KMS_1.-6. místo

625 views

Published on

Prvních šest knižních vítězů ankety Kniha mého srdce.

Published in: Education, Travel, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
625
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

KMS_1.-6. místo

  1. 1. Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz 2 1 3 4 5 6 Kniha mého srdce
  2. 2. Saturnin Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/13419-saturnin/ 1 Sluha Saturnin se snaží vyřešit trampoty svého pána, což se mu velmi dobře daří, ač k tomu využívá zcela nevšedních metod, kterými udivuje, ba dalo by se říci, až zcela paralyzuje své okolí. Nezapomenutelná je například scéna s koblihami. Představte si noblesní poloprázdnou kavárnu, ve které sedíte a před sebou máte mísu koblih. Existují tři skupiny lidí. Patříte-li ke skupině první, zíráte netečně na koblížky a posléze odkráčíte. Patříte-li ke skupině druhé, honí se vám hlavou vzrušující představa toho, co by se dělo, kdybyste těmito koblihy začal bez varování bombardovat ostatní hosty. Jen výjimečný lidský exemplář se může pyšnit příslušenstvím ke třetí skupině lidí – k těm, kteří svou představu s rozkoší realizují. S takovým člověkem zažijete dobrodružství, o kterých se vám ani nesnilo. A právě takovým originálním mužem je hlavní hrdina Sirotkova románu – sluha Saturnin, který s neodolatelným šarmem zasahuje nejen do života svého mladého pána a jeho vytoužené slečny Barbory, ale inspiruje k báječným ztřeštěnostem i svérázného dědečka, a dokonce se neohroženě postaví i všemi příslovími vyzbrojené tetě Kateřině.
  3. 3. Babička Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/20043-babicka/ 2 Nejznámější a nejčtenější dílo Boženy Němové „Babička“ vzniklo po úmrtí syna Hynka /r.1853/, jehož ztrátu Božena Němcová velmi těžce nesla. „Babička“ je dílo velké literární hodnoty, Božena Němcová zde popisuje své vlastní dětství, které je však v knize zčásti zidealizované. Předlohou se stala Magdaléna Novotná, babička Boženy Němcové, vlídná a moudrá žena, která radou i skutkem dokázala pomoci lidem v těžkém životním údělu. Božena Němcová vedle ideálního světa viděného očima mladé Barunky však dovedla zahrát i na temnou a tragickou strunu lidských osudů – kupříkladu láska mladé Viktorky plné života k „černému myslivci“ končí šílenstvím a smrtí děvčete. Božena Němcová měla dar popsat život, tak jak šel – s jeho radostmi, strastmi. Praze, kde Božena Němcová „Babičku“ napsala (v Ječné ulici a později v ulici Na Slupi) jsou umístěny pamětní desky. Dílo nevznikalo vůbec lehce, a to pravděpodobně v důsledku chudoby autorky, přes všechny nesnáze byla však „Babička“ nakonec vydána a dodnes zůstává v zájmu čtenářů všech věkových kategorií.
  4. 4. Malý princ Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/24325-maly-princ/ 3 Jednu ze svých nejznámějších a světově nejoblíbenějších knih „Malého prince“, začal Saint-Exupéry psát v létě roku 1942. K příběhu „Malého prince“ jej inspirovalo vlastní dobrodružství, které prožil s přítelem Prévotem, když havarovali na Sahaře. Přistání sice přežili, ale hrozila jim brzká smrt dehydratací. Začátek „Malého prince“ je zčásti odkazem na tuto zkušenost. Tato básnická pohádka je vlastně o podobenství a hledání lásky, pochopení a pravých hodnot života. I v dnešní době dávají lidé přednost penězům před přátelstvím, s čímž je spojena závist a sobectví. Knihu „Malý princ“ ilustroval sám autor a jejím mottem je myšlenka, že lze věřit tomu, že lidé se k sobě budou opět chovat s úctou a láskou. Okřídlenou myšlenkou této „pohádky pro dospělé i děti“ je, že „co je důležité, je očím neviditelné, protože správně vidíme jen srdcem“.
  5. 5. Stmívání Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/18946-stmivani/ 4 Její upíří série získává stále větší popularitu i u nás. Příběh knihy Stmívání vypráví o obyčejné dívce jménem Isabella Swan, která se přestěhuje z Phoenixu do klidného a deštivého města Forks, kde se seznámí s podivným chlapcem Edwardem Cullenem. Později se dovídá děsivou skutečnost: Edward je upír. I přes nebezpečí, které jí hrozí, se ale Edwarda nehodlá vzdát. Ve druhém díle s názvem Nový měsíc (2006) jsou mladí milenci vystaveni zkoušce odloučení. Edward se od své sestry Alice dozví, že Isabella se pravděpodobně zabila skokem z útesu, rozhodne se odjet do Itálie a požádat Volturiovi (nejmocnější upírská rodina) o smrt. Nakonec ho ovšem Isabella s Alicí zachrání. Posledním dílem této plánované trilogie mělo být Zatmění, které vyšlo v roce 2007. Isabella se musí rozhodovat mezi láskou k upírovi Edwardovi, nebo vlkodlaku Jacobovi. Mezitím jí o život usiluje upírka Victorie z prvního dílu s celou armádou novorozených upírů. Isabellu zachraňuje Edward s rodinou i Jacob se svou vlkodlačí smečkou.
  6. 6. Harry Potter Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/31143-harry-potter/ 5 Úvodní díly „Harryho Pottera“ jsou určeny malým dětem, ale záměr Joan Rowlingové je, aby postava každým dílem stárla a s ní i čtenáři. V prvním dílu je tedy Harrymu Potterovi jedenáct let a v šestém se blíží k sedmnáctým narozeninám. V sérii je možno najít mnoho opakujících se motivů. Na začátku každého dílu nalézáme Harryho Pottera u příbuzných, kde tráví prázdniny a netrpělivě očekává odjezd do Bradavické školy. V průběhu roku se učí Harry čarovat, hraje famfrpál, a mimo to překonává různá protivenství. Knihy o „Harrym Potterovi“ můžeme přirovnat jednak dílům J. R. R. Tolkiena či „Letopisům Narnie“ od C. S. Lewise, ale můžeme je zařadit i mezi britské romány popisující styl života na internátních školách.
  7. 7. Egypťan Sinuhet Knihovna Lednice, Břeclavská ulice č. 689 , 69144,  733 531 876 www.knihovnalednice.wz.cz http://knihovnalednice.blog.cz Kniha mého srdce : http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/29869-egyptan-sinuhet/ 6 Mezinárodní věhlas si Mika Waltari získal historickým románem „Egypťan Sinuhet“, který vyšel v roce 1946 a u nás v roce 1965. Tento román napsal Waltari okouzlen dálkou a exotikou, a ačkoli sám opravdu hodně cestoval, v Egyptě nikdy nebyl. Román je přesto zasazen právě do Egypta roku 1300 př. nl. a popisuje osudy lékaře faraona Achnatona. V příbězích lékaře Sinuheta se odráží i deziluze tehdejší poválečné finské společnosti. Waltari ovšem mistrně zavádí čtenáře do doby vlády 18. dynastie egyptských faraonů a do stylu života chudých i bohatých. K nejpůsobivějším scénám patří lékařovy zážitky z domu Mrtvých, kde balzamovači pocházející z nejnižších společenských vrstev olupují a znásilňují mrtvé.

×