SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
1
Тема: Ознаки зими.
Навчальний предмет: природознавство
Клас: 2-А
Вчитель: Семенюк І. С.
Джерела методичної інформації:
1.1 Марінюк Т.А. Природознавство. 2 клас: розробки уроків. – Х.:
Видавництво «Ранок», 2013.
1.2 Володарська М.О. Природознавство. 2 клас. (за підручником
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак) – Х.: Вид. група «Основа», 2013
2.1 Фотографії зимових пейзажів та природних явищ.
2.2 Сайт: http://loippo.lviv.ua/
Джерела навчальної інформації:
3. Природознавство: підруч. для 2 – го кл. загальноосвіт. навч. закл. /
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К.: Генеза, 2012.
4. Природознавство: зошит для 2 – го класу загальноосвіт. навч. закл. /
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – Т.: Богдан, 2015.
5. Додаткові навчальні матеріали
Назва Вид Номер додатків
Картки для групової
роботи
Друкований Додаток 1
Картки для роботи в
парах
Друкований Додаток 2
Картка для
індивідуальної роботи
Друкований Додаток 3
Мета уроку:
навчальна складова: ознайомити учнів з сезонними змінами у неживій
природі, зокрема взимку;
розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес,
пам’ять та мовлення учнів, уміння вести спостереження;
виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути
природі другом, досліджувати її явища.
Технічне обладнання та програмне забезпечення: Ноутбук, проектор, MS
Word, MS PowerPoint, презентація «Ознаки зими».
Тип уроку: засвоєння нових знань
2
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Доброго ранку, сніжинки привітні!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку у небі хмарки !
Доброго ранку тобі і мені. (Слайд2)
За вікном сніжинки закружляли.
До нас в клас гості завітали.
Ми до них повернулись,
Посміхнулись і привітались
1) Слово вчителя
Зараз у нас урок природознавства.
- Очікування від уроку. (Відповіді учнів)
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати. (Слайд 3)
II. Фенологічні спостереження.
- Яка температура повітря? (Інтернет ресурси)
- Який день, число?
- Який стан неба?
- Сила вітру?
- Опади?
- Інші явища природи?
III. Актуалізація опорних знань.
1. Щоб дізнатися, яку пору року ми будемо вивчати, послухайте і
відгадайте вірш-загадку.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались?
Хто ж ц ВОНА?(Слайд 4)
- Розпочнемо працювати з поетичної хвилинки. ( Було завдання
додому)
 Заплющте очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима».
 Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (Слайд 5)
3
 Після якої пори року настає зима?
 Який настрій викликає у вас зима?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
- Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати
ознаки цієї пори року, розширимо знання про сезонні зміни у неживій і
живій природі.
1) Бесіда за картинами Сергія Світославського «Зимовий пейзаж», Сергія
Шишко «Парк узимку» (Слайд 6)
o Яку пору року зображено?
o Які кольори переважають на картині?
Взимку на землю падає білий сніг, він укриває землю, кущі, водойми. Усе
навколо стає білим-білим, чистим, світлим. Отже, ознакою зими є випадання
снігу.
- Як утворюється сніг?
- Робота з підручником. Ст.64.у рубриці «Для допитливих».
(Слайд 7)
Висновок:Випаданняснігу – ознака зими. Сніжинки утворюються з
водяної пари високо над землею.
 Який сніг за кольором?
 Чи має запах?
 Який на дотик?
 Якщо покласти на долоню, що станеться?.
Сніг є не тільки окрасою зими, вкриваючи землю, він захищає рослини
від морозу.
Проводимо дослід. У склянку з водою кидаємо грудочку снігу…
2.Відгадайте загадки і дізнаєтесь, яке ще явища можна спостерігати взимку.
Сріблястою бахромою на гілках висить зимою. Іній. (Слайд 8)
Іній утворюється тоді, коли температура повітря вища, ніж температури
об’єктів природи. Тодікраплинки водяної пари, що знаходяться у повітрі, на
поверхні цих об’єктів перетворюються в кришталики льоду.
Загадка
Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. Мороз. (Слайд 9)
Морозиє ще однією ознакою зими. Вони заковують водойми в лід, будуючи
крижані мости.
Робота з підручником ст.63. Розглядаємо малюнки. Читаємо вірш.
4
Метелиця – це коли випадає сніг при сильному вітрі, або дме сильний вітер і
піднімає з зелі сніг, круть його і переносить на великі відстані. Тоді майже
нічого не видно в повітрі. Метелицю ще називають заметіль, сніговиця,
хуртовина, хурделиця, завірюха, віхола.
Отже, метелиця – ознака зими. (Слайд 10)
Загадка
Летять , летять сніжинки
на поле, ліс і сад,
веселий свій таночок
танцює…
снігопад. (Слайд 11) , Ожеледиця ( Слайд 12)
3. Завдання для спостережень за природою взимку:
У неживій природі взимку спостерігай:
За зміною висоти сонця;
За погодою (температурою, вітром, опадами)
Дні взимку коротші, ночі довші. (Слайд 13,14)
У живій природі спостерігай:
За рослинами: станом кори у дерев, станом бруньок, станом
шишок.
За тваринами, зимуючими птахами
Отже, ознаки зими: іній, мороз, метелиця, снігопад, ожеледиця,утворення
льоду на водоймах, дні коротші, ночі довші.
Фізкультхвилинка
На дерева,на будинки
Тихо падають сніжинки.
За вікном вони гуляють
У своїм танку кружляють
Хочуть в небо полетіти,
Та їх тут чекають діти
Будуть з ними танцювати
Радо зиму зустрічати
IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
1 Робота з карточками. (Лежать на партах)
Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є ______________.
Сонце взимку знаходиться ________ над землею . Рано темніє, бо дні_______ ,
а ночі _______. Небо часто вкрите ________. Замерзають _______.
Опади випадають у вигляді _______.
5
Слова длядовідки:тепло, повітря, нижче, коротші, довші, хмарами, водойми,
снігу.
Фізкультхвилинка для очей
Маятник(очі рухаються вліво-вправо)
Стовпчик(рух очей вертикально з гори вниз)
Катання з гірки(рух по діагоналі класної дошки)
Прямокутник(рух очей по контуру класної дошки)
Тут-там(діти дивляться у центр своєї долонькиі переводять погляд за вікно
кудись далеко - кілька разів)
2. Зимові місяці «Спіймай слово на гачок» (Плескають в долоньки)
- Назвати зимові місяці.
- А зараз попрацюємо в групах.
I група - грудень.
- Прочитайте текст.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається
найнижче над горизонтом, днінайкоротші. 22 грудня – день зимового
сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день
збільшується, а ніч зменшується.
- Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказатипрогрудень своїми словами.
II група - січень.
- Прочитайте текст.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше
сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт
укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають
царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший
місяць.
- Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми
словами.
6
III група -лютий.
- Прочитайте текст.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється
Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на
Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає
ясним і блакитним.
- Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми
словами.
3. Довідкове бюро (Розглядаємо таблицю на дошці)
 Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.
 Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик»,
«стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».
 Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик»,
«льодовик», «щипун», «тріскун».
 Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник»,
«бокогрій».
4. Народні прикмети. Робота в парах.
1 пара. З’єднай стрілочками частини прикмет. Поясни їх зміст.
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.
Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить.
Січень січе та морозить, а хату студить.
2 пара.
Підкреслити зимові явища природи
Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря.
3 пара.
Віднови прислів’я
 -рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає.
 -снігу, Багато, хліба, багато.
 -зима, Яка, й літо, таке.
V. Узагальнення і систематизація знань. ( Заповнимо кросворд.)( Усно)
1. Природні явища взимку.
1.В небі хмарка пролітала, білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг, називають його (сніг)
2.На зимові віти сіли білі квіти. (іній)
7
3.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно.(лід)
4. Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори. (лижі)
5.У зимову веселу пору, ми кращі друзі дітвори
Вивозять діти нас на гору, а ми їх звозимо з гори(сани)
6.Взимку яскраво світить, а не гріє.(сонце)
7.Що зимою росте вниз головою?(бурулька)
8. Хто вночі у лісі, полі, побілив усе довкола?
Хто смереку і ялину вбрав у сніжну кожушину (Зима)
VІ. Підсумок уроку.
 Гра «Мікрофон»
- Про яку пору року ми говорили?
- Які ознаки зими ви запам’ятали?
- Які завдання найбільш сподобались?
Зима багата святами…
Птахам голодно і холодно. Допоможемо їм!
V.Домашнє завдання. Поділитися враженнями від уроку вдома
Ст. 62-64.
(Слайд 11)
8
Додаток 1
I група - грудень.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається
найнижче над горизонтом, дні найкоротші.
22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і
найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч
зменшується.
__________________________________________________________
II група - січень.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше
сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт
укривається суцільною сніговою ковдрою.
А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він
найхолодніший місяць.
_________________________________________________________
III група - лютий.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється
Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на
Землю.
Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним
і блакитним.
____________________________________________________________
З’єднати стрілочками народні прикмети
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.
Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить.
Січень січе та морозить, а хату студить.
9
1 пара.
Підкреслити зимові явища природи
Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря.
2 пара.
Віднови прислів’я
-рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає.
3 пара
Віднови прислів’я
-снігу, Багато, хліба, багато.
4 пара
Віднови прислів’я
-зима, Яка, й літо, таке.
Робота з карточками. (Лежать на партах)
Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є
______________. Сонце взимку знаходиться ________ над землею .
Рано темніє, бо дні_______ , а ночі _______. Небо часто вкрите
________. Замерзають _______. Опади випадають у вигляді
_______.
Слова для довідки: тепло, повітря, нижче, коротші, довші,
хмарами, водойми, снігу.

More Related Content

What's hot

Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2kreidaros1
 
Творчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуТворчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуКовпитська ЗОШ
 
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»Ковпитська ЗОШ
 
Текст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюТекст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюКовпитська ЗОШ
 
Урок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчістьУрок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчістьКовпитська ЗОШ
 
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2kreidaros1
 
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.
Буду я природі  другом. Весняні дива.  Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.Буду я природі  другом. Весняні дива.  Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.brdschool20
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchyk
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-24book
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.tatyana6221310
 
3 um sap_2020-2
3 um sap_2020-23 um sap_2020-2
3 um sap_2020-24book
 

What's hot (14)

Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chabayovska-2021-2
 
Творчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуТворчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класу
 
сухомлинський в
сухомлинський всухомлинський в
сухомлинський в
 
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
 
Текст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюТекст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиною
 
Урок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчістьУрок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчість
 
3
33
3
 
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.
Буду я природі  другом. Весняні дива.  Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.Буду я природі  другом. Весняні дива.  Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-2
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.
 
3 um sap_2020-2
3 um sap_2020-23 um sap_2020-2
3 um sap_2020-2
 

Similar to Ознаки зими

барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осеніMykytiv
 
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнківПереказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнківКовпитська ЗОШ
 
позакласне читання
позакласне читанняпозакласне читання
позакласне читанняinnapol
 
3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 класAndrey Goroshko
 
природа
природаприрода
природаpuchckov
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класКовпитська ЗОШ
 
презентация .зима
презентация .зимапрезентация .зима
презентация .зимаlenysik120874
 
відкритий урок читання
відкритий урок читаннявідкритий урок читання
відкритий урок читанняolenafab
 
корекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорожкорекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорожmolchanovanata
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2kreidaros1
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 класSemenuk
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sYchebnikUA
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 класРита Скитер
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s4book
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільбергoleg379
 

Similar to Ознаки зими (20)

барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осені
 
Які в осені прикмети?
Які в осені прикмети?Які в осені прикмети?
Які в осені прикмети?
 
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнківПереказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
 
позакласне читання
позакласне читанняпозакласне читання
позакласне читання
 
3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас
 
природа
природаприрода
природа
 
тварини взимку
тварини взимкутварини взимку
тварини взимку
 
тварини взимку
тварини взимкутварини взимку
тварини взимку
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
 
презентация .зима
презентация .зимапрезентация .зима
презентация .зима
 
відкритий урок читання
відкритий урок читаннявідкритий урок читання
відкритий урок читання
 
корекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорожкорекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорож
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
 
урок позакласного читання.Doc
урок позакласного читання.Docурок позакласного читання.Doc
урок позакласного читання.Doc
 
природознавство 2 кл
природознавство 2 клприродознавство 2 кл
природознавство 2 кл
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 клас
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
 

More from Semenuk

Закон "Про освіту"
Закон "Про освіту"Закон "Про освіту"
Закон "Про освіту"Semenuk
 
Портфоліо Мартинюк Н. М.
Портфоліо Мартинюк Н. М.Портфоліо Мартинюк Н. М.
Портфоліо Мартинюк Н. М.Semenuk
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваSemenuk
 
Інформатика
ІнформатикаІнформатика
ІнформатикаSemenuk
 
Основи здоровя
Основи здоровяОснови здоровя
Основи здоровяSemenuk
 
Профілактика грипу
Профілактика грипуПрофілактика грипу
Профілактика грипуSemenuk
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яSemenuk
 
Н.М. Бібік Я у світі
Н.М. Бібік Я у світіН.М. Бібік Я у світі
Н.М. Бібік Я у світіSemenuk
 
Т. Г. Гільберг Природознавство
Т. Г. Гільберг ПриродознавствоТ. Г. Гільберг Природознавство
Т. Г. Гільберг ПриродознавствоSemenuk
 
М.В.Богданович Математика
М.В.Богданович МатематикаМ.В.Богданович Математика
М.В.Богданович МатематикаSemenuk
 
А.Несвіт Англійська мова
А.Несвіт Англійська моваА.Несвіт Англійська мова
А.Несвіт Англійська моваSemenuk
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваSemenuk
 
О.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняО.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняSemenuk
 
Математика 3 клас
 Математика 3 клас Математика 3 клас
Математика 3 класSemenuk
 
Н.Бібік Я у світі
Н.Бібік Я у світіН.Бібік Я у світі
Н.Бібік Я у світіSemenuk
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваSemenuk
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яSemenuk
 
Т.Г.Гільберг Прироознавство
Т.Г.Гільберг ПрироознавствоТ.Г.Гільберг Прироознавство
Т.Г.Гільберг ПрироознавствоSemenuk
 
М.И. Богданович Математика
М.И. Богданович МатематикаМ.И. Богданович Математика
М.И. Богданович МатематикаSemenuk
 
А. Несвіт Англійська мова
А. Несвіт Англійська моваА. Несвіт Англійська мова
А. Несвіт Англійська моваSemenuk
 

More from Semenuk (20)

Закон "Про освіту"
Закон "Про освіту"Закон "Про освіту"
Закон "Про освіту"
 
Портфоліо Мартинюк Н. М.
Портфоліо Мартинюк Н. М.Портфоліо Мартинюк Н. М.
Портфоліо Мартинюк Н. М.
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська мова
 
Інформатика
ІнформатикаІнформатика
Інформатика
 
Основи здоровя
Основи здоровяОснови здоровя
Основи здоровя
 
Профілактика грипу
Профілактика грипуПрофілактика грипу
Профілактика грипу
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
 
Н.М. Бібік Я у світі
Н.М. Бібік Я у світіН.М. Бібік Я у світі
Н.М. Бібік Я у світі
 
Т. Г. Гільберг Природознавство
Т. Г. Гільберг ПриродознавствоТ. Г. Гільберг Природознавство
Т. Г. Гільберг Природознавство
 
М.В.Богданович Математика
М.В.Богданович МатематикаМ.В.Богданович Математика
М.В.Богданович Математика
 
А.Несвіт Англійська мова
А.Несвіт Англійська моваА.Несвіт Англійська мова
А.Несвіт Англійська мова
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська мова
 
О.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняО.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читання
 
Математика 3 клас
 Математика 3 клас Математика 3 клас
Математика 3 клас
 
Н.Бібік Я у світі
Н.Бібік Я у світіН.Бібік Я у світі
Н.Бібік Я у світі
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська мова
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
 
Т.Г.Гільберг Прироознавство
Т.Г.Гільберг ПрироознавствоТ.Г.Гільберг Прироознавство
Т.Г.Гільберг Прироознавство
 
М.И. Богданович Математика
М.И. Богданович МатематикаМ.И. Богданович Математика
М.И. Богданович Математика
 
А. Несвіт Англійська мова
А. Несвіт Англійська моваА. Несвіт Англійська мова
А. Несвіт Англійська мова
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 

Recently uploaded (10)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 

Ознаки зими

  • 1. 1 Тема: Ознаки зими. Навчальний предмет: природознавство Клас: 2-А Вчитель: Семенюк І. С. Джерела методичної інформації: 1.1 Марінюк Т.А. Природознавство. 2 клас: розробки уроків. – Х.: Видавництво «Ранок», 2013. 1.2 Володарська М.О. Природознавство. 2 клас. (за підручником Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак) – Х.: Вид. група «Основа», 2013 2.1 Фотографії зимових пейзажів та природних явищ. 2.2 Сайт: http://loippo.lviv.ua/ Джерела навчальної інформації: 3. Природознавство: підруч. для 2 – го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К.: Генеза, 2012. 4. Природознавство: зошит для 2 – го класу загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – Т.: Богдан, 2015. 5. Додаткові навчальні матеріали Назва Вид Номер додатків Картки для групової роботи Друкований Додаток 1 Картки для роботи в парах Друкований Додаток 2 Картка для індивідуальної роботи Друкований Додаток 3 Мета уроку: навчальна складова: ознайомити учнів з сезонними змінами у неживій природі, зокрема взимку; розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, пам’ять та мовлення учнів, уміння вести спостереження; виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути природі другом, досліджувати її явища. Технічне обладнання та програмне забезпечення: Ноутбук, проектор, MS Word, MS PowerPoint, презентація «Ознаки зими». Тип уроку: засвоєння нових знань
  • 2. 2 Хід уроку I. Організаційний момент. Доброго ранку, сніжинки привітні! Доброго ранку, небо блакитне! Доброго ранку у небі хмарки ! Доброго ранку тобі і мені. (Слайд2) За вікном сніжинки закружляли. До нас в клас гості завітали. Ми до них повернулись, Посміхнулись і привітались 1) Слово вчителя Зараз у нас урок природознавства. - Очікування від уроку. (Відповіді учнів) Не просто слухати, а чути Не просто дивитись, а бачити Не просто відповідати, а міркувати Дружно і плідно працювати. (Слайд 3) II. Фенологічні спостереження. - Яка температура повітря? (Інтернет ресурси) - Який день, число? - Який стан неба? - Сила вітру? - Опади? - Інші явища природи? III. Актуалізація опорних знань. 1. Щоб дізнатися, яку пору року ми будемо вивчати, послухайте і відгадайте вірш-загадку. Я розтрушую сніги, Наганяю холоди, Води сковую в льоди, В дружбі з дітьми я всіма. Здогадались? Хто ж ц ВОНА?(Слайд 4) - Розпочнемо працювати з поетичної хвилинки. ( Було завдання додому)  Заплющте очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима».  Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (Слайд 5)
  • 3. 3  Після якої пори року настає зима?  Який настрій викликає у вас зима? ІV. Мотивація навчальної діяльності. - Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати ознаки цієї пори року, розширимо знання про сезонні зміни у неживій і живій природі. 1) Бесіда за картинами Сергія Світославського «Зимовий пейзаж», Сергія Шишко «Парк узимку» (Слайд 6) o Яку пору року зображено? o Які кольори переважають на картині? Взимку на землю падає білий сніг, він укриває землю, кущі, водойми. Усе навколо стає білим-білим, чистим, світлим. Отже, ознакою зими є випадання снігу. - Як утворюється сніг? - Робота з підручником. Ст.64.у рубриці «Для допитливих». (Слайд 7) Висновок:Випаданняснігу – ознака зими. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею.  Який сніг за кольором?  Чи має запах?  Який на дотик?  Якщо покласти на долоню, що станеться?. Сніг є не тільки окрасою зими, вкриваючи землю, він захищає рослини від морозу. Проводимо дослід. У склянку з водою кидаємо грудочку снігу… 2.Відгадайте загадки і дізнаєтесь, яке ще явища можна спостерігати взимку. Сріблястою бахромою на гілках висить зимою. Іній. (Слайд 8) Іній утворюється тоді, коли температура повітря вища, ніж температури об’єктів природи. Тодікраплинки водяної пари, що знаходяться у повітрі, на поверхні цих об’єктів перетворюються в кришталики льоду. Загадка Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. Мороз. (Слайд 9) Морозиє ще однією ознакою зими. Вони заковують водойми в лід, будуючи крижані мости. Робота з підручником ст.63. Розглядаємо малюнки. Читаємо вірш.
  • 4. 4 Метелиця – це коли випадає сніг при сильному вітрі, або дме сильний вітер і піднімає з зелі сніг, круть його і переносить на великі відстані. Тоді майже нічого не видно в повітрі. Метелицю ще називають заметіль, сніговиця, хуртовина, хурделиця, завірюха, віхола. Отже, метелиця – ознака зими. (Слайд 10) Загадка Летять , летять сніжинки на поле, ліс і сад, веселий свій таночок танцює… снігопад. (Слайд 11) , Ожеледиця ( Слайд 12) 3. Завдання для спостережень за природою взимку: У неживій природі взимку спостерігай: За зміною висоти сонця; За погодою (температурою, вітром, опадами) Дні взимку коротші, ночі довші. (Слайд 13,14) У живій природі спостерігай: За рослинами: станом кори у дерев, станом бруньок, станом шишок. За тваринами, зимуючими птахами Отже, ознаки зими: іній, мороз, метелиця, снігопад, ожеледиця,утворення льоду на водоймах, дні коротші, ночі довші. Фізкультхвилинка На дерева,на будинки Тихо падають сніжинки. За вікном вони гуляють У своїм танку кружляють Хочуть в небо полетіти, Та їх тут чекають діти Будуть з ними танцювати Радо зиму зустрічати IV. Закріплення знань, умінь і навичок. 1 Робота з карточками. (Лежать на партах) Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є ______________. Сонце взимку знаходиться ________ над землею . Рано темніє, бо дні_______ , а ночі _______. Небо часто вкрите ________. Замерзають _______. Опади випадають у вигляді _______.
  • 5. 5 Слова длядовідки:тепло, повітря, нижче, коротші, довші, хмарами, водойми, снігу. Фізкультхвилинка для очей Маятник(очі рухаються вліво-вправо) Стовпчик(рух очей вертикально з гори вниз) Катання з гірки(рух по діагоналі класної дошки) Прямокутник(рух очей по контуру класної дошки) Тут-там(діти дивляться у центр своєї долонькиі переводять погляд за вікно кудись далеко - кілька разів) 2. Зимові місяці «Спіймай слово на гачок» (Плескають в долоньки) - Назвати зимові місяці. - А зараз попрацюємо в групах. I група - грудень. - Прочитайте текст. Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, днінайкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується. - Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказатипрогрудень своїми словами. II група - січень. - Прочитайте текст. Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. - Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми словами.
  • 6. 6 III група -лютий. - Прочитайте текст. Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. - Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми словами. 3. Довідкове бюро (Розглядаємо таблицю на дошці)  Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.  Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».  Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун».  Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій». 4. Народні прикмети. Робота в парах. 1 пара. З’єднай стрілочками частини прикмет. Поясни їх зміст. Грудень землю грудить, хурделиці та замети. Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить. Січень січе та морозить, а хату студить. 2 пара. Підкреслити зимові явища природи Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря. 3 пара. Віднови прислів’я  -рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає.  -снігу, Багато, хліба, багато.  -зима, Яка, й літо, таке. V. Узагальнення і систематизація знань. ( Заповнимо кросворд.)( Усно) 1. Природні явища взимку. 1.В небі хмарка пролітала, білий пух порозсипала. Він на землю міцно ліг, називають його (сніг) 2.На зимові віти сіли білі квіти. (іній)
  • 7. 7 3.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно.(лід) 4. Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори. (лижі) 5.У зимову веселу пору, ми кращі друзі дітвори Вивозять діти нас на гору, а ми їх звозимо з гори(сани) 6.Взимку яскраво світить, а не гріє.(сонце) 7.Що зимою росте вниз головою?(бурулька) 8. Хто вночі у лісі, полі, побілив усе довкола? Хто смереку і ялину вбрав у сніжну кожушину (Зима) VІ. Підсумок уроку.  Гра «Мікрофон» - Про яку пору року ми говорили? - Які ознаки зими ви запам’ятали? - Які завдання найбільш сподобались? Зима багата святами… Птахам голодно і холодно. Допоможемо їм! V.Домашнє завдання. Поділитися враженнями від уроку вдома Ст. 62-64. (Слайд 11)
  • 8. 8 Додаток 1 I група - грудень. Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується. __________________________________________________________ II група - січень. Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. _________________________________________________________ III група - лютий. Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. ____________________________________________________________ З’єднати стрілочками народні прикмети Грудень землю грудить, хурделиці та замети. Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить. Січень січе та морозить, а хату студить.
  • 9. 9 1 пара. Підкреслити зимові явища природи Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря. 2 пара. Віднови прислів’я -рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає. 3 пара Віднови прислів’я -снігу, Багато, хліба, багато. 4 пара Віднови прислів’я -зима, Яка, й літо, таке. Робота з карточками. (Лежать на партах) Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є ______________. Сонце взимку знаходиться ________ над землею . Рано темніє, бо дні_______ , а ночі _______. Небо часто вкрите ________. Замерзають _______. Опади випадають у вигляді _______. Слова для довідки: тепло, повітря, нижче, коротші, довші, хмарами, водойми, снігу.