1
PROIECT DE LECȚIE
DATA:20.05.2021
CLASA: a VII-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR: Pascal Georgiana
DISCIPLINA: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vocea ascunsă a lucrurilor
SUBIECTUL: Structuri textuale: secvențe de tip narativ, explicativ, descriptiv, dialogat
TIPUL: de însușire de noi cunoștințe
DURATA: 40 de minute
COMPETENŢE SPECIFICE:
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate în faţa colegilor;
3.4. Evaluarea comportamentelor şi a atitudinilor eficiente sau adecvate de redactare, aplicând în activităţile curente de redactare
strategiile învățate, personalizate în funcţie de profilul psihologic, de interesele şi de nevoile fiecăruia;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1 – să definească textul;
O2 – să diferențieze diferite tipuri de secvențe;
O3 – să indice trăsăturile diverselor tipuri de secvențe;
2.
2
Afective:
O4 – săparticipe activ la lecție;
O5 – să manifeste interes pentru activitatea didactică;
STRATEGIA DIDACTICĂ
➢ Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul, jocul ,,Corespondențe”;
➢ Forme de organizare: frontală și individuală;
➢ Mijloace de învăţământ: prezentarea PowerPoint, tabla, manualul, fișele de lucru;
➢ Modalităţi de evaluare: observarea sistematică a elevului, aprecierea verbală;
BIBLIOGRAFIE:
• Programă școlară pentru disciplina Limba și literatura română, Clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017.
• Popa, Cătălina, Tofan, Onorica, Corcăcel, Elena, Isaia, Viorica, Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura Intuitext,
București, 2017.
• Ilie, Emanuela, Didactica limbi și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014.
• Dindelegan Pană, Gabriela (coord.), Gramatica limbii române pentru gimnaziu, Editura Univers Enciclopedic Gold, 2019.
3.
3
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lecției
Obiective
operaționale
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevului
Resurse procedurale
MetodeForme de
organizare
Materiale
didactice
Evaluare
Moment
organizatoric
(2 minute)
Profesorul intră în
clasă, salută elevii
și face prezența.
Elevii răspund
și își pregătesc
cele necesare
pentru începerea
orei.
Activitate
frontală
Verificarea
temei și a
cunoștințelor
dobândite
anterior
(3 minute)
Profesorul verifică
tema, corectând
eventualele greșeli.
Elevii
corectează tema.
Conversație Activitate
frontală
Apreciere
verbală
Captarea
atenției
(5 minute) O4
O5
Profesorul împarte
elevilor post-it-uri
de culori diferite şi
propune acestora să
asculte cu atenţie un
fragment muzical,
apoi să noteze pe
bileţele câte un
enunț ce conține
descrierea emoției/
stării simțite.
Elevii
completează, în
urma sau chiar
în timpul
audiției,
post-it-urile
conform stării
lor.
Jocul
,,Corespondențe”
Activitate
indivduală
Activitate
frontală
Post-it-uri Observarea
sistematică
a elevilor
Anunțarea
temelor și
Profesorul anunță
tema, scrie titlul
Elevii notează
titlul pe caiete.
Activitate
frontală
Tabla
4.
4
precizarea
obiectivelor
(1 minute)
lecției petablă și
rezumă ceea ce vor
învăța în acea oră.
Dirijarea
învățării
(25 minute)
O1
O2
O3
Pentru început,
profesorul le
explică elevilor că
textul este un
ansamblu de
enunțuri organizate
într-o unitate
logică.
Profesorul enumeră
tipurile de secvențe
pe care le putem
întâlni într-un text:
secvența de tip
narativ, explicativ,
descriptiv, dialogat.
Profesorul le
împarte elevilor fișe
de lucru care conțin
diferite secvențe
narative, pe care
elevii trebuie să le
identifice.
(Anexa 1)
Profesorul provoacă
elevii să indice
trăsăturile fiecărui
Elevii notează
pe caiete.
Elevii răspund
cu interes la
cerința
profesorului.
Conversația
Explicația
Exercițiul
Învățarea prin
descoperire
Activitate
frontală
Activitate
individuală
Fișele de
lucru
Tabla
Fișele de
lucru
Prezentarea
PowerPoint
Observarea
sistematică
a elevilor
Apreciere
verbală
5.
5
O4
O5
tip de secvență
enumerată,apoi
utilizează o
prezentare
PowerPoint pentru a
le prezenta
informația
structurată.
Elevii notează
pe caiete.
Observarea
sistematică
a elevilor
Asigurarea
feedbackului
(3 minute)
O4
O5
Profesorul le cere
elevilor să se uite în
manual la pag. 173
și să identifice
structurile textuale
sau acesta le cere să
dea exemple de
texte literare în care
au întâlnit fiecare
tip de structură.
Elevii sunt
entuziasmați și
răspund oral la
cerința
formulată de
profesor.
Activitate
frontală
Manualul Apreciere
verbală
Tema pentru
acasă (1
minut)
Profesorul le dă
elevilor ca temă
următoarea cerință:
Redactați o
compunere narativă,
de 20-25 de rânduri,
pe o temă aleasă de
voi în care să
includeți câte o
secvență
descriptivă, una
dialogată și una
explicativă.
Elevii notează
tema pe caiet.
Prezentarea
PowerPoint
6.
6
Anexa 1
a) Cumînaintezi cu un vapor fără elice, fără cârmă, fără pânze și fără cilindru? Cu ajutorul unor magneți mari. Apa de mare este bună conductoare de curent
electric. Un magnet puternic, instalat într-un vapor, creează o forță care respinge apa... și vaporul înaintează. (www.google.com)
b) ,,A venit în localitatea Metopolis, într-o zi de iulie, pe la amiază, un om uscat și înalt, în pantaloni roșcați și cămașă în romburi cenuții fără guler, avea
gâtul lung, capul mic cu păr blond încâlcit, acoperit cu o șapcă decolorată cu cozorocul tras peste ochi.” (,,Cartea de la Metopolis”, de Ștefan Bănulescu)
c) ,,Domnul: Domnu-i acasă?
Feciorul: Da; dar mi-a poruncit să spui, dacă l-o căuta cineva, c-a plecat la țară.
D.: Dumneata spune-i c-am venit eu.
F.: Nu pot, domnule.
D.: De ce?
F.: E încuiată odaia.
D.: Bate-i, să deschidă.
F.: Apoi, a luat cheia la dumnealui când a plecat.
D.: Care va să zică, a plecat?
F.: Nu, domnule, n-a plecat.” (I.L.Caragiale - ,,Căldură mare”)
d) ,,Termometrul spune la umbră 33° Celsius... Subt arșița soarelui, se oprește o birje, în strada Pacienței, la numărul 11 bis, către orele trei după-amiaz'. Un
domn se dă jos din trăsură și cu pas moleșit se apropie de ușa marchizei, unde pune degetul pe butonul soneriei. Sună o dată... nimic; de două, de trei... iar
nimic; se razimă în buton cu degetul, pe care nu-l mai ridică... În sfârșit, un fecior vine să deschidă.” ((I.L.Caragiale - ,,Căldură mare”)