Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Desatero pohádek

1,353 views

Published on

Deset nových pohádkových knih na webu BiblioHelp.

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Desatero pohádek

  1. 1. Desatero pohádek Prohlédněte si nové a zajímavé knížky na webu – deset čerstvých pohádek, které jsme pro vás připravili na základě obsahu magisterské diplomové práce Biblioterapie - v souvislostech života s vědomím smrti (2010) ve spolupráci s její autorkou Petrou Fabinovou. 1) Alenka v kraji divů a za zrcadlem (Lewis Carroll) Dva fantastické příběhy, v nichž sedmiletá Alenka prostřednictvím tzv. míst přechodu (králičí nora, zrcadlo) vstupuje do jiných světů, kde platí zvláštní zákonitosti a jiná „logika“. Více: záznam knihy. 2)Auto z pralesa (Daisy Mrázková) Např. v povídce „Petruška“ vypráví stará skála děvčátku o tvrdých životních osudech stromků a rostlin, které v jejím kamenitém povrchu žijí. Více: záznam knihy. 3) Co vyprávěla Noc (František Nepil) „Vyprávění o ptáčcích“ jsou plná něžné poetiky, ale i přiměřené akce. V souvislostech dětského zármutku je třeba upozornit na příběh „Hřbitov se jen zdá smutný“ o tom, že z každé duše se pod náhrobním kamenem vylíhne ptáček... V druhém tematickém souboru s názvem „Vyprávění o Strašpytýlkovi“ se děti dozvědí, jak se úzkostný chlapec seznámil s nejrůznějšími nadpřirozenými bytostmi, což mu pomohlo při zvládání vlastních strachů a úzkosti. Více: záznam knihy. 4) Domeček pro šneka Palmáce (Zuzana Pospíšilová) Autorka je dětská psycholožka, pracuje ve Speciálně – pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Více: záznam knihy.
  2. 2. 5) Dráček s červenýma očima (Astrid Lindgrenová) „Dráček s červenýma očima“ se v Německu využívá při skupinových setkáních dětí po ztrátě sourozence. (Jako ekvivalent je dospívajícím klientům např. nabízena indiánská povídka na téma smrti.). Více: záznam knihy. 6) Haló, Jacíčku (Daisy Mrázková) D. Mrázková je nejen spisovatelkou, ale též malířkou, která si dětské knížky sama ilustruje a vytváří tak harmonické, sjednocené, umělecky hodnotné kompozice psaného slova a obrazů. Kniha „Haló, Jácíčku“ je doporučována portálem Umírání.cz jako velmi vhodná k otevření těžkých témat kolem smrti, tedy k úvodu do death education s dětmi. Více: záznam knihy. 7) Chlapeček a dálka (Daisy Mrázková) Asi nejvíce lyrické dílo ze všech dětských knížek Mrázkové, která zde velmi citlivě, dětskému chápání přiměřeně zpracovává témata jako např. osamělost, stálost a specifičnost citového pouta a lásky, potřeba mít pro koho žít, touha po něčem, co mít nemůžeme. Více: záznam knihy. 8) Já ještě nechci spát (Astrid Lindgrenová) Je to s Lassem trápení! Je mu už pět let, ale každý večer zlobí maminku: „Já ještě nechci jít spát!“ Jednou se Lasse zdrží na návštěvě u tety Lotty až do tmy, a ona mu půjčí podivuhodné brýle. Těmi je vidět daleko do mnoha zvířecích pelíšků. A Lasse se dívá, jak se k spánku ukládají ptáčata, králíčci, veverky, myšák i medvědí kluk. Jestlipak také povykují, pořádají polštářové války, či se loudají do postýlek? Co myslíte? Více: záznam knihy.
  3. 3. 9) Knihy džunglí (Rudyard Kipling) Tento snad nejoblíbenější zvířecí epos je k dispozici v různých zpracováních, takže mu mohou porozumět recipienti téměř každého věku. V Německu se „Knihy džunglí“ velmi osvědčily při biblioterapii na dětských onkologických odděleních. Více: záznam knihy. 10) Lukáš ve školce (Julia Boehmeová, Kerstin Völkerová) Jako transponovaný příběh lze knihu předčítat dětem v souvislosti s nástupem do mateřské školky. Ve smyslu metaforického příběhu se dá „Lukáš ve školce“ biblioterapeuticky použít v rámci psychologické přípravy dětí na náročnou např. onkologickou léčbu. Více: záznam knihy. Další pohádky a příběhy k nahlédnutí zde: • Pohádky • Poádkoterapie

×