Guide Turistike - Bajram Curri
Bajram Curri: është një qytetnë verilindje të Shqipërisë dheështë qendër administrativee Rrethit të Tropojës. Qyteti kamar...
Disa Numra Te Dobishem:Numra të dobishëmUseful Telephone NumbersKOMISIARIATI I POLICISËLagjia: „‟Partizani‟‟Tel: 00 355 34...
Ne Malesine e Gjakoves bashkjetojne natyrshem mrekullite mbitoksoredhe nentoksore qe natyra i ka dhuruar kesaj treve, çka ...
Hotele Dhe Restorante:Hotel RilindjaRilindja eshte hoteli me i vjeter qe operon ne Valbone.Tel: + 355 34 222 394Shkelzeni ...
Magjia e lugines.
Pse ta vizitojme Tropojen?Arsyeja e parë eshtë natyra e pastër:
TROPOJA Turizem:
Per mbyllje nje foto e nje fshati turistik ne Valbone. Ju Mirepresim !!
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Guide Turistike TROPOJA
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Guide Turistike TROPOJA

3,503

Published on

Prezantim mbi qytetin e Bajram Currit

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
3,503
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
56
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Guide Turistike TROPOJA

 1. 1. Guide Turistike - Bajram Curri
 2. 2. Bajram Curri: është një qytetnë verilindje të Shqipërisë dheështë qendër administrativee Rrethit të Tropojës. Qyteti kamarrë emrin e heroit BajramCurri.Ka nje siperfaqe te pergjithshmeprej 1143km², lartesi mesatare1105m mbi nivelin e detit, ndersaqyteti i Bajram Currit 330-360mmbi nivelin e detit. Popullsiaeshte mbi 28000 banore, ndersaqyteti i Bajram Currit ka 8230banore. Tropoja shtrihet nejuglindje te alpeve te Veriut.Nga ana administrative Tropojakufizohet ne lindje meRepubliken e Kosoves, ne veri meMalin e Zi, ne jug me rrethin eHasit, ne jug perendim merrethin e Pukes dhe ne perendimdhe veriperendim me treven eDukagjinit.
 3. 3. Disa Numra Te Dobishem:Numra të dobishëmUseful Telephone NumbersKOMISIARIATI I POLICISËLagjia: „‟Partizani‟‟Tel: 00 355 34 22 08 1900 355 22 22 22SALLA OPERATIVE129 (vodafon card) pa pagesë126 (amc card) pa pagesëSPITALILagjia: “Rruga e Spitalit”Tel: 00 355 34 22 23 22URGJENCATel: 00 355 34 22 20 21ZJARRËFIKËSEStacioni i Policisësë Mbrojtjes nga ZjarriTel: 00 355 34 22 22 2200 355 22 15 0800355 22 11 28TELEKOMILagjia: “Kastriot‟‟,Rruga: “Brigada XI Sulmuese‟‟Tel: 00 355 34 22 24 43ALBAPOSTALagjia: “Kastriot‟‟Rruga: “Brigada XI Sulmuese‟‟Tel: 00 355 34 22 22 32
 4. 4. Ne Malesine e Gjakoves bashkjetojne natyrshem mrekullite mbitoksoredhe nentoksore qe natyra i ka dhuruar kesaj treve, çka edhe e ben ate tepershtatshme per turizem natyrore e kulturor ne dimer e ne vere si dhe telakmueshem per investitoret vendas dhe te huaj.Te dhenat historike , arkeologjike, etnografike e te tjera, jane nje deshmi egjalle dhe na bejne te besojme se kjo treve ka trasheguar nje kulture tehershme materiale dhe shpirterore shume te moçme, dhe ndonse njekrahine relativisht e vogel, ka qene jo vetem veter e trashegimise sekultures Iliro-Dardane, por edhe vater e trimerise dhe luftrave te shquarane mbrojtje te trojeve te veta.Administrata e pare ne Malesine e Gjakoves do te vendosen ne vitin 1916me Nenprefekture ne fshatin Bujan, dhe me kater krahina:Bytyç, Tropoje, Bujan e Nikaj-Mertur. Ne vitin 1925 deri ne 1952 qendraadministrative e kesaj treve do te ishte Tropoja, nderkaq ne vitin 1952qendra u zhvendos ne fshatin Kolgecaj, tani qyteti i Bajram Currit.
 5. 5. Hotele Dhe Restorante:Hotel RilindjaRilindja eshte hoteli me i vjeter qe operon ne Valbone.Tel: + 355 34 222 394Shkelzeni HOTELAdresa: Hotel Vllaznimi, Bajram Curre Qender,.Tel: + 355 34 22 07 31, +355 34 22 79 80.
 6. 6. Magjia e lugines.
 7. 7. Pse ta vizitojme Tropojen?Arsyeja e parë eshtë natyra e pastër:
 8. 8. TROPOJA Turizem:
 9. 9. Per mbyllje nje foto e nje fshati turistik ne Valbone. Ju Mirepresim !!
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×