SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
«Сервірування столу в народних традиціях.
Правила поведінки за столом».
(методоб'єднання вчителів трудового
навчання)
Підготувала:
вчитель трудового навчання
Перегноївської ЗОШ І-ІІ ст.
Омелян Людмила Василівна
Тема: «Сервірування столу в народних традиціях. Правила
поведінки за столом».
Мета: ознайомити учнів з видами сервірування святкового
столу в народних традиціях, з
давніми народними традиціями й обрядами, правилами
поведінки за столом, навчити учнів виховувати культуру
споживання їжі та поведінки за столом; розвивати художній
смак, самостійність, уміння планувати роботу,
фантазію і творчість – сервірування і
оформлення столів. Виховувати почуття колективізму, охайні
сть та уважність, чемність під час спілкування.
Обладнання: таблиця „Сервірування столу”, інструкційні
картки для складання серветок, презентація „Сервірування
святкового столу”.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами
практичної роботи
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
1) Перевірка наявності учнів на уроці.
2) Підготовка до уроку учнів і класу.
3) Позитивне налаштування:
Тож, сьогодні, любі діти, хочу я вам побажати
Всі знання із апетитом на уроці поглинати.
А щоб ці знання і вміння вам не стали тягарем,
Побажаю вам терпіння і старання. Тож почнем!
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Бесіда ( « Мозковий штурм»)
- Які свята заведено відзначати у вашій родині?
- Чи відрізняються набори посуду, приборів, що
використовуються для сервірування столу до прийому гостей,
від щоденного набору?
- Які додаткові аксесуари (столова білизна, келихи тощо)
при цьому використовуються?
- Чи знаєте ви правила сервірування святкового столу?
Назвіть їх.
- Які види сервірування святкового столу вам відомі?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Знати: правила сервірування святкового столу в народних
традиціях, народні традиції і обряди, правилами поведінки за
столом, як сервірувати стіл до прийому гостей.
Уміти: сервірувати святковий стіл, підбирати необхідний
посуд і прибори, сервірувати стіл до прийому гостей;
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Засвоєння нового матеріалу за допомогою презентації
„Сервірування святкового столу”.
2. Правила подачі страв.
Подача страв на стіл має свої правила й особливості.
Залежно від кількості гостей ставлять 2-3 тарілки з тонко
нарізаним чорним і білим хлібом. Закуски розміщують на столі
рівномірно. Кількість приборів для спецій залежить від кількості
гостей. Якщо гостей багато, страви зручніше розносити. При
цьому слід враховувати таке правило: коли розносять страву,
вже розкладену на порціонні тарілки, подавати її слід з правого
боку; якщо страва подається на блюді й гість повинен сам
покласти її собі на тарілку, підходити треба з лівого боку. На
столі треба постійно підтримувати чистоту й порядок,
прибираючи використаний посуд. Перед подачею солодкого зі
столу обов’язково прибирають зайвий посуд, прибори для спецій
тощо.
3. Види банкетів (робота з підручником )
Які види банкетів ви знаєте?
Чим вони різняться між собою?
Як знати, які прибори використовувати для сервірування?
Які бувають серветки і де їх розміщують на святковому столі?
Як можна прикрасити стіл?
Як розміщують страви на святковому столі?
Які ви знаєте українські традиції сервірування?
Традиції святкування: Нового року – ялинка, Різдво – дідух,
кутя, Великдень – пасха, крашанки, Трійця – заквітчують
зеленню хати, Спас – яблука, мед.
4. Професія – офіціант.
Працює в ресторані, кафе та ін. Обов’язки – відбирання
посуду і накривання столів, створення затишної обстановки,
ведення рахунків. Вимоги – комунікабельність, увага до людей,
привітність, люб’язність, добра пам’ять, уміння точно і швидко
рахувати, знання в кулінарії, має добре володіти рідною мовою і
однією з іноземних. Особисті якості – чепурність, охайність,
підтягнутість. Професію можна отримати в кулінарному училищі
або на спеціальних курсах.
5. Пошукова робота. (робота по групах)
До нас завітали столові прибори. Вони розкажуть про
себе.
(Учні виступають з повідомленнями про історію виникнення
ложки, виделки, ножа, тарілки, каструлі, палички, серветки.)
Ложка ( Додаток № 1)
Виделка ( Додаток № 2 )
Ніж ( Додаток № 3 )
Нам здається природним, що основні столові прилади - це
ніж, ложка і вилка. Проте менш половини населення землі
користуються ними. Частина, що залишилася воліє їсти
паличками, ножем і руками або просто руками. З цього
випливає, що палички - найпоширеніший на землі столовий
прилад.
Палички ( Додаток № 4 )
Тарілка ( Додаток № 5 )
Каструлі ( Додаток № 6 )
Серветка ( Додаток № 7 )
V. Практична робота.
Учні працюють в бригадах, сервіруючи стіл для одного з видів
банкетів у народному стилі, із
використанням вишитих рушників або серветок,
керамічного посуду, деревʼяних і скляних виробів. Головне,
щоб усе становило одну декоративну цілісність. Потім захи
щають свій проект.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Варіант 1
Пропоную розв’язати кросворд. ( Додаток № 8 )
Варіант 2
Метод «Веселий м’ячик – вибивала» ( Додаток № 9 )
VII. Рефлексія.
1) Що нового дізнались на уроці?
2) Чого навчились?
3) Що на уроці здалось вам найважчим?
4) Яку інформацію ви вважаєте найбільш корисною?
5) Що на уроці здалось вам найцікавішим?
VІІІ. Підведення підсумків, оцінювання.
Вчитель відзначає кращі сервірування і захист, вказує на
допущені помилки.
ІХ. Домашнє завдання
Відтворити стародавні рецепти обрядових страв, які готувал
ися на різні свята.
Додаток № 1.
Історія створення ложки
Гостру потребу в такому столовому приладі, як столова
ложка, люди відчули ще в далекій давнині.
Точна дата того моменту, коли люди придумали ложку досі
не відома. Сьогодні відомо тільки те, що одні з перших
прообразів столових ложок були відомі людям уже за 3000 років
до нашої ери.
Тоді ложки робилися без особливих складностей. Спочатку
їх робили з морських раковин, риб'ячих голів або деревини.
Практично до теперішнього часу, в деяких племенах
африканського і південноамериканських континентів, люди
продовжують користуватися раковинами для зачерпування
рідкої їжі. Власне кажучи, саме слово «ложка», є в
давньогрецькому і латинською мовами, похідним від
словосполучення «раковина равлики».
Пізніше, кому те спала на думку ідея зліпити ложку із глини.
Такий матеріал був обраний, швидше за все, з тієї причини, що
особлива міцність ложки, при їжі, була не потрібна, адже їй їли в
основному м'яку їжу. Приблизно тоді ж з'явилися й ложки, які
стали виготовлятися з інших матеріалів: деревини, кістки
великих риб, слонової кістки і т.д. з
Історія походження столової ложки говорить - прості народи,
що населяли в давнину, територію сучасної Європи,
використовували спочатку дерев'яні ложки, або їли просто
руками, а багаті римські патриції користувалися золотими
ложками. У стародавньому Єгипті, столові ложки для знатних
панів виготовлялися зі слонової кістки, благородних каменів,
срібла і золота, в країнах Південно - Східної Азії, майстри робили
знамениті столові ложки з порцеляни і кристалів.
В 998 році на Русі зробили першу срібну ложку. Такі ложки
виливалися для князя Володимира (Червоного Сонечка), і для
членів його дружини. Тоді ложки мали небагато іншу форму. Це
були ложки з великою «голівкою», і малюсінькою ручкою. Таку
ложку по-трібно було тримати в кулачку, і в такий спосіб
приймати їжу.
Перша згадка про ложку із золота і срібла, датована 1259
роком. Правда,
подібними столовими ложками користувалися тільки
аристократи.
Додаток № 2.
Історія створення виделки
Столовий прилад із зубцями. Столовий прилад, що являє
собою стержень із зубцями, число яких змінювалося від одного
(XIст.) до чотирьох (початок XX ст.).
Виделка - наймолодший столовий прилад. Прототип сучасної
виделки з'явився в Древній Греції. Це був досить великий
інструмент з двома гострими зубцями для витягування м'яса з
жаровні і сервіровки складних гарячих
страв. Крім двозубих виделок, для сервірування
використовувалися піки і рожна, на яких подавали
м'ясо. Для їжі тоді виделки не використовували, а їли
руками.
На
римських бенкетах було прийнято одягати спеціальні рукави
чки або загострені наконечники на пальці, щоб руки
залишалися чистими.
У 7 столітті невеликі виделки з двома зубцями з'явилися в
Туреччині, в 10 столітті - у Візантії, звідки і поширилися по
Європі. З-за схожості з диявольськими рогами і незручності у
використанні виделки були майже забуті під час Середньовіччя.
А в деяких кра-їнах виделки навіть були заборонені за указом
Папи Римського. У 14-16 століттях виделки вважалися примхою
багатіїв.
Уперше виделка у вигляді золотого шильця на ручці зі
слонової кістки була виготовлена в одному примірнику для
візантійської принцеси на початку 70-х років XI ст.
Французькі королі вперше стали їсти виделкою, а не
пальцями в другій половині XIV ст. До цього аж до XVI ст.
виделкою користувалися лише у вузькому придворному колі.
Вона вважалася предметом розкоші навіть в аристократичному
середовищі і була для сатириків епохи середньовіччя одним з
головних об'єктів осміяння й нападок. Користування виделкою,
на їхню думку, свідчило про розбещеність, зв'язок з дияволом.
В Англії навіть на початку 17 століття джентльмени вважали
виделку надмірністю і вважали за краще використовувати
пальці. Відповідно до етикету того часу, м'ясо елегантно брали
трьома пальцями, після чого ополіскували їх у спеціальній чаші.
Лише в кінці 17 століття, коли з'явилися зручно вигнуті виделки
з трьома і чотирма зубцями, вони стали невід'ємним атрибутом
вищого суспільства.
Прийнято вважати, що в
Росії виделки з'явилися завдяки Петру I, який носив свої
столові прибори з собою, не будучи впевне-ним, що в гостях
йому подадуть те ж саме.
У російській мові до 18 століття навіть не було слова
«виделка», а прилад називали рогатиною або вильца. Російські
селяни насторожено ставилися до виделок до початку 20
століття, вважаючи заморський прилад
незручним і гаком за простим селянським столом.
Згодом в XVIII-XIX ст. упустити виделку вважалося дурною
прикметою, передоднем нещастя. У народі осудливо
відгукалися про виделку, про що свідчить прислів'я: "Ложкою,
що неводом, а виделкою - як удою", тобто нічого не зробиш, не
впіймаєш.
Сервірування проводилося в домашніх умовах.

More Related Content

What's hot

Trudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenkoTrudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenko
kopeykin1991
 
сувенір євро 2012
сувенір  євро 2012сувенір  євро 2012
сувенір євро 2012
tank1975
 

What's hot (17)

мяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект урокумяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект уроку
 
тема 17. сувеніри 1
тема 17. сувеніри 1тема 17. сувеніри 1
тема 17. сувеніри 1
 
Trudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenkoTrudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenko
 
3
33
3
 
1
11
1
 
Vstup do-istoriji-5-klas-pastushenko-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-pastushenko-2018Vstup do-istoriji-5-klas-pastushenko-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-pastushenko-2018
 
Ya doslidzhuyu-svit-4-klas-budna-2021-1
Ya doslidzhuyu-svit-4-klas-budna-2021-1Ya doslidzhuyu-svit-4-klas-budna-2021-1
Ya doslidzhuyu-svit-4-klas-budna-2021-1
 
Ткацтво та килимарство
Ткацтво та килимарствоТкацтво та килимарство
Ткацтво та килимарство
 
сувенір євро 2012
сувенір  євро 2012сувенір  євро 2012
сувенір євро 2012
 
1
11
1
 
історія україни 5 кл
історія україни 5 клісторія україни 5 кл
історія україни 5 кл
 
1
11
1
 
1
11
1
 
Майстри народного промислу України
Майстри народного промислу УкраїниМайстри народного промислу України
Майстри народного промислу України
 
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
 
3 yds vd_2020-1
3 yds vd_2020-13 yds vd_2020-1
3 yds vd_2020-1
 
1
11
1
 

Similar to перегноїв омелян

робота ман шляхами української вишивки
  робота ман  шляхами української вишивки  робота ман  шляхами української вишивки
робота ман шляхами української вишивки
1978lena
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»
Helen Golovina
 
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
Aira_Roo
 

Similar to перегноїв омелян (20)

198,23.docx
198,23.docx198,23.docx
198,23.docx
 
01 (1) 158 end
01 (1) 158 end01 (1) 158 end
01 (1) 158 end
 
Музей етнографії та побуту рідного краю
Музей етнографії та побуту рідного краюМузей етнографії та побуту рідного краю
Музей етнографії та побуту рідного краю
 
музей етнографії
музей етнографіїмузей етнографії
музей етнографії
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
бричка
бричкабричка
бричка
 
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
 
технологIя приготування страв
технологIя приготування стравтехнологIя приготування страв
технологIя приготування страв
 
Декоративно ужиткове мистецтво
Декоративно ужиткове мистецтвоДекоративно ужиткове мистецтво
Декоративно ужиткове мистецтво
 
робота ман шляхами української вишивки
  робота ман  шляхами української вишивки  робота ман  шляхами української вишивки
робота ман шляхами української вишивки
 
211
211211
211
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»
 
культура споживання їжі
культура споживання їжікультура споживання їжі
культура споживання їжі
 
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
6 истор д'ячков_мартем'янов_древн_2006_укр
 
6 iss d
6 iss d6 iss d
6 iss d
 
6 iss d
6 iss d6 iss d
6 iss d
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-hrushchynska-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-hrushchynska-2021-24 klas-ya-doslidzhuiu-svit-hrushchynska-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-hrushchynska-2021-2
 
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
 
З Україною в серці
З Україною в серціЗ Україною в серці
З Україною в серці
 
5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf
 

More from Andy Levkovich

More from Andy Levkovich (20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
Zno2021
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
 
Zno21
Zno21Zno21
Zno21
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
 

Recently uploaded

Recently uploaded (10)

Габон
ГабонГабон
Габон
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 

перегноїв омелян

  • 1. «Сервірування столу в народних традиціях. Правила поведінки за столом». (методоб'єднання вчителів трудового навчання) Підготувала: вчитель трудового навчання Перегноївської ЗОШ І-ІІ ст. Омелян Людмила Василівна
  • 2. Тема: «Сервірування столу в народних традиціях. Правила поведінки за столом». Мета: ознайомити учнів з видами сервірування святкового столу в народних традиціях, з давніми народними традиціями й обрядами, правилами поведінки за столом, навчити учнів виховувати культуру споживання їжі та поведінки за столом; розвивати художній смак, самостійність, уміння планувати роботу, фантазію і творчість – сервірування і оформлення столів. Виховувати почуття колективізму, охайні сть та уважність, чемність під час спілкування. Обладнання: таблиця „Сервірування столу”, інструкційні картки для складання серветок, презентація „Сервірування святкового столу”. Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами практичної роботи Хід уроку: І. Організаційний момент. 1) Перевірка наявності учнів на уроці. 2) Підготовка до уроку учнів і класу. 3) Позитивне налаштування: Тож, сьогодні, любі діти, хочу я вам побажати Всі знання із апетитом на уроці поглинати. А щоб ці знання і вміння вам не стали тягарем, Побажаю вам терпіння і старання. Тож почнем! ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. Бесіда ( « Мозковий штурм») - Які свята заведено відзначати у вашій родині? - Чи відрізняються набори посуду, приборів, що використовуються для сервірування столу до прийому гостей, від щоденного набору? - Які додаткові аксесуари (столова білизна, келихи тощо) при цьому використовуються? - Чи знаєте ви правила сервірування святкового столу? Назвіть їх. - Які види сервірування святкового столу вам відомі? ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку Знати: правила сервірування святкового столу в народних традиціях, народні традиції і обряди, правилами поведінки за столом, як сервірувати стіл до прийому гостей. Уміти: сервірувати святковий стіл, підбирати необхідний посуд і прибори, сервірувати стіл до прийому гостей; VІ. Вивчення нового матеріалу. 1.Засвоєння нового матеріалу за допомогою презентації „Сервірування святкового столу”.
  • 3. 2. Правила подачі страв. Подача страв на стіл має свої правила й особливості. Залежно від кількості гостей ставлять 2-3 тарілки з тонко нарізаним чорним і білим хлібом. Закуски розміщують на столі рівномірно. Кількість приборів для спецій залежить від кількості гостей. Якщо гостей багато, страви зручніше розносити. При цьому слід враховувати таке правило: коли розносять страву, вже розкладену на порціонні тарілки, подавати її слід з правого боку; якщо страва подається на блюді й гість повинен сам покласти її собі на тарілку, підходити треба з лівого боку. На столі треба постійно підтримувати чистоту й порядок, прибираючи використаний посуд. Перед подачею солодкого зі столу обов’язково прибирають зайвий посуд, прибори для спецій тощо. 3. Види банкетів (робота з підручником ) Які види банкетів ви знаєте? Чим вони різняться між собою? Як знати, які прибори використовувати для сервірування? Які бувають серветки і де їх розміщують на святковому столі? Як можна прикрасити стіл? Як розміщують страви на святковому столі? Які ви знаєте українські традиції сервірування? Традиції святкування: Нового року – ялинка, Різдво – дідух, кутя, Великдень – пасха, крашанки, Трійця – заквітчують зеленню хати, Спас – яблука, мед. 4. Професія – офіціант. Працює в ресторані, кафе та ін. Обов’язки – відбирання посуду і накривання столів, створення затишної обстановки, ведення рахунків. Вимоги – комунікабельність, увага до людей, привітність, люб’язність, добра пам’ять, уміння точно і швидко рахувати, знання в кулінарії, має добре володіти рідною мовою і однією з іноземних. Особисті якості – чепурність, охайність, підтягнутість. Професію можна отримати в кулінарному училищі або на спеціальних курсах. 5. Пошукова робота. (робота по групах) До нас завітали столові прибори. Вони розкажуть про себе. (Учні виступають з повідомленнями про історію виникнення ложки, виделки, ножа, тарілки, каструлі, палички, серветки.) Ложка ( Додаток № 1) Виделка ( Додаток № 2 ) Ніж ( Додаток № 3 ) Нам здається природним, що основні столові прилади - це ніж, ложка і вилка. Проте менш половини населення землі користуються ними. Частина, що залишилася воліє їсти
  • 4. паличками, ножем і руками або просто руками. З цього випливає, що палички - найпоширеніший на землі столовий прилад. Палички ( Додаток № 4 ) Тарілка ( Додаток № 5 ) Каструлі ( Додаток № 6 ) Серветка ( Додаток № 7 ) V. Практична робота. Учні працюють в бригадах, сервіруючи стіл для одного з видів банкетів у народному стилі, із використанням вишитих рушників або серветок, керамічного посуду, деревʼяних і скляних виробів. Головне, щоб усе становило одну декоративну цілісність. Потім захи щають свій проект. VІ. Закріплення вивченого матеріалу. Варіант 1 Пропоную розв’язати кросворд. ( Додаток № 8 ) Варіант 2 Метод «Веселий м’ячик – вибивала» ( Додаток № 9 ) VII. Рефлексія. 1) Що нового дізнались на уроці? 2) Чого навчились? 3) Що на уроці здалось вам найважчим? 4) Яку інформацію ви вважаєте найбільш корисною? 5) Що на уроці здалось вам найцікавішим? VІІІ. Підведення підсумків, оцінювання. Вчитель відзначає кращі сервірування і захист, вказує на допущені помилки. ІХ. Домашнє завдання Відтворити стародавні рецепти обрядових страв, які готувал ися на різні свята. Додаток № 1. Історія створення ложки Гостру потребу в такому столовому приладі, як столова ложка, люди відчули ще в далекій давнині. Точна дата того моменту, коли люди придумали ложку досі не відома. Сьогодні відомо тільки те, що одні з перших прообразів столових ложок були відомі людям уже за 3000 років до нашої ери. Тоді ложки робилися без особливих складностей. Спочатку їх робили з морських раковин, риб'ячих голів або деревини. Практично до теперішнього часу, в деяких племенах африканського і південноамериканських континентів, люди продовжують користуватися раковинами для зачерпування
  • 5. рідкої їжі. Власне кажучи, саме слово «ложка», є в давньогрецькому і латинською мовами, похідним від словосполучення «раковина равлики». Пізніше, кому те спала на думку ідея зліпити ложку із глини. Такий матеріал був обраний, швидше за все, з тієї причини, що особлива міцність ложки, при їжі, була не потрібна, адже їй їли в основному м'яку їжу. Приблизно тоді ж з'явилися й ложки, які стали виготовлятися з інших матеріалів: деревини, кістки великих риб, слонової кістки і т.д. з Історія походження столової ложки говорить - прості народи, що населяли в давнину, територію сучасної Європи, використовували спочатку дерев'яні ложки, або їли просто руками, а багаті римські патриції користувалися золотими ложками. У стародавньому Єгипті, столові ложки для знатних панів виготовлялися зі слонової кістки, благородних каменів, срібла і золота, в країнах Південно - Східної Азії, майстри робили знамениті столові ложки з порцеляни і кристалів. В 998 році на Русі зробили першу срібну ложку. Такі ложки виливалися для князя Володимира (Червоного Сонечка), і для членів його дружини. Тоді ложки мали небагато іншу форму. Це були ложки з великою «голівкою», і малюсінькою ручкою. Таку ложку по-трібно було тримати в кулачку, і в такий спосіб приймати їжу. Перша згадка про ложку із золота і срібла, датована 1259 роком. Правда, подібними столовими ложками користувалися тільки аристократи. Додаток № 2. Історія створення виделки Столовий прилад із зубцями. Столовий прилад, що являє собою стержень із зубцями, число яких змінювалося від одного (XIст.) до чотирьох (початок XX ст.). Виделка - наймолодший столовий прилад. Прототип сучасної виделки з'явився в Древній Греції. Це був досить великий інструмент з двома гострими зубцями для витягування м'яса з жаровні і сервіровки складних гарячих страв. Крім двозубих виделок, для сервірування використовувалися піки і рожна, на яких подавали м'ясо. Для їжі тоді виделки не використовували, а їли руками. На римських бенкетах було прийнято одягати спеціальні рукави чки або загострені наконечники на пальці, щоб руки залишалися чистими.
  • 6. У 7 столітті невеликі виделки з двома зубцями з'явилися в Туреччині, в 10 столітті - у Візантії, звідки і поширилися по Європі. З-за схожості з диявольськими рогами і незручності у використанні виделки були майже забуті під час Середньовіччя. А в деяких кра-їнах виделки навіть були заборонені за указом Папи Римського. У 14-16 століттях виделки вважалися примхою багатіїв. Уперше виделка у вигляді золотого шильця на ручці зі слонової кістки була виготовлена в одному примірнику для візантійської принцеси на початку 70-х років XI ст. Французькі королі вперше стали їсти виделкою, а не пальцями в другій половині XIV ст. До цього аж до XVI ст. виделкою користувалися лише у вузькому придворному колі. Вона вважалася предметом розкоші навіть в аристократичному середовищі і була для сатириків епохи середньовіччя одним з головних об'єктів осміяння й нападок. Користування виделкою, на їхню думку, свідчило про розбещеність, зв'язок з дияволом. В Англії навіть на початку 17 століття джентльмени вважали виделку надмірністю і вважали за краще використовувати пальці. Відповідно до етикету того часу, м'ясо елегантно брали трьома пальцями, після чого ополіскували їх у спеціальній чаші. Лише в кінці 17 століття, коли з'явилися зручно вигнуті виделки з трьома і чотирма зубцями, вони стали невід'ємним атрибутом вищого суспільства. Прийнято вважати, що в Росії виделки з'явилися завдяки Петру I, який носив свої столові прибори з собою, не будучи впевне-ним, що в гостях йому подадуть те ж саме. У російській мові до 18 століття навіть не було слова «виделка», а прилад називали рогатиною або вильца. Російські селяни насторожено ставилися до виделок до початку 20 століття, вважаючи заморський прилад незручним і гаком за простим селянським столом. Згодом в XVIII-XIX ст. упустити виделку вважалося дурною прикметою, передоднем нещастя. У народі осудливо відгукалися про виделку, про що свідчить прислів'я: "Ложкою, що неводом, а виделкою - як удою", тобто нічого не зробиш, не впіймаєш. Сервірування проводилося в домашніх умовах.