1. ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
1. Школа ОШ „Петар Лековић“ Место: Пожега
2. Наставник (име и презиме) Данка Мајсторовић
3. Модел наставе (изабрати из падајућег менија): Класични (уживо у учионици)
4. Предмет: Биологија Разред осми
5. Наставна тема - модул: НАСЛЕЂИВАЊЕ И ЕВОЛУЦИЈА
6. Наставна јединица: Промене у току развића и утицај хормона на њих
7. Циљ наставне јединице: Стицање знања о дешавањима током развића организама и о утицају хормона на њих
8. Очекивани исходи:
Ученик ће бити у стању да:
– примерима илуструје утицај генотипа и фактора средине на фенотип;
– образложи узајамни утицај гена и хормона на дешавања у току развића организама;
– објасни разлике у грађи и функцији ћелија истог организма.
9. Методе рада:
– вербално-текстуална
o усмено излагање
o разговор;
– демонстративно-
-илустративна
10. Облици рада:
– фронтални;
– индивидуални.
11. Потребна опрема / услови /
наставна средства / софтвер –
апликације - алати за реализацију
часа
– слике;
– панои;
– шеме
12. Детаљан опис начина употребе
дигиталних образовних
материјала / дигиталних уџбеника
/ апликација и алата*
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
13.1. Уводни део часа – Подстицајним питањима, активира и
подстиче стечена знања ученика из
претходних разреда, о генетичком
– Одговарају на постављена питања, анализирају
одговоре, коментаришу, наводе примере и своја
досадашња сазнања.
2. материјалу (ДНК, гени, хромозоми) и о
правилима наслеђивања.
– Разговара са ученицима о тексту у
уџбенику (стр. 140) о сличностима и
разликама у особинама људи. Указује на
наставну тему која ће се изучавати.
– Истиче циљ часа, записује назив
наставне јединице и објашњава начин рада.
– Читају и анализирају текст, износе своје
мишљење, постављају додатна питања.
– Записују назив теме, наставне јединице, слушају
упутства
13.2. Средишњи део часа – Фронталним обликом рада, као и
демонстративно-
-илустративном наставном методом,
објашњава појмове генотип и фенотип.
- У даљем току часа садржај наставне
јединице дели тако што даје објашњења и
одговоре на три кључна питања:
1. Промене током развића код инсеката с
метаморфозом.
2. Промене током развића код човека.
3. Разлике између ћелија једног организма
Закључује да је узрок промена и различитог
изгледа једног организма као и разлика у
грађи и функцији ћелија истог организма
заправо то што се током живота неки гени
„укључују“, а неки „искључују“
– Слушају, посматрају, цртају шему доминантно-
рецесивног наслеђивања на представљеном примеру.
Обележавају, изводе закључак о утицају гена и фактора
спољашње средине на испољавање фенотипа. Наводе
познате примере.
- Слушају, записују и активно учествују у
разговору. Повезују знања и дају одговоре
- Постављају питања у циљу отклањања
нејасноћа
13.3. Завршни део часа – Уопштавање сазнања у јединствену
целину анализом мапе лекције у уџбенику
(стр. 144) и њено допуњавање с наученим
појмовима
– Раде на реализацији задатка, коментаришу,
износе своја запажања.
14. Линкови
• ка презентацији која прати час
• ка дигиталном образовном
садржају / алатима / апликацијама
• ка свим осталим онлајн садржајима
који дају увид у припрему за час и
његову реализацију
15. Начини провере
остварености исхода
Кроз учествовање на часу и допуњавање мапе лекције ученици дају повратну информацију о
усвојености градива.
3. 16. Остало (нпр. стандарди,
кључни појмови, корелација,
међупредметне компетенције и сл.)
БИ.1.3.1. БИ.1.3.3. БИ.1.3.4. БИ.1.3.5. БИ.2.3.2. БИ.2.3.3. БИ.2.3.4. БИ.3.3.2. БИ.3.3.3. БИ.3.3.4.
биологија 5, 6, 7, српски језик, математика, хемија, физика, ликовна култура, техника и
технологија, енглески језик, физичко и здравствено васпитање, информатика и рачунарство