Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Косметичні проблеми підлітків. Функції шкіри. Чинники, що впливають на здоров’я шкіри (7 клас. Основи здоров’я)
1. ТЕМА. Косметичніпроблеми підлітків. Функціїшкіри. Чинники, що
впливають на здоров’яшкіри
Мета:ознайомитиз основнимифункціями шкіри та чинниками впливу на її
здоров’я,датиуявлення про поширені косметичніпроблемипідлітків та
причиниїх виникнення, поглиблювати знання учнів про косметичні засобидля
підлітків та їх призначення; розвиватисанітарно-гігієнічні навички, уміння
виконувати гігієнічні процедури;виховувати потребу звертатися до фахівців у
разі виникнення косметичних проблем.
Обладнання:наборигеометричнихфігур за кількістю учнів (одиннабір — 1
зелене коло, 1 –жовтеколо; по одномупрямокутнику зеленого, жовтого,
червоного кольору), таблиця-ключ, ілюстративний матеріал, таблиця «Будова
шкіри».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, створенняпозитивного настрою.«Візерунок»
Ви маєте наборигеометричних фігур, з яких потрібно скласти речення. На
дошці — таблиця-ключ до виконання вправи. (У таблицінаведено пояснення
щодо того, яке слово (слова) можуть означати окремі фігури.)
Відповідь:
Я веселий, бо здоровий.
Я здоровий, бо щасливий.
Я веселий, бо щасливий.
Я здоровий, бо веселий.
Я щасливий, бо здоровий.
ІІ. ПЕРЕВІРКАВИКОНАННЯ УЧНЯМИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. «Мозковий штурм»
▼ Що означаєпоняття «духовнездоров’я»?(Ценасамперед стосунки з
навколишнім світом, як ви ставитеся до тваринки ідо пташки, дородичіві до
2. своїх ровесників, до ніжного метелика і до всіх людей. І чи є у вашому серці
любов, що допомагаєжити, чи, може, там поселилося зло? А може,його з'їдає
чорна заздрість та інші вади, якихлюдина повинна позбутись у своєму житті
і очистити свою душу?)
2. Проблемне запитання
— Як фізичний розвитокпідлітків пов’язанийіз їхнім психічним, соціальним,
духовним дозріванням?
ІІІ. ПЕРЕВІРКАРАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ
Складанняінформаційногоповідомлення«Косметичніпроблеми
підлітків» (за ілюстративним матеріалом)
Ґрунтуючись на власному життєвому досвіді та спостереженнях, опираючись
на раніше отримані знання з різних інформаційних джерел, учні складають
повідомлення «Косметичніпроблемипідлітків». Учитель його не коментує,
лише підтримує активність школярів, пропонує обговорення, спонукає до
висновків. Важливо, щоб обговорення косметичнихпроблем не було
передбачуваним обмеженим. Доречним буде акцентувати увагу на різних
проблемах шкіри: лупа, вірусних захворюваннях(герпес, бородавкитощо).
Можливе виникнення дискусії між учнями, що мають протилежні позиції щодо
певних аспектів. На її основіздійснюють перехід до наступного етапу уроку.
Лупа — надмірне відлущення шкіри. Найчастіше вражає волосянучастину
голови й окремі ділянки шкіри на обличчі.
Вірусне захворювання шкіри: бородавки,герпес.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІУЧНІВ І
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. «Займи позицію:«Так»,«Ні»
3. «Красалюдини не окреслюється зовнішністю. Головне — це багатство
внутрішнього світу».
«Зустрічають по одягу, проводжають по розуму».
2. Обговореннята коментаріщодо епіграфівуроку
Обличчя — дзеркалодуші.
В людині все повинно бути прекрасним:і обличчя, і одяг, і душа, і думки. (А. П.
Чехов, рос. письменник).
Не та красива, що красою славиться (Східна народна мудрість).
Ми з вами вже знаємо, що в підлітковому віці можуть виникнути проблемиіз
зовнішністю. Наше завдання — ретельно розглянутиїх і з’ясувати, які з цих
проблем можуть погіршити стан здоров’я.
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГОДОСВІДУ УЧНІВ
▼Що ви .зобов’язуєтесь робитипостійно, систематично, дбаючипро свою
красу і здоров’я?
Орієнтовні відповіді учнів: стежити за своїм зовнішнім виглядом, завжди
мати при собі чисту, старанновипрасувануносову хустинку; у жодному разі
не витиратиніс рукою чи рукавом, косметичні проблеми вирішувати з
фахівцями тощо.
VІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО
НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
Практично всі підлітки незадоволенівласним зовнішнім виглядом, своїм
відображенням у дзеркалі. Але це зовсім не привід себе розлюбити. Насправді
кожен гарний по-своєму, і ця краса неповторна, індивідуальна. А якщо й
трапляються проблемиіз зовнішністю (висипання на шкірі, лупа тощо) - це
пов’язанезі швидкими змінами, що відбуваються на фізіологічному рівні. Адже
недарма кажуть, що шкіра дзеркало всього організму. Томусаме підлітки
повинні уважно стежити за власною зовнішністю.
2. Функціїшкіри (за таблицею)
Шкіра найбільший за площею та найдоступніший (ми його бачимо та пізнаємо
на дотик) органтіла людини, зовнішній його покрив. Анатомічними похідними,
що утворилися зі шкіри та її зачатків, є нігті і волосся.
Властивостішкіри: еластичність, міцність, чутливість.
4. Функції шкіри
Функції шкіри Характеристика
Терморегуляційна Участь у регуляції теплового обміну з зо-
внішнім середовищем. Близько 80 % усіх
теплових витрат організму здійснюється через
шкіру
Рецепторна (шкіра — орган
чуття)
Містить рецептори, завдякияким відчуває
холод, тепло, дотик, вібрацію, біль, що й дає
їй змогуреагувати на зміни зовнішнього та
внутрішнього середовища, сприймати
навколишнє середовищеі краще
пристосовуватися до його умов
Захисна Служить бар’єром між зовнішнім і
внутрішнім середовищем, захищає інші
тканини тіла від механічних і термічних
ушкоджень, сонячного випромінювання, а
також не пропускає всерединуорганізму
хвороботворнімікроорганізми(клітини
чистої шкіри виділяють речовину, яка має
бактерицидні властивості), шкідливі рідини,
гази тощо
Дихальна Загальний газообмінвідбувається не тільки
через легені, а й через шкіру, яка поглинає
кисень і виділяє вуглекислий газ
Видільна Через шкіру виводиться частинасечовини,
мінеральних солей і води(за допомогою
потових залоз)
Обмінна Участь у регуляції водного, сольового,
вуглеводного та жирового обмінів
Синтетична Бере участь у синтезі вітаміну В, який
утворюється під дією ультрафіолетових
променів
Депо крові У кровоноснихсудинах шкіри дорослої
людини затримується до 1 літра крові
Самоочищення Постійне злущення відмерлого верхнього
шару шкіри запобігає проникненню бактерій
в інші тканини та сприяє її відновленню
/
5. 3. Чинники, які впливають на здоров'яшкіри
(ілюстративний супровід)
Варто знати, що шкіра — відображення стану всього організму. За її станом
можна діагностувати здоров’ялюдиниабо частковуйого втрату чи відсутність,
наявність захворювань.
6. 4. Оздоровлювальнавправа. «Ротоніс»
Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом. Повторити4-5 разів.
5. Косметичніпроблеми підлітків
Перша проблема — підлітки звертають увагу на те, що почали сильніше
пітніти. Це пов’язано з посиленою роботою потовихзалоз у період статевого
дозрівання.
Тому треба ретельніше дотримувати правил особистої гігієни частіше митися,
не носитисинтетичної білизни, гуляти на свіжому повітрі, займатися
фізкультурою, загартовуватися.
Друга проблема — поява вугровоївисипки(пробкиіз суміші шкірного сала,
відмерлих клітин шкіри і пилу).
Вирішення цієї проблемипотребує консультування з фахівцями: лікарем-
косметологом,дерматологом.
Дерматолог займається лікуванням хворої шкіри: вугрі, висипання, діатез
тощо.
Косметолог здійснює маніпуляції по доглядуза шкірою: очищення, накладання
масок, масаж тощо.
VІІ.ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (у парах)
Ще 5000 років тому писав Гермес Трисмегіст: «Що всередині, те і зовні, що
зовні, те й усередині». Знайдіть у підручнику ту частину тексту, яка, на вашу
думку, є сучасним змістовним синонімом його вислову.
2. Робота угрупах. Складанняпам'яток
1-ша група:складання пам’ятки «Причинизвернення підлітка до косметолога
(дерматолога)».
2-га група: «Правила застосування косметичнихзасобів».
3. Обговоренняроботи у групах
Пам'ятка «Причинизвернення підлітка докосметолога (дерматолога)»
1. Визначення типу шкіри.
2. Підбір косметичнихзасобів.
3. Консультування та отримання рекомендацій.
4. Очищення шкіри.
5. Усунення косметичнихпроблем.
7. 6. Профілактичні косметичніпроцедури.
7. Лікування шкіри.
Пам'ятка «Правила застосування косметичнихзасобів»
1. Купувати косметику в спеціальних магазинах (аптеках).
2. Перевіряти термін придатностітовару.
3. Ознайомитися зіскладом, з особливостямизастосування (є спеціальна серія
«Для молодоїшкіри»).
4. Дотримуватипочуття міри (особливо це стосується ароматів)!
5. Не давати індивідуальні засобиіншим людям.
6. Косметичнийдогляд необхідно підкріплювати дотриманням режиму сну і
харчування.
7. Кращий друг проблемної шкіри — загартовування (контрастний душ).
8. Не використовуватидешеву косметику підозрілої якості та невідомого
виробника.
9. Обов’язково змиватидекоративнукосметику перед сном.
Висновок. Пам’ятайте, що по-справжньомукрасивалюдина — не та, яка
накладає тонни пудриі помади, а та, у якої чиста, гладенька і пружна шкіра,
здоровеволосся,ясніочі, гарна постава і доброзичливаусмішка.
VІІІ.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Прийом «Кольоровізнаки»
Учні вибором та підняттям догоригеометричноїфігури відповідного кольору
показують наступне:
• зелений — дізнався(лась) і зрозумів(ла) для себе багато нового;
• жовтий — дещо залишилося для мене незрозумілим;
• червоний — багато чого не зрозумів(ла)..
2. «Незакінченеречення»
Продовжте:«Я можу впливати на здоров’яшкіри позитивно, якщо...».
3. Коментованеоцінюванняроботи класу, окремихучнів
ІХ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов'язкове:
• опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§___с.___);
додаткові (на вибір, за бажанням):
8. • підібрати матеріал із різних інформаційних джерел для інформаційного
повідомлення «Функції шкіри»;
• скласти план-список цілей «Здоров’я моєї шкіри залежить від мене»;
• підготувати антирекламу «Шкірі догляд не потрібний».