Dokumen ini merangkum strategi pengajaran M2P (Mampatan, Pecutan, Pengayaan) untuk topik gurisan dalam mata pelajaran Pendidikan Seni Visual. Ia menjelaskan aktiviti yang akan dilaksanakan dalam tahap KUKUH 1, KUKUH 2 dan PENGAYAAN untuk membolehkan murid memahami, menghasilkan, dan mempamerkan karya gurisan secara kreatif.
1. PERANCANGAN PENGAJARAN STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN & PENGAYAAN (M2P)
Mata Pelajaran Pendidikan seni visual Hari / Tarikh
Tahun 3 Gemilang Masa / Tempoh
Topik/Tema Gurisan / Oh bewarna warni
Standard Kandungan
Murid belajar tentang,
3.1 Penghasilan karya kreatif
4.1 Penghayatan Karya Seni
Standard Pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid boleh,
3.1.1(i-iv) Menghasilkan karya yang kreatif. (i) Memilih dan memanipulasi media secara kreatif. (ii)
Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya secara kreatif (iii) Mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya secara kreatif (iv)
Membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
Praujian Lukisan pada permulaan
Tahap KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN
Objektif
1. Memahami karya gurisan
2. Menyediakan bahan dan memilih
karya
1. Membuat gurisan pada lukisan
1. Mempamerkan karya
2. Mengapllikasikan
pengetahuan dalam
menggambar gurisan
Aktiviti
Set induksi
1.Murid ditunjukkan gambar buah-
buahan dgn teknik gurisan
Pertengahan
1.Murid memahami maksud gurisan yang
diterangkan guru
2.Murid menyediakan bahan untuk
gurisan
Set induksi
1.Murid ditunjukkan dengan beberapa
lukisan gurisan
Pertengahan
1.Murid memulakan teknik gurisan
dengan bantuan guru
2.Murid menyediakan lidi sate atau
benda yang tajam dihujugkan untuk
membuat gurisan.Semasa membuat
Set induksi
1.Murid ditunjukkan hasil2 lukisan
terbaik tentang gurisan
Pertengahan
1.Murid melihat hasil karya rakan
2. Guru menyatakan apresisi
terhadap lukisan dan memberikan
komen membina tentang lukisan
2. 3. Murid mengikut langkah yang
ditunjukkan guru bermula dari mewarna
dengan pelbagai warna dengan kemas
Penutup
1. Murid memikirkan yang seterusnya
untuk membuat gurisan. Guru bersoal
jawab dengan murid tentang teknik yang
digunakan dalam gurisan.
gurisan murid sudah memikirkan apa
yang mereka akan lukiskan
3. Murid mengguris dengan kemas
Penutup
1. Guru menerapkan tentang nilai dan
bahasa seni serta dalam gurisan.
yang dihasilkan untuk murid
perbaiki.
3. Murid memahami dan
mengambil perhatian terhadap
komen guru.
Penutup
1. Guru menerapkan tentang nilai
dan bahasa seni serta dalam
gurisan.
EMK / KBAT Kreativiti
Penilaian
BBB / PAK-21 Warna krayon, lidi sate, kertas lukisan
Pascaujian Lukisan dihasilkan
Impak / Refleksi
Catatan
Hasil Kerja
Tugasan
Projek
Pemerhatian
Hasil Kerja
Tugasan
Projek
Pemerhatian
Hasil Kerja
Tugasan
Projek
Pemerhatian