1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU- DZIEŃ I
Temat: Dzik jest dziki... Las i jego mieszkańcy.
Czas trwania : 25 minut
Materiały potrzebne
do zajęć:
• prezentacja multimedialna z odgłosami zwierząt
• tekst opowiadania logopedycznego „Jedziemy pociągiem do lasu”
• zajęcze uszy, dzioby i ogony wiewiórek wykonane z papieru
Cele zajęć: • zapoznanie z wyglądem i nazwą leśnych zwierząt niedostępnych
bezpośredniej obserwacji
• kształtowanie słuchu- rozpoznawanie odgłosów zwierząt
• ćwiczenia artykulatorów mowy- wymawianie głosek „sz” „cz” „ż”
„s”
• ćwiczenia oddychania- kształtowanie właściwego oddychania
• bogacenie słownika czynnego i biernego dzieci- las i jego mieszkańcy
• rozwijanie spostrzegawczości- reagowanie na określony dźwięk
Metody i techniki
pracy:
• rozmowa kierowana
• zabawa ruchowa
• ćwiczenia ortofoniczne
• pokaz multimedialny
• inspirowanie aktywności intelektualnej dziecka przez burze mózgów
Przebieg zajęć: 1. Przypomnienie poprzednich zajęć- co robią zwierzęta zimą.
2. Jedziemy pociągiem do lasu- ćwiczenie ortofoniczne z wykorzystaniem
nagrania dźwiękowego- odgłosy natury.
Lokomotywa (nauczyciel) i wagony (dzieci) jadą pociągiem na wycieczkę do
lasu. Pociąg rusza. Pociąg rusza: - cza – cza- czu –czu –cza –cza-czu-czu
(najpierw wolno potem coraz szybciej). Dojeżdża do stacji Szymbark.
Nauczyciel pełniący funkcję zawiadowcy stacji ogłasza:
- Stacja Szymbark !
Dzieci powtarzają (wolno):
- Stacja Szymbark.
Konduktor (jedno z dzieci) powtarza raz jeszcze:
- Stacja Szymbark.
Zawiadowca woła:
- Odjazd!
Dzieci powtarzają. Pociąg rusza w dalszą podróż: - cza – cza- czu –czu –cza
–cza-czu-czu.
Zwalnia, staje. Zawiadowca woła:
- Stacja Szczawnica !
Dzieci powtarzają
- Szczawnica! Itp.
Siadamy na polanie, słyszymy świergot różnych ptaków (ćwir, ćwir, kra, kra
fiu fiu). Obok przemyka jakieś zwierze i słyszmy szelest liści (szu szu szu).
Zaczyna wiać wiatr (huuuuu). Słyszymy cichy szum drzew (szuuuuuuu). Z
2. dala możemy usłyszeć plusk małego strumyka (plum plum plum).
3. Prezentacja multimedialna: co to za zwierze?
Dzieci słuchają odgłosów zwierząt zamieszkujących las i ich zadaniem jest
ich odgadnięcie. Powtórzenie zadania.
4. Zabawa ruchowa. Dzieci są podzielone na 3 grupy: zające, dzięcioły i
wiewiórki. Siedzą w okręgu- zwierzęta śpią. Na umówiony znak grupa
zwierząt budzi się i próbuje jak najlepiej naśladować zwierzęta (ich odgłosy
oraz sposób poruszania się. )