SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Download to read offline
1
IMIĘ I
NAZWISKO
Agnieszka Gorlak
SZKOŁA Szkoła Podstawowa nr 79 w Gdańsku
DATA 31.03.2016
ADRES E-MAIL a_kwiatkowska1986@wp.pl
TYTUŁ LEKCJI Maska – czy tylko teatralna
PRZEDMIOT PROGRAMOWY X (LEKCJA, ZAJĘCIA) POZAPROGRAMOWE
JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI
PRZEDMIOT
WYZWANIA/
SZANSE
Szansa: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i stygmatyzacji
Wyzwanie: gotowość uczniów na szczery i otwarty udział w zajęciach
CELE
NAUCZANIA
- wprowadzenie pojęcia oraz historii maski teatralnej
- nabycie umiejętności rozróżniania rodzajów masek
- rozwijanie zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z teatrem
- rozumienie i wyjaśnienie pojęcia „tożsamości”
- nabycie przez uczniów umiejętności określania i nazywania niebezpieczeństw
związanych z „noszeniem masek” w życiu codziennym
- nauka konstruowania notatki z lekcji w postaci lapbooka
- charakteryzowanie poznanego problemu w postaci pracy plastycznej
- zachęcenie uczniów do zastosowania telefonów komórkowych, jako narzędzia do
realizacji zajęć
- zachęcenie uczniów do pracy w grupach oraz do samodzielnego przypisywania
funkcji w grupie
KRYTERIA
SUKCESU
- w pierwszej fazie: zrozumienie zagadnień teatrologicznych oraz wzrost
świadomości w temacie „moja tożsamość”
- w drugiej fazie: aktywny udział w kulturze teatru, akceptacja samego siebie,
rezygnacja z noszenia masek, akceptacja „tożsamości” innych, wykorzystywanie
telefonów do celów dydaktycznych
PLAN LEKCJI (2x45 minut)
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
2
NARZĘDZIA
NOWY TEMAT Korelacja zajęć edukacji teatralnej z elementami psychologii i zajęć
wychowawczych.
ELEMENTY PROFILAKTYKI - przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
- wzmacnianie poczucia wartości swojego „ja”
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
INTERAKTYWNYCH
DYDAKTYK
- tworzenie notatki z lekcji w postaci lapbooka
- ocena atrakcyjności lekcji za pomocą masek (smutna i wesoła)
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
NOWYCH TECHNOLOGII
- wykorzystanie telefonów jako narzędzia do zdobywania lub
utrwalania wiedzy
- wykorzystanie materiałów wizualnych – prezentacja multimedialna
PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI
NA INNOWACYJNOŚĆ
MOJEGO
NAUCZANIA
- uczeń poznaje nowe treści, które potrafi świadomie przenieść na realne
sytuacje
- uczeń zaczyna zastanawiać się nad pojęciem tożsamości u siebie i
innych
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW
- uczniowie zyskują poczucie własnej wartości, dzięki czemu łatwiej
będzie im zrozumieć i znieść sytuacje, w których inni będą tej tożsamości
zagrażać
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE
PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
- uczniowie umieją wyciągać wnioski z przedstawionego problemu, a
także ocenić siebie oraz prezentowane przez innych postawy
NAATMOSFERĘ
W KLASIE
- uczniowie czując akceptację, ze strony innych sami zaczynają ją
okazywać, klasa jest lepiej zintegrowana, relacje oparte są na szacunku i
tolerancji
- uczniowie potrafią rozpoznawać w grupie osoby będące w stanie
sprawować określone funkcję, mając taką świadomość zespół klasowy
pracuje wydajniej i efektywniej
3
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG
CZAS 90`
Czynności organizacyjne – przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, przekazanie
uczniom prośby o „zorganizowanie przestrzeni klasy” w sposób, który ich zdaniem
najlepiej sprzyja nauce. Nauczyciel rozdaje materiały: karty pracy. Przekazanie
uczniom na co będziemy zwracać uwagę podczas zajęć.
Uczniowie z rozsypki wyrazowej układają propozycję brzmienia tematu lekcji.
Wspólna dyskusja o tematyce lekcji.
Prezentacja multimedialna dotycząca pojęcia i historii maski teatralnej. Wspólne
wypełnianie karty pracy. Krótka improwizacja teatralna uczniów.
Podsumowanie najważniejszych informacji z prezentacji multimedialnej – krótki quiz
wiedzy. Sprawdzenie poprawności wypełnienia kart pracy
Zapoznanie uczniów z ideą lapbooka jako notatki z lekcji. Prezentacja przykładowych
lapbooków.
Podział uczniów, drogą losowania, na trzy grupy. Przekazanie każdej z grup polecenia
wybrania lidera oraz fotografa, który swoim telefonem będzie dokumentował pracę
grupy. Rozdanie materiałów do wykonania lapbooków.
Praca w grupach nad stworzeniem lapbooków na podstawie wypełnionych kart pracy.
Ocena wykonanych prac.
Rozmowa kierowana na temat „noszenia masek” w życiu codziennym. Swobodne
wypowiedzi uczniów na temat zalet i wad ukrywania się pod maskami.
Wykonanie prostego schematu maski pt. „Prawdziwy ja”. Wspólne zdjęcie bez masek i
z maskami.
Podsumowanie zajęć, podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach.
Po zakończeniu zajęć, uczniowie dokonują podsumowania: do skrzynki wrzucają
„uśmiechniętą maskę”, jeśli zajęcia się podobały i „smutną maskę”, jeśli zajęcia było
mało interesujące.
1-10 min
10-15 min
15-30 min
30-40 min
40-45 min
45-50 min
50-65 min
65-70 min
70-80 min
80-85 min
85-90 min

More Related Content

Featured

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by HubspotMarius Sescu
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTExpeed Software
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsPixeldarts
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthThinkNow
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfmarketingartwork
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024Neil Kimberley
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)contently
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024Albert Qian
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsKurio // The Social Media Age(ncy)
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Search Engine Journal
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summarySpeakerHub
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Tessa Mero
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentLily Ray
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best PracticesVit Horky
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementMindGenius
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...RachelPearson36
 

Featured (20)

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPT
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 

PL-sp_79-gda-a.gorlak

  • 1. 1 IMIĘ I NAZWISKO Agnieszka Gorlak SZKOŁA Szkoła Podstawowa nr 79 w Gdańsku DATA 31.03.2016 ADRES E-MAIL a_kwiatkowska1986@wp.pl TYTUŁ LEKCJI Maska – czy tylko teatralna PRZEDMIOT PROGRAMOWY X (LEKCJA, ZAJĘCIA) POZAPROGRAMOWE JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI PRZEDMIOT WYZWANIA/ SZANSE Szansa: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i stygmatyzacji Wyzwanie: gotowość uczniów na szczery i otwarty udział w zajęciach CELE NAUCZANIA - wprowadzenie pojęcia oraz historii maski teatralnej - nabycie umiejętności rozróżniania rodzajów masek - rozwijanie zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z teatrem - rozumienie i wyjaśnienie pojęcia „tożsamości” - nabycie przez uczniów umiejętności określania i nazywania niebezpieczeństw związanych z „noszeniem masek” w życiu codziennym - nauka konstruowania notatki z lekcji w postaci lapbooka - charakteryzowanie poznanego problemu w postaci pracy plastycznej - zachęcenie uczniów do zastosowania telefonów komórkowych, jako narzędzia do realizacji zajęć - zachęcenie uczniów do pracy w grupach oraz do samodzielnego przypisywania funkcji w grupie KRYTERIA SUKCESU - w pierwszej fazie: zrozumienie zagadnień teatrologicznych oraz wzrost świadomości w temacie „moja tożsamość” - w drugiej fazie: aktywny udział w kulturze teatru, akceptacja samego siebie, rezygnacja z noszenia masek, akceptacja „tożsamości” innych, wykorzystywanie telefonów do celów dydaktycznych PLAN LEKCJI (2x45 minut) (adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
  • 2. 2 NARZĘDZIA NOWY TEMAT Korelacja zajęć edukacji teatralnej z elementami psychologii i zajęć wychowawczych. ELEMENTY PROFILAKTYKI - przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu - wzmacnianie poczucia wartości swojego „ja” WYBRANA DOBRA PRAKTYKA INTERAKTYWNYCH DYDAKTYK - tworzenie notatki z lekcji w postaci lapbooka - ocena atrakcyjności lekcji za pomocą masek (smutna i wesoła) WYBRANA DOBRA PRAKTYKA NOWYCH TECHNOLOGII - wykorzystanie telefonów jako narzędzia do zdobywania lub utrwalania wiedzy - wykorzystanie materiałów wizualnych – prezentacja multimedialna PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI NA INNOWACYJNOŚĆ MOJEGO NAUCZANIA - uczeń poznaje nowe treści, które potrafi świadomie przenieść na realne sytuacje - uczeń zaczyna zastanawiać się nad pojęciem tożsamości u siebie i innych NA ODPORNOŚĆ MOICH UCZNIÓW - uczniowie zyskują poczucie własnej wartości, dzięki czemu łatwiej będzie im zrozumieć i znieść sytuacje, w których inni będą tej tożsamości zagrażać NA KRYTYCZNE I KREATYWNE PROCESY MYŚLOWE MOICH UCZNIÓW - uczniowie umieją wyciągać wnioski z przedstawionego problemu, a także ocenić siebie oraz prezentowane przez innych postawy NAATMOSFERĘ W KLASIE - uczniowie czując akceptację, ze strony innych sami zaczynają ją okazywać, klasa jest lepiej zintegrowana, relacje oparte są na szacunku i tolerancji - uczniowie potrafią rozpoznawać w grupie osoby będące w stanie sprawować określone funkcję, mając taką świadomość zespół klasowy pracuje wydajniej i efektywniej
  • 3. 3 OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG CZAS 90` Czynności organizacyjne – przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, przekazanie uczniom prośby o „zorganizowanie przestrzeni klasy” w sposób, który ich zdaniem najlepiej sprzyja nauce. Nauczyciel rozdaje materiały: karty pracy. Przekazanie uczniom na co będziemy zwracać uwagę podczas zajęć. Uczniowie z rozsypki wyrazowej układają propozycję brzmienia tematu lekcji. Wspólna dyskusja o tematyce lekcji. Prezentacja multimedialna dotycząca pojęcia i historii maski teatralnej. Wspólne wypełnianie karty pracy. Krótka improwizacja teatralna uczniów. Podsumowanie najważniejszych informacji z prezentacji multimedialnej – krótki quiz wiedzy. Sprawdzenie poprawności wypełnienia kart pracy Zapoznanie uczniów z ideą lapbooka jako notatki z lekcji. Prezentacja przykładowych lapbooków. Podział uczniów, drogą losowania, na trzy grupy. Przekazanie każdej z grup polecenia wybrania lidera oraz fotografa, który swoim telefonem będzie dokumentował pracę grupy. Rozdanie materiałów do wykonania lapbooków. Praca w grupach nad stworzeniem lapbooków na podstawie wypełnionych kart pracy. Ocena wykonanych prac. Rozmowa kierowana na temat „noszenia masek” w życiu codziennym. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zalet i wad ukrywania się pod maskami. Wykonanie prostego schematu maski pt. „Prawdziwy ja”. Wspólne zdjęcie bez masek i z maskami. Podsumowanie zajęć, podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach. Po zakończeniu zajęć, uczniowie dokonują podsumowania: do skrzynki wrzucają „uśmiechniętą maskę”, jeśli zajęcia się podobały i „smutną maskę”, jeśli zajęcia było mało interesujące. 1-10 min 10-15 min 15-30 min 30-40 min 40-45 min 45-50 min 50-65 min 65-70 min 70-80 min 80-85 min 85-90 min