Guide Turistike TROPOJA

6,059 views

Published on

Prezantim mbi qytetin e Bajram Currit

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
6,059
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
30
Actions
Shares
0
Downloads
95
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Guide Turistike TROPOJA

  1. 1. Guide Turistike - Bajram Curri
  2. 2. Bajram Curri: është një qytetnë verilindje të Shqipërisë dheështë qendër administrativee Rrethit të Tropojës. Qyteti kamarrë emrin e heroit BajramCurri.Ka nje siperfaqe te pergjithshmeprej 1143km², lartesi mesatare1105m mbi nivelin e detit, ndersaqyteti i Bajram Currit 330-360mmbi nivelin e detit. Popullsiaeshte mbi 28000 banore, ndersaqyteti i Bajram Currit ka 8230banore. Tropoja shtrihet nejuglindje te alpeve te Veriut.Nga ana administrative Tropojakufizohet ne lindje meRepubliken e Kosoves, ne veri meMalin e Zi, ne jug me rrethin eHasit, ne jug perendim merrethin e Pukes dhe ne perendimdhe veriperendim me treven eDukagjinit.
  3. 3. Disa Numra Te Dobishem:Numra të dobishëmUseful Telephone NumbersKOMISIARIATI I POLICISËLagjia: „‟Partizani‟‟Tel: 00 355 34 22 08 1900 355 22 22 22SALLA OPERATIVE129 (vodafon card) pa pagesë126 (amc card) pa pagesëSPITALILagjia: “Rruga e Spitalit”Tel: 00 355 34 22 23 22URGJENCATel: 00 355 34 22 20 21ZJARRËFIKËSEStacioni i Policisësë Mbrojtjes nga ZjarriTel: 00 355 34 22 22 2200 355 22 15 0800355 22 11 28TELEKOMILagjia: “Kastriot‟‟,Rruga: “Brigada XI Sulmuese‟‟Tel: 00 355 34 22 24 43ALBAPOSTALagjia: “Kastriot‟‟Rruga: “Brigada XI Sulmuese‟‟Tel: 00 355 34 22 22 32
  4. 4. Ne Malesine e Gjakoves bashkjetojne natyrshem mrekullite mbitoksoredhe nentoksore qe natyra i ka dhuruar kesaj treve, çka edhe e ben ate tepershtatshme per turizem natyrore e kulturor ne dimer e ne vere si dhe telakmueshem per investitoret vendas dhe te huaj.Te dhenat historike , arkeologjike, etnografike e te tjera, jane nje deshmi egjalle dhe na bejne te besojme se kjo treve ka trasheguar nje kulture tehershme materiale dhe shpirterore shume te moçme, dhe ndonse njekrahine relativisht e vogel, ka qene jo vetem veter e trashegimise sekultures Iliro-Dardane, por edhe vater e trimerise dhe luftrave te shquarane mbrojtje te trojeve te veta.Administrata e pare ne Malesine e Gjakoves do te vendosen ne vitin 1916me Nenprefekture ne fshatin Bujan, dhe me kater krahina:Bytyç, Tropoje, Bujan e Nikaj-Mertur. Ne vitin 1925 deri ne 1952 qendraadministrative e kesaj treve do te ishte Tropoja, nderkaq ne vitin 1952qendra u zhvendos ne fshatin Kolgecaj, tani qyteti i Bajram Currit.
  5. 5. Hotele Dhe Restorante:Hotel RilindjaRilindja eshte hoteli me i vjeter qe operon ne Valbone.Tel: + 355 34 222 394Shkelzeni HOTELAdresa: Hotel Vllaznimi, Bajram Curre Qender,.Tel: + 355 34 22 07 31, +355 34 22 79 80.
  6. 6. Magjia e lugines.
  7. 7. Pse ta vizitojme Tropojen?Arsyeja e parë eshtë natyra e pastër:
  8. 8. TROPOJA Turizem:
  9. 9. Per mbyllje nje foto e nje fshati turistik ne Valbone. Ju Mirepresim !!

×