Дархан – Уул аймаг
Үндэсний лаборатори
Оюуны – Ирээдүй
цогцолбор сургууль
ЧИЙДЭНГ АСААЦГААЯ
Физикийн багш: Ч. Оюун – Эрдэнэ
/choe.chch@yahoo.com 99019343/
Ц. Энхжин
/ enjiji_x@yahoo.com 99568119/
Мэдээлэл технологийн багш: Ц. Батхуяг
/btkhgbtkhg@gmail.com 99717841/
Овог нэр: Ц. Энхжин
Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй
Мэргэжил: Физикийн багш
Мэргэжлийн зэрэг:
Боловсролд ажилласан жил: 1
Овог нэр: Ц. Батхуяг
Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй
Мэргэжил: Мэдээлэл технологийн багш
Мэргэжлийн зэрэг:
Боловсролд ажилласан жил: 4
Овог нэр: Ч. Оюун - Эрдэнэ
Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй
Мэргэжил: Физикийн багш
Мэргэжлийн зэрэг: Тэргүүлэх, АБТА
Боловсролд ажилласан жил: 25
Хичээлийн сэдэв: ЧИЙДЭНГ АСААЦГААЯ
Ашигласан програм, хичээлийн хэрэглэгдэхүүн:
(Adobe Flash, video, Phet, Ispring, Adobe
Premiere, Camtasia, электрон жаал)
Хичээлийн зорилго: Цахилгаан
хэлхээний хялбар схем зурах, угсрах
чадвартай болох
Хичээлийн зорилт:
• Цахилгаан элементүүдийг зөв нэрлэж сурах,
• Тэдгээрийн үүргүүдийг мэдэх
• Энгийн цахилгаан хэлхээг угсрах
• Хэлхээний цахилгаан гүйдлийн талаар энгийн
ойлголттой болох
Ажлын хуудас
БАГШ СУРАГЧ
Одоо
Мэдээлэл зүйн хичээлтэй холбож
Adobe Flash, video, Phet, Ispring,
Adobe Premiere, Camtasia, электрон
жаал программууд болон сургалтын
хэрэглэгдэхүүнийг ашиглан
хичээлийг төлөвлөснөөрөө
сурагчдын сонирхлыг төрүүлж,
шинжлэн судлах арга барилыг
хөгжүүлэн мэдлэгийг чадвар болгох
боломжтой болсон. Сурагчийн
ажлын хуудсыг компьютерийн
дэлгэцэнд байршуулснаар цаг,цаас
хэмнэх сурагчдын сонирхлыг өдөөж
өгөх зэрэг давуу талуудтай болсон.
Өмнө
Цахилгаан хэлхээ сэдвийг
заахдаа багш үзүүлэх
туршилт хийж хүүхдүүд
зөвхөн дэвтэртээ схем
тэмдэглэгээг багшийн
зааврын дагуу зурж
тэмдэглэж байсан нь
сурагчдад мэдлэг нь
төдийлэн сайн биш хэсэг
хугацааны дараа мартдаг.
1. Сэдэлжүүлэх
үе шат
Сурагчдад бичлэг үзүүлэн
чийдэнгийн тухай сэдэл төрүүлнэ.
2. Энэ
тохиолдолд
яах вэ?
Өөрт нь ийм зүйл тохиолдвол
ямар арга хэмжээ авах талаар
санал бодлоо хуваалцана.
3. Сэргээн
санах үе шат
Цахилгаан хэлхээнд ямар элементүүд
байдаг, тэдгээрийн үүргийн талаар
сэргээн санах
4. Лавлах ашиглан мэдлэгээ
шалган нэмэлт мэдээлэл авах
5. Туршилт хийж
бататгах
Электрон жаал кит дээр туршиж
үзэх
6. Мэдлэгээ
бататгах үе шат
Туршилтаа PHET аплет ашиглан
бодит үзүүлэнгээр угсарч
бататгана.
8. Тест ажиллах
үе шат
Сурагчид олж авсан мэдлэгээ
тест ажиллан үнэлэх
9. Өөрөө
өөрийгөө үнэлэх
Сурагчид 2 од 1 хүслээр
хичээлийн өөрийн үнэлгээ
хийнэ.
Гэрийн
даалгавар
1. Хичээлийн линкийг шилэн сургууль програмд
байршуулснаар сурагчид хичээлээ дахин үзэж
бататгах боломжтой.
2.Хялбар схемийг гарын доорх материал ашиглан
гар чийдэн хийж ирэх ба цахилгаан гүйдэл тасарсан
үед сурагчид өөрсдөө ашиглах боломжтой юм.
Давуу тал
Багш
• Эдгээрийг ашиглаж
хичээлийн төлөвлөлтийг
хийснээрээ нэгж
хичээлийн туршид ажлын
цахим хуудсыг ашиглах
боломжтой.
• Багшийн ажлын ачааллыг
багасгаж, цаг хугацаа
хэмнэсэн.
• Багш ажлын байран
дээрээ хөгжих боломжтой.
Сурагч
• Хичээлийн идэвхи
оролцоо сайжирсан.
• Бүтээлч сэтгэлгээ хөгжинө.
• Сурагчид өөр хоорондоо
санал бодлоо солилцох
боломжтой.
• Ажлын хуудсан дээр олон
дахин ажиллаж мэдлэгээ
бататгах боломжтой.
• Сурагчдын сурлаганд ахиц
өөрчлөлт гарсан.
Мэдээлэл технологийн эх сурвалжаас
ашигласан байдал:
• 00:47 – 01:14 Сэдэлжүүлэлтийн бичлэг
• 10:24 – 13:05 Сурагчдын цахим ажлын хуудас
/ Лавлах – ADOBE FLASH/
• 20:45 – 26:18 Сурагчдын цахим ажлын хуудас
/ Туршилт – PHET.COLORADO.COM/
• 27:13 – 28:48 Сурагчдын цахим ажлын хуудас
/ Лавлах – ADOBE FLASH /
• 30:29 – 33:53 Сурагчдын цахим ажлын хуудас
/ Туршилт – PHET.COLORADO.COM/
• 34:14 – 37:47 Сурагчдын цахим ажлын хуудас
/ Тест – ISPRING Quize maker/
Бусад багш нар физикийн хичээлд ашиглах
боломж
- Phet.Colorado.com сайтын цахим лаборатори нь
нээлттэй байх буюу багш бүр үнэгүй ашиглах боломжтой.
Үүнийг ажиллуулахын тулд Java програм суулгасан байх
шаардлагатай.
- Ispring quiz maker
- Adobe flash
- Adobe premiere
Анхаарал тавьсанд баярлалаа

Taniltsuulga

  • 1.
    Дархан – Уулаймаг Үндэсний лаборатори Оюуны – Ирээдүй цогцолбор сургууль
  • 2.
    ЧИЙДЭНГ АСААЦГААЯ Физикийн багш:Ч. Оюун – Эрдэнэ /choe.chch@yahoo.com 99019343/ Ц. Энхжин / enjiji_x@yahoo.com 99568119/ Мэдээлэл технологийн багш: Ц. Батхуяг /btkhgbtkhg@gmail.com 99717841/
  • 3.
    Овог нэр: Ц.Энхжин Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй Мэргэжил: Физикийн багш Мэргэжлийн зэрэг: Боловсролд ажилласан жил: 1 Овог нэр: Ц. Батхуяг Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй Мэргэжил: Мэдээлэл технологийн багш Мэргэжлийн зэрэг: Боловсролд ажилласан жил: 4
  • 4.
    Овог нэр: Ч.Оюун - Эрдэнэ Ажлын газар: Оюуны – Ирээдүй Мэргэжил: Физикийн багш Мэргэжлийн зэрэг: Тэргүүлэх, АБТА Боловсролд ажилласан жил: 25 Хичээлийн сэдэв: ЧИЙДЭНГ АСААЦГААЯ Ашигласан програм, хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: (Adobe Flash, video, Phet, Ispring, Adobe Premiere, Camtasia, электрон жаал)
  • 5.
    Хичээлийн зорилго: Цахилгаан хэлхээнийхялбар схем зурах, угсрах чадвартай болох Хичээлийн зорилт: • Цахилгаан элементүүдийг зөв нэрлэж сурах, • Тэдгээрийн үүргүүдийг мэдэх • Энгийн цахилгаан хэлхээг угсрах • Хэлхээний цахилгаан гүйдлийн талаар энгийн ойлголттой болох
  • 6.
  • 7.
    Одоо Мэдээлэл зүйн хичээлтэйхолбож Adobe Flash, video, Phet, Ispring, Adobe Premiere, Camtasia, электрон жаал программууд болон сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг ашиглан хичээлийг төлөвлөснөөрөө сурагчдын сонирхлыг төрүүлж, шинжлэн судлах арга барилыг хөгжүүлэн мэдлэгийг чадвар болгох боломжтой болсон. Сурагчийн ажлын хуудсыг компьютерийн дэлгэцэнд байршуулснаар цаг,цаас хэмнэх сурагчдын сонирхлыг өдөөж өгөх зэрэг давуу талуудтай болсон. Өмнө Цахилгаан хэлхээ сэдвийг заахдаа багш үзүүлэх туршилт хийж хүүхдүүд зөвхөн дэвтэртээ схем тэмдэглэгээг багшийн зааврын дагуу зурж тэмдэглэж байсан нь сурагчдад мэдлэг нь төдийлэн сайн биш хэсэг хугацааны дараа мартдаг.
  • 8.
    1. Сэдэлжүүлэх үе шат Сурагчдадбичлэг үзүүлэн чийдэнгийн тухай сэдэл төрүүлнэ.
  • 9.
    2. Энэ тохиолдолд яах вэ? Өөртнь ийм зүйл тохиолдвол ямар арга хэмжээ авах талаар санал бодлоо хуваалцана.
  • 10.
    3. Сэргээн санах үешат Цахилгаан хэлхээнд ямар элементүүд байдаг, тэдгээрийн үүргийн талаар сэргээн санах
  • 11.
    4. Лавлах ашигланмэдлэгээ шалган нэмэлт мэдээлэл авах
  • 12.
    5. Туршилт хийж бататгах Электронжаал кит дээр туршиж үзэх
  • 13.
    6. Мэдлэгээ бататгах үешат Туршилтаа PHET аплет ашиглан бодит үзүүлэнгээр угсарч бататгана.
  • 14.
    8. Тест ажиллах үешат Сурагчид олж авсан мэдлэгээ тест ажиллан үнэлэх
  • 15.
    9. Өөрөө өөрийгөө үнэлэх Сурагчид2 од 1 хүслээр хичээлийн өөрийн үнэлгээ хийнэ.
  • 16.
    Гэрийн даалгавар 1. Хичээлийн линкийгшилэн сургууль програмд байршуулснаар сурагчид хичээлээ дахин үзэж бататгах боломжтой. 2.Хялбар схемийг гарын доорх материал ашиглан гар чийдэн хийж ирэх ба цахилгаан гүйдэл тасарсан үед сурагчид өөрсдөө ашиглах боломжтой юм.
  • 17.
    Давуу тал Багш • Эдгээрийгашиглаж хичээлийн төлөвлөлтийг хийснээрээ нэгж хичээлийн туршид ажлын цахим хуудсыг ашиглах боломжтой. • Багшийн ажлын ачааллыг багасгаж, цаг хугацаа хэмнэсэн. • Багш ажлын байран дээрээ хөгжих боломжтой. Сурагч • Хичээлийн идэвхи оролцоо сайжирсан. • Бүтээлч сэтгэлгээ хөгжинө. • Сурагчид өөр хоорондоо санал бодлоо солилцох боломжтой. • Ажлын хуудсан дээр олон дахин ажиллаж мэдлэгээ бататгах боломжтой. • Сурагчдын сурлаганд ахиц өөрчлөлт гарсан.
  • 18.
    Мэдээлэл технологийн эхсурвалжаас ашигласан байдал: • 00:47 – 01:14 Сэдэлжүүлэлтийн бичлэг • 10:24 – 13:05 Сурагчдын цахим ажлын хуудас / Лавлах – ADOBE FLASH/ • 20:45 – 26:18 Сурагчдын цахим ажлын хуудас / Туршилт – PHET.COLORADO.COM/ • 27:13 – 28:48 Сурагчдын цахим ажлын хуудас / Лавлах – ADOBE FLASH / • 30:29 – 33:53 Сурагчдын цахим ажлын хуудас / Туршилт – PHET.COLORADO.COM/ • 34:14 – 37:47 Сурагчдын цахим ажлын хуудас / Тест – ISPRING Quize maker/
  • 19.
    Бусад багш нарфизикийн хичээлд ашиглах боломж - Phet.Colorado.com сайтын цахим лаборатори нь нээлттэй байх буюу багш бүр үнэгүй ашиглах боломжтой. Үүнийг ажиллуулахын тулд Java програм суулгасан байх шаардлагатай. - Ispring quiz maker - Adobe flash - Adobe premiere
  • 20.