SlideShare a Scribd company logo
UNITAT DIDÀCTICA 3
(C2.Tecnologia digital. Us de l'ordinador i sistema operatiu)
                   COMPONENTS D'UN ORDENADOR                                       6h

Competència:

Utilitzar les funcions bàsiques d'un equip informàtic i el seu sistema operatiu
aplicant els fonaments de la tecnologia cdigital.

Objectius:

L'alumne haurà de conèixer les parts bàsiques d'un ordinador i les seves funcions.
Alhora també haurà de saber utilitzar els perifèrics principals.


Capacitats:

Utilitzar els components bàsics d'un sistema informàtic

Continguts:                               Metodologia:


1.- Conèixer les parts d'un ordinador     Les activitats que es faran seran
2.- Conèixer i emprar els perifèrics      individuals ja que implicarà molta
bàsics d'un ordinador                     exercitació i pràctica dels principals
                                          perifèrics

                                          1.- Practiquem amb el teclat: programa
                                          de mecanografia on es poden exercitar
                                          totes les combinacions que ofereix el
                                          teclat i es pot aconseguir incrementar la
                                          velocitat d'escriptura.

                                          2.- Practiquem amb el ratolí: a través
                                          del programa Paint que ja té instal·lat
                                          el sistema operatiu realitzarem una
                                          pràctica basada en un dibuix que el
                                          mateix professor donarà de mostra i que
                                          els alumnes hauran de reproduir i
                                          signar.

                                          3.- Pràctiques amb el ratolí i teclat on-
                                          line.

                                          4.- Obrim l'ordinador: explicació de les
                                          principals parts de l'ordinador i com es
                                          van connectant els diversos perifèrics

                                                                   Pàgina 1 de 2
Recursos:

 1.- Materials de formació ACTIC. C2. Tecnologia digital i ús de l'ordinador i del
 sistema                    operatiu.                  Mòdul                     2.
 http//www.xtec.net/pas-centres/material/792613/c2n1/materials/index-3.html
2.-    Programari     Mecanog     per    a    la  pràctica    amb     el    teclat.
http://www.softcatala.org/wiki/Rebost:Mecanog
  3.- Pràctica on-line amb el ratolí    http://www.pbclibrary.org/raton/


Avaluació:

Indicadors
         ⇒ Identifica els components principals d'un ordinador i les seves
           funcions i utilitza els perifèrics principals
         ⇒ Utilitza els components: teclat, ratolí, pantalla i impressora sense
           dificultats.

Sistema d'avaluació

           ⇒ Realització satisfactòria de les activitats proposades.

           ⇒ Test específic a través d'una fitxa on l'alumne haurà d'indicar les
             principals parts de l'ordinador.

           ⇒ Test d'assoliment d'objectius de la unitat didàctica.

           ⇒ Observació del formador (al llarg de tot el curs)



Autoria:

Coordinació
      Carme Badia
Equip
       Mar Corts, Lluís Campderrich i Yolanda Anguita


Universitat Oberta de Catalunya: Màster en Dinamització de la SIG 2011




                                                                       Pàgina 2 de 2

More Related Content

Similar to Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.

C1 ud6
C1 ud6C1 ud6
C1 ud6
Snaiper89
 
Història dels sistemes operatius
Història dels sistemes operatiusHistòria dels sistemes operatius
Història dels sistemes operatius
Roger Casadejús Pérez
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)lpalacin
 
J2maig
J2maigJ2maig
J2maig
e3944813
 
Unitats De Competencia Instal·Lació
Unitats De Competencia Instal·LacióUnitats De Competencia Instal·Lació
Unitats De Competencia Instal·LacióPedro Vilas
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
Jose Maria Hernandez
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
Jose Maria Hernandez
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
Jose Maria Hernandez
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
Jose Maria Hernandez
 
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia BriaGràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
Lidia Bria
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Lluís Campderrich
 
Cacera del tresor UF1 Madalin
Cacera del tresor UF1 MadalinCacera del tresor UF1 Madalin
Cacera del tresor UF1 Madalin
Georgiana Roxana Iacov
 
Cacera del tresor Uf1 Madalin
Cacera del tresor Uf1 MadalinCacera del tresor Uf1 Madalin
Cacera del tresor Uf1 Madalin
Georgiana Roxana Iacov
 
Introduccio al credit
Introduccio al creditIntroduccio al credit
Introduccio al credit
FelCas
 
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
CristinaFloridoToms
 

Similar to Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador. (20)

C1 ud6
C1 ud6C1 ud6
C1 ud6
 
Història dels sistemes operatius
Història dels sistemes operatiusHistòria dels sistemes operatius
Història dels sistemes operatius
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)Pdi abril2011 (1)
Pdi abril2011 (1)
 
J2maig
J2maigJ2maig
J2maig
 
Unitats De Competencia Instal·Lació
Unitats De Competencia Instal·LacióUnitats De Competencia Instal·Lació
Unitats De Competencia Instal·Lació
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (15 12-2016)
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (5-12-2016)
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (19 12-2016)
 
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
3r eso tema 3 sistemes operatius (12 12-2016)
 
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia BriaGràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
Gràfics 3D - Pac01 - Lidia Bria
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
 
Cacera del tresor UF1 Madalin
Cacera del tresor UF1 MadalinCacera del tresor UF1 Madalin
Cacera del tresor UF1 Madalin
 
Cacera del tresor Uf1 Madalin
Cacera del tresor Uf1 MadalinCacera del tresor Uf1 Madalin
Cacera del tresor Uf1 Madalin
 
Introduccio al credit
Introduccio al creditIntroduccio al credit
Introduccio al credit
 
Bloc3 1
Bloc3 1Bloc3 1
Bloc3 1
 
iniciació
iniciacióiniciació
iniciació
 
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
ADMINISTRACIO I GESTIÓ.
 
Activitat 3
Activitat 3Activitat 3
Activitat 3
 

More from Lluís Campderrich

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Lluís Campderrich
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicLluís Campderrich
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Lluís Campderrich
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsLluís Campderrich
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Lluís Campderrich
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
Lluís Campderrich
 

More from Lluís Campderrich (14)

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònic
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
 

Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA 3 (C2.Tecnologia digital. Us de l'ordinador i sistema operatiu) COMPONENTS D'UN ORDENADOR 6h Competència: Utilitzar les funcions bàsiques d'un equip informàtic i el seu sistema operatiu aplicant els fonaments de la tecnologia cdigital. Objectius: L'alumne haurà de conèixer les parts bàsiques d'un ordinador i les seves funcions. Alhora també haurà de saber utilitzar els perifèrics principals. Capacitats: Utilitzar els components bàsics d'un sistema informàtic Continguts: Metodologia: 1.- Conèixer les parts d'un ordinador Les activitats que es faran seran 2.- Conèixer i emprar els perifèrics individuals ja que implicarà molta bàsics d'un ordinador exercitació i pràctica dels principals perifèrics 1.- Practiquem amb el teclat: programa de mecanografia on es poden exercitar totes les combinacions que ofereix el teclat i es pot aconseguir incrementar la velocitat d'escriptura. 2.- Practiquem amb el ratolí: a través del programa Paint que ja té instal·lat el sistema operatiu realitzarem una pràctica basada en un dibuix que el mateix professor donarà de mostra i que els alumnes hauran de reproduir i signar. 3.- Pràctiques amb el ratolí i teclat on- line. 4.- Obrim l'ordinador: explicació de les principals parts de l'ordinador i com es van connectant els diversos perifèrics Pàgina 1 de 2
  • 2. Recursos: 1.- Materials de formació ACTIC. C2. Tecnologia digital i ús de l'ordinador i del sistema operatiu. Mòdul 2. http//www.xtec.net/pas-centres/material/792613/c2n1/materials/index-3.html 2.- Programari Mecanog per a la pràctica amb el teclat. http://www.softcatala.org/wiki/Rebost:Mecanog 3.- Pràctica on-line amb el ratolí http://www.pbclibrary.org/raton/ Avaluació: Indicadors ⇒ Identifica els components principals d'un ordinador i les seves funcions i utilitza els perifèrics principals ⇒ Utilitza els components: teclat, ratolí, pantalla i impressora sense dificultats. Sistema d'avaluació ⇒ Realització satisfactòria de les activitats proposades. ⇒ Test específic a través d'una fitxa on l'alumne haurà d'indicar les principals parts de l'ordinador. ⇒ Test d'assoliment d'objectius de la unitat didàctica. ⇒ Observació del formador (al llarg de tot el curs) Autoria: Coordinació Carme Badia Equip Mar Corts, Lluís Campderrich i Yolanda Anguita Universitat Oberta de Catalunya: Màster en Dinamització de la SIG 2011 Pàgina 2 de 2