SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Күні: 18.02.2017 Сыныбы:7 «А»
Сабақтың тақырыбы:Оңтүстік Американың ішкі сулары
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға Оңтүстік Американың ішкі суларының аса
маңызды ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыдажұмыс істеуге
дағдыландыру. Өз ойларынеркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу
мәдениетін арттыру. Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақты жүргізу әдіс - тәсілдері: ауызша баяндау, сұраққою
Көрнекілігі: Оңтүстік Американың физикалық картасы, слайд, смайлик, видеоролик.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырукезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын
тексеру
(хормен)
Қайырлы күн достым,
Қайырлы күн болсын.
Сенбінің сәті
Сәттілікке толы болсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Балалар бүгінгі біздің сабағымыздабелсендіжұмыс жасайсыздар деп
сенемін.Жұмыстарыңызғасәттілік тілеймін. Бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде
өтпек.
-Солтүстік Америка материгінің ең биік нүктесі қалай аталады?
(Кордильератауының Мак –Кинли шыңы)
Әрине дұрыс.Саяхатымыз осы Мак –Кинли тауының шыңында өтпек.Бірақ
оған шығуда жолдарымыздакедергілер бар екен,одан өту үшін Солтүстік Америка
материгіндегі аялдамаларындағы тапсырмаларды орындауымызкерек.
-Ал саяхатқа дайынбыз ба?
-Саяхатқа автобуспен барамыз. Ол үшін ең алдымен бізге не қажет? (БИЛЕТ)
Онда үстел үстінде тұрған билеттерді алып орнымызғажайғасайық.
Үй тапсырмасынтексеру: Жабық тест орындау(слаидпен тексеру)
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-
............................(торнадо)
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........(ураган)
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........(-40)
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
(дауыл құдайы)
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........(Гренландия аралы ортасы)
Орындап болған соңбірдей түстермен топқа бөлініп отыра қалады. 3 топқа бөлу
ІІ. Жаңа сабақ: Тақырыпты ашу. Балалар ассоциация құру.
Бастаудан бастап ағатын,
Тоқтамай көлге құятын.
Тастары көп көрініп,
Тек қана тұнық болатын –деп қазақ халқының ақындары өз өлеңдеріңде не туралы
жырлаған? (Өзен)
-Соныменбүгінгі сабағымыздыңтақырыбы-«Солтүстік Америка материгінің ішкі
сулары»
-жақсы саяхатымызғасәттілік тілеймін!
1 аялдама:«Алаптар» аялдамасы
Балаларға ақ қағаз таратылады. Класстергетүсіру. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы
бүгінгі тақырыпты ашып, түсінуіміз қажет. Сондықтантек нақты мәліметтерді ғана
класстерге түсіріп, әр топқа түсіндіруіміз қажет.
1 топ-Атлант мұхит алабы
2 топ-Солтүстік Мұзды мұхит алабы
3 топ-Тынықмұхит алабы
(ортаға шығып, класстерімен таныстыру)
2 аялдама:«Көлдер» аялдамасы
1 топ-көлдер постергетүсіру
2 топ-тақтадағы картадан көрсету
3 топ- кескін картаға мәтінде аталған көлдерді түсіру
«Сергітусәті» аялдамасы
Оқушылар орындарынантұрыпбойжазып видео роликтен сергіту сәтін жасайды.
3 аялдама:«Полиглот» аялдамасы
Бұл аялдамадан өту үшін мен сіздерге сұраққоямын. Ал сіздер тауып үш тілде
аудармасынтез-тез айтуларыңыз қажет.
1.Үндіс тілінде «Гүрілдеуік су» деген мағынаны білдіретін не? Ниагара сарқырамасы-
сарқырама, водапад, waterfall,
2. «Миссури» өзеніүндістер тілінде «тұнбалы өзен» дегенді білдіреді. Бұл өзен қай
алапқа жатады?
Атлант мұхиты-мұхит, океан, ocean
3 «Миссисипи» атауы үндістер тілінде қалай аударылады? Су атасы- су, вода,
4. Макензи өзенін үндістер қалай атаған? Үлкен өзен- өзен,река, river
5. Колородаөзенінің бойындаорналасқан дж әйгілі –үлкен каньон-каньон, арна,canyon
Жақсы бұлкедергіден де өттіңіздер.
Енді келесі аялдамамыз
4 аялдама:«Сөздер банкісі»аялдамасы
Тақтада Солтүстік Американың өзендеріне,көлдеріне және сарқырамаларына қатысты
және қатысты емес сөздер тұрады, ал түрған банкі бос, осы банкіге өзендергежәне
көлдерге, сарқырамаларға қатысты сөздердісалу қажет
5 аялдама:«Керібайланыс»аялдамасы
Екі жұлдық, бір тілек жазып тақтаға ілу
6 аялдама:«Бағалау» аялдамасы
Алдарындағы бағалау парағынесептеп өздеріне баға қояды.
Оқушының аты жөні:.............................................
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер
банкісі
қорытынды
«Егер Солтүстік Америкада су болмасақандай жағдай
болар еді?» - әр топ өз жауабын береді.
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен
күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........
4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді.
5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест
1 аялдама
Алаптар
аялдамасы
2 аялдама
көлдер
3 аялдама
полиглот
4 аялдама
Сөздер банкісі
қорытынды
Жоғарғы көл Гурон
Эри МичиганОнтарио
Парана
Жоғарғы көл
МаракайбоТитикакаТана
ЧадТанганьикаВиктория
Миссури Миссисипи
Макензи Колорадо Үлкен Тұзды
Ориноко Амазонка Ніл
Игуасу Ниагара Анхель
Климанджаро Хуанхэ Колхида

More Related Content

Viewers also liked

8 habits of execution
8 habits of execution8 habits of execution
8 habits of executionMaran .
 
Disabled people at the job market in italy completo
Disabled people at the job market in italy completoDisabled people at the job market in italy completo
Disabled people at the job market in italy completoMaria La Porta
 
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulum
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulumLandasan filosofis dalam pengembangan kurikulum
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulumridwan muhamad saputra
 
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didattiche
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didatticheApprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didattiche
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didatticheFiorenza Congedo
 
η εξελιξη της τηλεορασης 2
η εξελιξη της τηλεορασης 2η εξελιξη της τηλεορασης 2
η εξελιξη της τηλεορασης 2Chrysa Arabatzoglou
 
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leitura
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leituraSobre a coordenação e a subordinação - Uma leitura
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leituraRosalina Simão Nunes
 
презентация портфолио педагога психолога
презентация портфолио педагога психологапрезентация портфолио педагога психолога
презентация портфолио педагога психологаdasaeva1985
 
наурыз
наурыз наурыз
наурыз oquzaman
 
ертегі
ертегіертегі
ертегіoquzaman
 

Viewers also liked (9)

8 habits of execution
8 habits of execution8 habits of execution
8 habits of execution
 
Disabled people at the job market in italy completo
Disabled people at the job market in italy completoDisabled people at the job market in italy completo
Disabled people at the job market in italy completo
 
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulum
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulumLandasan filosofis dalam pengembangan kurikulum
Landasan filosofis dalam pengembangan kurikulum
 
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didattiche
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didatticheApprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didattiche
Apprendere le lingue con strumenti digitali e piattaforme didattiche
 
η εξελιξη της τηλεορασης 2
η εξελιξη της τηλεορασης 2η εξελιξη της τηλεορασης 2
η εξελιξη της τηλεορασης 2
 
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leitura
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leituraSobre a coordenação e a subordinação - Uma leitura
Sobre a coordenação e a subordinação - Uma leitura
 
презентация портфолио педагога психолога
презентация портфолио педагога психологапрезентация портфолио педагога психолога
презентация портфолио педагога психолога
 
наурыз
наурыз наурыз
наурыз
 
ертегі
ертегіертегі
ертегі
 

Similar to солтүстік америка ашық сабақ ішкі сулары

Similar to солтүстік америка ашық сабақ ішкі сулары (13)

84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
Гидросфера жердің су қабығы
Гидросфера   жердің су қабығыГидросфера   жердің су қабығы
Гидросфера жердің су қабығы
 
989ds
989ds989ds
989ds
 
21
2121
21
 
калиакпарова нургуль айгалиевна
калиакпарова нургуль айгалиевнакалиакпарова нургуль айгалиевна
калиакпарова нургуль айгалиевна
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршг
 
ашык сабак жоспары
ашык сабак жоспарыашык сабак жоспары
ашык сабак жоспары
 
утеп гульжаухар маратовна
утеп гульжаухар маратовнаутеп гульжаухар маратовна
утеп гульжаухар маратовна
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
4dfefefeeeeeeeeeeeee
4dfefefeeeeeeeeeeeee4dfefefeeeeeeeeeeeee
4dfefefeeeeeeeeeeeee
 
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева  жаратылыстануучитель года тех карта аширбаева  жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстану
 

More from Asem Sarsembayeva

современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитанияAsem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентацияAsem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығуларAsem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктерAsem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человекаAsem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановнаAsem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаеваAsem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевнаAsem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдAsem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина мояAsem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

солтүстік америка ашық сабақ ішкі сулары

  • 1. Күні: 18.02.2017 Сыныбы:7 «А» Сабақтың тақырыбы:Оңтүстік Американың ішкі сулары Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға Оңтүстік Американың ішкі суларының аса маңызды ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін қалыптастыру. Дамытушылық: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыдажұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларынеркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Сабақтың түрі: Ашық сабақ Сабақты жүргізу әдіс - тәсілдері: ауызша баяндау, сұраққою Көрнекілігі: Оңтүстік Американың физикалық картасы, слайд, смайлик, видеоролик. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастырукезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру (хормен) Қайырлы күн достым, Қайырлы күн болсын. Сенбінің сәті Сәттілікке толы болсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! Балалар бүгінгі біздің сабағымыздабелсендіжұмыс жасайсыздар деп сенемін.Жұмыстарыңызғасәттілік тілеймін. Бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде өтпек. -Солтүстік Америка материгінің ең биік нүктесі қалай аталады? (Кордильератауының Мак –Кинли шыңы) Әрине дұрыс.Саяхатымыз осы Мак –Кинли тауының шыңында өтпек.Бірақ оған шығуда жолдарымыздакедергілер бар екен,одан өту үшін Солтүстік Америка материгіндегі аялдамаларындағы тапсырмаларды орындауымызкерек. -Ал саяхатқа дайынбыз ба? -Саяхатқа автобуспен барамыз. Ол үшін ең алдымен бізге не қажет? (БИЛЕТ) Онда үстел үстінде тұрған билеттерді алып орнымызғажайғасайық. Үй тапсырмасынтексеру: Жабық тест орындау(слаидпен тексеру) Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл- ............................(торнадо) 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-...........(ураган) 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-..........(-40)
  • 2. 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. (дауыл құдайы) 5. Солтүстік Американың ең суық жері-..........(Гренландия аралы ортасы) Орындап болған соңбірдей түстермен топқа бөлініп отыра қалады. 3 топқа бөлу ІІ. Жаңа сабақ: Тақырыпты ашу. Балалар ассоциация құру. Бастаудан бастап ағатын, Тоқтамай көлге құятын. Тастары көп көрініп, Тек қана тұнық болатын –деп қазақ халқының ақындары өз өлеңдеріңде не туралы жырлаған? (Өзен) -Соныменбүгінгі сабағымыздыңтақырыбы-«Солтүстік Америка материгінің ішкі сулары» -жақсы саяхатымызғасәттілік тілеймін! 1 аялдама:«Алаптар» аялдамасы Балаларға ақ қағаз таратылады. Класстергетүсіру. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы бүгінгі тақырыпты ашып, түсінуіміз қажет. Сондықтантек нақты мәліметтерді ғана класстерге түсіріп, әр топқа түсіндіруіміз қажет. 1 топ-Атлант мұхит алабы 2 топ-Солтүстік Мұзды мұхит алабы 3 топ-Тынықмұхит алабы (ортаға шығып, класстерімен таныстыру) 2 аялдама:«Көлдер» аялдамасы 1 топ-көлдер постергетүсіру 2 топ-тақтадағы картадан көрсету 3 топ- кескін картаға мәтінде аталған көлдерді түсіру «Сергітусәті» аялдамасы Оқушылар орындарынантұрыпбойжазып видео роликтен сергіту сәтін жасайды. 3 аялдама:«Полиглот» аялдамасы Бұл аялдамадан өту үшін мен сіздерге сұраққоямын. Ал сіздер тауып үш тілде аудармасынтез-тез айтуларыңыз қажет. 1.Үндіс тілінде «Гүрілдеуік су» деген мағынаны білдіретін не? Ниагара сарқырамасы- сарқырама, водапад, waterfall,
  • 3. 2. «Миссури» өзеніүндістер тілінде «тұнбалы өзен» дегенді білдіреді. Бұл өзен қай алапқа жатады? Атлант мұхиты-мұхит, океан, ocean 3 «Миссисипи» атауы үндістер тілінде қалай аударылады? Су атасы- су, вода, 4. Макензи өзенін үндістер қалай атаған? Үлкен өзен- өзен,река, river 5. Колородаөзенінің бойындаорналасқан дж әйгілі –үлкен каньон-каньон, арна,canyon Жақсы бұлкедергіден де өттіңіздер. Енді келесі аялдамамыз 4 аялдама:«Сөздер банкісі»аялдамасы Тақтада Солтүстік Американың өзендеріне,көлдеріне және сарқырамаларына қатысты және қатысты емес сөздер тұрады, ал түрған банкі бос, осы банкіге өзендергежәне көлдерге, сарқырамаларға қатысты сөздердісалу қажет 5 аялдама:«Керібайланыс»аялдамасы Екі жұлдық, бір тілек жазып тақтаға ілу 6 аялдама:«Бағалау» аялдамасы Алдарындағы бағалау парағынесептеп өздеріне баға қояды. Оқушының аты жөні:............................................. Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды «Егер Солтүстік Америкада су болмасақандай жағдай болар еді?» - әр топ өз жауабын береді.
  • 4. Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................ 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-........... 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................ 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-........... 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................
  • 5. 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-........... 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................ 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-........... 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................ 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатынөте күшті, аппатты дауылдар-........... 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Жабық тест 1. Солтүстік Америка да жиі болып тұратындауыл-............................ 2. Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитыныңжағалауында жаздыңаяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
  • 6. 3. Гренландияда қаңтардыңорташа температурасы-.......... 4. «Ураган» майя тілінен аударғанда-............дегенмағынаны білдіреді. 5. Солтүстік Американың ең суық жері-.......... Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды
  • 7. Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды Үй тапсырмасы: Жабық тест 1 аялдама Алаптар аялдамасы 2 аялдама көлдер 3 аялдама полиглот 4 аялдама Сөздер банкісі қорытынды
  • 8. Жоғарғы көл Гурон Эри МичиганОнтарио Парана Жоғарғы көл МаракайбоТитикакаТана ЧадТанганьикаВиктория Миссури Миссисипи Макензи Колорадо Үлкен Тұзды Ориноко Амазонка Ніл Игуасу Ниагара Анхель Климанджаро Хуанхэ Колхида