітаються з красою гір.
17
- Які природоохоронні об’єкти створено в Карпатах?
Учень. Карпати – гірська система оригінальна тим, що на її території
збереглися унікальні для Центральної Європи праліси У Карпатських горах
можна побачити багато цікавого. Скажімо, сосну гірську, яка зростає на горі
Піп Іван на висоті понад 2000 метрів. В околицях Рахова в усі пори року
зачаровують високімодрини. У віці 140 років вони досягли 60 метрів висоти.
А недалеко звідси, на висоті в 1500 метрів ростуть карликуваті смереки, що
мають у такому ж віці ледве вісім-десять метрів. Недалеко від Рахова, можна
побачити квітучу долину нарцисів.
Учень. Томув 1992 роцібуло створено Карпатський біосферний заповідник.
Заповідник включає високогірні, передгірні та рівнинні ландшафти від 200 до
2061 м над рівнем моря. Гірські регіони відзначаються також більшою
насиченістю реліктовими рослинами, тобто такими, що збереглися з минулих
геологічних епох. У Карпатах ретельно охороняються третинні релікти: тис
ягідний, водяний горіх плаваючий, сосна звичайна; ялівець козачий, ясенець
білий, ковила найкрасивіша, в'язіль широколистий та багато іншого.
Учень. Природно-заповідними об’єктами Карпат також є Карпатський
національний природний парк, національний природний парк Синевир,
національний природнийпарк Сколівські Бескиди, Вижницький, природний
заповідник Горгани, національний природний парк Вижницький.
Висновок робить вчитель.
 Грунти та органічний світ підлягають висотній поясності
 Територія українських Карпат найбільш залісена.
 Українські Карпати називають природним звіринцем (3/4 видів
ссавців України є в Карпатах);
 На території Українських Карпат дуже багато рідкісних та
зникаючих видів рослин та тварин, створенні природоохоронні
об’єкти.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
18
Методичний прийом «Вірю», «Не вірю»
Українські Карпати простяглися з пн-зх на пд.-сх на 280км (В)
Українські Карпати є високими горами (НВ)
Випадання снігу супроводжується іноді лавинами (В)
Для Українських Карпат характерна висотна поясність (В)
Найвища точка України – Горгани (НВ)
Карпати найвологіше місце в Україні (В)
На вершинах гір розташовуються льодовики і постійна снігова лінія (НВ)
Перегляд презентації «Українські Карпати»
https://www.youtube.com/watch?v=dHtF-E83O60
VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Оцінювання.
Рефлексія
Інтерактивна вправа «Квіти побажання»
На квітах учні пишуть а потім зачитують побажання .
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Д/з: опрацювати §36, вивчити запис в таблиці;
підготувати короткі повідомлення про природний заповідник « Горгани»;
намалювати природу Карпат. Написати сенкан про Карпати
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Андрєєва В. М., Шматько О. Є. Урок географії в сучасних технологіях.
– Харків: ВГ «Основа», 2006.
2. Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології. – К.: Академвидав,
2004.
3. https://svitppt.com.ua/geografiya/ukrainski-karpati.html
4. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/
5. https://www.youtube.com/watch?v=TXOOJ6qS8KQ
6. http://www.pisni.org.ua/songlist/huculski-1.html
19
7. https://www.youtube.com/watch?v=yLm3ESmdy9A
8.https://www.youtube.com/watch?v=dHtF-E83O60

More Related Content

Similar to 1

Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxГірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxJurgenstiX
 
урок євразія
урок євразіяурок євразія
урок євразіяElena Bosa
 
природа україни
природа україниприрода україни
природа україниukr_shana
 
Зона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісівЗона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісівКовпитська ЗОШ
 
Євразія. Загальні відомості
Євразія. Загальні відомостіЄвразія. Загальні відомості
Євразія. Загальні відомостіSinyaeva-Oksana
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !Schoolno1Kovel
 
7 природних чудес україни
7 природних чудес україни7 природних чудес україни
7 природних чудес україниVolody120396
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkassuser7d4f2f
 
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей н...
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей  н...Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей  н...
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей н...NPP Ukraine
 
українські карпати
українські карпатиукраїнські карпати
українські карпатиvyglinska
 
презентация открытый урок
презентация открытый урокпрезентация открытый урок
презентация открытый урокrakovskaya_nadya
 

Similar to 1 (20)

Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxГірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
 
урок євразія
урок євразіяурок євразія
урок євразія
 
2885 мішані ліси
2885 мішані ліси2885 мішані ліси
2885 мішані ліси
 
природа україни
природа україниприрода україни
природа україни
 
Зона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісівЗона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісів
 
Євразія. Загальні відомості
Євразія. Загальні відомостіЄвразія. Загальні відомості
Євразія. Загальні відомості
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !
 
7 природних чудес україни
7 природних чудес україни7 природних чудес україни
7 природних чудес україни
 
Zemlya
ZemlyaZemlya
Zemlya
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
 
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей н...
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей  н...Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей  н...
Карпатський біосферний заповідник - презентація екотуристичних можливостей н...
 
українські карпати
українські карпатиукраїнські карпати
українські карпати
 
prurodno terutorialni komplekcu ykrainu
prurodno terutorialni komplekcu ykrainuprurodno terutorialni komplekcu ykrainu
prurodno terutorialni komplekcu ykrainu
 
авторська програма.pdf
авторська програма.pdfавторська програма.pdf
авторська програма.pdf
 
Тема2.docx
Тема2.docxТема2.docx
Тема2.docx
 
презентация открытый урок
презентация открытый урокпрезентация открытый урок
презентация открытый урок
 
Mandry stepovoy ukrainoy
Mandry stepovoy ukrainoyMandry stepovoy ukrainoy
Mandry stepovoy ukrainoy
 
136 капати 3
136 капати 3136 капати 3
136 капати 3
 
136 капати 3
136 капати 3136 капати 3
136 капати 3
 
Мальовничі куточки України
Мальовничі куточки УкраїниМальовничі куточки України
Мальовничі куточки України
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 

1

  • 1. 1 Тема: «Українські Карпати» Мета:  ознайомити учнів із розташуванням Українських Карпат як частини Карпатської гірської країни;  сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських районів із висотою та їх унікальність;  розвивати навички узагальнення та систематизації даних;  забезпечити власну активність учнів, співробітництво, стимулювати пізнавальну активність учнів;  розвивати вміння переробляти інформацію, вибирати головне;  удосконалювати практичні навички та вміння працювати з тематичними картами атласу;  виховувати любов до природи України, її багатств, екологічну культуру. Обладнання: підручник, атлас, фізична карта України, набір фотографій рослин і тварин Карпат, відеофільм «Легенда про озеро Синевир», слайди, записи пісень,схема висотної поясності Карпат, маршрутний лист, повідомлення учнів. Проектор та ноутбук ,інтернет. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Опорні та базові поняття: гори, гірський хребет, перевал, фліш, полонини, сніжники, лавини. Форма проведення уроку: урок-експедиція Очікувані результати: учні навчаться:  характеризувати особливості географічного положення і природних умов, висотної поясності Українських Карпат та природоохоронних територій;  показувати на карті основні річки та озера Карпат. Хід уроку
  • 2. 2 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання. Створення ситуації успіху. - Які ми учні на уроці? - Уважні та старанні. - Що ми робимо на уроці? - Здобуваємо знання. - Хто ми з вами? - Ми – майбутнє України. 2. Створення психологічної готовності до продуктивної роботи на уроці. - Я бажаю вам сьогодні добра! - Якщо вам буде важко….. я допоможу. 3. Метод передбачення: інтерактивна технологія «Мікрофон». - Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? ( Цікавих завдань, хороших оцінок, будемо вчитися рахувати.) 4. Рефлексія настрою: на дошці три обличчя ( веселе, сумне, нейтральне) - Діти, виберіть і намалюйте на полях своїх зошитів те обличчя, яке відповідає вашому настрою на початку уроку. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ Давайте пригадаємо раніше вивчений матеріал: Методичний прийом «Географічна розминка»
  • 3. 3 1.Умежах яких фізико-географічних країн розташована територія України? 2.На які природні зони поділяється рівнина частина України? 3.Назвіть характерні особливості природних умов Степу. 4 Які природоохоронні території ви запам’ятали? Методичний прийом «Географічний диктант». Записуємо назви природних зон і підбираємо відповіді. Лісова, лісостеповата степова зони 1. Площа зони складає близько 40% території України. 2. Тут розташованікарстові печери. 3. Територія зонисформувалася найпізніше. 4. Клімат помірно-континентальний. 5. Характерний процес яроутворення. 6. У зонірозташованіподи і байраки. 7. Тут розташованийзаповідник Асканія - Нова. 8. У зонізнаходяться природніта антропогенні ландшафти. 9. Зонамає найбільшу розораність ґрунтів. 10. Рельєф рівнинний. 11. Тут розташованийКанівський заповідник. 12. Зона найбагатша рекреаційними ресурсами. 13. Протікають транзитні річки. 14. Площа зонискладає близько 20% території України. 15. Протікає річка Дніпро. 16. Зона найбагатша лісовими ресурсами. 17. На території зони розташованийДжуринськийводоспад. 18. Тут розташованийПоліський заповідник. 19. У зоніє велика кількість териконів. 20. Характерні дерново-підзолистіґрунти. 21. Зона найбагатша на кориснікопалини. 22. Характерні посухи, суховії, пилові бурі. 23. Тут розташованіШацькі озера. 24. Зона, де вирощують найбільше сільськогосподарськоїпродукції. Відповіді: Мішані ліси:4, 8, 10,14, 15, 16, 18, 23 Лісостеп:2. 4, 5, 8,10, 11. 15. 17 Степ: 1. 3. 4. 5. 6, 7. 8. 9. 10, 12. 13, 15. 19, 20, 21,22, 24 ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина книга, кожна із сторінокякої сповнена глибокого змісту”. Читати її непросто.
  • 4. 4 Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони (а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається тією самою. Сьогодніми звернемось до сторінокцієї книги, заглянемо в край чарівності й краси. Карпатських гір торкнулася душа, Яке це диво Божої природи: Смереки ніжно ріжуть небеса, Так величаво сонце з гір виходить. А трави пахнуть,краще всіх парфум, Мов килими, квітують полонини, Трембіти голос розганяє сум, Купаються у хмарах верховини. Звучить мелодія трембіти на екрані проектора https://www.youtube.com/watch?v=TXOOJ6qS8KQ Вчитель. - А які асоціації викликає у вас ця мелодія і вірш? Що будемо вивчати на уроці? Сьогодніми поговоримо про один з наймальовничіших регіонів України. УкраїнськіКарпати вражають нас чарівністю своїхвершин, красою полонин, дзвінкими потоками, стрункими смереками. Карпати - край невичерпних і різноманітних природних багатств, мальовничих краєвидів, великих рівнинних територій і гір. Кожного рокусюдиприїжджає велика кількість туристів. І ми сьогодні вирушаємо в експедицію. Беремо все необхідне (рюкзак знань, карти, підручник і т д.) Учні записують тему уроку. ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Працювати будемо за типовим планом вивчення природної зони. Він знаходиться перед вами (план записаний на дошці).
  • 5. 5 Учні отримують маршрутні листи, заповнюють їх на протязі уроку. Клас поділяється на чотири групи (експедиції): «кліматологи», «гідрологи», «біологи», «екологи». 1.Географічне положення Слово вчителя: Показ відеофайлу з https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok- 36/ Українські Карпати — це фізико-географічний край, який охоплює гірську частину Карпат та їх північно-східне й південно-західне рівнинні передгір'я. Край лежить на заході України і затиснутий у трикутник між державним кордоном України та умовною лінією Чернівці — Івано-Франківськ — Яворів, яка відділяє його від Східноєвропейської рівнини. Площа Українських Карпат у цих межах становить майже 40 тис. км2. Українські Карпати - складова великої Карпатської фізико-географічної країни, що поширюється на території кількох європейських держав. Цей край поділяють на три частини, які мають значні відмінності у природних умовах: Передкарпаття, гірські Карпати і Закарпаття. Довжина Карпат приблизно 1500 км. Дугою із трьох сторін оточують вони Середньоєвропейську низовину. У північно-західній частині їхня ширина становить 240 км, у південно-західній - 340, а в північно- східній, де розташовані Українські Карпати, вона звужується до 100-120 км. Залежно від розташування, біогеографічного районування та особливостей Карпати поділяються на Західні, Східні і Південні. Західні - розташовані на території Словаччини, Чехії, Польщі і, частково, Угорщини. Тут знаходиться найвища точка Карпат - гора Герлаховськи Штит (2655 м). - Словаччина. Південні - меридіально розкинулися на території Румунії. Східні (за винятком Східних Бескидів, що у Словаччині та Польщі,) - на території України. В межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської гірської країни, що займає 4 % території України.
  • 6. 6 Запитання: - Розгляньте фізичну карту України , а також користуючись підручником, дайте відповідь на питання : Методичний прийом «Картографічний практикум»: а) у якій частині України розташовані, площа; б) напрямок простягання; в) протяжність у межах України; ширина; г) із яких гірських пасом складаються. Висновок робить вчитель. Українські Карпати займають майже 40 тис км2, простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280 км, а в ширину з північного сходу на південний захід— на 100—110 км. Складаються із 4 паралельних пасом. До складу країни входить Передкарпаття, гірські Карпати, Закарпаття. 2.Рельєф, тектонічна структура, корисні копалини. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Вчитель. Виникнення Українських Карпат пов’язане з альпійським горотворенням, що відбувалося наприкінці неогенового - на початку антропогенового періодів. Достеменно походження назви «Карпат» не встановлено. Одні дослідники вважають, що назва Карпати виникла із назви фракійського племені карпи, що проживало на території Передкарпаття у третьому - четвертому столітті нашої ери. Інші - що це слово має корені з до індоєвропейського слова kar - камінь (кам'яні гори). У літературі цей термін зустрічається ще у батька історії та географії Геродота у назві однієї з лівих приток Дунаю - Karpis. Вважається, що ця притока отримала свою назву від гір, в яких брала початок. Однак людська пам'ять зберегла багато легенд, переказів, казок та оповідок про виникнення назви Карпат. Ось одна із них. ( Дивись додаток) Гірська система УкраїнськихКарпат простягаєтьсясмугою завдовжки 280 км і завширшки 100 км. Гори — здебільшого середньовисотні з пересічними
  • 7. 7 висотами 1 000-1500 м, тільки окремі вершини здіймаються більш як на 2 000 м. За віком вони належать до молодих гір (утворені в альпійську епоху горотворення), протезовнішньо нагадують старі гори з пологими схилами та округлими вершинами. Це пов'язано з тим, що в їх геологічній будові переважають осадові породи (пісковики, глини, глинисті сланці), їх нагромадження відбувалося в морському басейні, який існував на місці гір, шарами: породи по черзі змінювали одна одну інколи сотні разів. Гак виник фліш, який у вигляді зім'ятих складок утворює схили гір, і який легко піддається руйнуванню зовнішніми силами. Водночас широкі карпатські хребти з м'якими обрисами подекуди порізані глибокими (понад 1 000 м) поперечними долинами із стрімкими схилами. Вони утворилися внаслідок розломів під час новітніх тектонічних процесів і поглибилися річками. Гірська система Українських Карпат простягається кількома паралельними пасмами, що розмежовані видовженими міжгірними долинами. Північно- східне пасмо називають Зовнішніми (або Скибовими) Карпатами, які підносяться над Передкарпатською височиною крутим уступом. Гірські складки насунуті в бік Передкарпаття, розчленовані чисельними річками і мають вигляд окремих скиб. Вони охоплюють різні гірські масиви. Таргани (з г. Сивуля, 1818м) — центральний найвищий масив, де поширені скелясті урвища. Бескиди і Покутсько-Буковинські Карпати нижчі і мають більш зруйновані хребти. Вододільна-ВерховинськіКарпати — середня вісь Українських Карпат. Хоча вони і не найвищі в гірській системі (максимальні абсолютні висоти сягають 1 700 м), проте є головним карпатським вододілом між басейнами річок Дністра і Тиси. Там пролягають найважливіші перевали (Ужоцький, Яблуницький), через які проходять шляхи, що сполучають Передкарпаття із Закарпаттям. Полонинсько-Чорногорські Карпати— найвищі. Вони охоплюють Полонинськийхребет, порізаний долинами річок на окремі масиви-полонини
  • 8. 8 (Рівна, Боржава, Красна), гірські масиви Свидовець і Чорногора та Гринявські гори. Висоти найвищих вершин сягають максимальних значень на Чорногорі, де шість з них здіймаються вище 2 000 м над рівнем моря. Там височить і найвища вершина України — г. Говерла (2 061 м). У цих горах збереглися сліди давнього гірського зледеніння — льодовикові форми рельєфу (цирки і кари). На південь від Чорногори здіймається Мармароський масив - єдина частина Українських Карпат, де на поверхню виходять тверді кристалічні породи (гнейси, сланці). Масив охоплює Чивчинські і Рахівські гори. Це найдавніша (хоча й не надто висока) частина Карпат, яка зберігає ознаки, притаманні молодим і високим горам альпійської складчастості. Там поширені гостроверхі пікоподібні вершини, стрімкі й скелясті схили, дуже глибокі річкові долини, виразні льодовикові форми рельєфу. Недарма Рахівські гори здавна називають Гуцульськими Альпами. З боку Закарпаття підноситься Вулканічний (Вигорлат-Гутинський) хребет. Він височить над низовиною окремими конусами згаслих вулканів, об'єднаних лавовими потоками у масиви, між якими пролягли долини стрімких закарпатських річок. Клімат. Клімат Українських Карпат визначається географічним положенням гір та їх висотою над рівнем моря. У горах він холодніший і вологіший, ніж на прилеглих територіях. Із підняттям на кожні 100 м літо запізнюється на 10 днів і на 5 днів раніше закінчується. Важке холодне повітря нерідко може застоюватися в міжгірних зниженнях, тому температура повітря там буває набагато нижчою, ніжу навколишніх горах. В Українських Карпатах випадає найбільша кількість опадів в Україні. Якщо у передгір'ях вона становить не більш як 800 мм за рік, то в найвищих масивах — понад 1500 мм. Найбільше опадів — влітку, найменше — навесні і взимку. Часто бувають грози, завірюхи, навесні сходять снігові лавини. Під впливом текучих вод утворюються селі — грязьо-кам'яні потоки, які виникають в руслах гірських річок. Вони
  • 9. 9 з'являються раптово внаслідок злив або інтенсивного танення снігу і швидко рухаються, набираючи катастрофічного характеру, спричиняючируйнування. Завдання. Згадайте особливості рельєфу Карпат. Щоб легше було узагальнити та систематизувати матеріал скористуємося опорною схемою «Українські Карпати» та методом незакінчених речень Методичний прийом «Незакінчене речення» Українські Карпати – це … (гори). За висотою вони….(середньовисокі), адже пересічні висоти тут 1000-1500м, а найвища точка … (Говерла) має висоту…(2061м). Гірська система простягається кількома паралельними…. (пасмами), що розмежовані міжгірними долинами. Північно-східне пасмо називають…(Зовнішніми Карпатами). Наступним хребтом є…(Вододільно- Верховинський), з висотами …(1700м). Далі простягається найвищий хребет…(Полонинсько-Чорногорський України – гора…(Говерла). З боку Закарпаття підноситься …(Вулканічний) хребет, який має висоту … (800- 1000м). Запитання: 1) Як ви думаєте, як місцеві жителі переходять з однієї гірської долини в іншу? 2) Як з Передкарпаття дістатися Закарпатської низовини? 3) Які це гори за віком? Коли вони утворилися? Методичний прийом « Словничок» (Запис у зошит визначення термінів «перевал», «фліш») Через перевали - зниження між горами, які виконують роль транспортних шляхів. Найбільш відомими перевалами є Яблуницький і Ужоцький перевали на Вододільно-Верховинському хребті. Вчитель. Це гори дійсно молоді, але на відміну від інших молодих вони нагадують старі гори з пологими округлими вершинами. Вони складені осадовимигірськимипородами(пісковики, глини, сланці), їх нагромадження відбулося на дні морського басейну, який існував на місці гір, шарами – так утворився фліш, який легко руйнується зовнішніми силами.
  • 10. 10 Висновок робить вчитель. Отже, гори середньовисокі, молоді, складені 4 пасмами, з’єднані полонинами. Мають округлі вершини. Завдання. - Пригадайте, які кориснікопалини можуть утворюватися в гірських районах та на прилеглих до них територіях? Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ З давніх давен у межах Передкарпаття видобували нафту. Інтенсивний видобуток нафти розпочався в середині XIX століття. Перші потужні свердловини з'являються на родовищах біля Борислава, Тустановичів, Мразниці, Викова. Відкривали нові родовища, по-хижацькому використовували старі. Нафтоносні горизонти знаходяться тут на глибинах 1200 - 1500 і більше метрів. Газові родовища на Прикарпатті відкриті у 20-х роках XX сторіччя. У 1912—1913 роках у районі міста Калуша закладали нафтову свердловину, але замість нафти були відкриті поклади горючого газу. У 1924 році в Дашаві було відкрите одне з найбільших газових родовищ. Звідси пізніше проклали газопровід до Львова. Були відкриті десятки нових газових родовищ. Тривала експлуатація родовищвиснажила їх запаси, тому на багатьох з них видобування нафти і газу припинено. Найбільш діючі родовища в Івано- Франківській області – це Долинське нафтове, яке було відкрите у 1950 р., Битківське нафтогазове, Богородчанське газове.Великі поклади солей (Солотвинське родовище кам'яної солі), сірки тощо. У Рахівських горах є родовища руд чорних металів і ртуті, на Вулканічному хребті — родовища руд кольорових металів (свинець, цинк, алюміній) і золото. 3.Клімат, група «Кліматологів» Запитання: - Які чинники будуть впливати на клімат Карпат? Користуючись кліматичною картою визначте особливості клімату Карпат.
  • 11. 11 Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Клімат помірно континентальний, теплий, з циклонічними та антициклонічними вторгненнями атлантичного повітря. Температура найтеплішого місця (липень) у передгір'ях +18…+20°C, у високогірному ярусі +8…+10°C, найхолоднішого (січень) — відповідно −3…−6°C і −8…−9°C. Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Карпати — найвологіше місце в Україні: найбільше дощів — навесні і влітку, снігу — взимку. Кількість опадів від 500—800 мм у передгір'ях і до 1600— 2000 мм на найвищих хребтах. Весною сніг доволі таки довго лежить на округлих вершинах гір. Висновок робить вчитель. Висотна поясність ландшафтів гір зумовлена тим, що з висотою температура знижується, а кількість опадів збільшується. Фізкультхвилинка. Збери овець у кошару(звучить пісня) Учні виходять за парт стоять в два ряди навкруги умовних кошар, розбрелися вівці(повітряні кульки ) їх необхідно загнати до кошари. http://www.pisni.org.ua/songlist/huculski-1.html Ге-ей, на високій полонині вітер повіває. Ге-ей, сидить вівчар молодейкий та й сумно співає... Приспів: А я собі дримбу куплю, аби-м була боса, дримба мені задримбає коло мого носа. | (2)
  • 12. 12 4.Поверхневі води, група «Гідрологів» https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Вчитель.Намальовничих схилах Карпатських гір бере початок багато річок, струмків, потоків. Налічується біля 28,2 тисяч річок, які стікають в Чорне море. До його басейну належать водозбори Дністра і Дунаю. До басейну Балтійського моря належить водозбір Вісли, який заходить в межі Українських Карпат верхів'ям р. Сян. Запитання: 1) Яким чином кліматичні умови впливають на поверхневі води району? 2) Визначте за картою найбільші річки Карпат. Що для них характерно? Учень. Найбільшими ріками регіону є Дністер — друга за величиною ріка України, Прут, Черемош, Тиса. Головний Карпатський вододіл розділяє напрями рік різних річкових басейнів. На північний схід течуть ріки басейну Дністра — Стрий, Свіча, Тисмениця, Бистриця, Лімниця (яку вважають однією з найчистіших рік Європи.), на схід — Серет та Прут із притокою Черемош, а на захід і південний захід — Тиса з притоками Уж, Латориця, Ріка, Теребля, Тересва, Боржава та ін. Учень. Річки Карпат мають гірський характер, відрізняються значними на- хилами русел, несуть велику кількість уламкового матеріалу, який відкладають у своїх нижніх течіях. Долини є вузькі і глибокі, схили - стрімкі. Часто зустрічаються порогиі водоспади.Глибина річок Карпат невелика: 0,8- 1,5 м. Течія - 3-5 м/сек. У живлені річок найбільша роль дощових та талих снігових вод, меншу частку становлять підземні. Дощове живлення становить приблизно 44 %, підземна 6%, а 50% припадає на снігове. Крім цього, на території Карпат є 137 дрібних гірських озер. Найвищу абсолютну висоту має озеро Бребенескул
  • 13. 13 Висновок робить вчитель. Річки - гірські, мають стрімку течію, несуть багато уламкового матеріалу, нерідко утворюють водоспади. На початку літа бувають повені і паводки. Методичний прийом «Географічний кінозал» «Легенда про озеро Синевир» (перегляд відео). https://www.youtube.com/watch?v=yLm3ESmdy9A Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Озер у Карпатах небагато, вони невеликі, найбільше з них — Синевир у Закарпатті.(на висоті 990м, глибина – 24м- завальне, Бребенескул, Несамовите – найбільш високогірні, льодовикові). Глибокі озера утворилися у бічних кратерах згаслих вулканів Вулканічного хребта. Багатством Карпат є унікальні мінеральні води, що мають лікувальні властивості. Вони є в районах Трускавця, Моршина, Сваляви, Східниці. Висновок робить вчитель. Річки - гірські, мають стрімку течію, несуть багато уламкового матеріалу, нерідко утворюють водоспади. На початку літа бувають повені і паводки. 5.Ґрунтовий покрив та органічний світ України, група «Біологів» https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Вчитель. Інші особливості Українських Карпат – це грунти, рослини та тварини - залежать від клімату, а тому будуть змінюватись від підніжжя до вершини у вигляді висотної поясності. Давайте розглянемо її. Внаслідок значних перепадів висот у Карпатах спостерігається висотна поясність, тобто природні умови змінюються від підніжжя до вершини. Виступають учні з повідомленням про лісового кота та дерево бук. Методичнийприйом «Підкорення вершини» з використанням QR Code
  • 14. 14 (Виділяють 5 висотних поясів (робота з опорною схемою на дошці), учні прикріплюють картинки рослин і тварин до кожного поясу.) І – передгірний пояс мішаних хвойно-широколистяних лісів і лук (до 600м) – мішані ліс з дуба, граба, ялиці, які чергуються з луками; ІІ – нижній гірсько-лісовий пояс (1100м) – букові, мішані ялицево- смереково-букові ліси
  • 15. 15 ІІІ – верхній гірсько-лісовий (до 1500м) – смерекові та ялицево-смерекові ліси; ІV- субальпійський пояс (1500-1800м) – криволісся та рідколісся з низькорослої сосни, вільхи, ялівцю, злаково-різнотравні луки; V- альпійський пояс (вище 1800м) – низькі чагарники і трав’яні луки
  • 16. 16 Учень. Склад рослинностіКарпат багатий і різноманітний. Тут зосереджено 15 % усіх лісів України, де зростають 70 видів дерев і чагарників. Серед них чимало реліктових видів, наприклад модрина і кедрова сосна — релікти льодовикового періоду. Рослинність полонин субальпійська (костриця, арніка, горниця, брусниця, рододендрон). Учень. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Карпати цілком виправдано називають своєрідним природним звіринцем: 74 види ссавців (тобто 3/4 всіх, що водяться на території України) є аборигенамиКарпат. Типовийпредставник фауни дубових і букових лісів — дикий кабан, краса карпатських лісів — благородний олень і козуля. Є хижаки: дикий лісовий кіт, рись, вовк. Володарем диких Карпат називають бурого ведмедя. На прилеглих рівнинах поширені дрібні тварини — хом'яки, сліпаки, бурозубки, ондатри, миші. 6.Природоохоронні території, група «Екологів» https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ Вчитель. Милуючись природою УкраїнськихКарпат, водночас переймаєшся проблемами, які переплітаються з красою гір.
  • 17. 17 - Які природоохоронні об’єкти створено в Карпатах? Учень. Карпати – гірська система оригінальна тим, що на її території збереглися унікальні для Центральної Європи праліси У Карпатських горах можна побачити багато цікавого. Скажімо, сосну гірську, яка зростає на горі Піп Іван на висоті понад 2000 метрів. В околицях Рахова в усі пори року зачаровують високімодрини. У віці 140 років вони досягли 60 метрів висоти. А недалеко звідси, на висоті в 1500 метрів ростуть карликуваті смереки, що мають у такому ж віці ледве вісім-десять метрів. Недалеко від Рахова, можна побачити квітучу долину нарцисів. Учень. Томув 1992 роцібуло створено Карпатський біосферний заповідник. Заповідник включає високогірні, передгірні та рівнинні ландшафти від 200 до 2061 м над рівнем моря. Гірські регіони відзначаються також більшою насиченістю реліктовими рослинами, тобто такими, що збереглися з минулих геологічних епох. У Карпатах ретельно охороняються третинні релікти: тис ягідний, водяний горіх плаваючий, сосна звичайна; ялівець козачий, ясенець білий, ковила найкрасивіша, в'язіль широколистий та багато іншого. Учень. Природно-заповідними об’єктами Карпат також є Карпатський національний природний парк, національний природний парк Синевир, національний природнийпарк Сколівські Бескиди, Вижницький, природний заповідник Горгани, національний природний парк Вижницький. Висновок робить вчитель.  Грунти та органічний світ підлягають висотній поясності  Територія українських Карпат найбільш залісена.  Українські Карпати називають природним звіринцем (3/4 видів ссавців України є в Карпатах);  На території Українських Карпат дуже багато рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин, створенні природоохоронні об’єкти. V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
  • 18. 18 Методичний прийом «Вірю», «Не вірю» Українські Карпати простяглися з пн-зх на пд.-сх на 280км (В) Українські Карпати є високими горами (НВ) Випадання снігу супроводжується іноді лавинами (В) Для Українських Карпат характерна висотна поясність (В) Найвища точка України – Горгани (НВ) Карпати найвологіше місце в Україні (В) На вершинах гір розташовуються льодовики і постійна снігова лінія (НВ) Перегляд презентації «Українські Карпати» https://www.youtube.com/watch?v=dHtF-E83O60 VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. Оцінювання. Рефлексія Інтерактивна вправа «Квіти побажання» На квітах учні пишуть а потім зачитують побажання . VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Д/з: опрацювати §36, вивчити запис в таблиці; підготувати короткі повідомлення про природний заповідник « Горгани»; намалювати природу Карпат. Написати сенкан про Карпати СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 1. Андрєєва В. М., Шматько О. Є. Урок географії в сучасних технологіях. – Харків: ВГ «Основа», 2006. 2. Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології. – К.: Академвидав, 2004. 3. https://svitppt.com.ua/geografiya/ukrainski-karpati.html 4. https://video.novashkola.ua/8-klas/geografiya-8-klas/urok-36/ 5. https://www.youtube.com/watch?v=TXOOJ6qS8KQ 6. http://www.pisni.org.ua/songlist/huculski-1.html