1. №2 Хромтау гимназиясы
4 - класқа арналған
қазақ тілінен ашық сабақ жоспары
Лексикалық тақырыбы:«Біздің үй.»
Құрастырған:
Уразова Индира Алдамбергеновна
№2 Хромтау гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім
2. Лексикалық тақырыбы: «Біздің үй.»
Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім, жазылым, тыңдалым, сөйлеу әрекеттерін
дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру.
Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға өз үйлері туралы әңгімелеп түсінік беру.Оқушылардың сөздік қорын жаңа сөздермен толықтыру
2. Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс,сөз маңызын айқындау .Тақырып бойынша өз ой-пікірін айта білу,
ізденіске бағытталған тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: тақырып арқылы оқушыларды Қазақстанның білімді, әдепті, қазіргі заманға сай , салт-дәстүрді сақтайтын
тұлға қалыптастырып, тәрбиелеу.
Сабақтың тегі: Комбинаторлық сабақ, модульдік оқыту технологиясы бойынша, диалогтік бөлігі.
Сабақтың әдістері: рефлексия, диалогтік, монологтік, алгоритмдік, репродуктивтік, эвристикалык, зерттеу, іздену, жоспарлы, көрнекілік,
проблемалық әдістері, тәрбилеу, зерттеу-жаттығу әдісі, өзіндік, жұптық жұмысы, өзін-өзі тексеру, бірін-бірі тексеру
әдістері.
Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық
коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың уақыты – 45мин.
Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар, бағалау парағы, интерактивтік тақта, электрондық
оқулық, 4 класқа арналған оқулық, презентация (қосымша)
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.
3. САБАҚ ЖОСПАРЫ:
№
Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту
әдістері
Пайдаланылған
технологиялар, әдістер
I.Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру
кезеңі
Дәстүрлі әдіс
II.Пропедевтикалық
практика
2 Үй тапсырмасын тексеру 4 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік
әдістері
Сын тұрғыдан ойлау қабілетін
дамыту технологиясының әдісі
(стратегиясы - портфолио әдісі.)
«Ой қозғау » 7 мин. Зерттеу,іздену,
репродуктивтік, алгоритмдік
әдістері
И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы,
III. Бағыттау кезеңі 3 «Анықтайық»
«Еш қиындықсыз»
4 мин. Диалогтік, эвристикалық,
көрнекілік, проблемалық
әдістері
И.П. Подласыйдың ТПТ-сы,
П.С. Гранкиннің концепциясы
IV. Пайымдау кезеңі. 4 «Қонақ сөйлем» 6 мин. Көрнекілік, эвристикалық,
монологтік, диалогтік әдістер
Цикл бойынша оқыту
технологиясы,тиімді
педагогикалық технологиясы.
Жобалау әдісі.
V. Үлгі бойынша
практикасы.
5 Бой сергіту. 2 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік,
эвристикалық әдістер
Жобалау әдісі
VI. Меңгеру
практикасы.
6 «Мен оны білемін.» 7мин Диалогтік, репродуктивтік
әдістері, өз бетімен зерттеу-
жаттығу жолымен жаңа
тақырыпты пысықтау әдісі
Цикл бойынша оқыту
технологиясы, С.П.Гранкинның
концепциясы
VII. Тәуелсіз практика. 7 «Біздің үй»
Үйге тапсырма беру
7 мин.
2 мин
Алгоритмдік, өзіндік, жұптық
жұмыс
Тиімді педагогикалық
технология, цикл бойынша
оқыту технологиясы.
Жобалау әдісі
VIII. Қорытындылау 8 Мен білемін, білдім, білгім
келеді, рефлексия
4 мин Моногологтік әдіс. ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс
4. САБАҚ БАРЫСЫ:
№ Сабақтың кезеңдері Уақы
ты
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
1. 1«Сәлемдесейік»
(Психологиялық сәт)
2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып
өскендеріңді тілер едіңдер?
- Жақсы,онда өлең жолдарындағы тілекке
келісесіңдер ме?
Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз бірге
айтайық:
Сәлемдесу -игі дәстүр киелі,
Сәлем сөзге күн күлімдер көктегі.
Жақсы сөзбен жан жылуы төгілсін,
Амандасып алайықшы, біз, кәне!
-депосындай жақсы көңіл- күймен
сабағымызды бастаймыз және де келесі
кезеңімізге көшеміз.
- Білімді,
ақылды,өнегелі,өнерлі.
- Иә
Өлең жолдарын қайталап
айтады.
Сабақтыңалғашқы минуттынан
бастапоқушылар менмұғалімнің
арасында жылы, сенімді қарым-
қатынас қалыптасады,оқушылар
тілдік ортаға бейімделеді. Оларды
мейірімділікке, еңбекқорлыққа,
ынтымақтастыққа баулу, сабаққа
жауапкершілікпен қарауға
тәрбиелеу, қызығушылығын
арттыру.
2.«Сен оны білесің»
(Пропедевтика-лық
практика)
4мин.
Оқушылардан үй тапсырмасы тексеріледі.
1.Мен үйде не істеймін?Оқушылар ауызша
айтып шығады.
2.«Гүл өсірем үйде» өлеңін мәнерлеп
жаттау.
-Балалар , енді алдарыңыздағы интерактивті
тақтадағы өткенсабаққа байланысты
сұрақтарға жауапбереміз.
1.Қазақ тілінде неше әріп, дауысты,
дауыссыз дыбыс бар?
А) 42 әріп,15 дауысты,25 дауыссыз дыбыс
Ә) 43 әріп, 16 дауысты, 26 дауыссыз дыбыс
Б) 41 әріп,14 дауысты, 24 дауыссыз дыбыс
2. Жуан дауысты дыбыстарды белгіле?
А) а,о,ұ,ы; Ә) ә, е,э,ө; Б) я, ә, к, ү;
3.Дауыссыз дыбыс түрлерін ата:
-Оқушылар үй тапсырмасын
айтып береді.
Оқушылар интерактивті тақтада
жазылған тест сұрақтарына
жауап бере бастайды.
Зерттеу танымдық әдіс арқылы
оқушылар әрдәйім өз бетінше
ізденеді.
Сабақтыңәр кезеңінде
оқушылардың жұмысы,жауаптары
фишка арқылы бағаланып тұрады.
Сабақтыңбасында мұғалім бағалау
шартыментаныстырады,сол
себептеноқушылардың оқу
жұмысына ынтасы арыта түседі.
ТПТ-бойынша сабақтың
пропедевтикалық кезеңінде
мұғалім оқушылардың білім
деңгейін, үй жұмыстарын
бақылайды.
Әр оқушы өзінің білім деңгейін
анықтай. Бірін-бірі тексеру
жұмысы оқушыларды жұмыстың
сапасынаңықтауға үйретеді, оқуға
5. А) жуан,ұяң,қысаң Ә) қатаң,ашық,үнді Б)
қатаң,ұяң,үнді
4. «Көл» сөзінің аудармасын тап:
А) река Ә) море Б) озеро
5. Кітапты кім жазады?
А) ақындар Ә) жазушылар Б) сатушылар
6. Дұрыс жазылған сөйлемді анықта
А) Бүгін болады қазақ тілі сабағы.
Ә) Болады бүгін тілі сабағ қазақ.
Б) Бүгін қазақ тілі сабағы болады.
7. Ұяң дауыссыз дыбыстар қатарын тап:
А) к,қ,п,т,с,ф Ә) л,м,н,ң,р,п Б)
б,в,г,ғ,д,ж,з
8.Нан тағамдарына нелер жатады?
А) айран,май,ірімшік Ә) кәмпит,қант,шай,
ет Б) нан,батон,тоқаш, бауырсақ
9.Мектепте балалар ........... алады
А) киім Ә) білім Б) оқу
10.Біз қазақ тілі сабағында ..........;
А) есеп шығарамыз Ә) мәтін оқимыз
Б) суға шомыламыз
-Тақтада тест жауаптарын көрсетемін.
Оқушылар тестік тапсырманы
болған соң,бір-бірін өздері
бағалайды.
жауапкершілікпен қарауды
қалыптастырады.
Бірін-бірі тексеру жұмысы
оқушыларды жұмыстыңсапасын
аңықтауға үйретеді, оқуға
жауапкершілікпен қарауды
қалыптастырады.
3.
«Ой қозғау»
(Бағыттау)
3 мин. - Тақтадағы келесіжұмыс түріне көңіл
аударыңыз.Ол «Ой қозғау » депаталады
- Сонымен тақтада ненің суретін, нені көріп
тұрсыздар?
- Дұрыс айтасыздар.
- Яғни біздің бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы «Біздің үй», сабағымыздың
мақсаты:Біздің үй туралы әңгімелеп түсінік
беру,үйдегі бөлмелерментаныстыру.
- Енді бүгінгі сабағымыздыңжоспарымен
-Үй және бөлмелердің суреттерін
көріп отырмыз.
Зерттеу танымдық әдіс арқылы
оқушылар әрдәйім өз бетінше
ізденеді.
6. таныс болайық (жоспарды оқып беремін)
- Тақтада өздеріңіздің аттарыңыз жазулы
тұр,бұл сабақтыңсоңында өз көңіл-
күйлеріңізді көрсетіп айтатынжұмыс. Ал
бүгінгі сабағымызда сіздердіфишка беру
арқылы бағалаймын.
Оқушылар жоспарды мұқият
тыңдап , сабаққа қатысып
отырады.
«Есіңде болсын!»
(Пайымдау кезеңі)
7 мин.
- Балалар , біз жаңа сабағымыздың
тақырыбынанықтадық,яғни «Біздің үй».
- Енді сабағымыздыңкелесікезеңі «Есіңде
болсын!»
Біздің – наш
Біз - мы
Үй - дом
Пәтер - квартира
Бөлме – комната
Көше - улица
Қабат - этаж
Біздің үй
Мынау – біздің үй.Мен Ақтау қаласында
тұрамын.Біздің үйАбай көшесінде.Үй бес
қабатты.Біздіңпәтер үшінші қабатта.Пәтерде
төрт бөлме бар.Менің бөлмем
кішкентай.Бөлмеде үстел,орындық,диван тұр.
1.Бұл кімнің үйі?
2. Ол қандай қалада тұрады?
3.Ол қай көшеде тұрады?
4.Үй неше қабатты?
5. Олардыңпәтері нешінші қабатта?
6.Пәтерде неше бөлме бар?
7.Бөлме қандай?
8.Бөлмеде нелер бар?
Оқушылар мұқият зейін
қойып,тыңдайды.Мұғалім оқып
болған соң оқушылар кезекпен
кезек оқып,аударамыз.
Бұл жұмыс арқылы оқушылар өз
беттеріменізденуге, жұмыс
жасауға үйренеді және
грамматикалық тақырыптарды
қайталайды, бекітеді, пысықтайды.
Жаңа тақырыппен таныстыру
барысында бар мүмкіншіліті
пайдалануы тиіс. Әсіресе,
көрнекіліктерді негізге ала отырып,
сабақты толық меңгеруге
мүмкіншілік жасайды. Сонымен
қатар мұғалім оқушылардың
бұрынғы алған білімдеріне
сүйенеді, олардың белсенділіктерін
арттырады.
Лексикалық тақырыпбойынша
оқушылар мәлімет алады. Бұл
кезеңде мұғалім қосымша,
оқулықта берілмегенмәліметті
оқушыларға ұсынады. Олардың
өзге тіл саласында біліктері арта
түседі. Осы мәлімет арқылы
оқушылардың
көзқарасы қалыптасады.
7. Бой сергіту
Қиындық
туғызбайды (Үлгі
бойынша
практикасы).
5 мин
-Ендігі кезеңімізге көшпей тұрып,бойымызды
сергітіп алайық.
-Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Қиындық
туғызбайды» депаталады.Сендерге орыс тілінде
жазылған сөйлемдер беріледі.Сендер ол
сөйлемдердіқазақ тіліне аударып жазуларың
керек.
Это наш дом.Наш дом большой.В доме
шесть комнат.Комнаты большие и
светлые.Я живу на втором этаже.
Оқушылар орындарынан тұрады,
сергіту сәтін орындаймыз.
Оқушылар орындарында отырып
қазақ тіліне аудара бастайды,
аударып болған соң тақтаға
шығып жазады.
«Мен оны білемін.»
(Меңгеру
практикасы)
«Өзіңді тексер»
7 мин.
5 мин.
-Біздің келесі кезеңіміз «Мен оны білемін.» деп
аталады. Мұнда сіздерге тақырыпқа байланысты
сөздер беремінсол сөздердіталдауларыңыз
қажет.Берілгенсөздер: Үй,пәтер.Оқушылар осы
берілген сөздердікім 3 тілде айта алады.
-Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздердідұрыс
таптыңдар , енді келесі кезеңге көшеміз, ол-
«Өзіңді тексер»,яғни сіздерге сызба
берілген.Сол сызбаны сөйлетулеріңіз керек.
үлкен жарық
Әуезов
Біздің үй.
бөлме екінші
Оқушыларға интерактивті
тақтадансуреттікөрсетіп
беремін.Оқушылар өз беттерінше
септеп,дыбыстық талдау және
жіктеп шығады.
Балалар берілген тақтадағы
сызбаны сөйлетеді.
Интерактивтік тақта тиімді
қолданылады, пәнаралық
( орыс тілі және ағылшын тілдері)
байланыстар ұйымдастырылады.
Мұғалімнің жеке дидактикалық
үрдісінде қолданылатын жобалау
8. «Қорытынды»
«Рефлексия»
(Тәуелсіз практика)
Бағалау.
4мин.
1 мин.
-Балалар,біз бүгінгі сабағымызда не туралы
айттық?
-Нені білдік?
-Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма?
-Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін
мына тақтада жазулы тұрғанөздеріңіздің
аттарыңыздыңтұсына көңіл-күйлеріңізді
білдіретін смайликті жапсыруға болады.
-Жақсы балалар енді үйтапсырмасынжазып
алыңыз. «Біздің үй» туралы шағын әңгіме
жазып келу.
-Енді бағаларыңызды тыңдаңыз.
(фишка арқылы бағалаймыз)
- Сабағымыз аяқталды,барлығыңызға
рахмет.
- Сау болыңыздар.
-Біздің үй туралы. туралы.
-Бөлмелер және бөлмедегізаттар
туралы білдік..
-Әрине ұнады.
Өте жақсы әсер алдық.
-Күнделіктеріне бағаларын
қойдырады.
әдісі жүзеге асырылады.
Бұл жұмыс түріоқушылардың
сезімін оятып, оларды
адамгершілікке, әдептілікке,
жауапкершілікке тәрбиелейді.