1. Rancangan Pengajaran Harian ( RPH )
Tarikh : 16 Jun 2011
Hari : Khamis
Kelas : 4 Nawawi
Bilangan pelajar : 25 orang
Masa : 10.05 a.m – 10.45 a.m
Mata pelajaran : Bahasa Arab Tinggi
Tajuk : Lam Nafiyah Lil Jinsi
Latihan/masa
Objektif
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Kaedah P&P
Alat Bantuan
Mengajar
(ABM)
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Pengenalan
Set induksi
( 5 minit )
Memupuk
minat pela
jar terhdap
pelajaran
1) Guru memberi
gambaran awal
mengenai tajuk yang
akan dipelajari pada
waktu tersebut
dengan menunjukkan
slide pelajaran Lam
Nafiyah Lil Jins
kepada pelajar
2) Guru
menghubungkaitkan
antara slide dengan
tajuk pelajaran yang
akan dilaksanakan
pada waktu tersebut.
1) Pelajar
memberikan
tumpuan
sepenuhnya
terhadap slide
yang dipaparkan.
2) Pelajar
mengetahui
tajuk-tajuk kecil
dalam pelajaran
yang akan
dipelajari
Modul
pengajaran
Komputer
Slide show
subjek
Aktiviti 1:
Bahagian Lam
dan takrif Lam
Nafiyah Lil
Jins
( 5 minit )
Pelajar dapat
mengetahui
dengan jelas
bahagian
Lam dan
perbezaannya
serta memahami
dengan baik
makna Lam
Nafiyah Lil Jins
beserta contoh
1) Guru memberikan
nota ringkas kepada
pelajar
1) Guru menjelaskan
bahagian Lam
kepada pelajar
beserta contohnya
2) Guru menjelaskan
takrif Lam Nafiyah
Lil Jins
kepada pelajar
beserta contoh
1) Pelajar
memahami
dengan mudah
bahagian lam dan
contohnya
2) Pelajar
memahami
maksud Lam
Nafiyah Lil Jins
dengan jelas
Buku teks
Nota pelajaran
Marker pen
dakwat hitam,
merah dan biru
Papan putih
Aktiviti 2:
Perbezaan
Lam dan Laisa
serta syarat-
Pelajar dapat
mengetahui
dengan jelas
perbezaan antara
1) Guru menunjukkan
perbezaan antara
Lam dan Laisa
dengan membentuk
1) Pelajar memberi
tumpuan yang
mendalam
tehadap
Buku teks
Marker pen
Papan putih
2. syarat Lam
Nafiyah Lil
Jins beramal (
15 minit )
Lam dan Laisa
dalam bab Inna
wa akhawatuha
Pelajar dapat
memahami
syarat-syarat Lam
Nafiyah Lil Jins
beramal
dua ayat yang
berbeza
2) Guru menjelaskan
syarat-syarat Lam
Nafiyah Lil Jins
beramal beserta
contohnya
perbezaan Lam
dan Laisa
2) Pelajar
mendengar
dengan tekun
mengenai
pelajaran “syarat-syarat
Lam
Nafiyah Lil Jins
beramal”
Aktiviti 3:
Latihan dan
sesi soal-jawab
( 10 minit )
Pelajar dapat
memahirkan diri
dalam subjek
yang dipelajari
dengan
menjawab
soalan-soalan
yang diberikan
guru
1) Guru menguji
1) Pelajar
pemahaman pelajar
dengan
mengutarakan soalan
yang berkaitan
dengan pelajaran hari
ini kepada pelajar
2) Guru memberikan 5
minit untuk pelajar
cuba menjawab
soalan yang diberi
3) Guru
mengutarakan soala
n-soalan yang
terdapat dalam
latihan kepada
pelajar
4) Guru membuka
ruang kepada pelajar
untuk bertanya
menjawab latihan
yang diberi guru
2) Pelajar
mendengar
dengan teliti
soalan yang
ditanya oleh guru
3) Pelajar
menjawab
dengan yakin
soalan-soalan
yang
diberikan
4) Pelajar berjumpa
guru untuk
menanyakan
bahagian-bahagian
pelajaran yang
tidak di fahami
Buku teks
Soalan latihan
Penutup:
refleksi
( 5 minit )
Pelajar dapat
mengetahui dan
memahami
dengan mudah
bahagian Lam,
takrif dan syarat-syarat
Lam
Nafiyah Lil Jins
beramal
1) Guru memberi
kesimpulan secara
ringkas terhadap
pelajaran yang
dipelajari hari ini.
2) Guru memberikan
1) Pelajar membuat
soalan-soalan latihan
untuk pelajar siapkan
di rumah
nota ringkasan
tentang pelajaran
hari ini.
2) Pelajar
menyelesaikan
tugasan yang
diberi oleh guru
sebaik-baiknya
Soalan Latihan
Sumber : http://izdiharulkalam.blogspot.com/p/rancangan-pengajaran-harian-rph_09.html