SlideShare a Scribd company logo
Datë 28.02.2018
Plan ditor
Fusha: Gjuhë dhe komunikimi
Lënda: Gjuhë shqipe
Tema mësimore : Shkalla II
Klasa III
Këpuca prej argjendi (Lexojmë)
Hyrje përrallash (Shkruajmë)
Rezultatet e të nxënit:
Krijon një tekst me fjalët e dhëna
Listo personazhet e përrallës
Tregon përmbajtjen duke u mbështetur në fjalët e dhëna
Krijon një mbyllje tjetër për përradhën e dhënë
Liston shprehje të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash
Plotëson paragrafin hyrës të përralles me fjalët që mungojnë
Krijon një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë
Situata e të nxënit:
Bisedë: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje?
Këngë: Shkop magjik
Fjalët kyce:
Këpucë prej argjendi,yll,xixëllinë,fijë,hyrje përrallash
Burimet materiale:
Fletë të bardha,teksti I nxënësit,magnetofon,CD-kënga”Shkopi magjik”
Metodologjia:
Parashikim me terma paraprak,lexim me ndalesa,lexo-kupto-krijo
Lidhja me fushat e tjera:
Artet (Muzikë),Shoqeria dhe mjedisi
Zhvillimi I orës mësimore:
Situata e të nxënit: Bised: Diskutojmë së bashku: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të
bëje?Dëgjojmë këngën “Shkopi Magjik” Parashikim me terma:
Kërkoj nga nxënësit që të krijojnë një përrallë me fjalët e dhëna (10-12’)
Lexohen punimet e nxënësëvë ,shoqërohen krijimet me shprehje vleresuese
Lexim me ndalesa:
Shkruaj në tableë titullin e pjesës:Këpuca prej argjendi
Si mendoni ju,për cfarë do të bëjë fjalë teksti?
U lexoj nxënësvë përralla pjesë –pjesë dhe komentojmë cdo fragment
Për cdo fragment u drejtoj nxënësve pyetje dhe ata japin përgjigjje se si do të vazhdojë përralla.
Lexim - ndalesa I Ishte një herë një nënë….më të voglit të fëmijëvë.
Lexim - ndalesa II Për fat fëmija I vogël ……...të gjente dicka tjetër.
Lexim - ndalesa III Në mbrëmje ajo vendosi….problem në këmbë?
Lexim - ndalesa IV Ylli I vogël u afrua………………te parë mbi dhe?
Lexim - ndalesa V I shkreti yll………………………….për vogëlushin.
Lexim - ndalesa VI Nuk mund të tregohet………nga një yll.
Pyesim nxënësit:
A ju pëlqeu përralla?
Si ndiheni kur degjoni hyrjen e përralles?
Po kur lexoni fundin e përralles?
A mendone ndonje mbydhje më të bukur ose ndryshe?
Krijojmë një pesvargësh për yllin
Ylli
Punë individuale –Nxënësit punojnëushtrimin “Lexoj dhe kuptoj”fg.109
Emërtoj nxënësit me numra 1-2……………1-2………..1-2……………..
U kërkoj të gjithë nxënësve me numrin 1 të gjejnë në tekst dhe të qarkojnë 10 emra në numrin
shumës dhe nxenesve me numrin 2 të gjejnë dhe të qarkojnë 10 emra në numrin njëjes.
Nxënës të ndryshëm lexojnë emrat e qarkuar sipas ndarjes
Yll Këpucë Fije argjendi Shtatë fëmijë
Lexo-Kupto-Krijo
Pyes nxënësit : Si filloi përralla jonë? Si mund të fillonte ndryshe?
Cilat janë shprehjet që përdoren për hyrje përrallash?
Punojmë me tekstin faqja 110.
Punohen ushtrimet 1 dhe 2 në libër.
Detyrë shtëpie:
Puno në fletore ushtrimin 3 fq.110. Shkruaj një hyrje përrallle.
Vlerësimi I nxënësit
Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për:
Krijimin e një teksti me fjalët e dhëna.
Përshkrimin e personazhëve të përrallës,tregon sjelljen e tyre.
Përmbajtjen e treguar duke u mbështetur në fjalitë e dhëna
Krijimin e një mbydhje tjetër për përrallën e dhënë.
Gjetjen e shprehjeve të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash.
Plotësimin e paragrafit hyrës të përrallës me fjalët që mungojnë.
Krijimin e një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë.
Përgatiti :
Guri KLLOGJRI
Mësues kl.III
Shkolla “M.Roshi Holtas”

More Related Content

What's hot

Varianca
VariancaVarianca
Varianca
KetiGjipali
 
Letersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjera
EGLI TAFA
 
Gjetja e përqindjes në një biznes
Gjetja e përqindjes në një biznesGjetja e përqindjes në një biznes
Gjetja e përqindjes në një biznes
Mario Peleshka
 
PUNIM SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
PUNIM  SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!PUNIM  SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
PUNIM SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. ShqipeSintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Shkelzen B.
 
Dëgjimi
DëgjimiDëgjimi
Dëgjimi
Mario Peleshka
 
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelliLLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
irena kotobelli
 
Matematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
Ana Ana
 
Syprina e paralelogramit
Syprina e paralelogramitSyprina e paralelogramit
Syprina e paralelogramit
Adelina Fejzulla
 
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
DritonBilalli
 
Arti i te folurit publik
Arti i te folurit publikArti i te folurit publik
Arti i te folurit publikMenaxherat
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano46
 
Peremri vetor
Peremri vetor Peremri vetor
Peremri vetor
Valbona Imeraj
 
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalëKundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Alush Kryeziu
 
Thënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematikenThënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematiken
Faton Hyseni
 
Rrethanori i kohës
Rrethanori i kohësRrethanori i kohës
Rrethanori i kohës
Alush Kryeziu
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook
 
Mrizi i Zanave
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i Zanave
MightyGirl20
 
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalëKundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalëAlush Kryeziu
 
Ekuacionetiracionale
EkuacionetiracionaleEkuacionetiracionale
Ekuacionetiracionalepjetet gjoka
 

What's hot (20)

Varianca
VariancaVarianca
Varianca
 
Letersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjera
 
Gjetja e përqindjes në një biznes
Gjetja e përqindjes në një biznesGjetja e përqindjes në një biznes
Gjetja e përqindjes në një biznes
 
PUNIM SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
PUNIM  SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!PUNIM  SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
PUNIM SHKENCOR..MATEMATIKE ...!!!
 
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. ShqipeSintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
 
Dëgjimi
DëgjimiDëgjimi
Dëgjimi
 
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelliLLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
LLOJE TË NDRYSHËM PARAGRAFËSH DHE TEKNIKASH MËSIMDHENIEJE byirenakotobelli
 
Matematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
 
Syprina e paralelogramit
Syprina e paralelogramitSyprina e paralelogramit
Syprina e paralelogramit
 
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
Integrali i pacaktuar - Driton Bilalli.
 
Arti i te folurit publik
Arti i te folurit publikArti i te folurit publik
Arti i te folurit publik
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
Peremri vetor
Peremri vetor Peremri vetor
Peremri vetor
 
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalëKundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë
 
Thënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematikenThënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematiken
 
Rrethanori i kohës
Rrethanori i kohësRrethanori i kohës
Rrethanori i kohës
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
 
Mrizi i Zanave
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i Zanave
 
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalëKundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
 
Ekuacionetiracionale
EkuacionetiracionaleEkuacionetiracionale
Ekuacionetiracionale
 

Plan ditor per gjuhe shqipe fillore

  • 1. Datë 28.02.2018 Plan ditor Fusha: Gjuhë dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Tema mësimore : Shkalla II Klasa III Këpuca prej argjendi (Lexojmë) Hyrje përrallash (Shkruajmë) Rezultatet e të nxënit: Krijon një tekst me fjalët e dhëna Listo personazhet e përrallës Tregon përmbajtjen duke u mbështetur në fjalët e dhëna Krijon një mbyllje tjetër për përradhën e dhënë Liston shprehje të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash Plotëson paragrafin hyrës të përralles me fjalët që mungojnë Krijon një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë Situata e të nxënit: Bisedë: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje? Këngë: Shkop magjik Fjalët kyce: Këpucë prej argjendi,yll,xixëllinë,fijë,hyrje përrallash Burimet materiale: Fletë të bardha,teksti I nxënësit,magnetofon,CD-kënga”Shkopi magjik” Metodologjia: Parashikim me terma paraprak,lexim me ndalesa,lexo-kupto-krijo Lidhja me fushat e tjera: Artet (Muzikë),Shoqeria dhe mjedisi
  • 2. Zhvillimi I orës mësimore: Situata e të nxënit: Bised: Diskutojmë së bashku: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje?Dëgjojmë këngën “Shkopi Magjik” Parashikim me terma: Kërkoj nga nxënësit që të krijojnë një përrallë me fjalët e dhëna (10-12’) Lexohen punimet e nxënësëvë ,shoqërohen krijimet me shprehje vleresuese Lexim me ndalesa: Shkruaj në tableë titullin e pjesës:Këpuca prej argjendi Si mendoni ju,për cfarë do të bëjë fjalë teksti? U lexoj nxënësvë përralla pjesë –pjesë dhe komentojmë cdo fragment Për cdo fragment u drejtoj nxënësve pyetje dhe ata japin përgjigjje se si do të vazhdojë përralla. Lexim - ndalesa I Ishte një herë një nënë….më të voglit të fëmijëvë. Lexim - ndalesa II Për fat fëmija I vogël ……...të gjente dicka tjetër. Lexim - ndalesa III Në mbrëmje ajo vendosi….problem në këmbë? Lexim - ndalesa IV Ylli I vogël u afrua………………te parë mbi dhe? Lexim - ndalesa V I shkreti yll………………………….për vogëlushin. Lexim - ndalesa VI Nuk mund të tregohet………nga një yll. Pyesim nxënësit: A ju pëlqeu përralla? Si ndiheni kur degjoni hyrjen e përralles? Po kur lexoni fundin e përralles? A mendone ndonje mbydhje më të bukur ose ndryshe? Krijojmë një pesvargësh për yllin Ylli Punë individuale –Nxënësit punojnëushtrimin “Lexoj dhe kuptoj”fg.109 Emërtoj nxënësit me numra 1-2……………1-2………..1-2…………….. U kërkoj të gjithë nxënësve me numrin 1 të gjejnë në tekst dhe të qarkojnë 10 emra në numrin shumës dhe nxenesve me numrin 2 të gjejnë dhe të qarkojnë 10 emra në numrin njëjes. Nxënës të ndryshëm lexojnë emrat e qarkuar sipas ndarjes Yll Këpucë Fije argjendi Shtatë fëmijë
  • 3. Lexo-Kupto-Krijo Pyes nxënësit : Si filloi përralla jonë? Si mund të fillonte ndryshe? Cilat janë shprehjet që përdoren për hyrje përrallash? Punojmë me tekstin faqja 110. Punohen ushtrimet 1 dhe 2 në libër. Detyrë shtëpie: Puno në fletore ushtrimin 3 fq.110. Shkruaj një hyrje përrallle. Vlerësimi I nxënësit Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për: Krijimin e një teksti me fjalët e dhëna. Përshkrimin e personazhëve të përrallës,tregon sjelljen e tyre. Përmbajtjen e treguar duke u mbështetur në fjalitë e dhëna Krijimin e një mbydhje tjetër për përrallën e dhënë. Gjetjen e shprehjeve të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash. Plotësimin e paragrafit hyrës të përrallës me fjalët që mungojnë. Krijimin e një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë. Përgatiti : Guri KLLOGJRI Mësues kl.III Shkolla “M.Roshi Holtas”