SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Тема уроку: Зона мішаних та широколистих лісів
Мета: - сформувати вміння складати характеристику природної зони,
розпізнавати її географічне положення, межі зони мішаних та широколистих
лісів;розглянути закономірний процес посилення впливу людини на природу
Полісся ;
- розвивати практичні навички школярів систематично працювати з
підручником, картами, додатковою літературою, визначати своє ставлення до
конкретних явищ взаємодії людини з навколишнім середовищем, увагу,
пам'ять, критичне мислення;формувати в учнів вміння сприймати та
оцінювати інформацію, передавати свої враження через добір матеріалу до
теми; формувати пізнавальний інтерес учнів до рідної землі;
- сприяти вихованню емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього
середовища, любов та повагу до рідного краю.
Обладнання: фізична карта України, ілюстративний матеріал (фотографії
природи Полісся, колекція корисних копалин Полісся), атласи,підручник.
Тип уроку : комбінований.
Очікувані результати:
Після цього року учні зможуть:
• характеризувати зону мішаних та широколистих лісів;
• показувати взаємозв'язки між природними компонентами;
• застосовувати набуті знання в ігровій ситуації;
• набути навички толерантного спілкування та співпраці в групі;
• оцінювати свої знання.
■ « Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє себе»
Р. Едберг
Хід уроку
I. Актуалізація опірних знань та навичок учнів
1
На попередніх уроках ми з вами розглянули ФГ районування України.
Перевірку д/з проведемо у вигляді тестів. Роботу виконуємо 3 хв.
Письмове опитування за темою : «Фізико географічне районування»
І варіант ІІ варіант
1.Фізико- географічне районування –
це...а)виявлення порівняно однорідних
за природними умовами регіонів,які
відрізняються своєю ландшафтною
структурою;
б)виділення та описання великих
територій,для яких характерні певні
спільні риси природи;
в)виявлення та дослідження систем
взаємозалежних природних регіонів,
яким характерна внутрішня єдність і
своєрідні індивідуальні риси природи;
г) всі відповіді вірні.
2.На карті ФГР зображено:
а)ландшафти; б)ФГ країни; в)рівнини;
г)ФГ зони; д)ФГ області; е)гори.
3.України розташована в межах таких
ФГ країн : а)південно-західна частина
Східноєвропейської рівнини;
б)мішано-хвойно-широколисті ліси;
в)Українські Карпати;
г)Кримські гори; д)лісостеп.
4.Виділіть основні ознаки ФГ зони: а)це
частина природної країни;б)природні
1.Розмістіть одониці ФГ районування за
рангами(від вищого до меншого:
а)зона;б)провінція;в)підзона;г)країна;
д)район;е)область.
2.ФГР зображено на карті:
а)фізикогеографічного районування;
б)фізичній;в)ландшафтній;г)політико –
адміністративній.
3.Фізико-географічна країна - це…
а)ділянки ,що характеризуються певною
однорідністю природних умов;б)великі
частини суходолу,що займають значні
площі;в)утворення і розвиток пов’язано з
великими тектонічними структурами;
г)території,що складаються із
взаємозв’язаних компонентів природи на
конкретній території; д)всі відповіді вірні.
4.Україна розташована в межах таких ФГ
зон:а)Українські Карпати; б)мішані
хвойно-широколисті ліси; в) лісостеп;
г)Кримські гори;д)степ.
5.За якими ознаками виділяють природні
провінції?а)ступенем континентальності
клімату та неоднорідністю поверхні
(переважанням височин чи низовин);
2
умови кожної залежать від широти
місця,співвідношення тепла та
вологи,характеру циркуляції
атмосфери; в)відрізняється
особливостями геологічної будови.
5.За якими ознаками виділяють
природні області а)умовами
зволоження;б)історією розвитку в
антропогені; в)особливостями
геологічної будови і
рельєфу;г)ступенем континентальності
клімату та неоднорідністю поверхні.
6.Відомо,що степову зону України
поділяють на північностепову,середньо
степову і південностепову підзони.За
якими ознаками? а)умовами
зволоження,
теплозабеспеченням; б)особливостями
тектонічної будови;в)характером
грунтово-рослинного покриву;
г) історією розвитку в антропогені.
б)умовами зволоження; в)особливостями
геологічної будови і рельєфу; г) історією
розвитку території в антропогені.
6.Які природні області виділяють в межах
провінції Українське Полісся?
а)Київське;б)Чернігівське; в)Новгород-
Сіверське;г)Галицько-Волинське;
д)Волинське;е)Житомирське.
II.Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Цей ліс живий У нього добрі очі .
Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі,
літопис тиші пишуть у траві.
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
3
на білі вальси радісних беріз.
І сонний гриб в смарагдовій
фуфайці дощу напився і за день підріс.
Багряне сонце сутінню лісною
у просвіт хмар показує кіно,
і десь на пні під сірою сосною
ведмеді забивають доміно.
Малі озерця блискають не злісно,
колише хмара втомлені громи.
Поїдемо поговорити. з лісом,
а вже тоді я зможу
І з людьми.. ( Ліна Костенко)
Питання до класу : Яку природну зону описала в своєму вірші
поетеса? ( Ліс).
Подивіться на ці фотознімки краєвидів лісу. Хіба може когось залишити
байдужим така краса? А якщо людина ще й справжній майстер слова чи пенз-
ля, то появляються прекрасні поезії, картини.
А наша Чернігівщина здавна славилася могутніми лісами. Розкішні
діброви і сосновими борами, похмурі вільшаники і білокорі берізки
створюють неповторну красу.
III.Вивчення нового матеріалу.
І тому сьогодні на уроці ми будемо знайомитись з природною зоною
нашої країни зоною мішаних та широколистих лісів. Відкрили зошити ,
записали тему нашого уроку: « Характеристика зони мішаних та
широколистих лісів».
Мета уроку : сформувати вміння складати характеристику природної
зони ;розпізнавати її географічне положення, межі, взаємозв’язки між
компонентами природи в зоні мішаних та широколистих лісів;розглянемо
закономірний процес посилення впливу людини на природу Полісся.
4
На уроці працюємо з картами атласу, текстом підручника, колекцією
гірських порід, розглядаємо фото.
Питання до класу: Давайте пригадаємо , що називається природною
зоною?
За яким планом дається характеристика природної зони?
План характеристики природної зони
1. Географічне положення.
2. Рельєф, тектонічна будова , корисні копалини.
3. Клімат.
4. Внутрішні води.
5. Ґрунти.
6. Рослинність.
7. Тваринний світ.
8. Сучасні ландшафти та охорона природи.
Запам’ятайте!Досліджуючи окремі природні комплекси , ви не
повинні забувати про те, що всі Природні Компоненти взаємопов’язані
та впливають один на одного.
Я сподіваюся, ми готові продовжити ознайомлення із зоною мішаних та
широколистяних лісів. Але ніж ми це зробимо, хочу ознайомити Вас з
науковцем, який досліджував Полісся. Значний вклад у дослідження Полісся
зробив Павло Аполлонович Тутковський, який провів значну роботу по
природному районуванню України і вивченню окремих районів, за
термінологією автора «краєвидів». ( 1929 р) ( стор. 47- 48 підручника).
Робота з картами атласу. Які природні зони розміщені в межах
України? Зона мішаних лісів, лісостепу, степу. Скажіть, зона мішаних та
широколистих лісів на материку Євразія вся розміщена в межах
України? Звичайно ні. В межах України розміщена лише південна частина
цієї зони.
То де ж розміщена ця зона? Знаходиться на півночі України в межах
південної частини Поліської низовини. Тому часто помилково Полісся
5
називають зоною, хоч воно на має рис, притаманних природній зоні, а являє
собою ФГ провінцію.
Завдання. Користуючись картами атласу визначте , де проходить
північна та південна межа зони Північна межа співпадає з державним
кордоном України. Учень біля карти України позначає умовну межу на
півдні , яка проходить через населені пункти:
Володимир-Волинський — Луцьк — Рівне —— Шепетівка — Житомир —
Київ — Ніжин — Кролевець — Глухів.
З півночі на південь зона простягається (в межах республіки) на 150-200
км, з заходу на схід більше, як на 750 км. Загальна площа 113500 км2
, це
буде приблизно п'ята частина держави або 20% її території.
В межах Полісся розташовані більшість районів Волинської, Рівненської,
Житомирської, Чернігівською областей; частина районів Хмельницької,
Київської і Сумської областей.
Рельєф
Який рельєф характерний для українського Полісся? ( фізична карта атласу).
Поліська низовина, сх..- північна частина Придніпровської низовини,
зах.- Словечансько- Овручцький кряж, Волинська височина, Мізоцький
кряж, Кременецькі гори.
В межах яких геологічних структур розташована зона мішаних лісів ?
Поверхня низовинна, складена переважно піщаними відкладами.
Розташована в межах різних геологічних структур Східно-Європейської
платформи: пн. –зх Українського щита, Волино -Подільської плити, сх..-
Дніпровсько - Донецької западини,схили Воронезького кристалічного
масиву.
Роль льодовика. Приніс з півночі камені – валуни, залишив відклади
піщаних полів, моренних горбів та валів ( Волинське пасмо)
Визначте корисні копалини, що залягають в надрах природної зони.
Мідь Волинська обл..
Каоліни
6
Граніти
Базальти
Лабрадорити
Габро
Коштовне каміння - топази, яшма,бурштин.
Фосфорити
Торф
Вапняки
Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн
Овруцькі кварцити
Словечансько-Овруцький кряж висотою всього 316 м. Та він має в собі
нагромадження чудес природи, яке нагадує в мініатюрі знаменитий
Йєлоустонський парк.
Понад 1 млрд 400 млн років стоїть кряж на фундаменті із червоних і рожевих
кварцитів та пісковиків. Ця кристалічна основа є коморою будівельних
матеріалів. Овруцькі кварцити є в стінах Софійського собору, Золотих воріт у
Києві, Києво-Печерської лаври.
Тільки тут добувають рідкісний мінерал пірофіліт. Він вогнетривкий, і з
нього роблять для маяків пальники та відправляють на всі континенти.
Феномен кряжу — рододендрон жовтий (азалія понтійська). Цей
високий кущ — сучасник мамонтів, тобто реліктова рослина. Зустрічається
вона ще на Кавказі. А як вижила тут — загадка.
Клімат. Який тип клімату характерний для зони? Які середні температури
зими і літа? В якому напрямку зростає континентальність клімату?
Дати характеристику атмосферної циркуляції.
Яка кількість опадів випадає на Поліссі і їх основний режим? Які умови
зволоження території? ( а) сонячна радіація – 96-100 ккал/см ²;
б) t º С січня -4….-5ºС (зах.) -7…-8 ºС ( сх.)
7
t º С липня +17..+18ºС (зх.) +18..+19,5 ºС (сх..)
в) опади -700 мм – 600мм, К >1 ( від 2,4 до 1,2)
зх сх. Континентальність зростає .
Надмірна зволоженість заболочуваність
Сніговий покрив зх..- 30- 40 см сх. 15-20 см.
- Які ПМ панують? Впливають? ( Арктичні, атлантичні Помірні)
- Які вітри переважають? (Зах)
Які несприятливі явища та процеси характерні для даної зони?
Процеси - ерозія, заболочування,засолення, карст.
Явища - зливи,град, грози,посухи, приморозки, хуртовини, повені.
Зроби висновки. Чи сприятливі кліматичні умови для господарської
діяльності людини?
Клімат зони помірно континентальний - змінюється з заходу на
схід.
Феномен клімату Українського Полісся
Низька абсолютна висота поліських територій помітно пом'якшує їх
клімат. Саме цим можна пояснити той факт, що в південних районах
Поліської низовини та на прилеглих до них територіях значного поширення
набуло вирощування такої теплолюбної культури, як абрикос. На розміщеній
значно південніше Подільській височині ця кульг тура зустрічається дуже
рідко. Тобто потепління клімату північних районів є результатом
поступового, зниження абсолютних висот, а також різного складу
ґрунтоутворюючих порід (пісок на півночі нагрівається швидше, ніж лес на
півдні).
Внутрішні води.
Яка густота річкової сітки у зоні? Поясніть чому?
Назвати і показати на карті найбільші озера і річки.
Український Байкал (легенда)
Звідки упав ти, мій Свитязю-витязю,
В груди Поліського краю?
8
Може, ти вилився з серця Дніпровського,
Може із серця Дунаю?
Чайка черкнула — і тріснула тиша,
Хвилі до хвиль загукали.
Ну, прокидайся, опинайся гривастими,
Мій український Байкале.
Річки. Прип'ять - зі своїми правими притоками Стир, Стохід, Турія,
Горинь, Случ ( підручник стор. 180, мал.. 133.)
Притоки Дніпра: Уж, Тетерів, Десна (Сейм, Остер).
Усі річки мають широкі долини з низькими берегами,повільну течію.
Вони повноводні,живляться атмосферними опадами.
Західний Буг.
Озера. Поширені озера стариці , карстового , льодовикового походження.
Стариці— Тур, Любяж ,Кобель; карстові — Свитязь, Пулемецьке, Лука.
— А які ще внутрішні води, крім озер і річок, де же поширені на Поліссі?
Чим пояснити велику заболоченість території?
Болота. Чим пояснити велику заболоченість території?
2% Низинний характер при достатній кількості опадів, слабий нахил
місцевості зумовлюють, велику заболоченість, високий рівень ґрунтових вод.
Потреба проведення широких меліоративних робіт. Загальна площа
осушених земель і районі складає 26672 га або 25% земельного фонду
Полісся — найбільший нагромаджувач прісної води в Україні. Позитивний
баланс вологи сприяє тому, що більша частина поверхневих вод надходить у
систему Дніпра та використовується в південних водо дефіцитних районах
України. Охорона водних ресурсів набуває тут першочергового значення. Ад-
же важливо не допустити пересушення меліоративних земель на Поліссі.
Забруднення Десни та Дніпра.
Грунти. Які основні типи ґрунтів характерні для зони? їх основні
характеристики?
9
Дерново-підзолисті, які мають слабкий і середній ступінь підзолистості, 1-
3% гумусу. Мають кислу реакцію, потребують вапнування. При внесенні
органічних та мінеральних добрив стають родючими. Найбільш поширені
характерні дерново-підзолисті ґрунти різного механічного складу, ступеня
оглядовості і підзолистості, а також болотні. Ці ґрунти мають високу
водопроникність і малу водозатримку. Глибина гумусового горизонту ста-
новить 15 — 20 см.
Основні заходи по підвищенню родючості дерново-підзолистих ґрунтів:
1. Внесення органічних (гній, торфокомпости) і мінеральних добрив.
2. Усунення кислотності вапнуванням, мергетованням і лесуванням.
3. Своєчасний і високоякісний обробіток з обов'язковим лущенням стерні.
4. Чергування сільськогосподарських культур (сівозміни).
5.Впровадження протиерозійних заходів.
6.Проведення меліорації.
Меліоративні роботи на Поліссі повинні бути спрямовані не на осушення,
а на зарегулювання води, так як тут не виключена можливість періодичних
ґрунтових посух, зумовлених властивостями піщаних ґрунтів, які погано
затримують вологу і не нагромаджують її.
Рослинний та тваринний світ.
Лісистість 30%.
Які рослини поширені? Переважають субори ( сосна – дуб),на пісках –
бори (соснові), низинні болота.
На зах.- ялина, граб сх..-береза, дуб, липа, вільха, сосна.
Підлісок- горобина, ліщина, глід, терен, бузина, ліщина,шипшина.
Ендеміки - рослини – сон широколистий.
Які реліктові рідкісні рослини зустрічаються?
- рододендрон жовтий
- темна береза
- меч - трава болотна
10
Користуючись картами атласу, з’ясуйте, які природні ландшафти
характерні для даної природної зони? ( мішано-лісові, болотні, ділянки
широколистяно- лісові).
Ліси Полісся виконують такі функції.
1.Водоохоронна.
2.Стокорегулююча для усього басейну Дніпра.
3.Ґрунтозахисна, полезахисна.
4.Кліматорегулююча (послаблює ерозійні процеси).
5. Санітарно-гігієнічні (зелені зони).
6. Оздоровча (курорти).
7. Заповідні ліси та пам'ятки природи.
8. Промислова.
Чому виникла необхідність охорони лісів?
Необґрунтоване втручання в природні процеси порушує природну
рівновагу і призводить до негативних наслідків — зменшення водних
ресурсів, розвіювання осушених торф'яників.
Чорнобиль- вплив на природу.
Тваринний світ робота з картами атласу. Великі лісові копитні( лось,
козуля, олень), бурий ведмідь, лісовий кіт, рись, тетерук, глухар, рябчик.
За картою атласу « Природно заповідний фонд» назвіть
природоохоронні території зони Полісся.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Сьогодні на уроці ми дали характеристику природній зоні мішаних та
широколистих лісів, склали схему. Подивіться уважно на дошку ще раз,
зробіть висновок про особливості даної природної зони.
Чи тільки душевний спокій і рівновагу може дати людині , спілкування з
лісом?
V.Підсумки уроку. Я вважаю, що мета нашого уроку досягнута,на
уроці ви працювали активно, результативність – ваші оцінки.
Мотивація оцінок кожному учню, хто відповідав.
11
V.Домашнє завдання
Вивчити § 31, повт.10; за бажанням скласти рекламний проспект;
підготувати легенди про рослини – релікти,реферативні повідомлення про
заповідні території мішаних лісів
Використана література:
1. І.Л.Дітчук,О.В.Заставецька- Фізична географія України - 8 клас,
Запоріжжя, «Прем’єр» 2008
2.Г.О.Маценко- Книга рекордів України. Природа навколо нас
Тернопіль,навчальна книга-Богдан 2000
3.Т.Г.Бершадська- Хрестоматіяз фізичної географіїУкраїни,
Тернопіль «Підручники та посібники» 1998
12

More Related Content

Similar to Зона мішаних та широколистих лісів

природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш лісиinnapol
 
моя батьківщина україна.заповідними стежками дніпропетровщини
моя батьківщина   україна.заповідними стежками дніпропетровщинимоя батьківщина   україна.заповідними стежками дніпропетровщини
моя батьківщина україна.заповідними стежками дніпропетровщиниНаталья Полищук
 
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...vyglinska
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класКовпитська ЗОШ
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафтиtetyana35
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !Schoolno1Kovel
 
Мішані та широколисті ліси
Мішані та широколисті лісиМішані та широколисті ліси
Мішані та широколисті лісиLyudmila Bondarenko
 
мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісиLyudmila Bondarenko
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua4book
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua7klas
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяРоманчук Марія
 
літературне краєзнавство навчальний посібник. 6 класс
літературне краєзнавство  навчальний посібник. 6 класслітературне краєзнавство  навчальний посібник. 6 класс
літературне краєзнавство навчальний посібник. 6 классАня Иванова
 
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytLazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytlelipusik
 
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxГірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxJurgenstiX
 
журнал землеопис 8,2010
журнал землеопис 8,2010журнал землеопис 8,2010
журнал землеопис 8,2010yurec_dm
 
Як знайти Україну на карті?
Як знайти Україну на карті?Як знайти Україну на карті?
Як знайти Україну на карті?Ковпитська ЗОШ
 

Similar to Зона мішаних та широколистих лісів (20)

1
11
1
 
Mandry stepovoy ukrainoy
Mandry stepovoy ukrainoyMandry stepovoy ukrainoy
Mandry stepovoy ukrainoy
 
природні дива України.docx
природні дива України.docxприродні дива України.docx
природні дива України.docx
 
Zemlya
ZemlyaZemlya
Zemlya
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш ліси
 
моя батьківщина україна.заповідними стежками дніпропетровщини
моя батьківщина   україна.заповідними стежками дніпропетровщинимоя батьківщина   україна.заповідними стежками дніпропетровщини
моя батьківщина україна.заповідними стежками дніпропетровщини
 
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...
природні зони африки, частина і закономірності їх розміщення. . гілеї 5pre 7k...
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафти
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !
 
Мішані та широколисті ліси
Мішані та широколисті лісиМішані та широколисті ліси
Мішані та широколисті ліси
 
мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті ліси
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
 
літературне краєзнавство навчальний посібник. 6 класс
літературне краєзнавство  навчальний посібник. 6 класслітературне краєзнавство  навчальний посібник. 6 класс
літературне краєзнавство навчальний посібник. 6 класс
 
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytLazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
 
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptxГірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
Гірські ландшафти Українських Карпат і.pptx
 
журнал землеопис 8,2010
журнал землеопис 8,2010журнал землеопис 8,2010
журнал землеопис 8,2010
 
Як знайти Україну на карті?
Як знайти Україну на карті?Як знайти Україну на карті?
Як знайти Україну на карті?
 

More from Ковпитська ЗОШ

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Ковпитська ЗОШ
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВКовпитська ЗОШ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуКовпитська ЗОШ
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)Ковпитська ЗОШ
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіКовпитська ЗОШ
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)Ковпитська ЗОШ
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...Ковпитська ЗОШ
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙКовпитська ЗОШ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮКовпитська ЗОШ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Ковпитська ЗОШ
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014Ковпитська ЗОШ
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіКовпитська ЗОШ
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...Ковпитська ЗОШ
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьКовпитська ЗОШ
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Ковпитська ЗОШ
 

More from Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Recently uploaded

Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 

Recently uploaded (14)

Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 

Зона мішаних та широколистих лісів

  • 1. Тема уроку: Зона мішаних та широколистих лісів Мета: - сформувати вміння складати характеристику природної зони, розпізнавати її географічне положення, межі зони мішаних та широколистих лісів;розглянути закономірний процес посилення впливу людини на природу Полісся ; - розвивати практичні навички школярів систематично працювати з підручником, картами, додатковою літературою, визначати своє ставлення до конкретних явищ взаємодії людини з навколишнім середовищем, увагу, пам'ять, критичне мислення;формувати в учнів вміння сприймати та оцінювати інформацію, передавати свої враження через добір матеріалу до теми; формувати пізнавальний інтерес учнів до рідної землі; - сприяти вихованню емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього середовища, любов та повагу до рідного краю. Обладнання: фізична карта України, ілюстративний матеріал (фотографії природи Полісся, колекція корисних копалин Полісся), атласи,підручник. Тип уроку : комбінований. Очікувані результати: Після цього року учні зможуть: • характеризувати зону мішаних та широколистих лісів; • показувати взаємозв'язки між природними компонентами; • застосовувати набуті знання в ігровій ситуації; • набути навички толерантного спілкування та співпраці в групі; • оцінювати свої знання. ■ « Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє себе» Р. Едберг Хід уроку I. Актуалізація опірних знань та навичок учнів 1
  • 2. На попередніх уроках ми з вами розглянули ФГ районування України. Перевірку д/з проведемо у вигляді тестів. Роботу виконуємо 3 хв. Письмове опитування за темою : «Фізико географічне районування» І варіант ІІ варіант 1.Фізико- географічне районування – це...а)виявлення порівняно однорідних за природними умовами регіонів,які відрізняються своєю ландшафтною структурою; б)виділення та описання великих територій,для яких характерні певні спільні риси природи; в)виявлення та дослідження систем взаємозалежних природних регіонів, яким характерна внутрішня єдність і своєрідні індивідуальні риси природи; г) всі відповіді вірні. 2.На карті ФГР зображено: а)ландшафти; б)ФГ країни; в)рівнини; г)ФГ зони; д)ФГ області; е)гори. 3.України розташована в межах таких ФГ країн : а)південно-західна частина Східноєвропейської рівнини; б)мішано-хвойно-широколисті ліси; в)Українські Карпати; г)Кримські гори; д)лісостеп. 4.Виділіть основні ознаки ФГ зони: а)це частина природної країни;б)природні 1.Розмістіть одониці ФГ районування за рангами(від вищого до меншого: а)зона;б)провінція;в)підзона;г)країна; д)район;е)область. 2.ФГР зображено на карті: а)фізикогеографічного районування; б)фізичній;в)ландшафтній;г)політико – адміністративній. 3.Фізико-географічна країна - це… а)ділянки ,що характеризуються певною однорідністю природних умов;б)великі частини суходолу,що займають значні площі;в)утворення і розвиток пов’язано з великими тектонічними структурами; г)території,що складаються із взаємозв’язаних компонентів природи на конкретній території; д)всі відповіді вірні. 4.Україна розташована в межах таких ФГ зон:а)Українські Карпати; б)мішані хвойно-широколисті ліси; в) лісостеп; г)Кримські гори;д)степ. 5.За якими ознаками виділяють природні провінції?а)ступенем континентальності клімату та неоднорідністю поверхні (переважанням височин чи низовин); 2
  • 3. умови кожної залежать від широти місця,співвідношення тепла та вологи,характеру циркуляції атмосфери; в)відрізняється особливостями геологічної будови. 5.За якими ознаками виділяють природні області а)умовами зволоження;б)історією розвитку в антропогені; в)особливостями геологічної будови і рельєфу;г)ступенем континентальності клімату та неоднорідністю поверхні. 6.Відомо,що степову зону України поділяють на північностепову,середньо степову і південностепову підзони.За якими ознаками? а)умовами зволоження, теплозабеспеченням; б)особливостями тектонічної будови;в)характером грунтово-рослинного покриву; г) історією розвитку в антропогені. б)умовами зволоження; в)особливостями геологічної будови і рельєфу; г) історією розвитку території в антропогені. 6.Які природні області виділяють в межах провінції Українське Полісся? а)Київське;б)Чернігівське; в)Новгород- Сіверське;г)Галицько-Волинське; д)Волинське;е)Житомирське. II.Мотивація пізнавальної діяльності учнів. Цей ліс живий У нього добрі очі . Шумлять вітри у нього в голові. Старезні пні, кошлаті поторочі, літопис тиші пишуть у траві. Дубовий Нестор дивиться крізь пальці 3
  • 4. на білі вальси радісних беріз. І сонний гриб в смарагдовій фуфайці дощу напився і за день підріс. Багряне сонце сутінню лісною у просвіт хмар показує кіно, і десь на пні під сірою сосною ведмеді забивають доміно. Малі озерця блискають не злісно, колише хмара втомлені громи. Поїдемо поговорити. з лісом, а вже тоді я зможу І з людьми.. ( Ліна Костенко) Питання до класу : Яку природну зону описала в своєму вірші поетеса? ( Ліс). Подивіться на ці фотознімки краєвидів лісу. Хіба може когось залишити байдужим така краса? А якщо людина ще й справжній майстер слова чи пенз- ля, то появляються прекрасні поезії, картини. А наша Чернігівщина здавна славилася могутніми лісами. Розкішні діброви і сосновими борами, похмурі вільшаники і білокорі берізки створюють неповторну красу. III.Вивчення нового матеріалу. І тому сьогодні на уроці ми будемо знайомитись з природною зоною нашої країни зоною мішаних та широколистих лісів. Відкрили зошити , записали тему нашого уроку: « Характеристика зони мішаних та широколистих лісів». Мета уроку : сформувати вміння складати характеристику природної зони ;розпізнавати її географічне положення, межі, взаємозв’язки між компонентами природи в зоні мішаних та широколистих лісів;розглянемо закономірний процес посилення впливу людини на природу Полісся. 4
  • 5. На уроці працюємо з картами атласу, текстом підручника, колекцією гірських порід, розглядаємо фото. Питання до класу: Давайте пригадаємо , що називається природною зоною? За яким планом дається характеристика природної зони? План характеристики природної зони 1. Географічне положення. 2. Рельєф, тектонічна будова , корисні копалини. 3. Клімат. 4. Внутрішні води. 5. Ґрунти. 6. Рослинність. 7. Тваринний світ. 8. Сучасні ландшафти та охорона природи. Запам’ятайте!Досліджуючи окремі природні комплекси , ви не повинні забувати про те, що всі Природні Компоненти взаємопов’язані та впливають один на одного. Я сподіваюся, ми готові продовжити ознайомлення із зоною мішаних та широколистяних лісів. Але ніж ми це зробимо, хочу ознайомити Вас з науковцем, який досліджував Полісся. Значний вклад у дослідження Полісся зробив Павло Аполлонович Тутковський, який провів значну роботу по природному районуванню України і вивченню окремих районів, за термінологією автора «краєвидів». ( 1929 р) ( стор. 47- 48 підручника). Робота з картами атласу. Які природні зони розміщені в межах України? Зона мішаних лісів, лісостепу, степу. Скажіть, зона мішаних та широколистих лісів на материку Євразія вся розміщена в межах України? Звичайно ні. В межах України розміщена лише південна частина цієї зони. То де ж розміщена ця зона? Знаходиться на півночі України в межах південної частини Поліської низовини. Тому часто помилково Полісся 5
  • 6. називають зоною, хоч воно на має рис, притаманних природній зоні, а являє собою ФГ провінцію. Завдання. Користуючись картами атласу визначте , де проходить північна та південна межа зони Північна межа співпадає з державним кордоном України. Учень біля карти України позначає умовну межу на півдні , яка проходить через населені пункти: Володимир-Волинський — Луцьк — Рівне —— Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин — Кролевець — Глухів. З півночі на південь зона простягається (в межах республіки) на 150-200 км, з заходу на схід більше, як на 750 км. Загальна площа 113500 км2 , це буде приблизно п'ята частина держави або 20% її території. В межах Полісся розташовані більшість районів Волинської, Рівненської, Житомирської, Чернігівською областей; частина районів Хмельницької, Київської і Сумської областей. Рельєф Який рельєф характерний для українського Полісся? ( фізична карта атласу). Поліська низовина, сх..- північна частина Придніпровської низовини, зах.- Словечансько- Овручцький кряж, Волинська височина, Мізоцький кряж, Кременецькі гори. В межах яких геологічних структур розташована зона мішаних лісів ? Поверхня низовинна, складена переважно піщаними відкладами. Розташована в межах різних геологічних структур Східно-Європейської платформи: пн. –зх Українського щита, Волино -Подільської плити, сх..- Дніпровсько - Донецької западини,схили Воронезького кристалічного масиву. Роль льодовика. Приніс з півночі камені – валуни, залишив відклади піщаних полів, моренних горбів та валів ( Волинське пасмо) Визначте корисні копалини, що залягають в надрах природної зони. Мідь Волинська обл.. Каоліни 6
  • 7. Граніти Базальти Лабрадорити Габро Коштовне каміння - топази, яшма,бурштин. Фосфорити Торф Вапняки Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн Овруцькі кварцити Словечансько-Овруцький кряж висотою всього 316 м. Та він має в собі нагромадження чудес природи, яке нагадує в мініатюрі знаменитий Йєлоустонський парк. Понад 1 млрд 400 млн років стоїть кряж на фундаменті із червоних і рожевих кварцитів та пісковиків. Ця кристалічна основа є коморою будівельних матеріалів. Овруцькі кварцити є в стінах Софійського собору, Золотих воріт у Києві, Києво-Печерської лаври. Тільки тут добувають рідкісний мінерал пірофіліт. Він вогнетривкий, і з нього роблять для маяків пальники та відправляють на всі континенти. Феномен кряжу — рододендрон жовтий (азалія понтійська). Цей високий кущ — сучасник мамонтів, тобто реліктова рослина. Зустрічається вона ще на Кавказі. А як вижила тут — загадка. Клімат. Який тип клімату характерний для зони? Які середні температури зими і літа? В якому напрямку зростає континентальність клімату? Дати характеристику атмосферної циркуляції. Яка кількість опадів випадає на Поліссі і їх основний режим? Які умови зволоження території? ( а) сонячна радіація – 96-100 ккал/см ²; б) t º С січня -4….-5ºС (зах.) -7…-8 ºС ( сх.) 7
  • 8. t º С липня +17..+18ºС (зх.) +18..+19,5 ºС (сх..) в) опади -700 мм – 600мм, К >1 ( від 2,4 до 1,2) зх сх. Континентальність зростає . Надмірна зволоженість заболочуваність Сніговий покрив зх..- 30- 40 см сх. 15-20 см. - Які ПМ панують? Впливають? ( Арктичні, атлантичні Помірні) - Які вітри переважають? (Зах) Які несприятливі явища та процеси характерні для даної зони? Процеси - ерозія, заболочування,засолення, карст. Явища - зливи,град, грози,посухи, приморозки, хуртовини, повені. Зроби висновки. Чи сприятливі кліматичні умови для господарської діяльності людини? Клімат зони помірно континентальний - змінюється з заходу на схід. Феномен клімату Українського Полісся Низька абсолютна висота поліських територій помітно пом'якшує їх клімат. Саме цим можна пояснити той факт, що в південних районах Поліської низовини та на прилеглих до них територіях значного поширення набуло вирощування такої теплолюбної культури, як абрикос. На розміщеній значно південніше Подільській височині ця кульг тура зустрічається дуже рідко. Тобто потепління клімату північних районів є результатом поступового, зниження абсолютних висот, а також різного складу ґрунтоутворюючих порід (пісок на півночі нагрівається швидше, ніж лес на півдні). Внутрішні води. Яка густота річкової сітки у зоні? Поясніть чому? Назвати і показати на карті найбільші озера і річки. Український Байкал (легенда) Звідки упав ти, мій Свитязю-витязю, В груди Поліського краю? 8
  • 9. Може, ти вилився з серця Дніпровського, Може із серця Дунаю? Чайка черкнула — і тріснула тиша, Хвилі до хвиль загукали. Ну, прокидайся, опинайся гривастими, Мій український Байкале. Річки. Прип'ять - зі своїми правими притоками Стир, Стохід, Турія, Горинь, Случ ( підручник стор. 180, мал.. 133.) Притоки Дніпра: Уж, Тетерів, Десна (Сейм, Остер). Усі річки мають широкі долини з низькими берегами,повільну течію. Вони повноводні,живляться атмосферними опадами. Західний Буг. Озера. Поширені озера стариці , карстового , льодовикового походження. Стариці— Тур, Любяж ,Кобель; карстові — Свитязь, Пулемецьке, Лука. — А які ще внутрішні води, крім озер і річок, де же поширені на Поліссі? Чим пояснити велику заболоченість території? Болота. Чим пояснити велику заболоченість території? 2% Низинний характер при достатній кількості опадів, слабий нахил місцевості зумовлюють, велику заболоченість, високий рівень ґрунтових вод. Потреба проведення широких меліоративних робіт. Загальна площа осушених земель і районі складає 26672 га або 25% земельного фонду Полісся — найбільший нагромаджувач прісної води в Україні. Позитивний баланс вологи сприяє тому, що більша частина поверхневих вод надходить у систему Дніпра та використовується в південних водо дефіцитних районах України. Охорона водних ресурсів набуває тут першочергового значення. Ад- же важливо не допустити пересушення меліоративних земель на Поліссі. Забруднення Десни та Дніпра. Грунти. Які основні типи ґрунтів характерні для зони? їх основні характеристики? 9
  • 10. Дерново-підзолисті, які мають слабкий і середній ступінь підзолистості, 1- 3% гумусу. Мають кислу реакцію, потребують вапнування. При внесенні органічних та мінеральних добрив стають родючими. Найбільш поширені характерні дерново-підзолисті ґрунти різного механічного складу, ступеня оглядовості і підзолистості, а також болотні. Ці ґрунти мають високу водопроникність і малу водозатримку. Глибина гумусового горизонту ста- новить 15 — 20 см. Основні заходи по підвищенню родючості дерново-підзолистих ґрунтів: 1. Внесення органічних (гній, торфокомпости) і мінеральних добрив. 2. Усунення кислотності вапнуванням, мергетованням і лесуванням. 3. Своєчасний і високоякісний обробіток з обов'язковим лущенням стерні. 4. Чергування сільськогосподарських культур (сівозміни). 5.Впровадження протиерозійних заходів. 6.Проведення меліорації. Меліоративні роботи на Поліссі повинні бути спрямовані не на осушення, а на зарегулювання води, так як тут не виключена можливість періодичних ґрунтових посух, зумовлених властивостями піщаних ґрунтів, які погано затримують вологу і не нагромаджують її. Рослинний та тваринний світ. Лісистість 30%. Які рослини поширені? Переважають субори ( сосна – дуб),на пісках – бори (соснові), низинні болота. На зах.- ялина, граб сх..-береза, дуб, липа, вільха, сосна. Підлісок- горобина, ліщина, глід, терен, бузина, ліщина,шипшина. Ендеміки - рослини – сон широколистий. Які реліктові рідкісні рослини зустрічаються? - рододендрон жовтий - темна береза - меч - трава болотна 10
  • 11. Користуючись картами атласу, з’ясуйте, які природні ландшафти характерні для даної природної зони? ( мішано-лісові, болотні, ділянки широколистяно- лісові). Ліси Полісся виконують такі функції. 1.Водоохоронна. 2.Стокорегулююча для усього басейну Дніпра. 3.Ґрунтозахисна, полезахисна. 4.Кліматорегулююча (послаблює ерозійні процеси). 5. Санітарно-гігієнічні (зелені зони). 6. Оздоровча (курорти). 7. Заповідні ліси та пам'ятки природи. 8. Промислова. Чому виникла необхідність охорони лісів? Необґрунтоване втручання в природні процеси порушує природну рівновагу і призводить до негативних наслідків — зменшення водних ресурсів, розвіювання осушених торф'яників. Чорнобиль- вплив на природу. Тваринний світ робота з картами атласу. Великі лісові копитні( лось, козуля, олень), бурий ведмідь, лісовий кіт, рись, тетерук, глухар, рябчик. За картою атласу « Природно заповідний фонд» назвіть природоохоронні території зони Полісся. IV. Закріплення вивченого матеріалу Сьогодні на уроці ми дали характеристику природній зоні мішаних та широколистих лісів, склали схему. Подивіться уважно на дошку ще раз, зробіть висновок про особливості даної природної зони. Чи тільки душевний спокій і рівновагу може дати людині , спілкування з лісом? V.Підсумки уроку. Я вважаю, що мета нашого уроку досягнута,на уроці ви працювали активно, результативність – ваші оцінки. Мотивація оцінок кожному учню, хто відповідав. 11
  • 12. V.Домашнє завдання Вивчити § 31, повт.10; за бажанням скласти рекламний проспект; підготувати легенди про рослини – релікти,реферативні повідомлення про заповідні території мішаних лісів Використана література: 1. І.Л.Дітчук,О.В.Заставецька- Фізична географія України - 8 клас, Запоріжжя, «Прем’єр» 2008 2.Г.О.Маценко- Книга рекордів України. Природа навколо нас Тернопіль,навчальна книга-Богдан 2000 3.Т.Г.Бершадська- Хрестоматіяз фізичної географіїУкраїни, Тернопіль «Підручники та посібники» 1998 12