Lkhagvaa
- 2. Хүүхэд залуусыг сурган хүмүүжүүлэх,
нийгэмшүүлэх зорилго, чиглэлтэй тодорхой
хугацаанд явагддаг багш сурагчийн хамтарсан
бүтээлч үйл ажиллагааны нэг хэлбэр юм.
Сургалтын явцын үндсэн элементүүдийг
багтаасан багш сурагчийн хамтын ажиллагаа
юм.
- 3. 1-р шат :Удиртгал
Анхаарал төвлөрүүлэх
Сэдэлжүүлэх
Өмнөх төсөөлөлийг илрүүлэх
2-р шат:Мэдлэг бүтээх
Мэдлэг бүтээлгэх
Хамтран ажиллах боломж олгох
Багш чиглүүлэх,зөвлөн туслах
Зохион байгуулах
3-р шат:Тусгал,тусгах :
Мэдлэгээ бататгана
Илтгэл,эссэ ,мэтгэлцээн
Бүтээл хийх
Дадлага ажил хийх
Тест ажиллах
- 5. Хичээлийн бэлтгэл үеийн судалгаа
Хичээлийн явцын судалгаа
Хичээлийн дараахь судалгаа
Алдаа шинжилгээ
- 6. Ээлжит хичээлийн төлөвлөлтийг багш нар
хамтарч хийнэ.
Төлөвлөлтийн дагуу хичээл заах, ажиглалт
хийнэ.
Хичээлийн дараа хэлэлцүүлэг хийнэ.
- 7. Багш нарын хамтын ажиллагаа голлоно.
Багш нар хамтран хичээлээ
төлөвлөх,заах,ажиглах,хэлэлцэх,үнэлэх
Багш нар ур чадвараа дээшлүүлэх
Хүүхдэд илүү үр дүнтэй өгөөжтэй үйлчилгээ
үзүүлнэ.
Ялгаатай анги, ялгаатай мэргэжлийн багш нар
хичээлийн судалгаа хийж болно.
Хичээлийн гадаад,дотоод интеграци хийхэд тус
болно.
Өөр өөр сургуулийн багш нар хамтран судалгаа
хийж болно.
- 8. Мэргэжлийн багш нарын хүрээнд
Сургуулийн хүрээнд
Хөрш сургуулийн хүрээнд
Сум дүүргийн хүрээнд
Аймаг нийслэлийн хүрээнд
- 9. Ажиглагч багшийн үүрэг:
Хичээл ажиглах,зорилго,чиглэлээ ойлгосон
байх
Хамтран хичээлийн бэлтгэл хийх ба хичээлийн
төлөвлөлттэй өмнө нь танилцсан байх
Ажиглагч тус бүр тодорхой үүрэгтэйгээр
хичээлд ажиглалт хийх
Хичээлийн үнэлгээний хуудас, түүн дээр
ажиллах аргатай танилцсан байх
- 10. Зорилго,илэрхий байсан эсэх,биелэгдсэн эсэх
Багшийн тайлбар асуулт оновчтой эсэх
Агуулгыг сайтар бодсон эсэх
Хичээлийн үе шат хоорондоо уялдаа холбоотой
байгаа эсэх
Хүүхэд бүрт хүрч ажиллаж чадаж байгаа эсэх
Хүүхдийн хариулт бүрийг оновчтой ашиглаж
чадаж байгаа эсэх
- 11. Гаргаж буй алдаа/онолын үг хэллэгийн/
Асуулт хариулт
Дэвтэр хөтлөлт
Тусгай ба ерөнхий чадвар
Нас сэтгэцийн онцлог, түүнд тохирсон өөрчлөлт
Бие даах чадвар
- 12. Шаардлага хангасан эсэх нас сэтгэц, эрүүл
ахуй,ойлгомжтой эсэх
Суралцахуйд дэмжлэг болж буй эсэх
- 13. Нас, сэтгэхүйн онцлогт тохирсон эсэх
Сонгосон арга оновчтой эсэх
Агуулгад тохирсон эсэх
- 14. Бодит ой тогтоолт,хүртээмжтэй арга сонгосон
эсэх
Үнэлгээ нь сурагчдыг идэвхжүүлж буй байдал
Хичээлийн дүгнэлтийг оновчтой сонгосон эсэх
Үнэлгээний хэлбэрийг оновчтой сонгосон эсэх
- 15. Хичээлийн хэлэлцүүлэгийг ажиглагчид ээлжээр
удирдан явуулах
Хичээлийн хэлэцүүлгийн тэмдэглэл хөтлөх
Хэлэлцүүлэг нь багш,сурагчдыг шүүмжлэх
хандлагаас зайлсхийх
Багшийн арга зүйг сайжруулахад зөвлөн туслах
хандлагатай байх
Хичээлийн үнэлгээний хуудсыг ажиглагч бүр
бүрэн гүйцэд бөглөх
- 16. Багш нар арга зүйгээ сайжруулах, шинэчлэх ур
чадвараа хөгжүүлэх, хамтран ажиллах,хөгжих
боломжыг олгодог.
Уралдаж өрсөлдөггүй учираас чөлөөтэй
бүтээлч сэтгэх идэвхийг өрнүүлдэг.
Багш нар өөрөө өөртэйгээ ажиллах сэдлийг
төрүүлдэг.