SlideShare a Scribd company logo
UNITAT DIDÀCTICA 13
(C3. Navegació, cerca i comunicació en el món digital)
        CONCEPTES BÀSICS DE NAVEGACIÓ, CERCA I COMUNICACIÓ                     4h
                            EN EL MÓN DIGITAL
Competència: Utilitzar els serveis disponibles a la xarxa per a la cerca
d'informació aplicant criteris de restricció adequats i registrant i emmagatzemant
la informació si escau. Aplicar les prestacions que ofereix Internet per a la
comunicació interpersonal i l'intercanvi d'informació i serveis, la compartició del
coneixement i la creació de xarxes.

Objectius:

Assimilar el conceptes “d'Internet” i de “Ciberespai”

Conèixer els components que permeten Internet (ordinadors i servidors en xarxa,
navegadors, pàgines web, etc.), comprendre el seu funcionament en línies
generals i aprendre a usar les seves funcionalitats més bàsiques.


Capacitats:

–      Accedir a un navegador web i saber emprar-lo per a cercar informació en
diferents portals web, entenent tot el context del que és Internet i el Ciberespai.



Continguts:                                Metodologia:

   1. Entendre el concepte d'Internet      Es pretén emprar una metodologia
   2. Entendre el concepte de web          eminentment pràctica. En primer lloc,
                                           l'explicació del que és Internet es farà
   3. Conèixer com funciona i quines
      utilitats permet Internet            mitjançant el visionat d'uns vídeos. En
                                           segon lloc el docent explicarà com
   4. Conèixer el programari necessari
                                           accedir al Internet, és a dir, explicarà el
      per tal d'accedir a Internet
                                           funcionament d'un navegador web, i,
   5. Conèixer l'evolució i l'abast        en tercer lloc demanarà als alumnes que
      d'aquest medi
                                           facin un exercici senzill de cerca
   6. Conèixer els recursos que ofereix    d'informació a Internet, que consisteixi
      Internet
                                           en la resolució d'una sèrie de preguntes:
                                           per exemple: Quin és actualment el
                                           criminal més buscat per el FBI? Quin
                                           horari té el Museu Nacional d'Art de
                                           Catalunya? Quin és el canvi de dòlar a
                                           Euro a dia d'avui? On puc denunciar -per
                                           Internet- un delicte del qual he sigut
                                           testimoni?


                                                                                Pàgina 1 de 3
Activitats:

                                            1. Es visionaran uns vídeos que
                                               expliquen    de manera molt
                                               planera què és Internet i què és
                                               el ciberespai.

                                            2. El docent explicarà en línies
                                               generals que és un navegador
                                               web, per a què serveix i com cal
                                               utilitzar-lo (Firefox).

                                            3. El docent preparà un exercici de
                                               cerca d'informació a Internet, que
                                               consistirà en la resolució d'una
                                               sèrie de preguntes.
Recursos:

   1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital.
      Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1.
      www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-2.html
   2. Stephanson, Tomas. (2009) "Warriors of the Net. (Cómo funciona la Internet
      -Parte 1/2-)" [vídeo en línia]
      [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.youtube.com/watch?v=91oBskMrGcc&feature=related>
   3. Stephanson, Tomas. (2009) "Warriors of the Net. (Cómo funciona la Internet
      -Parte 2/2-)" [vídeo en línia]
      [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.youtube.com/watch?v=YeT2LqD1HpE&feature=related>
   4. VVAA (2009) "El Ciberespai" [vídeo en línia] DIGITS: DEL NÚMERO AL BIT.
      EDU3.CAT [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.digits.cat/el-ciberespai>
   5. Bilgil, Melih (2009) "History of the Internet (amb subtítols en castellà)"
      MEDIALAB. [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.youtube.com/watch?v=FGxDIh7OLno&feature=related>
   6. Regidoria Ciutat del Coneixement - Ajuntament de Hermoso Pulido, Toni.
      Firefox, eines internet. [fascicle 2 en línea]. Edit Lin Editorial S.L.-
      Regidoria de Ciutat del Coneixement - Ajuntament de Barcelona [Data de
      consulta: 5 de març de 2011]
      <http://w3.bcn.es/fitxers/regciutatconeixement/fascicle2.569.pdf>
Avaluació:




                                                                           Pàgina 2 de 3
Indicadors

           ⇒ Nombre de preguntes de l'exercici contestades correctament.

Sistema d'avaluació

L'exercici de comprensió del funcionament d'Internet i de les seves possibilitats
consistirà en la resolució d'una sèrie de preguntes mitjançant informació a la qual
s'haurà d'accedir a través del navegador web.




Autoria:

Coordinació
      Lluís Campderrich

Equip
        Mar Corts, Carme Badia i Yolanda Anguita


Màster Universitat Oberta de Catalunya en Dinamització de la SIG 2011




                                                                             Pàgina 3 de 3

More Related Content

Viewers also liked

Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvilOportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
InternetNG DIT UPM
 
Colegio Particular Sudamericano
Colegio Particular SudamericanoColegio Particular Sudamericano
Colegio Particular Sudamericano
guest31e274
 
Presentation One
Presentation OnePresentation One
Presentation One
Marco Cañar
 
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
guest85c496
 
21010102201
2101010220121010102201
21010102201
alex013
 
Enrutadores
EnrutadoresEnrutadores
Enrutadores
xemuki
 
Epidemiologia sepsis expo
Epidemiologia sepsis expoEpidemiologia sepsis expo
Epidemiologia sepsis expo
Nicolas Solano
 
Ficha servicio kudeabide
Ficha servicio kudeabideFicha servicio kudeabide
Ficha servicio kudeabide
Manu Ortiz
 
Sentando catedra Pedrocanut
Sentando catedra PedrocanutSentando catedra Pedrocanut
Sentando catedra Pedrocanut
InternetNG DIT UPM
 
Sensorconomy en audiovisual para smartphones
Sensorconomy en audiovisual para smartphones Sensorconomy en audiovisual para smartphones
Sensorconomy en audiovisual para smartphones
Pontifical University of Salamanca
 
Autoevaluación vacio
Autoevaluación vacioAutoevaluación vacio
Autoevaluación vacio
uptc
 
Wicca 6 a
Wicca 6 aWicca 6 a
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuroFundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
Celestino Güemes Seoane
 
Redes Neuronales
Redes NeuronalesRedes Neuronales
Redes Neuronales
Daniel Muccela
 
Route rs
Route rsRoute rs
SMM-SEO.SEM
SMM-SEO.SEMSMM-SEO.SEM
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
alex013
 
Tipos de contenedores
Tipos de contenedoresTipos de contenedores
Tipos de contenedores
alex013
 
Taller mantenimiento Davinson
Taller mantenimiento DavinsonTaller mantenimiento Davinson
Taller mantenimiento Davinson
davinson16
 

Viewers also liked (20)

Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvilOportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
Oportunidades en una sociedad con banda ancha móvil
 
Colegio Particular Sudamericano
Colegio Particular SudamericanoColegio Particular Sudamericano
Colegio Particular Sudamericano
 
Presentation One
Presentation OnePresentation One
Presentation One
 
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
Presentación de Ximena Ares en la I Jornada del Ciclo OPORTUNIDADES DE NEGOCI...
 
21010102201
2101010220121010102201
21010102201
 
Enrutadores
EnrutadoresEnrutadores
Enrutadores
 
Epidemiologia sepsis expo
Epidemiologia sepsis expoEpidemiologia sepsis expo
Epidemiologia sepsis expo
 
Ficha servicio kudeabide
Ficha servicio kudeabideFicha servicio kudeabide
Ficha servicio kudeabide
 
Sentando catedra Pedrocanut
Sentando catedra PedrocanutSentando catedra Pedrocanut
Sentando catedra Pedrocanut
 
Sensorconomy en audiovisual para smartphones
Sensorconomy en audiovisual para smartphones Sensorconomy en audiovisual para smartphones
Sensorconomy en audiovisual para smartphones
 
Autoevaluación vacio
Autoevaluación vacioAutoevaluación vacio
Autoevaluación vacio
 
Wicca 6 a
Wicca 6 aWicca 6 a
Wicca 6 a
 
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuroFundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
Fundamentos de Negocio Electrónico - Tema 5 - Tendencias de futuro
 
Redes Neuronales
Redes NeuronalesRedes Neuronales
Redes Neuronales
 
Route rs
Route rsRoute rs
Route rs
 
SMM-SEO.SEM
SMM-SEO.SEMSMM-SEO.SEM
SMM-SEO.SEM
 
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
Tallercargueydescargue 110725233947-phpapp01
 
Marina porquetjades
Marina porquetjadesMarina porquetjades
Marina porquetjades
 
Tipos de contenedores
Tipos de contenedoresTipos de contenedores
Tipos de contenedores
 
Taller mantenimiento Davinson
Taller mantenimiento DavinsonTaller mantenimiento Davinson
Taller mantenimiento Davinson
 

Similar to Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.

Activitat ObligatòRia 7
Activitat ObligatòRia 7Activitat ObligatòRia 7
Activitat ObligatòRia 7veritaa
 
Seguretat a internet
Seguretat a internetSeguretat a internet
Seguretat a internetNeus
 
Tdr
TdrTdr
Del web 1
Del web 1Del web 1
Del web 1
hguasch
 
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultesCompetic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
Eduard Barba Costa
 
Aulas exposicion
Aulas exposicion  Aulas exposicion
Aulas exposicion
Carla Menarguez Giner
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Lluís Campderrich
 
Aules digitals tema 12(1)
Aules  digitals tema 12(1)Aules  digitals tema 12(1)
Aules digitals tema 12(1)
rosammc1
 
Aules digitals tema 12
Aules  digitals tema 12Aules  digitals tema 12
Aules digitals tema 12
Patricia Sánchez Puig
 
Presentacio c228 aplic_web
Presentacio c228 aplic_webPresentacio c228 aplic_web
Presentacio c228 aplic_webmo95ha19w93k
 
Presentacio Aplicaciones Web
Presentacio Aplicaciones WebPresentacio Aplicaciones Web
Presentacio Aplicaciones Webmo95ha19w93k
 
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxa
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxaTema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxa
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxagrupo
 
La història del internet dana
La història del internet danaLa història del internet dana
La història del internet danaDanaBuscall
 
Curs web social per a l'educació ambiental
Curs web social per a l'educació ambientalCurs web social per a l'educació ambiental
Curs web social per a l'educació ambientalAina Borras
 
Sevilla llauradó laia_pac3_disseny
Sevilla llauradó laia_pac3_dissenySevilla llauradó laia_pac3_disseny
Sevilla llauradó laia_pac3_dissenyLaiaSevilla
 

Similar to Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes. (20)

Activitat ObligatòRia 7
Activitat ObligatòRia 7Activitat ObligatòRia 7
Activitat ObligatòRia 7
 
Seguretat a internet
Seguretat a internetSeguretat a internet
Seguretat a internet
 
Seguretat a internet
Seguretat a internetSeguretat a internet
Seguretat a internet
 
Tdr
TdrTdr
Tdr
 
Del web 1
Del web 1Del web 1
Del web 1
 
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultesCompetic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
Competic 2: Competències bàsiques en TIC. Formació de persones adultes
 
Aulas exposicion
Aulas exposicion  Aulas exposicion
Aulas exposicion
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
 
El proces de cerca
El proces de cercaEl proces de cerca
El proces de cerca
 
Aules digitals tema 12(1)
Aules  digitals tema 12(1)Aules  digitals tema 12(1)
Aules digitals tema 12(1)
 
Aules digitals tema 12
Aules  digitals tema 12Aules  digitals tema 12
Aules digitals tema 12
 
Presentacio c228 aplic_web
Presentacio c228 aplic_webPresentacio c228 aplic_web
Presentacio c228 aplic_web
 
Presentacio Aplicaciones Web
Presentacio Aplicaciones WebPresentacio Aplicaciones Web
Presentacio Aplicaciones Web
 
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxa
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxaTema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxa
Tema: 2 Ús educatiu de les eines de la xarxa
 
La història del internet dana
La història del internet danaLa història del internet dana
La història del internet dana
 
Curs web social per a l'educació ambiental
Curs web social per a l'educació ambientalCurs web social per a l'educació ambiental
Curs web social per a l'educació ambiental
 
Sevilla llauradó laia_pac3_disseny
Sevilla llauradó laia_pac3_dissenySevilla llauradó laia_pac3_disseny
Sevilla llauradó laia_pac3_disseny
 

More from Lluís Campderrich

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicLluís Campderrich
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Lluís Campderrich
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsLluís Campderrich
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Lluís Campderrich
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
Lluís Campderrich
 

More from Lluís Campderrich (17)

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònic
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
 

Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA 13 (C3. Navegació, cerca i comunicació en el món digital) CONCEPTES BÀSICS DE NAVEGACIÓ, CERCA I COMUNICACIÓ 4h EN EL MÓN DIGITAL Competència: Utilitzar els serveis disponibles a la xarxa per a la cerca d'informació aplicant criteris de restricció adequats i registrant i emmagatzemant la informació si escau. Aplicar les prestacions que ofereix Internet per a la comunicació interpersonal i l'intercanvi d'informació i serveis, la compartició del coneixement i la creació de xarxes. Objectius: Assimilar el conceptes “d'Internet” i de “Ciberespai” Conèixer els components que permeten Internet (ordinadors i servidors en xarxa, navegadors, pàgines web, etc.), comprendre el seu funcionament en línies generals i aprendre a usar les seves funcionalitats més bàsiques. Capacitats: – Accedir a un navegador web i saber emprar-lo per a cercar informació en diferents portals web, entenent tot el context del que és Internet i el Ciberespai. Continguts: Metodologia: 1. Entendre el concepte d'Internet Es pretén emprar una metodologia 2. Entendre el concepte de web eminentment pràctica. En primer lloc, l'explicació del que és Internet es farà 3. Conèixer com funciona i quines utilitats permet Internet mitjançant el visionat d'uns vídeos. En segon lloc el docent explicarà com 4. Conèixer el programari necessari accedir al Internet, és a dir, explicarà el per tal d'accedir a Internet funcionament d'un navegador web, i, 5. Conèixer l'evolució i l'abast en tercer lloc demanarà als alumnes que d'aquest medi facin un exercici senzill de cerca 6. Conèixer els recursos que ofereix d'informació a Internet, que consisteixi Internet en la resolució d'una sèrie de preguntes: per exemple: Quin és actualment el criminal més buscat per el FBI? Quin horari té el Museu Nacional d'Art de Catalunya? Quin és el canvi de dòlar a Euro a dia d'avui? On puc denunciar -per Internet- un delicte del qual he sigut testimoni? Pàgina 1 de 3
  • 2. Activitats: 1. Es visionaran uns vídeos que expliquen de manera molt planera què és Internet i què és el ciberespai. 2. El docent explicarà en línies generals que és un navegador web, per a què serveix i com cal utilitzar-lo (Firefox). 3. El docent preparà un exercici de cerca d'informació a Internet, que consistirà en la resolució d'una sèrie de preguntes. Recursos: 1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital. Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1. www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-2.html 2. Stephanson, Tomas. (2009) "Warriors of the Net. (Cómo funciona la Internet -Parte 1/2-)" [vídeo en línia] [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.youtube.com/watch?v=91oBskMrGcc&feature=related> 3. Stephanson, Tomas. (2009) "Warriors of the Net. (Cómo funciona la Internet -Parte 2/2-)" [vídeo en línia] [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.youtube.com/watch?v=YeT2LqD1HpE&feature=related> 4. VVAA (2009) "El Ciberespai" [vídeo en línia] DIGITS: DEL NÚMERO AL BIT. EDU3.CAT [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.digits.cat/el-ciberespai> 5. Bilgil, Melih (2009) "History of the Internet (amb subtítols en castellà)" MEDIALAB. [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.youtube.com/watch?v=FGxDIh7OLno&feature=related> 6. Regidoria Ciutat del Coneixement - Ajuntament de Hermoso Pulido, Toni. Firefox, eines internet. [fascicle 2 en línea]. Edit Lin Editorial S.L.- Regidoria de Ciutat del Coneixement - Ajuntament de Barcelona [Data de consulta: 5 de març de 2011] <http://w3.bcn.es/fitxers/regciutatconeixement/fascicle2.569.pdf> Avaluació: Pàgina 2 de 3
  • 3. Indicadors ⇒ Nombre de preguntes de l'exercici contestades correctament. Sistema d'avaluació L'exercici de comprensió del funcionament d'Internet i de les seves possibilitats consistirà en la resolució d'una sèrie de preguntes mitjançant informació a la qual s'haurà d'accedir a través del navegador web. Autoria: Coordinació Lluís Campderrich Equip Mar Corts, Carme Badia i Yolanda Anguita Màster Universitat Oberta de Catalunya en Dinamització de la SIG 2011 Pàgina 3 de 3