SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Клас 12-В Дата 29.01.2016
ПЛАН - КОНСПЕКТ
уроку з основ цивільного захисту
Тема3. ОСНОВНІ СПОСОБИ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ В
НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Заняття 2. Основні принципи та завдання захисту населення в НС.
Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей,
їх класифікація, обладнання та порядок використання
Характеристика уроку
Термін уроку 45 хв
Місце проведення Кабінет ЗВ
Метод проведення теоретичний
Тип уроку Урок вивчення
Розмір 76 КБ
Мета:
Навчальна:
• ознайомити учнів з принципами та завданнями захисту населення від НС
та будовою і обладнанням захисних споруд..
Виховна:
• виховувати в учнів впевненість у надійності захисних властивостей колективних засобів захисту
Розвивальна:
• пізнання про способи захисту життєдіяльності людини
Практично-корисна:
• пізнання захисту людини в інженерних спорудах.
Настанови та посібники: М. І. Стеблюю, Цивільна оборона, 2004;
“Захист Вытчизни ”, 2006
Матеріальне забезпечення: плакати ЦЗ
ХІД УРОКУ
1. Вступна частина ( 5 хв ).
1. Шикування, рапорт, привітання ( 1 хв ).
2.,Перевірка готовності учнів до уроку ( 1 хв ),
3. Тренування 2-3 стройових прийомів ( 3 хв ).
11. Основна частина (35 хв)..
1. Доведення теми, мети уроку,
порядку та способів відпрацювання навчальних питань ( 3хв )
2. Розгляд навчальних питань, їх протяжність ( хв ):
3 Висновки по темі. Досягнення мети уроку ( 2 хв )
КОНСПЕКТ
1.Основні принципи та завдання захисту населення в НС
1.Основні принципи та завдання захисту населення 5 хв
2.Інженерні споруди для укриття і тимчасового
захисту людей, їх класифікація, обладнання та
порядок використання.
20 хв
1. Захист населення (з. н.) – це створення необхідних умов для збереження життя і
здоров’я людей у НС з метою уникнення або максимального зниження ураження
населення.
До системи захисту у разі загрози та виникнення НС належать:
2 інформація та оповіщення;
3 спостереження і контроль;
4 укриття в захисних спорудах, евакуація;
5 інженерний, медичний, психологічний, біологічний, екологічний, радіаційний і хімічний
захист;
6 індивідуальні засоби захисту, самодопомога, взаємодопомога в НС.
Основними завданнями з. н. і територій є :
7 здійснення комплексу заходів для запобігання НС техногенного та природного характеру
та реагування на них;
8 забезпечення готовності та контролю за станом готовності до дій і взаємодій органів
управління в цій сфері, сил та засобів, призначених для запобігання НС і реагування на
них.
З. н. здійснюється на принципах:
9 пріорітетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров’я і
довкілля;
10 надання переваги раціональній та превентивній безпеці;
11 вільного доступу населення до інформації щодо захисту;
12 особистої відповідальності й піклування громадян про власну безпеку, неухильного
дотримання правил поведінки та дій у НС;
13 відповідальності посадових осіб у межах своїх повноважень;
14 обов’язковості завчасної реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню НС;
15 урахування економічних, природних особливостей територій і ступеня реальної
небезпеки виникнення НС;
16 максимально можливого ефективного і комплексного використання наявних сил і
засобів, призначених для запобігання НС.
2. Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей,
їх класифікація, обладнання та порядок використання
Укриття населення в захисних спорудах – це комплекс заходів із завчасним
будівництвом захисних споруд, а також також пристосування наявних приміщень для
захисту населення і підтримання їх у готовності до використання. Укриття населення є
надійним способом захисту від уражаючих факторів всіх видів зброї, у разі аварій і
стихійних лих. Захисні споруди за призначенням і захисними властивостями поділяються на
17 сховища;
18 протирадіаційні укриття (ПРУ);
19 щілини.
Сховища – це інженерні споруди, які забезпечують надійний захист лбдей від усіх
уражаючих факторів ядерного вибуху, ОР і СДЯР, бактеріальних засобів і уражаючих
факторів звичайної зброї, обвалів і уламків зруйнованих будівель. Сховища класифікують:
20 за захисними властивостями (від дії вибухової хвилі) поділяються на п’ять класів;
21 за місткістю сховища на малі (до 150 осіб), середні (150-450), великі – понад 150.
22 за місцем розташування на вбудовані (у підвальних приміщеннях), та окремо побудовані.
23 За забезпеченням фільтровентиляційним обладнанням (ФВО) – промислового
виготовлення і спрощене (з підручних матеріалів);
24 За часом побудови – завчасно побудовані і швидко споруджені.
Сховища складаються з :
25 основного приміщення для розміщення людей;
26 допоміжних приміщень – входів; для ФВО, санузла, дизельної установки, резервуарів для
води, продуктів харчування, медичної кімнати, табурів-шлюзів, тамбурів.
Площа приміщення на одну особу – 0,5 м*2, для сидіння – 0,45*0,45 м, для лежання –
0,55*1,8 м. У сховищі обладнують різні інженерні системи:
27 електропостачання – труби з елпроводкою фарбують у чорний колір, водопостачання –
труби зеленого кольору, опалення – труби коричневогокольору, радіотрансляційна точка,
телефонний і радіозв’язок. Там мають бути прибори РХР, засоби індивідуального
захисту, гасіння пожеж, аварійний запас інструментів, аварійне освітлення, запас
медичних засобів, продуктів і води.
Протирадіаційне укриття (ПРУ) – це захисна споруда, яка забезпечує захист у ній
людей від радіоактивних речовин і опрмінення в зонах радіоактивного забруднення
місцевості, СДЯР, біологічних засобів у краплинно-рідинному вигляді та світлового
випромінення ядерного вибуху, наслідків урагану. Захисні властивості ПРУ оцінюються
коефіцієнтом захисту, який показує, у скільки разів доза радіації на відкритій місцевості на
висоті 1 м більша від дози радіації в укритті, тобто він показує, у скільки разів ПРОУ
послаблює дію радіації, а відповідно і дозу опромінення людей.
ПРУ обладнуються у підвальних повепхах будівель і споруд. Підвали (дерев’яні
одноповерхові будівлі) ослаблюють дозу радіації в 7 разів, а в цегельних – у 40 разів, у
двоповерхових – у 100, у підвалі багатоповерхового будинку – у 800-1000 разів.
У разі потреби будуються швидкоспоруджувані ПРУ з місцевих (ліс, камінь), або
промислових збірних залізобетонних елементів. Для цього копають котлован, зводять стіни і
перекриття. Грунт насипають у місці прилягання перекриття до землі по всьому периметру
укриття. Над перекриттям обладнують гідроізоляцію з руберойду або глини. На
гідроізоляцію насипають шар грунту 60-70 см. Під кутом до 90 град до основного
приміщення обладнують вхід у вигляді герметичного тамбура, а внутрішнє обладнання ПРУ
для укриття людей аналогічне обладнанню приміщень сховища.
Щілини – найпростіше укриття для захисту населення, які захищають від ударної
хвилі, світлового випромінювання, радіаційного ураження. Є також і землянки. Щілина
робиться глибиною близько 2 м, стіни укріплюються дошками, жердинами, входи
виконуються східчасті, під прямим кутом до осі щілини, і закривають дверима. Перекриття
щілини роблять з накату колод, потім шар глини товщиною 10-15 см (від потрапляння
дощових вод у щілину), і шар грунту 20-40 см. Зверху все це закривають дерном. Землянку
будують так само, але з підлогою, опаленням, місцями для сидіння і лежання. Ширина
землянки 2-2,5 м .
111. Заключна частина (5 хв).
1..Закріплення вивченого матеріалу (3 хв):
28 - навати інженерні споруди захисту людей;
29 - назвати показник, який характеризує захисні властивості ПРУ.
2.Завдання додому (1 хв):
-вивчити матеріал конспекту та підр. “ Захист Вітчизни “ на стор245-246.
- ознайомитися з матеріалом підр “Цивільна оборона” на стор.114-163

More Related Content

What's hot (6)

Урок 10.20 Дії учнів у надзвичайних ситуаціях
Урок 10.20 Дії учнів у надзвичайних ситуаціяхУрок 10.20 Дії учнів у надзвичайних ситуаціях
Урок 10.20 Дії учнів у надзвичайних ситуаціях
 
молодшим школярам про цивільну оборону
молодшим  школярам  про  цивільну  оборонумолодшим  школярам  про  цивільну  оборону
молодшим школярам про цивільну оборону
 
Перевірка ГЗ (травень)
Перевірка ГЗ (травень)Перевірка ГЗ (травень)
Перевірка ГЗ (травень)
 
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладуУрок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
 
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладуУрок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
Урок 10.19 Цивільний захист навчального закладу
 
Prezentaciya proekta bgdop
Prezentaciya proekta bgdopPrezentaciya proekta bgdop
Prezentaciya proekta bgdop
 

Similar to План-конспект для учнів 12-В класу

мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2
Владимир Васильев
 
мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2
Владимир Васильев
 
02 про захисні споруди
02 про захисні споруди02 про захисні споруди
02 про захисні споруди
Irina Proskura
 
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.pptЗахист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
Vlad996305
 
основи цивільного захисту піхуля
основи цивільного захисту піхуляоснови цивільного захисту піхуля
основи цивільного захисту піхуля
sansanych86
 

Similar to План-конспект для учнів 12-В класу (16)

Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
 
Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
Урок 10.10 Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситу...
 
Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інже...
Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інже...Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інже...
Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інже...
 
мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2
 
мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2мульт.безпека життєдіяльності №2
мульт.безпека життєдіяльності №2
 
Цивільний захист
Цивільний захист Цивільний захист
Цивільний захист
 
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАСПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
 
Про захисні споруди
Про захисні спорудиПро захисні споруди
Про захисні споруди
 
02 про захисні споруди
02 про захисні споруди02 про захисні споруди
02 про захисні споруди
 
Рекомендації ДСНС України з питань організації укриття в закладах освіти
Рекомендації ДСНС України з питань організації укриття в закладах освітиРекомендації ДСНС України з питань організації укриття в закладах освіти
Рекомендації ДСНС України з питань організації укриття в закладах освіти
 
Навчання постійного складу в межах закладу освіти
Навчання постійного складу в межах закладу освітиНавчання постійного складу в межах закладу освіти
Навчання постійного складу в межах закладу освіти
 
Безпека.pptx
Безпека.pptxБезпека.pptx
Безпека.pptx
 
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.pptЗахист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
Захист населення від наслідків.Оповіщення. Укриття.ppt
 
Захист населення від наслідків
Захист населення від наслідківЗахист населення від наслідків
Захист населення від наслідків
 
основи цивільного захисту піхуля
основи цивільного захисту піхуляоснови цивільного захисту піхуля
основи цивільного захисту піхуля
 
Тиждень цивільного захисту - 2017 р. (звіт)
Тиждень цивільного захисту - 2017 р. (звіт) Тиждень цивільного захисту - 2017 р. (звіт)
Тиждень цивільного захисту - 2017 р. (звіт)
 

More from Алексей Ткаченко

More from Алексей Ткаченко (12)

План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
План-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класуПлан-конспект для учнів 11-В класу
План-конспект для учнів 11-В класу
 
Презентація для учнів 11-В класа
Презентація для учнів 11-В класаПрезентація для учнів 11-В класа
Презентація для учнів 11-В класа
 
План-конспект для учнів 12-В класу
План-конспект для учнів 12-В класуПлан-конспект для учнів 12-В класу
План-конспект для учнів 12-В класу
 
План-конспект для учнів 12-В класу
План-конспект для учнів 12-В класуПлан-конспект для учнів 12-В класу
План-конспект для учнів 12-В класу
 
План-конспект для учнів 11-А класу
План-конспект для учнів 11-А класуПлан-конспект для учнів 11-А класу
План-конспект для учнів 11-А класу
 
Конспект для учеников 11-А класа
Конспект для учеников 11-А класаКонспект для учеников 11-А класа
Конспект для учеников 11-А класа
 
Конспект для учеников 11-А класса
Конспект для учеников 11-А классаКонспект для учеников 11-А класса
Конспект для учеников 11-А класса
 

Recently uploaded

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Recently uploaded (14)

Габон
ГабонГабон
Габон
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 

План-конспект для учнів 12-В класу

  • 1. Клас 12-В Дата 29.01.2016 ПЛАН - КОНСПЕКТ уроку з основ цивільного захисту Тема3. ОСНОВНІ СПОСОБИ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ Заняття 2. Основні принципи та завдання захисту населення в НС. Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей, їх класифікація, обладнання та порядок використання Характеристика уроку Термін уроку 45 хв Місце проведення Кабінет ЗВ Метод проведення теоретичний Тип уроку Урок вивчення Розмір 76 КБ Мета: Навчальна: • ознайомити учнів з принципами та завданнями захисту населення від НС та будовою і обладнанням захисних споруд.. Виховна: • виховувати в учнів впевненість у надійності захисних властивостей колективних засобів захисту Розвивальна: • пізнання про способи захисту життєдіяльності людини Практично-корисна: • пізнання захисту людини в інженерних спорудах. Настанови та посібники: М. І. Стеблюю, Цивільна оборона, 2004; “Захист Вытчизни ”, 2006 Матеріальне забезпечення: плакати ЦЗ ХІД УРОКУ 1. Вступна частина ( 5 хв ). 1. Шикування, рапорт, привітання ( 1 хв ). 2.,Перевірка готовності учнів до уроку ( 1 хв ), 3. Тренування 2-3 стройових прийомів ( 3 хв ). 11. Основна частина (35 хв).. 1. Доведення теми, мети уроку, порядку та способів відпрацювання навчальних питань ( 3хв ) 2. Розгляд навчальних питань, їх протяжність ( хв ): 3 Висновки по темі. Досягнення мети уроку ( 2 хв ) КОНСПЕКТ 1.Основні принципи та завдання захисту населення в НС 1.Основні принципи та завдання захисту населення 5 хв 2.Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей, їх класифікація, обладнання та порядок використання. 20 хв
  • 2. 1. Захист населення (з. н.) – це створення необхідних умов для збереження життя і здоров’я людей у НС з метою уникнення або максимального зниження ураження населення. До системи захисту у разі загрози та виникнення НС належать: 2 інформація та оповіщення; 3 спостереження і контроль; 4 укриття в захисних спорудах, евакуація; 5 інженерний, медичний, психологічний, біологічний, екологічний, радіаційний і хімічний захист; 6 індивідуальні засоби захисту, самодопомога, взаємодопомога в НС. Основними завданнями з. н. і територій є : 7 здійснення комплексу заходів для запобігання НС техногенного та природного характеру та реагування на них; 8 забезпечення готовності та контролю за станом готовності до дій і взаємодій органів управління в цій сфері, сил та засобів, призначених для запобігання НС і реагування на них. З. н. здійснюється на принципах: 9 пріорітетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров’я і довкілля; 10 надання переваги раціональній та превентивній безпеці; 11 вільного доступу населення до інформації щодо захисту; 12 особистої відповідальності й піклування громадян про власну безпеку, неухильного дотримання правил поведінки та дій у НС; 13 відповідальності посадових осіб у межах своїх повноважень; 14 обов’язковості завчасної реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню НС; 15 урахування економічних, природних особливостей територій і ступеня реальної небезпеки виникнення НС; 16 максимально можливого ефективного і комплексного використання наявних сил і засобів, призначених для запобігання НС. 2. Інженерні споруди для укриття і тимчасового захисту людей, їх класифікація, обладнання та порядок використання Укриття населення в захисних спорудах – це комплекс заходів із завчасним будівництвом захисних споруд, а також також пристосування наявних приміщень для захисту населення і підтримання їх у готовності до використання. Укриття населення є надійним способом захисту від уражаючих факторів всіх видів зброї, у разі аварій і стихійних лих. Захисні споруди за призначенням і захисними властивостями поділяються на 17 сховища; 18 протирадіаційні укриття (ПРУ); 19 щілини. Сховища – це інженерні споруди, які забезпечують надійний захист лбдей від усіх уражаючих факторів ядерного вибуху, ОР і СДЯР, бактеріальних засобів і уражаючих факторів звичайної зброї, обвалів і уламків зруйнованих будівель. Сховища класифікують: 20 за захисними властивостями (від дії вибухової хвилі) поділяються на п’ять класів; 21 за місткістю сховища на малі (до 150 осіб), середні (150-450), великі – понад 150. 22 за місцем розташування на вбудовані (у підвальних приміщеннях), та окремо побудовані. 23 За забезпеченням фільтровентиляційним обладнанням (ФВО) – промислового виготовлення і спрощене (з підручних матеріалів); 24 За часом побудови – завчасно побудовані і швидко споруджені. Сховища складаються з : 25 основного приміщення для розміщення людей;
  • 3. 26 допоміжних приміщень – входів; для ФВО, санузла, дизельної установки, резервуарів для води, продуктів харчування, медичної кімнати, табурів-шлюзів, тамбурів. Площа приміщення на одну особу – 0,5 м*2, для сидіння – 0,45*0,45 м, для лежання – 0,55*1,8 м. У сховищі обладнують різні інженерні системи: 27 електропостачання – труби з елпроводкою фарбують у чорний колір, водопостачання – труби зеленого кольору, опалення – труби коричневогокольору, радіотрансляційна точка, телефонний і радіозв’язок. Там мають бути прибори РХР, засоби індивідуального захисту, гасіння пожеж, аварійний запас інструментів, аварійне освітлення, запас медичних засобів, продуктів і води. Протирадіаційне укриття (ПРУ) – це захисна споруда, яка забезпечує захист у ній людей від радіоактивних речовин і опрмінення в зонах радіоактивного забруднення місцевості, СДЯР, біологічних засобів у краплинно-рідинному вигляді та світлового випромінення ядерного вибуху, наслідків урагану. Захисні властивості ПРУ оцінюються коефіцієнтом захисту, який показує, у скільки разів доза радіації на відкритій місцевості на висоті 1 м більша від дози радіації в укритті, тобто він показує, у скільки разів ПРОУ послаблює дію радіації, а відповідно і дозу опромінення людей. ПРУ обладнуються у підвальних повепхах будівель і споруд. Підвали (дерев’яні одноповерхові будівлі) ослаблюють дозу радіації в 7 разів, а в цегельних – у 40 разів, у двоповерхових – у 100, у підвалі багатоповерхового будинку – у 800-1000 разів. У разі потреби будуються швидкоспоруджувані ПРУ з місцевих (ліс, камінь), або промислових збірних залізобетонних елементів. Для цього копають котлован, зводять стіни і перекриття. Грунт насипають у місці прилягання перекриття до землі по всьому периметру укриття. Над перекриттям обладнують гідроізоляцію з руберойду або глини. На гідроізоляцію насипають шар грунту 60-70 см. Під кутом до 90 град до основного приміщення обладнують вхід у вигляді герметичного тамбура, а внутрішнє обладнання ПРУ для укриття людей аналогічне обладнанню приміщень сховища. Щілини – найпростіше укриття для захисту населення, які захищають від ударної хвилі, світлового випромінювання, радіаційного ураження. Є також і землянки. Щілина робиться глибиною близько 2 м, стіни укріплюються дошками, жердинами, входи виконуються східчасті, під прямим кутом до осі щілини, і закривають дверима. Перекриття щілини роблять з накату колод, потім шар глини товщиною 10-15 см (від потрапляння дощових вод у щілину), і шар грунту 20-40 см. Зверху все це закривають дерном. Землянку будують так само, але з підлогою, опаленням, місцями для сидіння і лежання. Ширина землянки 2-2,5 м . 111. Заключна частина (5 хв). 1..Закріплення вивченого матеріалу (3 хв): 28 - навати інженерні споруди захисту людей; 29 - назвати показник, який характеризує захисні властивості ПРУ. 2.Завдання додому (1 хв): -вивчити матеріал конспекту та підр. “ Захист Вітчизни “ на стор245-246. - ознайомитися з матеріалом підр “Цивільна оборона” на стор.114-163