2. Agenda
• HSP Objektif yang akan diajar
• Hasil pembelajaran yang dikehendaki
• Rancangan Pengajaran Harian
– Set induksi
– Langkah 1 – Kepelbagaian bentuk muka bumi Malaysia
– Langkah 2 – Tanah Tinggi di Malaysia
– Langkah 3 – Pembinaan model plastisin banjaran di Malaysia
– Langkah 4 – Banjaran utama di Asia dan sistem gunung lipat
– Penutup – Kuiz ringkas, preview
4. Hasil Pembelajaran yang dikehendaki
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat:
– Menyatakan kepelbagaian bentuk muka bumi di negara
Malaysia
– Mengenal pasti tanah tinggi negara Malaysia
berpandukan peta
– Menghuraikan dengan contoh kedudukan tanah tinggi di
Malaysia
6. Set Induksi / Langkah 1
• Guru akan tunjukkan video dan kaitkan dengan
kepelbagaian bentuk muka bumi di Malaysia
• Guru seterusnya tunjukkan gambar setiap jenis
BMB dan juga namanya.
8. Langkah 2 – Kenali lokasi tanah tinggi
Malaysia
• Guru edarkan peta kosong kepada pelajar
• Guru lakarkan dan tuliskan lokasi tanah tinggi di
Malaysia
• Pelajar ikut rentak guru dan tuliskan lokasi di atas
peta
10. Langkah 3 – Pembinaan Model
• Guru edarkan instruksi yang mengandungi ciri-ciri
banjaran utama (Cth: Banjaran Titiwangsa banjaran
tertinggi Malaysia)
• Pelajar perlu binakan model banjaran di atas peta
Malaysia
11. Contoh BBM
• Banjaran Titiwangsa adalah
banjaran terpanjang di dunia
• Gunung Tahan, gunung
tertinggi di
semenanjung, terletak di
Banjaran Tahan
• Gunung tertinggi di
Malaysia, Gunung
Kinabalu, terletak di
Banjaran Crocker
• Dan sbgnya….
12. Langkah 4 – Banjaran Utama di Asia dan
sistem gunung lipat
• Guru menunjukkan pembentukan gunung lipat muda
dengan plastisin dan pelajar boleh cuba ikut
• Guru tunjukkan video dan gambar gunung berapi
• Dengan itu, guru tunjukkan lingkaran api pasifik dan
kaitkan dengan banjaran-banjaran utama di Asia
• Guru tunjukkan gambar tentang banjaran dan juga
gunung-gunung utama di Asia