1. LICEUL TEORETIC „MIHAI EMINESCU”, CĂUŞENI
DIRECŢIA ÎNVĂŢĂMÎNT, CĂUŞENI
Proiect didactic
la ştiinţe
clasa IV-D
Subiectul:Scheletul şi muşchii. Ţinuta
corectă
Focşa Aliona,
Grad didactic II,
Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Căuşeni
Căuşeni
22.10.2012
2. Clasa: IV- D
Data: 22. 10. 2012
Numărul lecţiei în modul: a 3-a din 11
Numărul lecţiei conform orarului: a 4-a
Disciplina: Ştinţe
Durata 45 minute
Tipul lecţiei: Lecţie de predare a noilor cunoştinţe
Modulul: Omul-fiinţă biologică. Corpul uman
Subiect: Scheletul şi muşchii. Ţinuta corectă
Subcompetenţele lecţiei:
2.2 Explorarea pe bază de planşe, de imagini, de mulaje a competenţelor organismului uman
2.5 Formularea unor concluzii în urma observaţiilor efectuate
2.7 Adoptarea de reguli şi respectarea acestora pentru menţinerea şi dezvoltarea unui corp armonios
Obiective lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să explice cum se pun în mişcare diferite părţi ale corpului;
O2. Să numească părţile principale ale scheletului uman şi principalele grupuri de muşchi;
O3. Să demonstreze corelaţia dintre funcţiile muşchilor şi cele ale scheletului;
O4. Să completeze lista de reguli care trebuie respectate pentru a avea o ţinută corectă şi elegantă;
O5. Să relateze, în baza unui plan, despre rolul muşchilor şi a scheletului în dezvoltarea corpului;
O6. Să conştientizeze importanţa culturii fizice pentru dezvoltarea organismului şi menţinerea sănătăţii acestuia.
Mijloace didactice: calculator, proiector, fişe, planşe, experimentul, filmuleţ despre gimnastică PPT, cub cu sarcini, descoperirea,
argumentarea, ascultarea , interpretarea, vizionarea , observarea, algoritmul, discuţia, asalt de idei, povestire, generalizare, analiză,
sinteză, munca independentă, explicaţia, expunerea, conversaţia, lectura
Vocabular: muşchi, schelet, oase, cutia craniană, coaste, coloana vertebrală, articulaţii, contractare, relaxare
Suport bibliografic:
1. Curriculum şcolar clasele I-IV, Chişinău, 2010
2. Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primară de învăţămînt, Liceum, Chişinău, 2011
3. Ştiinţe, manual pentru clasa IV, Z. Galnen – Panciuc, Prut Internaţional, 2008;
4. Ştiinţe, ghid pentru învăţători şi părinţi, clasa IV, Z. Galnen – Panciuc, Prut Internaţional, 2008;
5. Enciclopedia pentru copii Corpul uman
3. Desfăşurarea lecţiei
Etapă 0biective Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Strategii
(evaluare / timp)
E
V
O
C
A
R
E
O6. Să
conştientizeze
importanţa
culturii fizice
pentru
dezvoltarea
organismului şi
menţinerea
sănătăţii
acestuia.
- Bine v-am regăsit, dragi elevi! Vă propun să
salutăm oaspeţii cu cîntecul „Dimineaţa fac
mişcare” (la proiector derulează PPT la acest
cîntec)
- În baza textului cîntecului formulaţi cîte o
întrebare pentru colegul de bancă prin prisma
exploziei stelare şi verificaţi răspunsul prin
discuţie.
Elevii interpretează cîntecul
„Dimineaţa fac mişcare”
Anexa 1
De ce.....?
Cînd....?
Unde.....?
Din care motiv....?
Care ar fi...?
Aplauze
Explozia stelară
Lucru în perechi
Analiză
Sinteză
Definirea
conceptului de
corp cu
ajutorul DEX-
ului
- Să definim conceptul de corp, descriindu-l sub
formă de tabel
Elevii completează tabelul,
verificîndu-se cu ceea ce apare
proiectat pe parcurs
CORP
Corp 1 Corp 2 Corp 3
Denumirea
ştiinţifică
a oricărui
obiect
Organismul
omului
Carcasă
(corp
de
casă)
Analiza şi sinteza
Completarea
tabelară
Discuţie în
baza
întrebărilor
-Care sunt părţile principale ale corpului?
-Ce funcţii îndeplinesc acestea?
-Ce reguli trebuie respectate pentru a avea un
corp sănătos?
Elevii dau răspunsuri la microfon în
dependenţă de cunoştinţele
acumulate la diferite discipline
anterior
Microfon
Expunerea
R
E
A
L
I
Z
Studiul textului
ştiinţific
O5.
-Astăzi, vom studia scheletul uman şi muşchii.
(povestesc tema din manual pagina 35-37 şi ghid
pagina 45-48)
- Acum veţi studia în grup mic cîte un document,
pregătitndu-vă de a-l prezenta clasei.
Ascultarea activă, intervenind
-Grupa I: documentul 1
Grupa II: documentul 2
Povestirea,
explicaţia
Lucru-n grup mic
Algoritmul
4. A
R
E
A
S
E
N
S
U
L
U
I
Experiment
prin joc
Discuţie ân
baza
experimentului
O3.
O2.
O4.
În timpul acesta consultaţi DEX-ul pentru a
explica noţiunile neclare, studiaţi posterele din
manual ce corespund documentului, citiţi
schema, aflaţi mai mult din rubrica respectivă.
-Să ascuiltăm prezentările documentelor învăţate
recent
-Propun jocul „Execută mişcarea”
-Cine simulează mişcarea?
-Ai putea merge dacă nu ţi s-ar îndoi genunchii?
De ce?
-Cum te-ai spăla dacă mîinile nu ţi s-ar îndoi?
-Ce s-ar întîmpla dacă degetele nu se vor îndoi?
-La ce concluzia ajungeţi?
-Să ne amintim şi să scriem în vocabular
cuvintele noi
-Să stabiliţi nişte reguli privind respectarea
poziţiei corecte atunci cînd:
-citeşti o carte -scrii, desenezi
-faci sport -dormi
-mergi -şezi
Grupa III: documentul 3
Grupa IV: documentul 4
Elevii prezintă informaţia din
manual paginile 37-38
Elevii îndoaie piciorul, apleacă
capul, scriu, sar, păşesc, scot limba,
imită spălarea pe mîini, apucarea
unei chifle şi muşcarea ei
Elevii concluzionează: Ca să te
deplasezi şi să efectuiezi diferite
mişcări, ai nevoie de muşchi. Cînd
eşti relaxat muşchii se înmoaie.
Contractîndu-se, muşchii pun în
mişcare o parte a corpului.
Elevii scriu explicaţiile ce se
proiectează din DEX online
Elevii în minigrup completează
fişele
Conversaţia
Lectura
Observarea
Ascultarea
Interpretarea
datelor
Experimentul
Discuţia dirijată
Asalt de idei
Concluzionarea
Analiza şi sinteza
Lucru independent
Internetul
Lucru în minigrup
Fişe de lucru
R
E
O6. -Care credeţi că este rolul educaţiei fizice în
menţinerea ţinutei corecte?
Elevii dau exemple de exerciţii
pentru muşchii spatelui
Exerciţiul
5. F
L
E
X
I
A
O6.
-Elevii cu o ţinută incorectă au, de regulă,
muşchii nedezvoltaţişi oasele deformate, adică
sănătatea lor e şubredă. Pentru evitarea
deformărilor coloanei vertebrale, trebuie să se
respecte poziţia corectă a corpului, umerii
desfăcuţi, pieptul înainte, capul sus – toate
acestea sunt semne de ţinută corectă. Ea nu i se
dă omului de la naştere, ci se dobîndeşte în
cursul vieţii. De aceea, este foarte important să ai
grijă de ţinută, mai ales la masă. Dacă şezi sau
munceşti într-o poziţie incorectă, se deformează
coloana vertebrală. Aceasta duce la afectarea
întregului corp.
Elevii ascultă activ şi memorează
concluzia lecţiei
Povestirea
Argumentarea
E
X
T
I
N
D
E
R
E
O5. -Cu ajutorul cubului să medităm asupra celor
studiate
-Pentru data viitoare veţi pregăti povestirea temei
din manual paginile 35-37, exerciţiul 3 a)b)c) de
scris în caieţel, iar pentru un excelent de povestit
un material adăugător despre schelet sau muşchi,
sau de pregătit un REBUS la temă
-Astăzi la lecţie cel mai bine s-a arătat a fi ........
Elevii aruncă cubul şi răspund la
întrebările de pe feţele lui.
Înscrierea temei de acasă în agende
Cubul
Generalizare