SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Data: 02.10.2017
Unitatea de invă ământ: Gradini a colii Gimnaziale Nr. 96ț ț Ș
Grupa: Mare "Stelu ele vesele"ț
Educatoare: Băcan Mirona
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: : “CINE SUNT/SUNTEM?”
TEMA PROIECTULUI: „ EU ŞI LUMEA MEA”
SUBTEMA: “CORPUL UMAN”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMNENIUL TIIN E- Cunoa terea mediuluiȘ Ț ș
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Corpul uman”
MIJLOC DE REALIZARE: Observare;
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunostin eț
SCOPUL: Formarea reprezentării despre corpul uman prin îmbogăţirea cunoştinţelor privind alcătuirea şi funcţionarea
organismului uman, stimulând curiozitatea pentru investigarea acestuia şi cultivarea unui stil de viaţă sănătos.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Să recunoască principalele părţi componente ale corpului uman. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii
recunosc părţile componente ale corpului uman.
O2 Să descrie părţile principale ale corpului uman. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii descriu părţile principale
ale corpului uman.
O3 Să precizeze utilitatea/rolul diferitor organe( inimă, plămâni, rinichi) componente ale corpului uman. Obiectivul se
consideră realizat dacă copiii precizează utilitatea/rolul diferitor organe componente( inimă, plămâni, rinichi) ale
corpului uman.
O4 Să enumere reguli de menţinere a sănătăţii. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii enumeră reguli de menţinere
a sănătăţii
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, diagrama Venn, mingea de foc
Material didactic:, planşe cu imagini ale corpului copilului , slide-uri printate cu informaţii şi imagini despre corpul uman,
mingiuţă, atlas de anatomie, stimulente
Utilizarea TIC: laptop, PPTcorpul uman, PPT ghicitori
DUTATA: 30 – 35
EVENIMENTUL
DIDACTIC
O
B.
O
P
CONŢINUT INSTRUCTIV EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
METODE
ŞI
PROCEDEE
MATERIAL
DIDACTIC
FORME
DE
ORGANIZARE
Moment
organizatoric
Asigurarea condiţiilor psiho-climatice necesare pt.
desfăşurarea optimă a activităţii. Amenajarea sălii de
grupă, a materialului didactic, verificarea mijloacelor
de instruire, etc.
exerciţiul
organizatoric
slide-uri printate
cu informaţii şi
imagini despre
corpul uman
2
Reactualizarea
cuno tin elorș ț
Se va purta o scurtă discuţie pe baza unor slide-uri
despre copii în general şi despre fetiţe şi băieţi în
special
conversaţia PPT(1-4), laptop frontal Voi evalua
cunoştinţele
anterioare ale
copiilor
Captarea aten ieiț Educatoarea le povesteşte copiilor despre o fetiţă din
altă ţară care-şi doreşte să fie prietena lor şi care a
trimis un cadou. Este desfăcut cadoul care conţine
imagini reprezentând corpul uman şi nişte jetoane cu
obiecte vestimentare; fiecare copil primeşte un astfel
de jeton.
conversaţia Plic,
Jetoane
Imagini
reprezen-
tând corpul unor
copii (faţă, băiat)
frontal
individual
Anuntarea temei
si a obiectivelor
Copiii sunt anunţaţi că vor observa corpul uman iar la
sfârşitul activităţii vor şti să enumere şi să descrie
părţile componente ale corpului uman, vor şti care este
rolul diferitor organe dar mai ales vor învăţa ce
comportament să adopte pentru a-şi păstra sănătatea
conversaţia
explicaţia
frontal
Dirijarea învă ăriiț
O1
Părţile principale ale corpului
Priviţi cu atenţie imaginea, apoi priviţi colegul.
-Care sunt părţile principale ale corpului copilului?
(cap, gât, trunchi, picioare+braţe, membre) După
răspunsul copiilor educatoarea indică părţile
componente ale corpului uman pe imagini.
-Dar părţile principale componente ale corpului
fetiţei? După răspunsul copiilor educatoarea indică
părţile componente ale corpului fetiţei pe imaginea
care reprezintă o fetiţă.
Educatoarea face sinteza parţială: corpul uman are
următoarele părţi principale: cap, gât, trunchi,
membre, le indică pe propriul corp dar şi pe corpul a
doi copii, o fetiţă şi un băiat.
observaţia
conversaţia
Imagini, ppt(5)
2 copii- material
natural
frontal
frontal Continuă
După sinteză,
educatoarea cere
unei fetiţe şi unui
baiat să prezinte
pe propriul corp
principalele părţi
3
O2
O3
O4
O5
Priviţi cu atenţie capul copilului din imagine dar şi
capul colegului.
-ce formă are capul? (rotundă)
- cu ce seamănă? ( cu o minge, o bilă, etc)
-Dar capul fetiţei? Ce formă are? ( la fel)
-Cu ce este acoperit capul băiatului?( păr)
- Dar capul fetiţei?
Atingeţi părul colegului, apoi propriul păr. Ce aţi
simţit? Ce puteţi spune despre el? ( este moale, lung,
scurt, aspru, cret, are diferite culori... etc)
caracteristicile sunt prezentate prin comparaţie la fetiţă
şi la băiat şi se pune accent pe non discriminare ca
atitudine democratică, specificându-se că indiferent
de caracteristicile părului copiii au aceleaşi drepturi şi
trebuie să fie toleranţi şi să coopereze. La ce ne
foloseşte părul? (protejează capul şi rol estetic)
Ce mai observaţi la cap? ( ochi, sprâncene, gene, nas,
gură, urechi, etc). Pentru fiecare organ se adresează
întrebări despre: formă, mărime, culoare, sunt
identificate atât pe propriul corp cât şi la un alt coleg.
Se precizeză rolul fiecăruia. Expunerea se face prin
comparaţie la fetiţă şi băiat.
Educatoarea aminteşte şi despre organul cel mai
important al corpului care se află în cutia craniană:
creierul
-Ce putem face să avem un cap sănătos?(mâncăm
sănătos, ne odihnim, îl protejăm de frig sau soare)
Li se explică ce este Diagrama Venn şi la ce
foloseşte.
Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care
protejează capul merg şi aşază jetoanele în Diagrama
Venn în spaţiul corespunzător.
observaţia
conversaţia
exerciţiul
observaţia
exerciţiul
conversaţia
conversaţia
explicaţia
exerciţiul
Folosirea
propriului corp
pt observare,
imagini, ppt(6)
ppt (7-10)
imagine
Jetoane
Panou Diagrama
Venn
individual
frontal
în perechi
frontal
individual
componente. Se
fac câteva
exerciţii de
mişcare punând
în evidenţă
diferite segmente
corporale
4
O2
O3
O4
O5
O4
Se face sinteza parţială: câţiva copii ghidaţi cu
întrebări ajutătoare enumeră, indică principalele
organe de la nivelul capului menţionând apoi
caracteristicile acestora şi rolul lor.
Capul este susţinut de ...?( gât)
Ce puteţi spune despre gât? Este lung, scurt, gros,
subţire? La ce foloseşte gâtul? Puteţi să daţi exemplu
de un animal cu gâtul lung?
Cum îl protejăm?
Se completează Diagrama Venn
Priviţi cu atenţie trunchiul. Ce observaţi? Ce formă
are? (dreptunghiulară). Cu ce este acoperit trunchiul
(corpul)- cu piele
Ce culoare poate avea pielea?( galbena, neagră, albă,
roşie). Se precizează că indiferent de culoarea pielii
copiii au aceleaşi drepturi şi trebuie să coopereze şi să
fie toleranţi. Atingeţi! Ce simţiţi? (este netedă, fină),
Mirositi! Se atrage atenţia asupra respectării igienei
corporale, utilizării regulate a apei şi săpunului.
Se aminteşte de principalele organe interne ( inimă,
plămâni, stomac) şi rolul acestora identificându-se
poziţia acestora.
Se aminteşte modalităţi de protejare a trunchiului de
temperatură şi de boli (alimentaţie sănătoasă, odihnă,
conversaţia
observaţia
observaţia
explicaţia
explicaţia
explicaţia
Propriul cap, sau
al colegului
Imagini
ImaginiA3
Jetoane
Panou diagrama
venn
frontal
în perechi
individual
frontal
frontal
în perechi
Continuă
După sinteză
Copiii vor
identifica prin
atingere, la
comandă, diferite
organe de la
nivelul propriului
cap sau cel al
colegului.
5
O5
O2
O3
O4
sport, vestimentaţie)
Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care
protejează trunchiul merg şi aşază jetoanele în
diagrama Venn în spaţiul corespunzător.
Se face sinteza parţială- 2-3 copii ghidaţi de întrebări
ajutătoare enumeră caracteristicile trunchiului şi
principalele organe interne.
Observaţi braţele.
-Cu ce se termină braţele ( cu palme şi degete)
Câte degete? ) 10
La ce ne folosesc braţele? Câte sunt?
Piciorele: câte sunt? La ce ne folosesc? Arătaţi
genunchii. Care sunt gleznele?
Ce facem să ne protejăm mâinile de frig? Dar
picioarele?
Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care
protejează membrele merg şi aşază jetoanele în
diagrama veen în spaţiul corespunzător
Se face sinteză parţială: 2-3 copii prezintă
caracteristicile şi importanţa membrelor
Se face o sinteză finală: câţiva copii enumeră
exerciţiul
mingea de foc
observaţia
explicaţia
exerciţiul
conversaţia
exerciţiul
conversaţia
conversaţia
Propriile
braţe, picioare
Jetoane
Panou diagrama
venn
planşă
individual
frontal
frontal
frontal
individual
frontal
frontal
Continuă
După sinteză
Copiii aruncă o
minge de la unii
la alţii , cel care
are mingea
răspunde la o
întrebare şi apoi
o aruncă mai
departe
6
Realizarea feed-
back-ului
principalele părţi şi organe componente ale corpului
uman precizând şi rolul acestora frontal
Finală
Se citeşte un set
de ghicitori
despre părţi
componente ale
corpului uman
prezentate in
format PPT; câte
un copil vine să
ruleze un slide pe
care se află
ghicitoarea, pt
răspunsuri
corecte se aud
aplauze.
Încheierea
activită iiț
Se fac aprecieri generale asupra evoluţiei copiilor,
sunt felicitaţi şi recompensaţi.
Cantec “chipul meu” -rogvaiv
frontal
7

More Related Content

What's hot (20)

Serbare 8 martie
Serbare 8 martieSerbare 8 martie
Serbare 8 martie
 
0 rep moldova
0 rep moldova0 rep moldova
0 rep moldova
 
Scenetă de 8 martie
Scenetă de 8 martieScenetă de 8 martie
Scenetă de 8 martie
 
Tradiţii şi obiceiuri de iarnă
Tradiţii şi obiceiuri de iarnăTradiţii şi obiceiuri de iarnă
Tradiţii şi obiceiuri de iarnă
 
43 druga geanina legume timpurii
43 druga geanina legume timpurii43 druga geanina legume timpurii
43 druga geanina legume timpurii
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Jocuri copii
Jocuri copiiJocuri copii
Jocuri copii
 
Spune nu violentei in scoala
Spune nu violentei in scoalaSpune nu violentei in scoala
Spune nu violentei in scoala
 
Crearea unui mediu incluziv.pptx
Crearea unui mediu incluziv.pptxCrearea unui mediu incluziv.pptx
Crearea unui mediu incluziv.pptx
 
Plan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatPlan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizat
 
Program de serbare la craciun
Program de serbare la craciunProgram de serbare la craciun
Program de serbare la craciun
 
Raport daruri mici din suflet mare
Raport daruri mici din suflet mareRaport daruri mici din suflet mare
Raport daruri mici din suflet mare
 
Eugen Doga
Eugen DogaEugen Doga
Eugen Doga
 
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
1460968212 27. stiinte-clasa-a-iii-a
 
Eugen Doga poet al muzicii
Eugen Doga poet al muziciiEugen Doga poet al muzicii
Eugen Doga poet al muzicii
 
2.1 Activități metodice și profilul absolventului de gimnaziu la DP.ppt
2.1 Activități metodice și profilul absolventului de gimnaziu la DP.ppt2.1 Activități metodice și profilul absolventului de gimnaziu la DP.ppt
2.1 Activități metodice și profilul absolventului de gimnaziu la DP.ppt
 
Toleranta
Toleranta Toleranta
Toleranta
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
2014 a venit_craciunul_
2014 a venit_craciunul_2014 a venit_craciunul_
2014 a venit_craciunul_
 
In lumea povestilor
In lumea povestilorIn lumea povestilor
In lumea povestilor
 

Similar to Proiect cun mediului corpul uman

Copilul preşcolar
Copilul  preşcolarCopilul  preşcolar
Copilul preşcolarsweetrlk
 
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana LunguDaniela Munca-Aftenev
 
Dezvoltare personala
Dezvoltare personalaDezvoltare personala
Dezvoltare personalaDudaCristina2
 
Comunicare versus conflict_in_relaia_pa
Comunicare versus conflict_in_relaia_paComunicare versus conflict_in_relaia_pa
Comunicare versus conflict_in_relaia_paMihaela Popa
 
proiect_stiinte_22.10.2012.docx
proiect_stiinte_22.10.2012.docxproiect_stiinte_22.10.2012.docx
proiect_stiinte_22.10.2012.docxMarcel803310
 
Exemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieExemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieLivia Dobrescu
 
Discursul Domnului Rector Ion Gagim
Discursul Domnului Rector Ion GagimDiscursul Domnului Rector Ion Gagim
Discursul Domnului Rector Ion GagimAnna-Maria Russu
 
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)geobog
 
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdf
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdfMihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdf
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdfVasileCaraus
 
Violenta psihologia copilului
Violenta psihologia copiluluiViolenta psihologia copilului
Violenta psihologia copiluluiclabrasov
 
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enache
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina EnacheEducatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enache
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enachececisromania
 
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 ani
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 anirepere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 ani
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 aniPopescu Floriana
 
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...Otilia Mitrache
 
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017Mihaela Popa
 
Inteligenta
InteligentaInteligenta
Inteligentaeugensyl
 

Similar to Proiect cun mediului corpul uman (20)

Copilul preşcolar
Copilul  preşcolarCopilul  preşcolar
Copilul preşcolar
 
Buletin informativ - invatamant primar
Buletin informativ - invatamant primarBuletin informativ - invatamant primar
Buletin informativ - invatamant primar
 
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 
Dezvoltare personala
Dezvoltare personalaDezvoltare personala
Dezvoltare personala
 
Manual anatomie
Manual anatomieManual anatomie
Manual anatomie
 
proiect - Simona.docx
proiect - Simona.docxproiect - Simona.docx
proiect - Simona.docx
 
Comunicare versus conflict_in_relaia_pa
Comunicare versus conflict_in_relaia_paComunicare versus conflict_in_relaia_pa
Comunicare versus conflict_in_relaia_pa
 
proiect_stiinte_22.10.2012.docx
proiect_stiinte_22.10.2012.docxproiect_stiinte_22.10.2012.docx
proiect_stiinte_22.10.2012.docx
 
Manual anatomie
Manual anatomieManual anatomie
Manual anatomie
 
Exemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieExemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedie
 
Discursul Domnului Rector Ion Gagim
Discursul Domnului Rector Ion GagimDiscursul Domnului Rector Ion Gagim
Discursul Domnului Rector Ion Gagim
 
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)
readaptarea copilului handicapat fizic p.1(partea generala)
 
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdf
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdfMihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdf
Mihaela Gaisteanu - Psihologia copilului.pdf
 
Violenta psihologia copilului
Violenta psihologia copiluluiViolenta psihologia copilului
Violenta psihologia copilului
 
ATAC
ATACATAC
ATAC
 
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enache
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina EnacheEducatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enache
Educatia pentru sanatate - o abordare pedagogica Adina Enache
 
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 ani
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 anirepere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 ani
repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului 0-7 ani
 
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...
Cartea - cel mai important mijloc în dezvoltarea armonioasă a omului. The boo...
 
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017
Dezvoltarea personala la copii psih. popa mihaela -camelia, 15 mai 2017
 
Inteligenta
InteligentaInteligenta
Inteligenta
 

Proiect cun mediului corpul uman

  • 1. Data: 02.10.2017 Unitatea de invă ământ: Gradini a colii Gimnaziale Nr. 96ț ț Ș Grupa: Mare "Stelu ele vesele"ț Educatoare: Băcan Mirona PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ NIVEL: II TEMA ANUALĂ DE STUDIU: : “CINE SUNT/SUNTEM?” TEMA PROIECTULUI: „ EU ŞI LUMEA MEA” SUBTEMA: “CORPUL UMAN” DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMNENIUL TIIN E- Cunoa terea mediuluiȘ Ț ș TEMA ACTIVITĂŢII: ”Corpul uman” MIJLOC DE REALIZARE: Observare; TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunostin eț SCOPUL: Formarea reprezentării despre corpul uman prin îmbogăţirea cunoştinţelor privind alcătuirea şi funcţionarea organismului uman, stimulând curiozitatea pentru investigarea acestuia şi cultivarea unui stil de viaţă sănătos. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 Să recunoască principalele părţi componente ale corpului uman. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii recunosc părţile componente ale corpului uman.
  • 2. O2 Să descrie părţile principale ale corpului uman. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii descriu părţile principale ale corpului uman. O3 Să precizeze utilitatea/rolul diferitor organe( inimă, plămâni, rinichi) componente ale corpului uman. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii precizează utilitatea/rolul diferitor organe componente( inimă, plămâni, rinichi) ale corpului uman. O4 Să enumere reguli de menţinere a sănătăţii. Obiectivul se consideră realizat dacă copiii enumeră reguli de menţinere a sănătăţii FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, diagrama Venn, mingea de foc Material didactic:, planşe cu imagini ale corpului copilului , slide-uri printate cu informaţii şi imagini despre corpul uman, mingiuţă, atlas de anatomie, stimulente Utilizarea TIC: laptop, PPTcorpul uman, PPT ghicitori DUTATA: 30 – 35 EVENIMENTUL DIDACTIC O B. O P CONŢINUT INSTRUCTIV EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE METODE ŞI PROCEDEE MATERIAL DIDACTIC FORME DE ORGANIZARE Moment organizatoric Asigurarea condiţiilor psiho-climatice necesare pt. desfăşurarea optimă a activităţii. Amenajarea sălii de grupă, a materialului didactic, verificarea mijloacelor de instruire, etc. exerciţiul organizatoric slide-uri printate cu informaţii şi imagini despre corpul uman 2
  • 3. Reactualizarea cuno tin elorș ț Se va purta o scurtă discuţie pe baza unor slide-uri despre copii în general şi despre fetiţe şi băieţi în special conversaţia PPT(1-4), laptop frontal Voi evalua cunoştinţele anterioare ale copiilor Captarea aten ieiț Educatoarea le povesteşte copiilor despre o fetiţă din altă ţară care-şi doreşte să fie prietena lor şi care a trimis un cadou. Este desfăcut cadoul care conţine imagini reprezentând corpul uman şi nişte jetoane cu obiecte vestimentare; fiecare copil primeşte un astfel de jeton. conversaţia Plic, Jetoane Imagini reprezen- tând corpul unor copii (faţă, băiat) frontal individual Anuntarea temei si a obiectivelor Copiii sunt anunţaţi că vor observa corpul uman iar la sfârşitul activităţii vor şti să enumere şi să descrie părţile componente ale corpului uman, vor şti care este rolul diferitor organe dar mai ales vor învăţa ce comportament să adopte pentru a-şi păstra sănătatea conversaţia explicaţia frontal Dirijarea învă ăriiț O1 Părţile principale ale corpului Priviţi cu atenţie imaginea, apoi priviţi colegul. -Care sunt părţile principale ale corpului copilului? (cap, gât, trunchi, picioare+braţe, membre) După răspunsul copiilor educatoarea indică părţile componente ale corpului uman pe imagini. -Dar părţile principale componente ale corpului fetiţei? După răspunsul copiilor educatoarea indică părţile componente ale corpului fetiţei pe imaginea care reprezintă o fetiţă. Educatoarea face sinteza parţială: corpul uman are următoarele părţi principale: cap, gât, trunchi, membre, le indică pe propriul corp dar şi pe corpul a doi copii, o fetiţă şi un băiat. observaţia conversaţia Imagini, ppt(5) 2 copii- material natural frontal frontal Continuă După sinteză, educatoarea cere unei fetiţe şi unui baiat să prezinte pe propriul corp principalele părţi 3
  • 4. O2 O3 O4 O5 Priviţi cu atenţie capul copilului din imagine dar şi capul colegului. -ce formă are capul? (rotundă) - cu ce seamănă? ( cu o minge, o bilă, etc) -Dar capul fetiţei? Ce formă are? ( la fel) -Cu ce este acoperit capul băiatului?( păr) - Dar capul fetiţei? Atingeţi părul colegului, apoi propriul păr. Ce aţi simţit? Ce puteţi spune despre el? ( este moale, lung, scurt, aspru, cret, are diferite culori... etc) caracteristicile sunt prezentate prin comparaţie la fetiţă şi la băiat şi se pune accent pe non discriminare ca atitudine democratică, specificându-se că indiferent de caracteristicile părului copiii au aceleaşi drepturi şi trebuie să fie toleranţi şi să coopereze. La ce ne foloseşte părul? (protejează capul şi rol estetic) Ce mai observaţi la cap? ( ochi, sprâncene, gene, nas, gură, urechi, etc). Pentru fiecare organ se adresează întrebări despre: formă, mărime, culoare, sunt identificate atât pe propriul corp cât şi la un alt coleg. Se precizeză rolul fiecăruia. Expunerea se face prin comparaţie la fetiţă şi băiat. Educatoarea aminteşte şi despre organul cel mai important al corpului care se află în cutia craniană: creierul -Ce putem face să avem un cap sănătos?(mâncăm sănătos, ne odihnim, îl protejăm de frig sau soare) Li se explică ce este Diagrama Venn şi la ce foloseşte. Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care protejează capul merg şi aşază jetoanele în Diagrama Venn în spaţiul corespunzător. observaţia conversaţia exerciţiul observaţia exerciţiul conversaţia conversaţia explicaţia exerciţiul Folosirea propriului corp pt observare, imagini, ppt(6) ppt (7-10) imagine Jetoane Panou Diagrama Venn individual frontal în perechi frontal individual componente. Se fac câteva exerciţii de mişcare punând în evidenţă diferite segmente corporale 4
  • 5. O2 O3 O4 O5 O4 Se face sinteza parţială: câţiva copii ghidaţi cu întrebări ajutătoare enumeră, indică principalele organe de la nivelul capului menţionând apoi caracteristicile acestora şi rolul lor. Capul este susţinut de ...?( gât) Ce puteţi spune despre gât? Este lung, scurt, gros, subţire? La ce foloseşte gâtul? Puteţi să daţi exemplu de un animal cu gâtul lung? Cum îl protejăm? Se completează Diagrama Venn Priviţi cu atenţie trunchiul. Ce observaţi? Ce formă are? (dreptunghiulară). Cu ce este acoperit trunchiul (corpul)- cu piele Ce culoare poate avea pielea?( galbena, neagră, albă, roşie). Se precizează că indiferent de culoarea pielii copiii au aceleaşi drepturi şi trebuie să coopereze şi să fie toleranţi. Atingeţi! Ce simţiţi? (este netedă, fină), Mirositi! Se atrage atenţia asupra respectării igienei corporale, utilizării regulate a apei şi săpunului. Se aminteşte de principalele organe interne ( inimă, plămâni, stomac) şi rolul acestora identificându-se poziţia acestora. Se aminteşte modalităţi de protejare a trunchiului de temperatură şi de boli (alimentaţie sănătoasă, odihnă, conversaţia observaţia observaţia explicaţia explicaţia explicaţia Propriul cap, sau al colegului Imagini ImaginiA3 Jetoane Panou diagrama venn frontal în perechi individual frontal frontal în perechi Continuă După sinteză Copiii vor identifica prin atingere, la comandă, diferite organe de la nivelul propriului cap sau cel al colegului. 5
  • 6. O5 O2 O3 O4 sport, vestimentaţie) Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care protejează trunchiul merg şi aşază jetoanele în diagrama Venn în spaţiul corespunzător. Se face sinteza parţială- 2-3 copii ghidaţi de întrebări ajutătoare enumeră caracteristicile trunchiului şi principalele organe interne. Observaţi braţele. -Cu ce se termină braţele ( cu palme şi degete) Câte degete? ) 10 La ce ne folosesc braţele? Câte sunt? Piciorele: câte sunt? La ce ne folosesc? Arătaţi genunchii. Care sunt gleznele? Ce facem să ne protejăm mâinile de frig? Dar picioarele? Copiii care au pe jetoane articole vestimentare care protejează membrele merg şi aşază jetoanele în diagrama veen în spaţiul corespunzător Se face sinteză parţială: 2-3 copii prezintă caracteristicile şi importanţa membrelor Se face o sinteză finală: câţiva copii enumeră exerciţiul mingea de foc observaţia explicaţia exerciţiul conversaţia exerciţiul conversaţia conversaţia Propriile braţe, picioare Jetoane Panou diagrama venn planşă individual frontal frontal frontal individual frontal frontal Continuă După sinteză Copiii aruncă o minge de la unii la alţii , cel care are mingea răspunde la o întrebare şi apoi o aruncă mai departe 6
  • 7. Realizarea feed- back-ului principalele părţi şi organe componente ale corpului uman precizând şi rolul acestora frontal Finală Se citeşte un set de ghicitori despre părţi componente ale corpului uman prezentate in format PPT; câte un copil vine să ruleze un slide pe care se află ghicitoarea, pt răspunsuri corecte se aud aplauze. Încheierea activită iiț Se fac aprecieri generale asupra evoluţiei copiilor, sunt felicitaţi şi recompensaţi. Cantec “chipul meu” -rogvaiv frontal 7