More Related Content
Similar to Usan mandal10 (20)
More from Otgonoo_0201 (17)
Usan mandal10
- 1. Батлав ....................................с/м Ч.Наранцэцэг
10-р ангийн Газарзүйн нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Агуулгын ай 2ГЗ1-с 2ГЗ3
Нэгж хөтөлбөр Дэлхийн усан мандал /11+3=14 цаг /
Хамрах хүрээ 7-р ангид үзсэн Дэлхийн усан мандал сэдвийг гүнзгийрүүлэн ШУ-ы нарийн нэр
томьёотой хамтатган судална.
Хэрэгцээ Хувь хүний хэрэгцээ- Усыг Нийгмийн хэрэгцээ- Ус чандмань эрдэнэ . Эх
хайрлан хамгаалах , ариг гамтай дэлхийн амьдралын эх булаг болсон усан
зөв зохистой хэрэглэх , ашиглах мандал нь орчин үеийн дэлхий ертөнц, хүн
орчин үеийн тулгамдсан асуудал төрөлхтөнд ямар их ач холбогдолтой , үнэ
болох цэвэр усны нөөцийн цэнэтэй амин чухал эрдэнэ вэ гэдгийг ирээдүй
хомсдолд усыг хайрлан хамгаалах хойч үе болсон сурагч шавь нарынхаа оюун
үйлсэд өөрийн хувь нэмрийг ухаан бат суулган усыг хайрлан хамгаалах
оруулах үзэлтэй хүнлэг иргэн болгож төлөвшүүлэх .
Зорилго Дэлхийн 2/3 –г эзлэх усан мандал нь нарны аймгийн нандин содон шинж ба дэхийн
усан мандлын бүтэц бүрэлдэхүүн , нөөц хэмжээ , болон байгаль дахь усны мөнхийн
эргэлт , болон усны давтагдашгүй шинж чанарын тухай мэдлэг бүтээнэ.
Цогц чадамж К1-Усан мандлын шинж чанар , бүтэц бшрэлдэхүүний талаар мэдлэг бүтээх
К2- Дэлхийн томоохон гол мөрөн , нуур , болон усан мандлын бүрэлдэхүүнийг
нэрлэн зааж сурах, бүтэц бүрэлдэхүүнээр график, диаграмм хийж сурах
К3-Усан мандлын хөдөлгөөн ба нөлөөлөгч хүчин зүйлсийн хамаарлыг гаргаж , үр
дагаварыг судлах
К4-Усны шууд ба дамжсан хэрэглээг үндэслэн усыг хамгаалах , аривлан хэмнэх арга
замыг өдөр тутмын амьдралдаа хэрэглэх
Судлагдахуун Усан мандлын бүтэц бүрэлдэхүүн
Дэлхийн далай
Далайн усны давсжилт
Далайн усны температур
Далайн усны даралт ба нягт
Хуурай газрын ус
Гол мөрөн
Гол мөрний тэжээл ба горим
Нуур , нуурын усны шинж чанар
Намаг
Мөстлөг , мөсөн гол
Дүгнэлт
Давтлага
Шалгалт
Агуулга Мэдлэг
• Байгаль дахь усны эргэлт , түүний бүрэлдэхүүн хэсэг тус бүрийн явц
• Дэлхийн далайн хэсгүүд , усны температур ба давсжилт ба хөдөлгөөн
• Далайн хүйтэн ба дулаан урсгал
• Гол мөрний сүлжээ цутгал ба томоохон гол мөрдийн тархалт
• Нуурын хонхрын гарал үүслийн ангилал гэх зэрэг усан мандлын
бүрэлдэхүүний нарийн элемент бүрийг судална.
Чадвар –
Газарзүйн зураг ашиглан усан мандлын шинж чанарыг тодорхойлох ,
газарзүйн тархалтанд үнэлгээ өгөх
Усан мандлын хөдөлгөөн ба нөлөөлөгч хүчин зүйлсийн хамаарлыг гаргаж , үр
- 2. дагаварыг судлах
Өгсөн аргачлалыг ашиглан нутгийнхаа гол мөрөн , нуурын горим , урсац
зэрэг ерөнхий шинжийг судлах арга барил эзэмших
Усны шууд ба дамжсан хэрэглээг үндэслэн усыг хамгаалах , аривлан хэмнэх
арга замыг өдөр тутмын цамьдралдаа хэрэглэх
Сургалтын -дэлхийн физик газарзүйн зураг
орчин -дэлхийн уур амьгалын зураг
- дэлхийн байгалийн бүсийн зураг
-сэдэвтэй холбоотой багшийн шинэлэг нэмэлт материал
-сурах бичиг
Аргазүй арга KWL , венийн диаграмм , цасан бөмбөлөг , оюуны довтолгоо ,
тайлбарлан таниулах , инсертийн арга
Хэлбэр Багаар ажиллах , мэтгэлцээн , харьцуулан жиших ,
Үнэлгээ Стандарт -тест нөхөх 100%
-уламжлалт бичлэг 100%
-хугацаатай бие даах ажил даалгана 100%
Стандарт бус Бие даалт / гэрийн даалгавар /
Идэвхийн оноо /хичээлд оролцох оролцоо /
Хичээлийн явцын үнэлгээ / дэвтрийн ажиллагаа, ирц, асуугдах /
Хүрэх үр дүн Дэлхийн усан мандлын талаар нэгдсэн нэг цогц мэдлэгтэй болно.
- 3. Нэгж хичээлийн сэдвийн задаргаа
д/д Дэд сэдэв Агуулга Цаг
1 Усан мандлын бүтэц Дэлхийн далай , хийн мандлын ус , газар доорх ус , хөрсний 1
бүрэлдэхүүн ус , нуурын ус , голын ус , мөстлөг , мөсөн гол
2 Дэлхийн далай Дэлхийн 4 том далай тус бүрийн морфометрийн үзүүлэлт , 1
аж ахуйд ашиглагдах байдал
3 Далайн усны давсжилт Далайн усны дундаж давсжилт 35 промильба хамгийн их 1
давстай хэсэг нь 42 промиль Улаан тэнгист байна.
Далайн усанд 10 гаруй төрлийн давс агуулагдана.
4 Далайн усны Далайн ус нь асар их хэмжээний дулааныг өөртөө шингээж 1
температур байдаг ба гадаргын дулаан газар бүр өөр өөр байдаг
Далайн усны дундаж дулаан 21 хэм байх ба хамгийн их
дулаан нь 45,6 хэм Персийн буланд байна. 3000м-с эхлэн
далайн усны дулаан тогтмол 2-3 хэм болдог.
5 Далайн усны даралт ба Далайн ус нь цэнгэг уснаас илүү их нягт байдаг нь 1
нягт давсжилттай холбоотой .
Далайн усны температур ихсэх , давсжилт багасах
тохиолдолд усны нягт буурна.
Далайн гүн рүү усны даралт ихсэж хэдэн зуун мянган гПа
болдог.
6 Хуурай газрын ус Гүний усыг ул хөрсний болон артезийн ус гэж ангилан үздэг 1
.Мөн булаг рашаан гүний усанд хамрагдах бөгөөд хүйтэн,
халуун 2 төрлийн рашаан байна.
7 Гол мөрөн Хонхор газрыг дагаж хүндийн хүчний нөлөөгөөр 1
гольдролоор урсаж буй урсгал усыг гол мөрөн гэнэ. Гол
мөрөн нь нийт хуурай газрын усны 0,0001%-г эзэлдэг .
Гол мөрөнд тооцоолж томьёолох хэд хэдэн үзүүлэлт байдаг
8 Гол мөрний тэжээл ба Гол мөрдийг тэжээлийнх байдлаар хур борооны , цасны , 1
горим мөсний , мөсөн голын , гүний усны болон холимог
тэжээлтэй гэж ангилан үздэг .
9 Нуур , нуурын усны Дэлхийн нууруудыг гарал үүслээр нь олон янзаар ангилна. 1
шинж чанар Тухайлбал үлдэгдэл , галт уулын , мөсөн голын , тектоник
гаралтай гэх мэт .Дэлхийн цэнгэг устай нийт нуурын талбай
825000км.кв ба хуурай газрын 1,5%, усны нөөц нь
125000км.куб.
Давстай нуурын нийт талбай 700000км.кв ба усны нөөц нь
105000км.куб байна.
1 Намаг Чийгэнд дассан ургамалтай тогтоол устай газрын нэгэн 1
төрлийн экосистемийг намаг гэнэ.
Намгийн 90гаруй % нь ус байдаг
11 Мөстлөг , мөсөн гол Мөстлөг нь 2 янз бөгөөд уулын болон гадаргын мөстлөг гэж 1
ангилагдана.
12 Дүгнэлт Өмнөх 11 цагийн ээлжит хичээлээ нэгтгэн дүгнэж сурагчид
бие биедээ багш зарчмаар ажиллана.
13 Давтлага Тоо баримт ашиглан график , диаграмм үйлдэн түүндээ
анализ дүнэлт хийж сурна.
14 Шалгалт Нэгж хичээлээр үзсэн мэдлэг чадвар дадлаа үнэлүүлэн
шалгуулна.
- 4. Нэгж хичээлийн явц
д/д Сэдэв Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1 Усан мандлын Дэлхийн усан мандлын Багшийн тайлбар тодотгол нэмэлт
бүтэц бүрэлдэхүүн мэдээллийг бүтээлчээр тэмдэглэн авна.
бүрэлдэхүүн Дэлхийн бүх ус мөнхийн Багшийн зүгээс дэвшүүлсэн асуудалд
эргэлэтэнд оршино өөрийн байр сууринаас хариулт өгнө.
Нарны илч, хүндийн
хүчний нөлөөгөөр ус
байнга хөдөлгөөнд
оршино
2 Дэлхийн далай Дэлхийн угадаргын 71%- Багшийн асуултын дагуу өөрсдийн
г дэлхийн далай эзэлнэ. хийсэн гэрийн даалгавараа ээлж
Далайн бүрэлдэхүүн , дараалан ярина.
тоон хэмжээсүүд өмнөх хичээлээ сэргээн санана.
Газрын зураг дээр заана Багшийн тавьж буй асуудалд
Далайн эргийн дагуух улс идэвхитэйгээр хариулна
орнуудыг нэрлэнэ. Асуултанд хариулж байгаа нэгэндээ
Далайн томоохон саад болохгүй сонсоно.
тэнгисүүдийн нэрлэн
зурагт заана.
3 Далайн усны Далайн усанд олон Багшийн тайлбар тодотгол нэмэлт
давсжилт төрлийн давс мэдээллийг бүтээлчээр тэмдэглэн авна.
агуулагдана. Багшийн зүгээс дэвшүүлсэн асуудалд
Далайн усны давсжилтыг өөрийн байр сууринаас хариулт өгнө.
промиль –р хэмжинэ. Химийн хичээлтэй холбогдон давсны
Хлорт натри хамгийн их тухай ярилцах
буюу 82,5%-г дангаараа
эзэлнэ.
Давсжилт нь газарзүйн
өргөрөгөөс хамааран их
бага болж байдаг
4 Далайн усны Далайн ус нь дулааныг Физик газарзүйн зураг дээр багшийн
температур сайн шингээдэг бодис юм ярьсныг тодоройлон заах
Далайн усны дугдаж Дэвтэртээ далайн ёроолын хотгор
дулаан 21хэм байх ба гүдгэрийг зурах
хамгийн халуун нь
персийн буланд 45,6хэм
байна.
3000м-ийн гүнээс эхлэн
тогтмол 2-3хэм болдог
5 Далайн усны Энгийн цэвэр уснаас Үзсэн хичээлээ зураг дээр
даралт ба илүү нягт байдаг ба энэ тодорхойлон , дэвтэртээ тэмдэглэнэ
нягт,далайн нь давсжилттай Багшийн мэдээллийн бүтээлчээр
урсгал холбоотой тэмдэглэн авна.
Далайн ус нягтран
хүндэрч далайн гүн рүү
живдэг
- 5. Далайн гүн рүү даралт
ихсэн нэдэн мянган гПа
болдог
6 Хуурай газрын Газрын гүний болон Багшийн тавьж буй асуудалд
ус гадаргын ус гэж идэвхитэйгээр хариулна.
ангилагдана. Багштай хамтран өмнөх хичээлээ
Гүний ус нь ул хөрсний нэгтгэн ярилцаж өөрсдийн сонирхсон
болон артезийнх ус гэж асуултандаа чөлөөтэй хариулт авна.
байна.
7 Гол мөрөн Гол мөрний систем Газрын зураг дээр дэлхийн томоохон
Ус хагалбар гол мөрдийн байршлыг тодорхойлон
Усны зарцуулалт зааж тэмдэглэнэ.
Урсацын эзэлхүүн
Жилийн урсацын хэмжээ
8 Гол мөрний Гол мөрдийн тэжээл Газрын зураг дээр дэлхийн томоохон
тэжээл ба горим Гол мөрдийн усны горим гол мөрдийн байршлыг тодорхойлон
Бүс нутгийн гол мөрдийн зааж тэмдэглэнэ.
усны горимын онцлог
9 Нуур , нуурын Нуурын гарал үүсэлийн Сурагч бие биедээ багш зарчмаар
усны шинж ангилал дүгнэлт хичээлийг явуулна
чанар Дэлхийн томоохон
нууруудыг зураг дээр
заан нэрлэнэ
Нуурын усны дулаан,
гомотермийн үе
Нуурын усны химийн
найрлага
10 Намаг Нуур намаг болон Багшийн заавар, зөвлөгөөний дагуу
хувирах үе шат даалгавар гүйцэтгэнэ.
Намгийн ангилал
Намгийн аж ахуйд
ашиглагдах байдал , ач
холбогдол
11 Мөстлөг , мөсөн Мөстлөгийн ангилал 10 цагийн хичээлийн нэгтгэн дүгнэж
гол Мөстлөгийн тархалт , өөрсдийн олж , мэдэж авсан мэдлэг
талбайн хэмжээ , ач чадвараа шалгуулна.
холбогдол
Мөсөн гол ,
Мөстлөг , мөсөн голыг
зурагт заах
12 Дүгнэлт Дэлхийн далай –
Хуурай газрын ус
13 Давтлага Тоон баримтаар график , Багшийн өгсөн даалгаварыг багт
диаграмм хийн анализ дүгнэлт хуваагдан хамтран ажиллана
гаргах
Тест нөхөх
14 Шалгалт 3 хувилбарын 8 ажилтай 2 Нэгж хичээлээр үзсэн мэдлэг чадвар
варианттай тестээр шалгалт дадлаа үнэлүүлэн шалгуулна.
авна.
- 6. Ээлжит хичээл №1 :Усан мандлын бүрэлдэхүүн
Зорилт:
К1:Усан мандлын бүтэц бүрэлдэхүүний талаар шинэ мэдлэг олж авах
К2:Газрын зураг ашиглан газар орны хур тунадасны хэмжээг тодорхойлж сурах , газрын
зураг дээр усан мандлын элементүүдийг нэрлэн зааж сурах
К3: Орчин үеийн дэлхий дахины тулгамдсан асуудал болох цэвэр усны хангамжийн асуудалд
өөрийн байр-сууринаас үнэлэлт дүгнэлт өгөх
Аргазүй : тайлбарлан таниулах, оюуны дотолгоо
Хэлбэр : жижиг бүлгээр
Хэрэглэгдэхүүн: Дэлхийн физик газарзүйн зураг , сэдэвтэй холбоотой баримтат зураг , багшийн
нэмэлт мэдээлэл
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц : анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
-7-р ангид үзсэн усан мандал сэдвээ эргэн сэргээн ярилцах -Багшийн эхэлсэн ярианы дагуу
эхлэлийг тавина. өмнөх мэдлэгээ сэргээнэ.
-Усан мандлын бүтэц бүрэлдэхүүнийг сурагчдаар нэрлүүлэн
оюуны довтолгоо явуулна.
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
-Дээр нэрлэсэн усан мандлын хэсгүүд тус бүр хэдэн хувь эзэлдэг -Бангшийн асуусан асуудалд өмнөх
бол мэдлэгээ ашиглан тус бүрдээ
-Гол мөрөн нуур гэх мэт хэгүүд ямар ямар шинж чанар , хариулан нийт нэг хариултуудыг
онцлогтой вэ? гаргана
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
-Усан мандалын 97,5%-г дэлхийн далай, 2,5%-г хуурай газрын Багшийн өгч буй шинэ мэдлэгийг
ус эзэлнэ. бүтээлчээр тэмдэглэн жижиг бүлгээр
-Усан мандлын бүрэлдэхүүн , бүтцийн схемийг нарийвчлан зураг дээр ажиллана
зурж бичүүлнэ.
-Байгаль дахь усны эргэлт нь нарны эрчим хүч ба хүндийн
хүчний нөлөөгөөр үүэх ба энэ үйл явц нь мөнхийн эргэлтэнд
оршино
-Усны эргэлтэнд ус хадгалагдах хугацаа нь бүрэлдэхүүн
хэсгүүдэд харилцан адилгүй байна.
-Цэнгэг усны ихэнх хэсэг нь мөс хэлбэрээр орших ба энэ нь
дэлхийн цэвэр усны гол эх үүсвэр юм .
4.Бататгах/ 5 мин/
-сурах бичгийн 80-р хуудсанд буй 3 асуудалд анхаарлаа Багшийн өгсөн даалгаврыг гүйцэтгэн
хандуулан хэрхэн ажллах зааварчилгаа өгнө сонирхсон зүйлээ нэмж асуун
шинээр олсон мэдлэгээ бататгана.
5.үнэлгээ /3 мин/
-Сурагчдыг өөрсдөөр нь стандарт бусаар үнэлүүлнэ. -Бүлэг бүр өөсдийн мэдэж авсан
мэдлэгээ үнэлэн дүгнэнэ
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 7. Сурах бичгийн 79-р хуудсанд буй зураг зурахыг даалгаварт өгнө Багшийн өгсөн даалгаварыг
Газрын зургаас дэлхийн томоохон тэнгисүүдийг нэрлэн бичиж тэмдэглэн авна.
зааж чаддаг болох
Ээлжит хичээл №2 : Дэлхийн далай
Зорилт:
К1:Дэлхийн далайн бүтэц бүрэлдэхүүнх , далай тус бүрийн онцлог шинж чанарын тухай
мэдлэг бүтээнэ
К2:Газрын зураг дээр далай, томоохон тэнгисүүдийг нэрлэн зааж далайн эргийн дагуу орших
улс орнгууд , тэдгээрийн уур амьгалд далайн нөлөөлөх хүчин зүйлсийг тодорхойлж сурна.
К3: Дэлхийн далай нь дэлхийн уур амьсгалд үзүүлэх нөлөөллийн зүй тогтлыг судална.Мөн
далайн нөлөөлөл хүний амьдралд хэрхэн нөлөөлж буй талаар өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх
Аргазүй : Оюуны довтолгоо , Газрын зураг дээр ажиллах
Хэлбэр : Багаар
Хэрэглэгдэхүүн: Дэлхийн ФГЗ-н зураг
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
7-р ангид үзсэн дэлхийн далай сэдвээ сэргээн ярилцана.
Сурагчдын өмнөх мэдлэгийг шалган багаас гишүүн гарган зураг
дээр мэддэг далай тэнгисүүдийг нэрлүүлнэ.
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 8. Ээлжит хичээл №3 : Далайн усны давсжилт
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 9. Ээлжит хичээл №4 :Далайн усны давсжилт
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 10. Ээлжит хичээл №5 : Далайн усны даралт ба нягт
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 11. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл № 6 : Хуурай газрын ус
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 12. Ээлжит хичээл № 7 : Гол мөрөн
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 13. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл №8 : Гол мөрний тэжээл горим
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 14. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл № 9 : Нуур , нуурын шинж чанар
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 15. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл №10 : Намаг
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 16. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл №11 : Мөстлөг , мөсөн гол
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
- 17. 6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
Ээлжит хичээл №12 : Дүгнэлт
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/
6.Гэрийн даалгавар /2 мин/
- 18. Ээлжит хичээл №13 : Давтлага
Зорилт:
К1:
К2:
К3:
Аргазүй :
Хэлбэр :
Хэрэглэгдэхүүн:
Хичээлийн агуулгын залгамж холбоо:
Хичээлийн явц :
анги зохион байгуулалт 2 мин
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
1.Сэргээн санах /3 мин/
2.Сэдэл төрүүлэх /5 мин/
3.Шинэ мэдлэг олгох /20 мин /
4.Бататгах/ 5 мин/
5.үнэлгээ /3 мин/