1. Cicle: ESO
Nivell:1er UNITAT DIDÀCTICA Nº 1: “Editem la partitura Baixant de la font del gat”.
PROFESORA: Helena Cortada
TEMPORITZACIÓ: març-abril 2008
CENTRE: IES Barcelona-Congrés
DURADA: 5 sessions
LOCALITAT: Barcelona (Nou Barris)
TRACTAMENT DIDÀCTIC
JUSTIFICACIÓ
Aprofitant el projecte de l’Ajuntament de Barcelona en l’assignatura “Audiència pública” a 1er d’ESO,
escriurem la partitura que treballarem amb flauta, veu i instruments de percussió, amb el programa
d’edició “Music Time”.
CARACTERÍSTIQUES
Ens ajustarem a les característiques que ens arriben pautades, com són:
1. Melodia senzilla, preferentment una cançó popular catalana.
2. Prèviament haurem decidit el tempo (lent, moderat o ràpid) d’acord amb les activitats treballades
anteriorment en l’assignatura.
3. Compàs binari.
4. La melodia va a càrrec de la flauta i/o de la veu.
5. El ritme de la percussió indeterminada ja ve proposat: percussió alternada de temps fort-temps
dèbil amb dos grups d’instruments diferents.
6. La intervenció d’instruments de percussió determinada és lliure.
7. Es remarca, en general, el caràcter rítmic que ha de tenir la peça.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Competències pròpies de l’àrea
- Competència artística i cultural.
- Capacitat d’apreciar, comprendre i valorar les manifestacions culturals i musicals.
- Potenciar una actitud oberta i respectuosa respecte a les diverses manifestacions.
- Adquisició d’habilitats per a l’expressió musical.
Aportació de l’àrea a les competències bàsiques
- Competència social i ciutadana. Aportació de la cultura pròpia del país.
- Autonomia i iniciativa personal, responsabilitat i autocrítica.
- Tractament de la informació i els recursos tecnològics.
1
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
1. Utilitzar els instruments per a expressar-se musicalment de forma creativa i personal.
2. Conèixer l’entorn musical i cultural propi i prendre consciència de la universalitat de la pràctica
musical.
3. Conèixer i aplicar tècniques instrumentals bàsiques per a la interpretació i creació musicals.
4. Participar de forma responsable i activa en activitats musicals organitzades a l’aula o al centre,
afavorint la cooperació i el treball en comú.
5. Fer ús de la tecnologia per a enriquir la percepció, l’exposició i la creació musicals, amb
autonomia i cooperació .
6. Valorar la pràctica i la creació musicals com a font de gaudi, d’enriquiment personal i de
coneixement d’un mateix i del món.
CONTINGUTS
Escoltar i comprendre
1.Classificació i discriminació auditiva dels diversos instruments i les seves agrupacions.
Interpretar i crear
2.Interpretar una cançó popular catalana dins el context de la festa de Sant Jordi que se celebra al
centre.
3. Tècnica dels instruments Orff de percussió indeterminada i determinada.
4. Lectura i escriptura de notació musical.
5. Coneixement i pràctica de pautes i hàbits d’assaig i d’interpretació individual i col·lectiva.
6.Coneixement i valoració del patrimoni musical català.
Dimensió social i cultural
7.Coneixement d’obres musicals del patrimoni musical català.
8. Valoració de la pràctica musical com a font de coneixement d’expressió i gaudi personal.
ACTIVITATS D’ENSENYAMENT-APRENENTATGE
Sessió 1: - Plantejament de l’activitat als alumnes. Recursos Org. Alumnat
- Aprenem la cançó i en cantem dues estrofes.
- Acompanyem la cançó picant de mans en dos grups
diferents el què després faran els instruments de Participen en
aquesta activitat
percussió indeterminada.
Material: mig grup-classe (15
- Aprenem de memòria la melodia amb la flauta alumnes). En la
Flauta dolça primera sessió
(tonalitat:Sol Major).
treballem
conjuntament.
2
3. Sessió 2: - El grup s’organitza per parelles de treball i
Material: Treball per parelles.
comencen l’escriptura de la cançó amb el “Music Time”: creem
Ordinador,
una partitura amb 4 pentagrames.
Programa “Music
- Al primer pentagrama escriurem la melodia de la cançó. Time”
Sessió3: - Escriurem al segon pentagrama dues veus diferents
Material:
que corresponen, una al pandero (marcant el primer temps), i
Continuem el
l’altra a la caixa xinesa i les claus (que marquen el segon temps treball en parelles.
Ordinador.
del compàs).
- Al tercer pentagrama escriurem la veu del carilló, dictada a
classe.
Sessió 4: - Escriure al quart pentagrama la veu del xilòfon baix
Material: Continuem el
(que va fent l’acord desplegat de tònica). treball en parelles.
-Ordinador.
- Repassem i editem la partitura.
-Pissarra
pentagramada.
- Impressora.
Sessió 5: - Adjudiquem els diferents instruments als alumnes i Donada la
Material: senzillesa de la
comencem l’assaig d’interpretació.
cançó, la farem
Flautes dolces,
- L’activitat de l’edició de la partitura es dona per acabada però varies vegades
caixa xinesa, alternant les
caldran més assajos per gravar i per interpretar la cançó el dia
interpretacions.
claus, pandero,
de sant Jordi. (veure en l’apartat
carilló i xilòfon d’observacions).
baix.
ACTIVITATS D’AMPLIACIÓ I REFORÇ
- Gravem la cançó amb càmara de vídeo per enviar-la a l’Ajuntament de Barcelona, cosa que forma
part de l’activitat citada a l’inici.
- Aprofitant el treball fet i la proximitat de la festa de Sant Jordi interpretarem, molt possiblement, la
cançó a l’auditori de l’institut.
3
4. OBSERVACIONS
Pel que fa a la interpretació (com s’apuntava en la darrera sessió) una proposta és la següent:
1) Les flautes toquen la melodía soles una primera vegada. A la segona les acompanyen pandero,
caixa i claus.
2) Les veus canten la primera estrofa de la cançó acompanyades pels instruments de placa.
3) Un “intermezzo” entre la primera i la segona estrofa va a càrrec de tota la percussió.
4) Tornen les veus cantant la segona estrofa acompanyades per tota la percussió.
5) Per acabar toquen flautes i instruments de percussió a l’hora.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
1. Creació individual o en grup d’idees musicals amb els instruments de percussió.
2. Escriptura correcta de la cançó amb les seves diferents veus.
3. Interpretació de la cançó.
4. Mostrar bons hàbits de treball personal i de treball en grup.
TRACTAMENT DE LA DIVERSITAT
1. Els grups de treball (per parelles) es formen contemplant l’afavoriment de la tasca d’escriptura i
elaboració de les veus.
2. Pel que fa a la interpretació, es repartiran els instruments tenint en compte les possibilitats dels
alumnes, i les característiques i dificultats de les diferents escriptures.
4