1. Тема: Воєнно-політичні події національно-визвольної війни 1656-1657 р.р.
Мета:- з’ясувати причини зміни зовнішньополітичної орієнтації Б.Хмельницького;
- проаналізувати положення Віленської угоди,порівнюючи її з Переяславськими
домовленостями(Березневими статтями);
-охарактеризувати основні воєннополитичні події Національ-визвольної війни українського народу
проти Речі Посполитої у 1656-1657рр.;
- оцініть діяльність Б. Хмельницького як політика , державотворця , полководця , дипломата ;
- розвивати вміння працювати з історичним матеріалом і на його основі робити висновки та
узагальнення,давати оцінку історичним подіям і висловлювати свою точку зору щодо них;
-виховувати повагу до свого народу.
Основні поняття: «Віленська угода» .
Обладнання: підручник, робоча листівка,презентація.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати:- розповідати як і чому відбулася зміна зовнішньополітичної орієнтації
Б.Хмельницького;- аналізувати положення Віленської угоди;- розповідати про перебіг воєнних дій
1656-1657р.р.;давати оцінку Б.Хмельницькому як людині,політику й полководцю.
Хід уроку
І Організація навчальної діяльності.
ІІ Вивчення нового матеріалу.
1.Вступне слово вчителя
В історії України 9 періодів .
-Як називаєтьсяперіод в який ми зараз живемо?
Протягом багатьох століть українці намагалися здобути незалежність. Історія закарбувавала
ці спроби в своїй пам’ятію
- Який період ви вивчаєте у 8-му класі?
-А про який говорили на останніх уроках?
-Сьогодні ми познайоми мося з останнім роком Національ-визвольної війни.
2 .Актудлізація опорних знань.
Познайомившись з очікуваними результатами, спробуйте активізувати свої знання
методом «З-Х-Д». Визначаючи, про що ви хочете дізнатися, а потім,що з цього приводу
знаєте. Колонку «Дізналися» заповнете дома.
З’ясувати, як і чому відбулася зміна зовнішньополітичної орієнтації Б.Хмельницького;
Аналізувати положення Віленської угоди;
Розповідати про перебіг воєнних дій 1656-1657р.р.;
Давати оцінку Б.Хмельницькому як людині,політику й полководцю.
I. Метод «З-Х-Д»
Знаю Хочу дізнатися Дізналися
Захист молодої
держави. М. Д. –
союзник у війні із Р.П.
Чому відбувалася зміна?
Нові союзники?
Зрада МД.
Нові союзники – Швеція, Трансільванія
Переяславська
домовленність:
територія Г.,права і
привілеї залишилися
Суть В. угоди. Між якими
державамибула укладена?
Територію Гетьманщини ділили між собою
МД і Польща.
Гетьманщина
намагалась отримати
незалежність від
Польщі.
Яка територія була ареною
бойових дій?
Польща
Які державивоювали? Гетьманщина +Швеція +Трансільванія з
Польщею + Кримське Ханство
Перебіг і результат воєнних
дій.
Швеція і Трансільванія ненадійні союзники.
Гетьманщина потрапила під жорсткий
контроль МД. Хмельницький помирає.
Очолив національно-
визвольну війну.
Оцінка діяльності
Б. Хмельницького як
політика, полководця,
дипломата, державотворця.
Видатний політик, державотворець,
полководець, дипломат.
Очікувані результати:ви зможете
ОТЖЕ,ЗРОБІТЬ ВИСНОВКИ,закінчивши речення:
Основний супротивник Хмельницького –_Польща.
Основний союзник_-Московська держава.
2. За Переяславськимидомовленостями Московська держава не мала права вестипереговори з
Польщаю за спиною Хмельницькогою.
3. Віленська Угода
ОПРАЦЮВАВШИ 1-й розділ§21, дайте відповідь на питання:
1. Чому Московська держава розірвала дипломатичні відносини зі Щвецією? (Швеція була
серйозним супротивником Московської держави (МД) на Балтійському морі)
2. Чим закінчилися переговори між Московською держава іПольщею 25 жовтня 1656р.?
Укладанням Віленською угоди.)
3. Як поставився до цієї події Хмельницький?(Змінив зовнішньополітичну орієнтацію)
ВИЗНАЧТЕ назви поданих нижче документів.. Порівняйте ці угоди методом «маркування»
(виділити маркером олівцем ручкою головне).
(Березневі статті )
Січень 1654 р.
(Віленська угода)
Травень 1656 р.
Московська держава виступає союзником Війська
Запорозького у війні з Річчю Посполитою. Московські
війська – на кордоні з Польщею.В Києві московський
воєвода.
Права і привілеї Війська Запорізького не порушуютьсяі
зберігаються. Існуючі в державі стани суспільства
зберігали свої права і привілеї. Реєстр 60 тисяч.
Судочинство на основі місцевих законів і звичаїв.
Територія Гетьманщини в межах Київського,
Чернігівського, Брацлавського воєводства.
Гетьману дозволялося підтримувати відносини з іншими
державами лише за умови повідомлення цареві.
Відносини з польським королем і турецьким султаном,
без згоди московського царя заборонялися.
Воєнні дії між Москвою і Річчю
Посполитою припинялися.
М.Д. та Р.П. домовилися, що
будуть вести спільні дії проти
Швеції.
Після смерті Яна Казимира
королем Речі Посполитої стане
Олексій Михайлович.
Територія Гетьманщини в
межах Київського воєводства.
Гетьманщина залишається в
складі Речі Посполитої після
обрання її королем царя Олексія
Михайловича.
ПЕРЕДБАЧТЕ реакцію Хмельницького.
ОТЖЕ, ВІДТВОРІТЬ ЛАНЦЮЖОК подій, який став їх причиною зміни зовнішньополітичної
орієнтації Б.Хмельницького: Переяславські домовленості Віленська угода нехтування
Переяславськими домовленостямитериторія Війська Запорозького в межах Київського
воєводства після смерті Яна Казимира територія Гетьманщини залишається в складі Речі
Посполитої (реакція- зміна зовнішньополітичної орієнтації Б.Хмельницького)
4.Воєнні дії кінця 16561657рр.
ОПРАЦЮВАВШИ ПОЧАТОК 2-го розділу §21 назвіть союзників воюючих сторін після
зміни зовнішньополітичної орієнтації Б.Хмельницького, знайшовши відповідність;
1.Гетьманщина а. Швеція
б. Кримське ханство
2.Польща в. Московська держава
г. Трансільванське князівство
.Метод «Навчаючи-вчусь»
ОПРАЦЮЙТЕ 2 розділ § 21.Відтворіть зашифрований текст РЕЗУЛЬТАТ роботи: вміти
прочитати зашифрованого листа;
Чи була надійним союзником Трансільванія і Швеція?
Трансільванія виявилася слабким союзником. Швеція була втягнута у війну з Данією і
залишила територію Польщі.
Як ставився московський цар до самовільних дій Хмельницького? Московський цар висловив
незадоволення самовільними діями Б. Хмельницького.
3. 5.Підсумки життя Б. Хмеленицького.
ПІДСУМКИ життя Б.Хмельницького. Робота в групах. Проаналізуйте таблицю, визначте,
які її тези характеризують Б.Хмельницького політика (1), державотворця (2), полководця (3),
дипломата (4) (вставте у відповідну колонку V)
Зовнішня політика 1 2 3 4 Внутрішня політика 1 2 3 4
Очолив національно-визвольну
війну.
V Започаткував будівництво української козацької
держави.
V V V
Зміг об’єднати зусилля різних
станів
V V V Зробив так,щоб люди отримали особисту волю і
право на спадкове володіння землею.
V V
Паралізував дії РечіПосполитої
щодо створення
антиукраїнської коаліції ряду
європейських держав
V V Звільнив Україну від кріпосницьких законів
Польщі. Життя на Україні організовувалося на
основі звичаєвого права, а в містах -
магдебурзького.
V V
Зміг налагодити дипломатичну
службу. Керував складанням
дипломатичних листів
V V Ліквідував магнатсько-шляхетське
землеволодіння, фільварково-панське
господарювання і кріпосництво.
V V
Створив одну з найкращих у
Європі армій.
V V Створив державний апарат, який охопив всі
сфери соціального життя.
V V
ОТЖЕ ,оцініть діяльність Хмельницького, проаналізувавши позначки, висловіть свої враження,
використовуючи мовні кліше: «На мою думку…», «Я вважаю, що…», «Мене вразило те, що…»,
«Я пишаюся тим, що…» .
III.Закріплення нових знань
ПЕРЕГЛЯД ФІЛЬМУ про Б.Хмельницького.Яка інформація була новою?
https://www.youtube.com/watch?v=MjO1wUcxpNg
Організаціядискусії Оцінюючиособу Хмельницького,історики дотримуютьсярізних поглядів:
1. Пантелеймон Куліш писав, що він «наш цвітучий край обернув у пустиню, засипану попелом і
засіяну кістками наших предків.Він надовго зупинив успіхи культури в нашій північній
Слов’янщині».
2. Микола Костомаров вважав, що Хмельницький пішов «кривим шляхом, став зрадником і
кривоприсяжником».
3. Володимир Антонович зазначав, що «він зробив на користь України усе,що в умовах його часу й
культури може зробити людина талановита, щиро віддана інтересам народу, з крайнім
напруженням духовних та інтелектуальних сил».
4. Михайло Грушевський писав, що «як провідник,двигач і насильник мас він показав себе дуже
яскраво,але політиком був невеликим. І поскільки керував політикою своєї козацької держави,
виходила вона не дуже мудро».
Зробіть свій висновок щодо діяльності Богдана Хмельницького.
Обґрунтуйте його.
Метод маркування. . «Так-ні» Чи правда, що
1 Швеція була серйозним супротивником Московської держави (МД) на Балтійському морі +
2 МД стала союзником Речі Посполитої, спокусившись пропозицією отримати землі Польщі після
смертіЯна Казимира.
+
3 За Березневимистаттями МД мала право на переговори без погодження з Б.Хмельницьким -
4 Віленська угода була укладена між Швецією іМосковською державою. -
5 За Віленською угодою територія Гетьманщини залишалася в межах Київського,Чернігівського,
Брацлавського воєводства. -
6 Укладення польсько-московської Віленської угоди спонукало Хмельницького до спроби зміни
напрямку зовнішньоїполітики.
+
7 Воєнна кампанія 1654—1655 рр. була важкою для української армії. Її перебіг переконав
Хмельницького в тому, що його союзники бажають зміцнення Української гетьманськоїдержави.
-
8 Швеція була втягнута у війну з Данією і залишила територію Польщі. +
9 Поразка трансільвансько-українського походу 1657 р. унеможливила здійснення плану гетьмана
об’єднати українські землі в межах однієї держави
+
10 Б. Хмельницький зміг об’єднати зусилля різних станів суспільства з метою будівництва української
козацької держави.
+
11 Б. Хмельницький звільнив Україну від кріпосницьких законів Польщі. Життя на Україні
організовувалося на основі звичаєвого права, а в містах - магдебурзького.
+
12 Б. Хмельницький створив одну з найкращих у Європі армій. +
4. IV. ПІДСУМОК УРОКУ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: §.21
- закінчити таблицю «З-Х-Д»; позначити на карті хід бойових дій за 2 розділом параграфу .
- скластиісторичний портрет Хмельницького; - доповнити таблиці цікавими фактами.
- тема для повідомлень:І.Виговський, Ю.Хмельницький.
V. ПІДСУМОК УРОКУ .
«МІКРОФОН»:Враження від уроку.