1. 1
IMIĘ I
NAZWISKO
Elżbieta Michalska
SZKOŁA Zespół Szkół Łączności Gdańsk
DATA 06.04.2016
ADRES E-
MAIL
e.michalska@zsl.gda.pl
TYTU
Ł
LEKC
JI
Migranci korzyścią czy zagrożeniem dla współczesnej Europy w świetle
komentarzy internetowych?
PRZEDMIOT PROGRAMOWY (LEKCJA, ZAJĘCIA)
POZAPROGRAMOWE
Godzina wychowawcza
JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI
PRZEDMIOT
WYZWAN
IA/
SZANSE
Słuchamy siebie i innych, formułujemy opinie potwierdzone faktami
CELE
NAUCZA
NIA
Krytycyzm wobec opinii zamieszczanych na forach internetowych
Próba wysłuchania i zaakceptowania odmiennych poglądów
KRYTERI
A
SUKCES
U
Większa otwartość, bardziej wyważone opinie
NARZĘDZIA rozmowa, komentarze ze stron internetowych
NOWY TEMAT Migranci korzyścią czy zagrożeniem dla współczesnej Europy
w świetle komentarzy internetowych?
ELEMENTY
PROFILAKTYKI
Tolerancja wobec innych, nie uleganie stereotypom
PLAN LEKCJI (45 minut)
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
2. 2
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
INTERAKTYWNYCH
DYDAKTYK
Dyskusja, burza mózgów
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
NOWYCH
TECHNOLOGII
Komentarze internetowe
PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI
NA
INNOWACYJNOŚĆ
MOJEGO
NAUCZANIA
Większe użycie telefonu komórkowego z dostępem do Internetu
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW
odpowiedzialność za „słowa” wpisy w Internecie
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE
PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
Większy krytycyzm wobec wpisów internetowych
NA ATMOSFERĘ
W KLASIE
Słuchamy innych, kultura słowa, wypowiedzi
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG
CZA
S
45`
1. Część wstępna – organizacyjna
2. Określenie tematu i celu lekcji: Migranci korzyścią czy zagrożeniem dla
3. 3
współczesnej Europy w świetle komentarzy internetowych?
3. Krótkie przypomnienie sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce (wojna
w Syrii, Państwo Islamskie). Trasy wędrówek migrantów do Europy.
Dzisiejsza ich sytuacja – odsyłanie do Turcji.
4. Nasze przemyślenia, obawy, korzyści – burza myśli
5. Jak ten problem widzą inni – uczniowie w grupach szukają różnych
opinii, komentarzy ze stron internetowych zarówno pozytywnych jak i
negatywnych wobec migrantów
6. Czy w świetle tych wpisów możemy powiedzieć, że jesteśmy narodem
tolerancyjnym?