SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Regning som
grunnleggende
ferdighet i RLE
Av Kine Houmark og Jeanette Sagen.
Problemstilling:
Hvilken modalitet legger elevene på 6.trinn mest vekt på
for å skape en multimodal tekst?
Vi tok utgangspunkt i disse
kompetansemålene:
Kompetansemål etter 7. trinn
RLE:
 Samtale om etikk i forbindelse med ulike familieformer, forholdet mellom
kjønnene.
Matematikk:
 Planlegge og samle data i forbindelse med observasjoner, spørreundersøkelser
og eksperiment.
 Representere data i tabeller og diagram som er framstilte med digitalt verktøy.
REGNING I RLE ER:
- Å kunne regne i RLE innebærer å kunne tolke og bruke statistikk.
Læringsmålene for
undervisningsopplegget:
 Lære å innhente informasjon ved å bruke og gjennomføre en
spørreundersøkelse
 Presentere resultatene fra spørreundersøkelsen ved hjelp av en tabell og et
diagram.
 Trekke ut viktige elementer fra tabellen og skrive en kort reflekterende tekst
 Finne et bilde som passer til teksten.
 Sette disse elementene( diagram, bilde og tekst) sammen til en digital
sammensatt tekst på et A4 ark.
Oppgaven til elevene:
- Gjennomfør en spørreundersøkelse hjemme.
- Bruke dataene som kom inn til å fylle ut en tabell
- Lage diagram på Excel.
- Tolk tabellen og diagrammet og kom med egne tanker om hva
de viser.
- På ett A4 ark skal dere vise hva dere har kommet fram til.
Kriterier:
* lage diagram ut fra innholdet i tabellen.
* lage en tekst ut fra tabell og digram
* ha med et bilde som passer til teksten og diagrammet.
Gjennomføringen
 Undervisningsopplegget ble gjennomført på en
6. klasse på 19 elever og gikk over 4 timer
fordelt på to økter.
Tabellen:
Elevene fikk i hjemmelekse å fylle ut skjema «hvem gjør
hva hjemme».
 Her er resultatet
Navn Går med
søpla
Lager
mat
Inn og ut av
oppvask-
maskin
Vasker
klær
Klipper
gress
Støv-
suger
Vasker
bil
Mamma 11 14 10 14 2 13 4
Pappa 8 12 10 1 12 5 9
Elev 10 5 11 0 2 12 4
I følgeenundersøkelsei6.klassevedTorsnesskolegjør
mammaenemest ifamilien.
Bare1pappaav15vasker klær. Elevenetar mest tar innogut av
oppvaskmaskinenogstøvsuger.Flest pappaer klipper gresset.
Flest mammaer lager mat ifamilien.
Hvem gjør hva hjemme.
15 elever var med i
denne
spørreundersøkelsen.
I spørre undersøkelsen på Torsnes skole 6.trinn,
fant vi ut at flest mammaer vasker klær. De fleste
pappaene klipper gress.
Det er ingen elever som vasker klær, men tar det igjen
med å gå ut med søpla. Vi har også funnet ut at
pappaene ikke liker å vaske klær og mammaene ikke
liker å klippe gresset. Det familien deler oppgavene likt
på, totalt: å ta u av oppvask maskinen og støvsuge.
15 elever i 6.klasse på Torsnes skole har funnet ut bare en pappa vasker klær og null elever.
De har også funnet ut at flest pappaer klipper gress, og to mammaer klipper gresset. Det er bare fire
elever som vasker bil. Og fire mammaer som vasker bil.
De har også funnet ut at flest mammaer lager mat og 12 pappaer lager mat.
HVEM GJØR HVA HJEMME I 6.KL!
Barn støvsuger og går ut med søpla mest. Mamma vasker mest klær
og lager mest mat. Pappa vasker bilen mest. Til
Ut ifra denne undersøkelsen av 15 elever på Torsnes skole så var det:
*pappa gjør minst.
*mamma gjør mest.
Elever i 6klasse gjør minst. Mamma klipper lite gress.
Pappaer vasker ikke klær det er bare en pappa som vasker klær.
Pappa lager mat.
Elevene i 6.klasse vasker ikke klær.
totalt er det 319 ting som gjøres til sammen.
Går med søpla er det totalt 29.
Lager mat er det totalt 31.
Bare én pappa
vasker klær …
Vi tokk en spørre undersøkelse i 6.kl
Torsnes skole, der fant vi ut at det er
ingen elever i 6.kl vaske klær, det er flere
elever som tar ut av oppvask maskinen
enn det er foreldre og det er bare to
mammaer om klipper gress.
(Det var bare 15 elever som var med i denne
spørreundersøkelsen)
Refleksjon
For å løse denne oppgave bør elevene inneha ferdigheter i å og tolke og bruke
statistikk og møte matematiske uttrykk og tallsymbolikk, som er regning i RLE
Elevene henter inn, arbeider med og vurderer tall knyttet til spørreundersøkelsen. De
fremstiller tallmaterialet i tabeller og diagrammer. For å vise forståelse og
sammenheng, må elevene skrive en tekst som er knyttet til tallmaterialet.
Gjennkjenne og beskrive: Elevene ser hvordan de kan bruke tabeller og
diagrammer som en matematisk modell når de skal fremstille hvem som gjør hva
hjemme. Elevene må tolke og lese av informasjonen de finner.
Bruke og bearbeide: De bearbeider tallmaterialet og bruker det til å skrive en tekst
som er knyttet til tallmaterialet.
Reflektere og vurdere : Elevene må vurdere hvilken informasjon som gir et riktig
bilde av det de ønsker å formidle.
Kommunisere : Elevene formidler, både muntlig, med støtte av digitale hjelpemidler
og skriftlig, en oversikt over hvem som gjør hva hjemme.
Konklusjon:
Ingen av gruppene hadde lik balanse mellom de ulike
modalitetene. Alle gruppene hadde diagram og bilde som den
viktigste modaliteten.
Vi tror at de velger å ta fram bilder og lite tekst, da dette er den
mest karakteristiske uttrykksmåten i dagens mediemangfold.
Det er slik ungene liker å lese. De er tydelig sterkt preget av
digitaliseringen som de leser til daglig.
Etter dette arbeidet dukket det opp nye
«forskningsspørsmål» man kan gå videre med:
- Er det da tilfeldig hva elevene velger eller er det slik elevene ønsker å lese?
- Er det tilfeldig at de har blitt slik eller er det fordi vi i kriteriene ikke har lagt
vekt på hvor mye de skal skrive?
- Er ikke elever på 6.trinn modne nok til å tolke og trekke ut viktig informasjon,
eller kan man begynne enda tidligere med slike oppgaver?

More Related Content

Similar to presentasjon krle norsk

Matematikk i uterommet
Matematikk i uterommetMatematikk i uterommet
Matematikk i uterommetbente_nore
 
Herad skule
Herad skuleHerad skule
Herad skulearves
 
Powerpoint om nettvett
Powerpoint om nettvettPowerpoint om nettvett
Powerpoint om nettvetttonjeer
 
Didaktisk oppgave
Didaktisk oppgaveDidaktisk oppgave
Didaktisk oppgavembergsvag
 
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016Simon Malkenes
 
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptx
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptxEngage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptx
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptxHaraldBjar
 
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016Simon Malkenes
 
Elevenes (digitale) kompetanse i realfagene
Elevenes (digitale) kompetanse i realfageneElevenes (digitale) kompetanse i realfagene
Elevenes (digitale) kompetanse i realfageneTor Espen Kristensen
 
Matematikk glu1 7problemløsninguke34
Matematikk glu1 7problemløsninguke34Matematikk glu1 7problemløsninguke34
Matematikk glu1 7problemløsninguke34elisekla
 
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007Barnehageløftet - kurs 14.11.2007
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007Reidar Mosvold
 
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjon
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjonBedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjon
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjonUtdanningsdirektoratet
 
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1Gabrielle Hansen
 
Foreldremøte 7kl-15...
Foreldremøte 7kl-15...Foreldremøte 7kl-15...
Foreldremøte 7kl-15...Sven Brekke
 
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbåletjaoverla
 
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011Geir Maribu
 

Similar to presentasjon krle norsk (20)

Matematikk i uterommet
Matematikk i uterommetMatematikk i uterommet
Matematikk i uterommet
 
oppgave10.pptx
oppgave10.pptxoppgave10.pptx
oppgave10.pptx
 
Herad skule
Herad skuleHerad skule
Herad skule
 
Powerpoint om nettvett
Powerpoint om nettvettPowerpoint om nettvett
Powerpoint om nettvett
 
Didaktisk oppgave
Didaktisk oppgaveDidaktisk oppgave
Didaktisk oppgave
 
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016
Bak fasaden i osloskolen foredrag ntnu trondheim 14112016
 
Ikt For Laerere
Ikt For LaerereIkt For Laerere
Ikt For Laerere
 
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptx
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptxEngage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptx
Engage dilemmaer osvhsn_konferansen.pptx
 
Elevaktivitet2
Elevaktivitet2Elevaktivitet2
Elevaktivitet2
 
Matteute
MatteuteMatteute
Matteute
 
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016
Bak fasaden i Osloskolen foredrag BI 28102016
 
Elevenes (digitale) kompetanse i realfagene
Elevenes (digitale) kompetanse i realfageneElevenes (digitale) kompetanse i realfagene
Elevenes (digitale) kompetanse i realfagene
 
Matematikk glu1 7problemløsninguke34
Matematikk glu1 7problemløsninguke34Matematikk glu1 7problemløsninguke34
Matematikk glu1 7problemløsninguke34
 
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007Barnehageløftet - kurs 14.11.2007
Barnehageløftet - kurs 14.11.2007
 
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjon
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjonBedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjon
Bedre læringsmiljø Leksehjelp Else Gulbrandsen og Hanne Goksøyr parallellsesjon
 
Klasseledelse2
Klasseledelse2Klasseledelse2
Klasseledelse2
 
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1
Klasseledelse glu5 10.ppt-2-1
 
Foreldremøte 7kl-15...
Foreldremøte 7kl-15...Foreldremøte 7kl-15...
Foreldremøte 7kl-15...
 
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet
17.03.11 oslo rundt det digitale leirbålet
 
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011
NOKUT Fagskolekonferanse i Ålesund 19-20.oktober 2011
 

presentasjon krle norsk

  • 1. Regning som grunnleggende ferdighet i RLE Av Kine Houmark og Jeanette Sagen.
  • 2. Problemstilling: Hvilken modalitet legger elevene på 6.trinn mest vekt på for å skape en multimodal tekst?
  • 3. Vi tok utgangspunkt i disse kompetansemålene: Kompetansemål etter 7. trinn RLE:  Samtale om etikk i forbindelse med ulike familieformer, forholdet mellom kjønnene. Matematikk:  Planlegge og samle data i forbindelse med observasjoner, spørreundersøkelser og eksperiment.  Representere data i tabeller og diagram som er framstilte med digitalt verktøy. REGNING I RLE ER: - Å kunne regne i RLE innebærer å kunne tolke og bruke statistikk.
  • 4. Læringsmålene for undervisningsopplegget:  Lære å innhente informasjon ved å bruke og gjennomføre en spørreundersøkelse  Presentere resultatene fra spørreundersøkelsen ved hjelp av en tabell og et diagram.  Trekke ut viktige elementer fra tabellen og skrive en kort reflekterende tekst  Finne et bilde som passer til teksten.  Sette disse elementene( diagram, bilde og tekst) sammen til en digital sammensatt tekst på et A4 ark.
  • 5. Oppgaven til elevene: - Gjennomfør en spørreundersøkelse hjemme. - Bruke dataene som kom inn til å fylle ut en tabell - Lage diagram på Excel. - Tolk tabellen og diagrammet og kom med egne tanker om hva de viser. - På ett A4 ark skal dere vise hva dere har kommet fram til. Kriterier: * lage diagram ut fra innholdet i tabellen. * lage en tekst ut fra tabell og digram * ha med et bilde som passer til teksten og diagrammet.
  • 6. Gjennomføringen  Undervisningsopplegget ble gjennomført på en 6. klasse på 19 elever og gikk over 4 timer fordelt på to økter.
  • 7. Tabellen: Elevene fikk i hjemmelekse å fylle ut skjema «hvem gjør hva hjemme».  Her er resultatet Navn Går med søpla Lager mat Inn og ut av oppvask- maskin Vasker klær Klipper gress Støv- suger Vasker bil Mamma 11 14 10 14 2 13 4 Pappa 8 12 10 1 12 5 9 Elev 10 5 11 0 2 12 4
  • 8. I følgeenundersøkelsei6.klassevedTorsnesskolegjør mammaenemest ifamilien. Bare1pappaav15vasker klær. Elevenetar mest tar innogut av oppvaskmaskinenogstøvsuger.Flest pappaer klipper gresset. Flest mammaer lager mat ifamilien.
  • 9. Hvem gjør hva hjemme. 15 elever var med i denne spørreundersøkelsen. I spørre undersøkelsen på Torsnes skole 6.trinn, fant vi ut at flest mammaer vasker klær. De fleste pappaene klipper gress. Det er ingen elever som vasker klær, men tar det igjen med å gå ut med søpla. Vi har også funnet ut at pappaene ikke liker å vaske klær og mammaene ikke liker å klippe gresset. Det familien deler oppgavene likt på, totalt: å ta u av oppvask maskinen og støvsuge.
  • 10. 15 elever i 6.klasse på Torsnes skole har funnet ut bare en pappa vasker klær og null elever. De har også funnet ut at flest pappaer klipper gress, og to mammaer klipper gresset. Det er bare fire elever som vasker bil. Og fire mammaer som vasker bil. De har også funnet ut at flest mammaer lager mat og 12 pappaer lager mat.
  • 11. HVEM GJØR HVA HJEMME I 6.KL! Barn støvsuger og går ut med søpla mest. Mamma vasker mest klær og lager mest mat. Pappa vasker bilen mest. Til
  • 12. Ut ifra denne undersøkelsen av 15 elever på Torsnes skole så var det: *pappa gjør minst. *mamma gjør mest. Elever i 6klasse gjør minst. Mamma klipper lite gress. Pappaer vasker ikke klær det er bare en pappa som vasker klær. Pappa lager mat. Elevene i 6.klasse vasker ikke klær. totalt er det 319 ting som gjøres til sammen. Går med søpla er det totalt 29. Lager mat er det totalt 31.
  • 13. Bare én pappa vasker klær … Vi tokk en spørre undersøkelse i 6.kl Torsnes skole, der fant vi ut at det er ingen elever i 6.kl vaske klær, det er flere elever som tar ut av oppvask maskinen enn det er foreldre og det er bare to mammaer om klipper gress. (Det var bare 15 elever som var med i denne spørreundersøkelsen)
  • 14. Refleksjon For å løse denne oppgave bør elevene inneha ferdigheter i å og tolke og bruke statistikk og møte matematiske uttrykk og tallsymbolikk, som er regning i RLE Elevene henter inn, arbeider med og vurderer tall knyttet til spørreundersøkelsen. De fremstiller tallmaterialet i tabeller og diagrammer. For å vise forståelse og sammenheng, må elevene skrive en tekst som er knyttet til tallmaterialet. Gjennkjenne og beskrive: Elevene ser hvordan de kan bruke tabeller og diagrammer som en matematisk modell når de skal fremstille hvem som gjør hva hjemme. Elevene må tolke og lese av informasjonen de finner. Bruke og bearbeide: De bearbeider tallmaterialet og bruker det til å skrive en tekst som er knyttet til tallmaterialet. Reflektere og vurdere : Elevene må vurdere hvilken informasjon som gir et riktig bilde av det de ønsker å formidle. Kommunisere : Elevene formidler, både muntlig, med støtte av digitale hjelpemidler og skriftlig, en oversikt over hvem som gjør hva hjemme.
  • 15. Konklusjon: Ingen av gruppene hadde lik balanse mellom de ulike modalitetene. Alle gruppene hadde diagram og bilde som den viktigste modaliteten. Vi tror at de velger å ta fram bilder og lite tekst, da dette er den mest karakteristiske uttrykksmåten i dagens mediemangfold. Det er slik ungene liker å lese. De er tydelig sterkt preget av digitaliseringen som de leser til daglig.
  • 16. Etter dette arbeidet dukket det opp nye «forskningsspørsmål» man kan gå videre med: - Er det da tilfeldig hva elevene velger eller er det slik elevene ønsker å lese? - Er det tilfeldig at de har blitt slik eller er det fordi vi i kriteriene ikke har lagt vekt på hvor mye de skal skrive? - Er ikke elever på 6.trinn modne nok til å tolke og trekke ut viktig informasjon, eller kan man begynne enda tidligere med slike oppgaver?