SlideShare a Scribd company logo
Coneixements mitjans de català


VERBS IRREGULARS

  O I U ÀTONES EN FORMES VERBALS

  Norma general: Busquem una forma tònica del verb
                  Exemples: Mullar, mullaran  jo mullo

     1.   Cosir
     2.   Sortir                 Radical tònic  u exemples: cuso, cusi...
     3.   Tossir                 Radical àton  o exemples: cosim, cosia, cosiré...
     4.   Escopir
     5.   Collir

     Poder i voler               Present de subjuntiu  u vulgui, vulguis, pugui, puguis...
                                 Imperatiu             u vulgues, vulgui, pugues, pugui...



  A I E ÀTONES EN FORMES VERBALS

  Norma general: Busquem una forma tònica del verb (3a persona del sing. del present d’indicatiu)
                     Exemples: Pegar ell pega, Pagar  ell paga,

     •    Fer
                                    Radical tònic  e exemples: fes, feia, fem....
     •    Treure
                                    Radical àton  a exemples: faré, faria, faci...
     •    Jeure
     •    Haver
     •    Néixer / nàixer

     VERBS AMB FORMES VELARITZADES

     •    La velarització és una alteració que consisteix en l’aparició d’un consonant velar (c, g) a
          l’arrel del verb: beure begui, viure visc

     •    Els identifiquem perquè tenen la primera persona del present d’indicatiu acabada en so velar
          (K) , ortogràficament c.

     •    Els següents temps verbals presenten les formes velaritzades en la totalitat de les persones:

     Present de subjuntiu: aprengui, aprenguis, aprengui, aprenguem, aprengueu, aprenguin.
     Imperfet de subjuntiu: aprengués, aprenguessis, aprengués, aprenguéssim, aprenguéssiu, aprenguessin
     Perfet d’indicatiu: aprenguí, aprengueres, aprengué, aprenguérem, aprenguéreu, aprengueren




     •    Per fer l’imperatiu dels verbs velars seguirem la següent fórmula:


     Cal agafar els lexemes o radicals

     2a persona del singular i 2a del plural del present d’indicatiu: encén, enceneu
                                                                      digues, digueu
     3a persona del singular i 1a i 3a del plural del present de subjuntiu: encengui, encenguem, encenguin
                                                                           digui, diguem. diguin

     Reduir  verb model per aquells verb on apareixen formes verbals amb dièresi.
Coneixements mitjans de català

Algunes remarques sobre morfologia verbal

1.   Tota forma verbal d’infinitiu o gerundi acabada en –guer o –guent és un vulgarisme:

         * poguer, *sapiguer  poder i saber
         *Poguent i *sapiguent  podent i sabent

2.   En les frases prohibitives no hem d’emprar l’infinitiu, com fa el castellà, sinó el subjuntiu.

         *No passar per la via  No passeu per la via

3.   El gerundi expressa un temps simultani o anterior al verb principal. Es coneix que un gerundi
     s’usa correctament si es pot col·locar al davant de l’oració que modifica sense perdre el sentit:

         Vaig relliscar sortint de casa Sortint de casa vaig relliscar

     És incorrecte l’anomenat gerundi copulatiu, és a dir, l’equivalent a una oració coordinada
     copulativa, ja que aleshores expressa un temps posterior al que expressa el verb principal. Es
     coneix aquest ús incorrecte perquè no espot passar al començament de la frase:

         *El ferit fou dut a l’hospital morint al cap de poc temps

4.   Recordeu que cal pronunciar amb la i tònica algunes formes dels verb en –iar: canvio, canvies,
     canvia; estudio, estudies

5.   L’imperatiu només s’usa en oracions afirmatives. En oracions negatives ens valem del subjuntiu.
     Compareu:
                                       Afirmatives                        Negatives

                                     •    Beveu vi                           No begueu vi
                                     •    Moveu-vos una mica                 No us mogueu d’aquí

6.   El verb donar dóna, dónes

7.   Hem d’evitar la utilització amb l’increment incoatiu –eix dels següents verbs: ajupir, bullir,
     grunyir, munyir, punyir, retrunyir i els seus derivats.


8.   En els verbs acabats en –air, -eir, uir, hi ha la tendència a pronunciar-hi una i entre l’última lletra del
     radical i l’increment –eix. Però aquesta intercalació és incorrecta.
         *Agraieixo, agraieixes  agraeixo, agraeixes

9.   S’han de rebutjar els participis acabats en –scut: *conescut conegut, desaparescut
     desaparegut..., llevat de: crescut, merescut, nascut i viscut.

10. La perífrasi d’obligació en català és haver de + infinitiu

         *Tinc que estudiar He d’estudiar
         *Hi ha que llegir diaris Hem de llegir diaris, cal llegir diaris
         *És precís que surti aviat Ha de sortir aviat

11. Alternen el present d’indicatiu amb el futur simple o present: Si volem pa l’hem/l’haurem de
    comprar i l’imperfet de subjuntiu (caldria que..) amb el condicional simple: Si volguessis pa
    l’hauries de comprar.
Coneixements mitjans de català

Corregeix les següents frases:

1.    Poguent vindre aviat sempre arriba tard.
2.    No beveu alcohol.
3.    Dones massa coses.
4.    Cada dia bulleixo llet de vaca.
5.    Agraieixo els comentaris positius.
6.    No trepitjeu l’herba.
7.    Cusia els botons de la camisa.
8.    Tot i que volgui venir no pot.
9.    Cal que coneixi la teoria dels verbs velars.
10.    Reduim l’hora d’esbarjo.
11.    Vull que començi ara mateix
12.   Tens de dormir vuit hores cada dia
13.   Vaig interrompir la sessió.
14.   Geia tota l’estona.
15.   Menjen massa pa.
16.   Adequen la canalització de l’aigua.
17.   Trigan massa a arribar.
18.    Contreurà la malatia.
19.   Hi han pomes al mercat.
20.   Cal que iniciin la sessió.

More Related Content

What's hot

El verb: aspectes generals i formes no personals
El verb: aspectes generals i formes no personalsEl verb: aspectes generals i formes no personals
El verb: aspectes generals i formes no personalsannaasiscar
 
Verb classificació
Verb classificacióVerb classificació
Verb classificacióannaasiscar
 
Present d'indicatiu
Present d'indicatiuPresent d'indicatiu
Present d'indicatiungt1776
 
Passat imperfet d'indicatiu
Passat imperfet d'indicatiuPassat imperfet d'indicatiu
Passat imperfet d'indicatiungt1776
 
Dori dos 1213_mt004_r1_verbs
Dori dos 1213_mt004_r1_verbsDori dos 1213_mt004_r1_verbs
Dori dos 1213_mt004_r1_verbsM T
 
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímia
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímiaMonosèmia polisèmia-homonímia-paronímia
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímiaannaasiscar
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbalmarclia
 
msolduga El verb
msolduga El verbmsolduga El verb
msolduga El verbmjvercher
 
Polisemia i homonimia_ n_min
Polisemia i  homonimia_ n_minPolisemia i  homonimia_ n_min
Polisemia i homonimia_ n_minllescarti
 
Sinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaSinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaDolors Taulats
 
Enric Valor La Flexio Verbal Catala Valencia
Enric Valor  La Flexio Verbal   Catala ValenciaEnric Valor  La Flexio Verbal   Catala Valencia
Enric Valor La Flexio Verbal Catala ValenciaAntonia Mulet
 
Participis en grec antic(present i aorist)
Participis en grec antic(present i aorist)Participis en grec antic(present i aorist)
Participis en grec antic(present i aorist)jsugranyes
 
Homonímia
HomonímiaHomonímia
Homonímiaalbigom
 

What's hot (20)

El verb: aspectes generals i formes no personals
El verb: aspectes generals i formes no personalsEl verb: aspectes generals i formes no personals
El verb: aspectes generals i formes no personals
 
1. vocal neutra
1. vocal neutra1. vocal neutra
1. vocal neutra
 
Verb classificació
Verb classificacióVerb classificació
Verb classificació
 
Present d'indicatiu
Present d'indicatiuPresent d'indicatiu
Present d'indicatiu
 
Passat imperfet d'indicatiu
Passat imperfet d'indicatiuPassat imperfet d'indicatiu
Passat imperfet d'indicatiu
 
Verb irregular
Verb irregularVerb irregular
Verb irregular
 
Dori dos 1213_mt004_r1_verbs
Dori dos 1213_mt004_r1_verbsDori dos 1213_mt004_r1_verbs
Dori dos 1213_mt004_r1_verbs
 
2. u feble
2. u feble2. u feble
2. u feble
 
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímia
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímiaMonosèmia polisèmia-homonímia-paronímia
Monosèmia polisèmia-homonímia-paronímia
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbal
 
msolduga El verb
msolduga El verbmsolduga El verb
msolduga El verb
 
El verb
El verbEl verb
El verb
 
El verb
El verbEl verb
El verb
 
Polisemia i homonimia_ n_min
Polisemia i  homonimia_ n_minPolisemia i  homonimia_ n_min
Polisemia i homonimia_ n_min
 
Sinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaSinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímia
 
Enric Valor La Flexio Verbal Catala Valencia
Enric Valor  La Flexio Verbal   Catala ValenciaEnric Valor  La Flexio Verbal   Catala Valencia
Enric Valor La Flexio Verbal Catala Valencia
 
Participis en grec antic(present i aorist)
Participis en grec antic(present i aorist)Participis en grec antic(present i aorist)
Participis en grec antic(present i aorist)
 
La derivació
La derivacióLa derivació
La derivació
 
Homonímia
HomonímiaHomonímia
Homonímia
 
Adverbis
AdverbisAdverbis
Adverbis
 

Viewers also liked

Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppa
Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppaSolucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppa
Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppaisabeljaume
 
Les conjuncions
Les conjuncionsLes conjuncions
Les conjuncionsSusanAleix
 
Els pronoms
Els pronomsEls pronoms
Els pronomsofontpla
 
Propietats i Tipologia del Text
Propietats  i Tipologia del TextPropietats  i Tipologia del Text
Propietats i Tipologia del Textctorrijo
 
Preposicions conjuncions
Preposicions conjuncionsPreposicions conjuncions
Preposicions conjuncionsmrroca
 
Tipus de textos
Tipus de textosTipus de textos
Tipus de textosvilasafont
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbalranbito
 

Viewers also liked (12)

Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppa
Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppaSolucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppa
Solucionari dossier-de-99-exercicis-llengua-catalana-curs-ppa
 
Les conjuncions
Les conjuncionsLes conjuncions
Les conjuncions
 
Els pronoms
Els pronomsEls pronoms
Els pronoms
 
Propietats i Tipologia del Text
Propietats  i Tipologia del TextPropietats  i Tipologia del Text
Propietats i Tipologia del Text
 
Narració
NarracióNarració
Narració
 
Les Propietats Del Text
Les Propietats Del TextLes Propietats Del Text
Les Propietats Del Text
 
Preposicions conjuncions
Preposicions conjuncionsPreposicions conjuncions
Preposicions conjuncions
 
Tipus de textos
Tipus de textosTipus de textos
Tipus de textos
 
Comparació i metàfora
Comparació i metàforaComparació i metàfora
Comparació i metàfora
 
Tipologies textuals
Tipologies textualsTipologies textuals
Tipologies textuals
 
Textos narratius
Textos narratiusTextos narratius
Textos narratius
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbal
 

Similar to Verbs Irregulars

El verb: classificació
El verb: classificacióEl verb: classificació
El verb: classificacióannaasiscar
 
Verbclassificaci
VerbclassificaciVerbclassificaci
Verbclassificacielamo2
 
Text argumentatiu
Text argumentatiuText argumentatiu
Text argumentatiugvallher
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbalmarclia
 
El verb. el present d'indicatiu actiu
El verb. el present d'indicatiu actiuEl verb. el present d'indicatiu actiu
El verb. el present d'indicatiu actiujsanzman
 
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANALES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANAAnaBallesteros29
 
MS09 Verb. Formes no personals
MS09 Verb. Formes no personalsMS09 Verb. Formes no personals
MS09 Verb. Formes no personalsFred Sentandreu
 
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu jsanzman
 
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatiusMorfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatiusDiverses
 
Declinacions
DeclinacionsDeclinacions
DeclinacionsAinoaim
 
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)Pronoms febles: substitució pronominal (resum)
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)Fred Sentandreu
 
Llengua lejie
Llengua lejieLlengua lejie
Llengua lejiemjvercher
 

Similar to Verbs Irregulars (20)

El verb: classificació
El verb: classificacióEl verb: classificació
El verb: classificació
 
Verbclassificaci
VerbclassificaciVerbclassificaci
Verbclassificaci
 
Oracio simple
Oracio simpleOracio simple
Oracio simple
 
Text argumentatiu
Text argumentatiuText argumentatiu
Text argumentatiu
 
Morfologia verbal
Morfologia verbalMorfologia verbal
Morfologia verbal
 
El verb. el present d'indicatiu actiu
El verb. el present d'indicatiu actiuEl verb. el present d'indicatiu actiu
El verb. el present d'indicatiu actiu
 
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANALES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
LES CONJUNCIONS EN CATALÀ: GRAMÀTICA CATALANA
 
MS09 Verb. Formes no personals
MS09 Verb. Formes no personalsMS09 Verb. Formes no personals
MS09 Verb. Formes no personals
 
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu
El verb. el pretèrit perfet d'indicatiu actiu
 
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatiusMorfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
 
Declinacions
DeclinacionsDeclinacions
Declinacions
 
CO02 Estàndard i_estil
CO02 Estàndard i_estilCO02 Estàndard i_estil
CO02 Estàndard i_estil
 
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)Pronoms febles: substitució pronominal (resum)
Pronoms febles: substitució pronominal (resum)
 
Llengua lejie
Llengua lejieLlengua lejie
Llengua lejie
 
Unitat 06 superior
Unitat 06 superiorUnitat 06 superior
Unitat 06 superior
 
Present Simple
Present SimplePresent Simple
Present Simple
 
Present Simple
Present SimplePresent Simple
Present Simple
 
Exercicis veu i resp
Exercicis veu i respExercicis veu i resp
Exercicis veu i resp
 
Els verbs en present
Els verbs en presentEls verbs en present
Els verbs en present
 
Unitat 1
Unitat 1Unitat 1
Unitat 1
 

Verbs Irregulars

  • 1. Coneixements mitjans de català VERBS IRREGULARS O I U ÀTONES EN FORMES VERBALS Norma general: Busquem una forma tònica del verb Exemples: Mullar, mullaran  jo mullo 1. Cosir 2. Sortir Radical tònic  u exemples: cuso, cusi... 3. Tossir Radical àton  o exemples: cosim, cosia, cosiré... 4. Escopir 5. Collir Poder i voler Present de subjuntiu  u vulgui, vulguis, pugui, puguis... Imperatiu  u vulgues, vulgui, pugues, pugui... A I E ÀTONES EN FORMES VERBALS Norma general: Busquem una forma tònica del verb (3a persona del sing. del present d’indicatiu) Exemples: Pegar ell pega, Pagar  ell paga, • Fer Radical tònic  e exemples: fes, feia, fem.... • Treure Radical àton  a exemples: faré, faria, faci... • Jeure • Haver • Néixer / nàixer VERBS AMB FORMES VELARITZADES • La velarització és una alteració que consisteix en l’aparició d’un consonant velar (c, g) a l’arrel del verb: beure begui, viure visc • Els identifiquem perquè tenen la primera persona del present d’indicatiu acabada en so velar (K) , ortogràficament c. • Els següents temps verbals presenten les formes velaritzades en la totalitat de les persones: Present de subjuntiu: aprengui, aprenguis, aprengui, aprenguem, aprengueu, aprenguin. Imperfet de subjuntiu: aprengués, aprenguessis, aprengués, aprenguéssim, aprenguéssiu, aprenguessin Perfet d’indicatiu: aprenguí, aprengueres, aprengué, aprenguérem, aprenguéreu, aprengueren • Per fer l’imperatiu dels verbs velars seguirem la següent fórmula: Cal agafar els lexemes o radicals 2a persona del singular i 2a del plural del present d’indicatiu: encén, enceneu digues, digueu 3a persona del singular i 1a i 3a del plural del present de subjuntiu: encengui, encenguem, encenguin digui, diguem. diguin Reduir  verb model per aquells verb on apareixen formes verbals amb dièresi.
  • 2. Coneixements mitjans de català Algunes remarques sobre morfologia verbal 1. Tota forma verbal d’infinitiu o gerundi acabada en –guer o –guent és un vulgarisme: * poguer, *sapiguer  poder i saber *Poguent i *sapiguent  podent i sabent 2. En les frases prohibitives no hem d’emprar l’infinitiu, com fa el castellà, sinó el subjuntiu. *No passar per la via  No passeu per la via 3. El gerundi expressa un temps simultani o anterior al verb principal. Es coneix que un gerundi s’usa correctament si es pot col·locar al davant de l’oració que modifica sense perdre el sentit: Vaig relliscar sortint de casa Sortint de casa vaig relliscar És incorrecte l’anomenat gerundi copulatiu, és a dir, l’equivalent a una oració coordinada copulativa, ja que aleshores expressa un temps posterior al que expressa el verb principal. Es coneix aquest ús incorrecte perquè no espot passar al començament de la frase: *El ferit fou dut a l’hospital morint al cap de poc temps 4. Recordeu que cal pronunciar amb la i tònica algunes formes dels verb en –iar: canvio, canvies, canvia; estudio, estudies 5. L’imperatiu només s’usa en oracions afirmatives. En oracions negatives ens valem del subjuntiu. Compareu: Afirmatives Negatives • Beveu vi No begueu vi • Moveu-vos una mica No us mogueu d’aquí 6. El verb donar dóna, dónes 7. Hem d’evitar la utilització amb l’increment incoatiu –eix dels següents verbs: ajupir, bullir, grunyir, munyir, punyir, retrunyir i els seus derivats. 8. En els verbs acabats en –air, -eir, uir, hi ha la tendència a pronunciar-hi una i entre l’última lletra del radical i l’increment –eix. Però aquesta intercalació és incorrecta. *Agraieixo, agraieixes  agraeixo, agraeixes 9. S’han de rebutjar els participis acabats en –scut: *conescut conegut, desaparescut desaparegut..., llevat de: crescut, merescut, nascut i viscut. 10. La perífrasi d’obligació en català és haver de + infinitiu *Tinc que estudiar He d’estudiar *Hi ha que llegir diaris Hem de llegir diaris, cal llegir diaris *És precís que surti aviat Ha de sortir aviat 11. Alternen el present d’indicatiu amb el futur simple o present: Si volem pa l’hem/l’haurem de comprar i l’imperfet de subjuntiu (caldria que..) amb el condicional simple: Si volguessis pa l’hauries de comprar.
  • 3. Coneixements mitjans de català Corregeix les següents frases: 1. Poguent vindre aviat sempre arriba tard. 2. No beveu alcohol. 3. Dones massa coses. 4. Cada dia bulleixo llet de vaca. 5. Agraieixo els comentaris positius. 6. No trepitjeu l’herba. 7. Cusia els botons de la camisa. 8. Tot i que volgui venir no pot. 9. Cal que coneixi la teoria dels verbs velars. 10. Reduim l’hora d’esbarjo. 11. Vull que començi ara mateix 12. Tens de dormir vuit hores cada dia 13. Vaig interrompir la sessió. 14. Geia tota l’estona. 15. Menjen massa pa. 16. Adequen la canalització de l’aigua. 17. Trigan massa a arribar. 18. Contreurà la malatia. 19. Hi han pomes al mercat. 20. Cal que iniciin la sessió.