1. Відділ освіти
Добропільської міської ради
Донецької області
Методичний кабінет
Місячник педагогічної майстерності
Віртуальна виставка
«Початкова школа: на шляху до змін»
Урок математики з елементами дослідження
4 клас
(Дії з багатоцифровими та іменованими числами)
Підготувала
учитель початковихкласів
БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9
Добропільськоїміськоїради
Рєзнікова Тамара Григорівна
2016 рік
2. Урок математики з елементами дослідження
«Мандруємо Чорним морем»
Тема:Дії з багатоцифровимита іменованими числами
Мета:
закріплювати вміння виконувати дії над багатоцифровимита
іменованими числами;
розвиватиматематичне мовлення, допитливість, пізнавальний інтерес;
виховувати інтерес до предмета;
формувати життєві компетентності учнів.
Обладнання:
презентація «Мандруємо Чорним морем»;
виставка сувенірів та виробів на морськутематику;
геометричніфігури.
Хід уроку
І. Організаційниймомент.Створення емоційного настрою уроку
Дзвоник всім нам дав наказ -
до роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно -
Час хай лине недаремно
Будьмо уважні й старанній всі -
Сядьмо рівненько на місця свої.
ІІ. Мотивація навчальноїдіяльності. Повідомленнятеми і завдань уроку
звучить аудіозапис шуму моря
учень читає напам'ять вірш.
За Лиманом море грає
За лиманом море грає,
хвиля хвилю доганяє,
наступає їй на п'яти
і не може наздогнати.
З неба чайки білокрилі
з криком падають на хвилі,
і хапають мов пір'їнку
на льоту із хвиль рибинку.
Ген у морі яхта біла
ловить вітер у вітрила...
море грає, море грає,
хвиля хвилю доганяє,...
наступає їй на п'яти
і не може наздогнати ...
Анатолій Качан
3. - Які картини ви уявили, слухаючи цей вірш?
- Які моря в Україні? (Чорне, Азовське)
- Сьогодніна уроціматематики ми ближче ознайомимося з Чорним морем та
навчимося виконуватидії з багатоцифровимита іменованими числами.
Це цікаво! Перед вами чарівна скринька, привезена із морських
мандрівок. В ній були завданнядлягрупи дослідників. Сьогодніми їх
послухаємо.
Дослідник 1.
Щодо походження сучасної назви Чорного моря до цього часуточаться
суперечки. Грецькі мореплавці V-VI ст.до н.е. називали Чорне мореПонт
Аксинський, що означає Негостинне море, а на початку нашої ери Понт
Евксинський - Гостинне море. З ІХ-Хст. араби називали його Руським морем, з
ХVст. турки - Караденіз, тобто чорним;поганим морем. Інші гіпотези назву
пов язують із позначенням деякиминародами сторін горизонтукольорами;
"чорне"означало Північ. Також кажуть, що "чорне" означає сурове, штормове
море. Іранці називали його Ахшаєна - Темне море,сурове.
- Запишіть римськимицифрами числа 5(V), 6 (VI) ,9 (ХІ), 10 (Х).
ІІІ. Закріпленняі систематизаціязнань
1. Робота з багатоцифровимита іменованимичислами:
Дслідник 2.
1842 року в Росії було видно перший атлас Чорного моря, що вмістив
карти глибини грунтів і течій.
- скільки років минуло з того часу?
(2011-1842=169 років)
Чорне мореє внутрвішньоконтинентальним
морем Атлантичного океану. Омиває
береги України, Росії (Краснодарський
край),Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини.
Середняглибинаморястановить 1256м,
а максимальна- 2245м.
- Запишіть ці числа у виглядісуми
розрядних додатків.
Флора містить близько 270 видів водоростей. Чорноморськихтварин -
25000 видів.
- На скільки видів тварин більше, ніж водоростей?
(25 000 - 270 = 24 730 видів)
Скільки розрядних одиниць у числі24 730? (24 730 одиниць)
Дослідник 3.
8 мільйонів років тому утворилося Понтичнеморе. Воно містило сучасні
Чорне та Каспійське море. Сучасні вершини гір Кавказу і Криму були
тоді його островами. Понтичнеморебуло практично прісним.
- Запишіть число 8 мільйонів. Назвіть попереднє та наступне числа.
4. - Скільки класіву записучисла 8 000 000?
- Знайдіть 1/1000 від числа 8 000 00. (8 000 000 :1 000=8 000)
У морськійводі крім солі розчинені
гази: кисень, вуглекислий газ, азот,
сірководень. Джерелом сірководню є
розкладання залишків водних
організмів. Учні з'ясували, що в глибині
моря у великій кількості мешкають
особливібактерії, що живуть у
безкисневомусередовищі, розкладають
трупи тварин і рослин. У результаті їх
діяльності виділяється сірководень. У
Чорномуморівода перемішується погано. Томусірководень
накопичується на дні. Починаючиз глибини 150-200 метрів, у море
живуть лише сірководнібактерії. Жодного іншого життя не існує. За
мільйони років бактерії накопичили в морі понад мільярд тонн
сірководню. Сірководень - отруйнийгаз, що може горіти і вибухати.
- Запишіть числа 150м ,200м.
- Як називаютьсятакічисла? (іменованими)
- Переведіть метри у дециметри;сантиметри;міліметри.
- Запишіть, скільки всього сотень учислі150 000.
- Запишіть, скільки всього десятківу числі200 000.
Дослідник 4.
У Чорномуморіживе дельфін - афаліна
чорноморська.
Живе гуртами в кілька десятків особин,
іноді збирається у більші зграї. живиться
дрібноюрибою, а також крабами і
молюсками. За добуможе з'їстидо 16 кг
риби, пірнаючи за нею на глибину до 90м.
- Скільки кілограмівриби потрібно 3
дельфінам на 4 доби? (16*3*4=192кг)
- Складіть подібнепитання. Назвіть результат.
Тіло дельфіна-афаліни завдовжки приблизно 220-260см. Хвостовий
плавець складає завдовжкиприблизно 1/4 довжинитварини.
- Знайдіть довжину хвостового плавця, якщо довжина тіла дельфіна
дорівнює240см (240:4=60см)
Дослідник 5.
Крім дельфіна-афаліни у Чорномуморімешкає дельфін білобочка
чорноморська. Це дуже красивий дельфін, із чорнимиколами навколо
очей та сірими відмітинами з боків. Мешкає
переважно подалі від берегів.
Швидкість цього виду дельфінів 36-60км/год,
стрибає вгоруна 5м, у довжину - на 9м, найдовший
час перебування під водою - 8 хвилин. Цей дельфін
випускає фонтан заввишки до 1м 50см.
5. - Хто запам'ятав, скільки хвилин може перебувати під водою
білобочка черноморська? (8хв)
- Скільки хвилин тоді може перебувати під водою гурт з 10
дельфінів? (8хвилин)
- Що цікавого ви дізналисяпро Чорне море та його мешканців?
2. Фізкультхвилинка. (діти імітують рухи моря)
Встали всі швиденько
і приготувалися дружненько.
команди усі виконуйте вміло,
отже, до справи сміло!
Руки на плечі одне одному поклали,
вліво качнулися, потім управо.
Як на хвилях нас на морі качає.
Вітер морський нас всіх обдуває.
Вітром зірвало парус у нас.
Канати піднімемо ми в той же час.
Піднімемо знову нумо ще раз
матроси в цій залі просто клас!
В біноклі поглянем - морські простори
за бортом піниться спокійне море.
Можна в мандрівку нам вирушати
рукою на щастя усім помахати!
3. Розв'язуваннязадач
1) "Мікрофон" (інтерактивна технологія)
Це цікаво!
1.Чи знаєте ви, що доросламідія
відфільтровує до 70л води на добу?З
промисловимизабрудненнямимолюскне
впорається, але від продуктів
життєдіяльності морськихорганізмів
море очистить. Томутам, де живуть
мідії, немає поганого запаху, характерного для багатьох чорноморських
лиманів.
Скільки літрів води відфільтровують 1000 мідій?
2) Творча робота над задачею (група з 5-ти дітей)
Від двох пристаней, відстань міжякими 357км,
водночасвідійшли назустріч один одномудва
швидкохідних катери. Швидкість одногоз них
61км/год,другого -58км/год. Черезскільки годин
катери зустрічаються? Який шлях здолаєкожен
із них до зустрічі?
6. - Як поставити запитання до задачі, щоб вона розв'язувалася виразами:
а) 357-(61+58)*2
3)Геометричний матеріал
Сторонабасейна на лайнері, що пливе Чорним морем 9м. Чому
дорівнює периметр цього басейна ?
4) Творча робота
- З геометричнихфігур "побудуйте" корабель.
- Які фігури стали у пригоді?
IV Підсумок уроку
Бесіда
- У якому настрої завершуємо урок?
- Які завдання були найцікавішими?
- Що нового дізналися?
- Яке завдання людей перед морем?(слайди«Охоронаморя»). Діти діляться
враженнями від побаченого.
Група художників створюють плакат «Захистимо море».