Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
SUBTAJUK BAGI TAJUK 3 DALAM KURSUS PENDIDIKAN INKLUSIF YANG DITAWARKAN BAGI GURU PELATIH SEMESTER 6 DI IPG KAMPUS BAHASA MELAYU.
SALAH SATU KURSUS WAJIB DIAMBIL DAN DIKETAHUI OLEH SEORANG GURU PELATIH
HASIL KERJASAMA DARIPADA :
Noor Rahfizah Abd Rahman
Nurul Hijanah Gosseli
Nurul Suhada Sjafei
Wee Kee Quan
(PISMP 6B2 IPG KBM)
Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)FaFai S.
Maaf jika ada kesalahan ejaan dan kekurangan isi serta huraian.
Nota tersebut merupakan hasil daripada buku / nota ringkas / bahan internet.
Definisi drama
pementasan drama
KOnsep drama dalam pendidikan
Kelebihan aktiviti drama
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
SUBTAJUK BAGI TAJUK 3 DALAM KURSUS PENDIDIKAN INKLUSIF YANG DITAWARKAN BAGI GURU PELATIH SEMESTER 6 DI IPG KAMPUS BAHASA MELAYU.
SALAH SATU KURSUS WAJIB DIAMBIL DAN DIKETAHUI OLEH SEORANG GURU PELATIH
HASIL KERJASAMA DARIPADA :
Noor Rahfizah Abd Rahman
Nurul Hijanah Gosseli
Nurul Suhada Sjafei
Wee Kee Quan
(PISMP 6B2 IPG KBM)
Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)FaFai S.
Maaf jika ada kesalahan ejaan dan kekurangan isi serta huraian.
Nota tersebut merupakan hasil daripada buku / nota ringkas / bahan internet.
Definisi drama
pementasan drama
KOnsep drama dalam pendidikan
Kelebihan aktiviti drama
1. RancanganPengajaranHarianKonstuktivisme
Tarikh/ Hari: Masa :60 minitKelas :3 AmalBil. Pelajar :37
orang M/ Pel : PendidikanMuzik
Tajuk : Nyayian
Lagu : BunyiSemua
Objektif: 1. Menyanyimengikutrentakdenganpengeluransuara yang terangdanjelas.
2. Melakukangerakansepontanberdasarkanliriklagudaniramalagu.
PengetahuanSediaAda :
Konsep : Irama - detikdan tempo
Bahan :Carta, lcd, laptop, lagu
Nilai :Berkerjasama,bersyukur
Kemahiran :1.3 Menyayidengansebutan yang terangdanjelas
1.4 Menyayimengikutrentak
2.2 Mengecamdanmembuatgerakanspontanmengikutrentakatauiramamuzik
Langkah/M Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
asa Aktiviti Aktiviti Murid
Guru
Set Induksi 1) a) Guru a) -
Menekabunyidangambar memperdenga Muridcubamenekadanmemberipandanganber Lcd.carta,lap
5 minit 2) rkan dasarkanbunyi. top
Bersoaljawabberkenaant Bunyi guruh Lagu
ajuklagu dan hujan. b) Murid yang - Slide show
b) Guru klue berjayamenekadengantepatmenerimatepukan -Ikuiri untuk
berdasarkan daripanrakan mendapatka
gambar. n maklumat,
c) Guru perbincanga
c )Muridmenjawabsoalan guru.
mengajukan n nilai-nilai
beberapa -Tanah menjadisubur murni.
soalan -Tanamanmenjadisegar -Murid
-Apakah yang -banjir terlibat
akan berlaku -Rahmatkebesarantuhandsb. secara aktif
sekiranya
bunyi guruh
2. kedegaran?
-Apakah yang
akan berlaku
sekiranya
hujan?
Guru
menerima
pandangan
murid dan
memberi
tindak balas
berdasarkan
nilai-nilai
murni
Perkemban 1) Menyanyidengan -
pernafasan yang betul a) Guru a) Murid membaca mengikut guru Lcd.carta,lap
gan 2) Menyanyidengan memaparkan b) Murid membaca mengikut guru top
yakintanpairingan senikata lagu c) Murid membaca perkataan perkataan Lagu
Langkah 1 muzik. ’Hari Nak sehingga lancar disebut. -murid
Hujan’ b) Murid membaca secara kelas membina
15 minit b) Guru c) Setiap Kumpulan menunjukkan kebolehan keyakinan
membaca membaca diri dalam
baris demi e) Murid membaca secara individu dan murid menghayati
baris dan lain mendengar dan membimbing rakan lain lilik lagu.
seterusnya f) Murid melakukan latihan pernafasan dan - Murid
rangkap demi murid menyayi bersama-sama terlibat
rangkap. -Murid menyanyi dengan rasa dan tempo serta secara aktif
c) Guru mood lagu dalam
membaca aktiviti
perkataan berkumpula
yang sukar n
disebut -
d) Guru Berinteraksi
mendengar antara rakan.
dan
membetulkan
bacaan murid
secara kelas.
e) Guru
memanggil
seorang
murid
membaca
secara
individu
f)latihan
pernafasan
dan guru
menyayi
tanpa iringan
muzik
Perkemban 1) a) Guru a) Murid mendengar lagu sambil mengikut -
Menyanyimengikutrentak memperdenga dengan suara yang perlahan Lcd.carta,lap
gan 2) Menyanyidengan rkan lagu b) Murid dengar dan menyanyi mengikut top
yakintanpairingan b) Guru rentak Lagu
Langkah 2 muzik. menyayikan c)Murid menyayi sambil bertepuk tangan -Aktiviti
lagu baris mengikut rentak untuk merasai detik lagu. berpusatkan
20 minit demi baris d) Murid mempersembahkan nyayian mereka murid
dan mengikut detik dan tempo lagu tanpa muzik. melakukan
seterusnya -Setiap kumpulan memilih seorang konduktor aktiviti
3. rangkap demi untuk memimpin ahli kumpulan secara
rangkap tanpa berkumpula
muzik n.
mengikut -Kooperatif
rentak. kumpulan
Berdasarkan - memimpin
detik dan
tepukkan bertangungja
tangan wab
c) Guru
mendengar
dan
membetulkan
rentak lagu
nyayian
murid
d) guru
memberi
semangat dan
galakan
supaya setiap
kumpulan
mempamirka
n
persembahan
kebolehan
mereka
Perkemban 1) Menyanyidengan a) Guru a) Murid berlatih Menyanyi mengikut iringan -
iringanmuzik memperdenga muzik Lcd.carta,lap
gan 2) membuat rkan lagu b) secara kumpulan murid menyanyi dengan top
gerakanspontanmengikut dengan aksi sepontan berdasarkan rentak muzik Lagu
Langkah 3 rentakatauiramamuzik iringan muzik -Setiap kumpulan menyanyi sambil membuat -Aktiviti
b) Aktiviti gerakan bersama dan tersusun.mengikut rentak berpusatkan
15 minit Secara lagu murid
berkumpulan, melakukan
aktiviti
secara
berkumpula
n.
-Kooperatif
kumpulan.
-
berinteraksi
kumpulan.
Penutup 1) Menyanyisecara solo a) Guru a) Murid menyanyi berselang seli mengikut -
unrukmembina Membahagi baris dan mengikut rangkap lagu. Lcd.carta,lap
5 minit keyakinandiri kumpulan -Menyanyi secara berduet top
2)Nilaimurni lelaki dan b)Murid menyatakan nilai-nilai murni Lagu
perempuan berdasarkan senikata lagu -Aktiviti
b) Guru -Murid berbincang memperbaiki kelemahan berpusatkan
memberi yang ada. murid
ruang murid melakukan
mengenalpast aktiviti
i kelemahan secara
dan kekuatan berkumpula
setiap n.
kumpulan dan -
memberi Perbincanga
perangsang n
4. c) Guru - Membina
berbincang keyakinan
nilai-nilai diri
murni yang -Kooperatif
dapat kumpulan
dipelajari - Menanam
dalam lirik nilai-nilai
lagu tersebut. murni
Refleksi :Murid dapat membaca dan menghafal lirik lagu dan menyayi bersama sama mengikut
rentak iringan muzik.