SlideShare a Scribd company logo
Εκπαιδευτικό Σενάριο
«Εμείς και οι άλλοι» στο Περιβάλλον του
                 LAMS
         Θρησκευτικά Β΄ Γυμνασίου
                             Ιωάννα Κομνηνού
             Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΔΚΕΕ)




                 «Τεχνολογίες Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη»
                                   2 & 3 Μαρτίου 2013
Εκπαιδευτική παρέμβαση
                             Ομάδα στόχος




          Θέση προβλήματος                             Στόχοι




                 Περιεχόμενο
                                        Μέθοδος –
                                            Τεχνικές
Θέση προβλήματος–
Περιεχόμενο διδασκαλίας
          «Αν υπάρξει επόμενος παγκόσμιος πόλεμος θα γίνει για θρησκευτικούς λόγους »
                                                                  Samuel P. Huntington


 Εκπαιδευτικό πρόβλημα
 Η διαφορετικότητα είναι γνώρισμα των σύγχρονων πολυπολιτισμικών κοινωνιών και
 συχνά καταλήγει σε πρόβλημα το οποίο εκδηλώνεται με τη μορφή κοινωνικών
 διακρίσεων και συγκρούσεων.

 Περιεχόμενο διδασκαλίας
 Μέσα από κείμενα και δραστηριότητες οι μαθητές ανακαλύπτουν τις πτυχές της
 διαφορετικότητας που συναντούν στην καθημερινότητά τους και συνειδητοποιούν τον
 τρόπο δημιουργίας στερεοτύπων και προκαταλήψεων.
Εκπαιδευτική παρέμβαση
                             Ομάδα στόχος




          Θέση προβλήματος                             Στόχοι




                 Περιεχόμενο
                                        Μέθοδος –
                                            Τεχνικές
Ομάδα Στόχος
                              Μαθητές Β΄ Γυμνασίου
1.    ενημερωμένοι για προβλήματα που σχετίζονται με την ετερότητα και
      έχουν οδηγήσει σε πολέμους, γενοκτονίες, τρομοκρατικές επιθέσεις
      κ.λπ.
2.     Γνωρίζουν για τη στάση του Χριστού απέναντι στις κοινωνικές και
      θρησκευτικές ομάδες της εποχής του.
3.    Γνωρίζουν για την εξάπλωση του χριστιανισμού στον κόσμο.
4.    Ενδιαφέρονται για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής
      και τους τρόπους σύνδεσης της σχολικής γνώσης με τα προβλήματα
      αυτά.
5.    Είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία και τις εφαρμογές λογισμικού και
      τους αρέσει να τα αξιοποιούν στη διαδικασία της μάθησης.
6.    Γνωρίζουν πώς να πλοηγηθούν στο Διαδίκτυο και τους αρέσει να το
      χρησιμοποιούν στη μαθησιακή διαδικασία.
Ομάδα Στόχος
Ψυχοκοινωνικά, οι μαθητές:
1. Έχουν εμπειρία του «άλλου».

2. Είναι ήδη φορείς κάποιων αντιλήψεων για τη διαφορετικότητα από το
   οικογενειακό και κοινωνικό τους περιβάλλον.
3. Είναι ευαισθητοποιημένοι σε θέματα ετερότητας, εφόσον γνωρίζουν τι
   σημαίνει ρατσισμός, διακρίσεις, μισαλλοδοξία κ.λπ.
4. Έχουν, πιθανόν, αντιμετωπίσει προβλήματα επειδή θεωρήθηκαν
   «διαφορετικοί».
Δημογραφικά, οι μαθητές:
1. Ανήκουν και στα δύο φύλα.

2. Έχουν κατά μέσον όρο ηλικία 14 έτη.

3. Είναι διαφορετικής γλωσσικής, θρησκευτικής και πολιτιστικής
   προέλευσης.
Εκπαιδευτική παρέμβαση
                             Ομάδα στόχος




          Θέση προβλήματος                             Στόχοι




                 Περιεχόμενο
                                        Μέθοδος –
                                            Τεχνικές
Στόχοι         (1/2)
    Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας οι μαθητές θα μπορούν :


Σε επίπεδο γνώσεων:
• να επισημαίνουν και αξιολογούν τη στάση τους απέναντι στον «άλλο» και να
επισημαίνουν τυχόν στερεότυπα που διατηρούν
• να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούνται τα στερεότυπα




Σε επίπεδο δεξιοτήτων:
•  να εκφράζουν τις προσωπικές τους ιδέες και πεποιθήσεις για το ζήτημα της ετερότητας
• να υποστηρίζουν τις αντιλήψεις τους με επιχειρήματα
• να διαπιστώσουν τις προϋποθέσεις και τους παράγοντες των κρίσεων και των
συγκρούσεων και να αξιολογήσουν τις λύσεις-συνθέσεις που επιτεύχθηκαν και τις
αντιθέσεις ή τους προβληματισμούς που παραμένουν
Στόχοι       (2/2)
  Σε επίπεδο στάσεων:
 Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας οι μαθητές θα μπορούν:

 (Συναισθηματικά)

  • να διερωτώνται για την ορθότητα των αντιλήψεων που ήδη έχουν σε ό,τι
  αφορά τη διαφορετικότητα
  • να υιοθετούν νέες στάσεις απέναντι σε κοινωνικά ζητήματα




  (Ψυχοκινητικά)
  • να συνεργάζονται με τα άλλα μέλη της ομάδας τους για κοινές εργασίες

  • να συζητούν με τους άλλους για κοινωνικά θέματα και προβλήματα και να
  αναζητούν από κοινού λύσεις
Εκπαιδευτική παρέμβαση
                             Ομάδα στόχος




          Θέση προβλήματος                             Στόχοι




                 Περιεχόμενο
                                        Μέθοδος –
                                            Τεχνικές
Εκπαιδευτικές τεχνικές - μέσα
Το εκπαιδευτικό αυτό σενάριο αναπτύσσεται :

 με μια γνωστή ταξινομία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (Dialog
Plus),
 σε ένα αρκετά διαδεδομένο ψηφιακό περιβάλλον
εκπαιδευτικού σχεδιασμού (LAMS),
 σύμφωνα με τη μεθοδολογία της μάθησης βασισμένης σε
πρόβλημα και της επίλυσης προβλήματος (Problem Based
Learning και Problem Solving)
Problem based learning – problem solving
Η Μάθηση Βασισμένη στο Πρόβλημα είναι μια εκπαιδευτική μέθοδος
και φιλοσοφία, κατά την οποία η μάθηση επιτυγχάνεται μέσα από μια
διαδικασία επίλυσης προβλήματος.

Tα δύο σημαντικότερα στοιχεία του μοντέλου αυτού είναι η εκτεταμένη
διδασκαλία στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων και η διδασκαλία
συγκεκριμένου περιεχομένου πλαισιωμένου από μια περίπτωση ή
ιστορία, ακολουθήσαμε στην ανάπτυξη του σεναρίου μας τις φάσεις της
Επίλυσης Προβλήματος (problem solving) και ως περίπτωση το ίδιο το
θέμα, τη συνάντηση δηλαδή με τη διαφορετικότητα, που εντάσσεται στο
γενικότερο πλαίσιο προώθησης της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.
Dialog Plus Learning Activities Taxonomy
Για να οργανώσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία και να την
περιγράψουμε με τρόπο σαφή και κατανοητό σε όλους βασιστήκαμε
στη χρήση επεξεργασμένου λεξιλογίου της ταξινομίας Dialog Plus
Learning Activities Taxonomy.

Xρησιμοποιήσαμε κοινούς και κατανοητούς όρους, προσδιοριστικούς
ενός μαθησιακού σεναρίου, όπως: σκοποί και αποτελέσματα, μέθοδος
αξιολόγησης, ρόλοι, προαπαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες,
δραστηριότητες, εργαλεία και πόροι.

Στόχος μας ήταν η επίτευξη μιας σημασιολογικής διαλειτουργικότητας
στο επίπεδο της περιγραφής των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.
Εκπαιδευτική παρέμβαση
                             Ομάδα στόχος




          Θέση προβλήματος                             Στόχοι




                 Περιεχόμενο
                                        Μέθοδος –
                                            Τεχνικές
Περιεχόμενο
1η φάση: Προσδιορισμός προβλήματος ( 1η + 2η 2 ώρες)

• Προκαταβολικός οργανωτής ένα κείμενο γύρω από τις προκαταλήψεις και την
ετερότητα [LAMS: διαμοίραση πόρων]. Οι μαθητές αυθόρμητα εκφράζουν σκέψεις
και συναισθήματα (ιδεοθύελλα).
• Συγκέντρωση ειδήσεων και ανάγνωση ενός κειμένου γύρω από το ζήτημα της
ετερότητας, με ιδιαίτερη έμφαση στις ιστορίες μεταναστών. Και σε αυτό το στάδιο
εφαρμόζεται η τεχνική της ιδεοθύελλας για πρωτογενή έκφραση των μαθητών
[LAMS: εγγραφή βίντεο].
• Μια πρώτη έρευνα των διαστάσεων και των ορίων του προβλήματος
(Dimensional Analysis) με θέμα τη μετανάστευση και την προσφυγιά (με στόχο να
κατανοηθεί ως αναπόσπαστη διάσταση της ανθρώπινης ιστορίας και να
αναλυθούν οι λόγοι που αναπτύσσεται η εχθρότητα και ο ρατσισμός) [LAMS:
συνομιλία – επισκόπηση].
Περιεχόμενο
2η φάση: Αναπαράσταση του προβλήματος ( 1η + 2η 2 ώρες)
• Δημιουργία ομάδων και ομαδική εργασία [LAMS: ομαδοποίηση] με στόχο την
αναγνώριση των προκαταλήψεων και των τρόπων με τους οποίους οδηγηθήκαμε σε
αυτές. Σε αυτή τη φάση οι μαθητές με διάφορες τεχνικές (brainstorming,
brainwriting) ολοκληρώνουν τις φράσεις: α) «Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά…», β)
Ποιους θεωρώ «ξένους», γ) τι αισθάνομαι για τους «ξένους», δ) με ποιον τρόπο έχω
διαμορφώσει τις απόψεις μου; Αναστοχασμός και συζήτηση για τους κινδύνους που
συνεπάγονται για μας και την κοινωνία μας οι παραπάνω αντιλήψεις [LAMS:
συνομιλία – επισκόπηση].
• Σύντομης διάρκειας βίντεο με θέμα «Ο άλλος ως ο διαφορετικός» -
μετασχηματισμός του βιβλικού κειμένου για τον Καλό Σαμαρείτη, με ιδιαίτερη
έμφαση στις κρυφές σκέψεις των προσώπων, στη διαμόρφωση συλλογικών
προσώπων κ.λπ. [LAMS: διαμοίραση πόρων]. Μια προτεινόμενη δραστηριότητα
είναι το παιχνίδι ρόλων- creative writing πάνω στη δραστηριότητα «Με ποιον θα
ήθελα να ταξιδέψω;». Εναλλακτικά προτείνεται το «παιχνίδι για τα στερεότυπα ως
προς τους άλλους» [LAMS: συνομιλία – επισκόπηση].
Περιεχόμενο
3η φάση: Επιλογή της στρατηγικής ( 2 ώρες)
• Οι μαθητές καλούνται να αναπτύξουν τη στρατηγική που θα ακολουθήσουν για την
επίλυση του προβλήματος. Προτείνονται μια σειρά από δραστηριότητες που
μπορούν να αποτελέσουν πηγή έμπνευση για τους μαθητές. Για παράδειγμα, οι
μαθητές χρησιμοποιώντας το Google Earth: Στα βήματα των Κυρίλλου και Μεθοδίου,
έρχονται σε μια πρώτη επαφή με 2 αγίους της Εκκλησίας, που ανάλαβαν το δύσκολο
έργο του εκχριστιανισμού των Σλάβων σεβόμενοι απόλυτα τη διαφορετικότητά τους
[LAMS: διαμοίραση πόρων].
• Μπορεί, επίσης, να αναπτυχθεί ένα σύντομης διάρκειας διαθεματικό Project «Η
μαρτυρία της λογοτεχνίας για το Ολοκαύτωμα» (Πρίμο Λέβι, Έλληνες πεζογράφοι
κ.ά.). ή το project «Οι Έλληνες δίπλα στους Εβραίους συμπατριώτες τους», ή
«Εβραίοι ειρηνιστές για τα δικαιώματα των Παλαιστινίων» [LAMS: project].
• Αντί για project μπορεί να γίνει μια μελέτη περίπτωσης για τον «Μ. Σκόπτσοβα,
Αρχιεπίσκοπος Σινά Δαμασκηνός για Εβραίους και Άραβες» ή «Ακάκιος, επίσκοπος
Αμίδης».
Περιεχόμενο
4η φάση: Εκτέλεση της στρατηγικής (3 ώρες)
• Οι μαθητές καλούνται να εφαρμόσουν τη στρατηγική που προτείνουν για την
επίλυση του προβλήματος, παρουσιάζοντας ενδεικτικά κάποια δείγματα της
δουλειάς τους:
•1. Κείμενο έκφρασης (με ένταξη θέσεων που δουλέψαμε στο μάθημα) [LAMS:
submit file], 2. Η εύρεση και η παρουσίαση στοιχείων για την ορχήστρα Εβραίων –
Παλαιστινίων του Ντ. Μπάρενμποϊμ. Ακούμε στην τάξη μια συναυλία της ορχήστρας,
κατασκευή ταμπλό για τα ανθρώπινα δικαιώματα [LAMS: αφίσα], 3. Έρευνα για
οργανισμούς που προωθούν τον σεβασμό των δικαιωμάτων του ανθρώπου [LAMS:
survey], 4. Σχέδιο έρευνας ή δράσης: Παρέμβαση με θέμα «Αγωνιζόμαστε εναντίον
μιας προκατάληψης», 5. Προετοιμασία-πραγματοποίηση μιας συνέντευξης με
εκπρόσωπο θεσμού που σχετίζεται με το θέμα [LAMS: dim-dim], 6.
Oμαδοσυνεργατική διδασκαλία «Ο Χριστός και οι ‘άλλοι’»: Σαμαρείτισσα, Χαναναία,
Ρωμαίος εκατόνταρχος, λεπροί, Ζακχαίος, Φαρισαίος, ληστής. Οι οικείοι του Χριστού
(Μκ 3, 31-35· Μτ 25, 31-46), 7. Τα κείμενά μου – οι θησαυροί μου: Συλλογή κειμένων
για το ζήτημα της ενότητας. Δημιουργία ενός ηλεκτρονικού αρχείου [LAMS: survey].
Περιεχόμενο
5η φάση: Aξιολόγηση των αποτελεσμάτων ( 1 ώρα)

Στο τέλος γίνεται μια αθροιστική αξιολόγηση τόσο των δραστηριοτήτων των μαθητών
(portfolio- δυνατότητα που προσφέρεται από το ίδιο το LAMS) όσο και όλου του σεναρίου
μέσω ηλεκτρονικών ερωτηματολογίων [LAMS: έρευνα].
Δραστηριότητα – ολοκληρώστε τη φράση




Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά…
Δραστηριότητα – Ένα ταξίδι με τραίνο!




 Διαλέγω με ποιους θα ταξιδέψω…
2η δραστηριότητα –
γράφω την ιστορία κάποιου που δεν ταξίδεψε!
Συμπεράσματα – προτάσεις
Η ανάπτυξη της συγκεκριμένης διδακτικής πρότασης υπηρετεί, κατά τη
γνώμη μας, τις εξής ανάγκες:
•Την ανάγκη για ανάπτυξη διδακτικής μεθοδολογίας ή οποία να είναι
κοινή και αναγνωρίσιμη από όλα τα διδακτικά αντικείμενα.

•Την ανάγκη δια-σύνδεσης της γνώσης (πληροφορίες, πηγές κ.λπ.), η
οποία είναι διάσπαρτη, σε ενιαία σύνολα.

•Την ανάγκη διαμοιρασμού καλών πρακτικών ανάμεσα στην
εκπαιδευτική κοινότητα. Για να γίνει αυτό, είναι αναγκαία μια κοινή και
αναγνωρίσιμη τυπολογία στην ανάπτυξη των διδακτικών προτάσεων και
στη δημιουργία διδακτικού υλικού.

•Την ανάγκη αξιοποίηση των ΤΠΕ, στο πλαίσιο των νέων θεωριών
μάθησης.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ!

          ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ;

                      Ιωάννα Κομνηνού
                   ikomninou@gmail.com

More Related Content

What's hot

σενάριο διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίου
σενάριο  διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίουσενάριο  διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίου
σενάριο διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίουΑφροδίτη Διαμαντοπούλου
 
Helen of Troy
Helen of TroyHelen of Troy
Helen of Troy
ANTONOPOULOU HELEN
 
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣΑγγελα Μπουρτζακη
 
збери квітку
збери квіткузбери квітку
збери квітку
tmvigovska
 
веди 8кл
веди 8клведи 8кл
веди 8клverka1987
 
Коран
КоранКоран
Коран
DorokhGala
 
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
Інститут післядипломної педагогічної освіти КУБГ
 
рід іменників
рід іменниківрід іменників
рід іменників
Тетяна Шинкаренко
 
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підряднимиурок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
Vitaliy Babak
 
критерії оцінювання переказу
критерії оцінювання переказукритерії оцінювання переказу
критерії оцінювання переказу
oksanasushkova78
 
уподібнення
уподібнення уподібнення
уподібнення
labinskiir-33
 
збірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мовизбірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мови
Helen Golovina
 
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικςΕισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
Κατερίνα Προκοπίου
 
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑ
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑNEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑ
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑΕύα Ζαρκογιάννη
 
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνιαΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
Theod13
 
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίουΤο ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
vserdaki
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' Γυμνασίου (17 διαγωνίσματα)
ΙΣΤΟΡΙΑ   Α' Γυμνασίου  (17 διαγωνίσματα)ΙΣΤΟΡΙΑ   Α' Γυμνασίου  (17 διαγωνίσματα)
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' Γυμνασίου (17 διαγωνίσματα)
Kats961
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
lena karuk
 
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторинаД.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
Adriana Himinets
 
φ. εργ. φρανκ
φ. εργ. φρανκφ. εργ. φρανκ
φ. εργ. φρανκ
SotiropoulouK
 

What's hot (20)

σενάριο διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίου
σενάριο  διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίουσενάριο  διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίου
σενάριο διδασκαλίας στη λογοτεχνία της β γυμνασίου
 
Helen of Troy
Helen of TroyHelen of Troy
Helen of Troy
 
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΔΕΙΚΤΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
 
збери квітку
збери квіткузбери квітку
збери квітку
 
веди 8кл
веди 8клведи 8кл
веди 8кл
 
Коран
КоранКоран
Коран
 
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
Анжела Мельник. Особливості вивчення повісті Девіда Алмонда «Скелліг» у 7-му ...
 
рід іменників
рід іменниківрід іменників
рід іменників
 
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підряднимиурок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
урок 36 складнопідрядні речення з кількома підрядними
 
критерії оцінювання переказу
критерії оцінювання переказукритерії оцінювання переказу
критерії оцінювання переказу
 
уподібнення
уподібнення уподібнення
уподібнення
 
збірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мовизбірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мови
 
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικςΕισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
Εισαγωγή στην Οδυσσεια σε κόμικς
 
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑ
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑNEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑ
NEOΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΖΑΡΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΥΑ
 
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνιαΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
 
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίουΤο ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ-Ν. Λογοτεχνία β γυμνασίου
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' Γυμνασίου (17 διαγωνίσματα)
ΙΣΤΟΡΙΑ   Α' Γυμνασίου  (17 διαγωνίσματα)ΙΣΤΟΡΙΑ   Α' Γυμνασίου  (17 διαγωνίσματα)
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' Γυμνασίου (17 διαγωνίσματα)
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
 
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторинаД.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
Д.Дефо. Робінзон Крузо. Презентація-вікторина
 
φ. εργ. φρανκ
φ. εργ. φρανκφ. εργ. φρανκ
φ. εργ. φρανκ
 

Similar to Lams komninou

Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξης
Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξηςΠρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξης
Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξηςekati
 
ταρατζίκη
ταρατζίκηταρατζίκη
ταρατζίκηstratism
 
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
Eurodiplomats
 
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΒΔΙΚΟΥ
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Makis Triantafillidis
 
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: Ρατσισμός
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: ΡατσισμόςΖαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: Ρατσισμός
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: ΡατσισμόςΕύα Ζαρκογιάννη
 
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησηςεναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
George Markatatos
 
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοιΔιαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
ssuser7d4caa
 
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματοςμοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
Tassos Karampinis
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...Dimitra Stagia
 
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1Xristina Fotopoulou
 
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςαντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςkse30lykeio
 
δμφε ιστορία γ΄ γυμνασίου
δμφε  ιστορία γ΄ γυμνασίουδμφε  ιστορία γ΄ γυμνασίου
δμφε ιστορία γ΄ γυμνασίου
marygeo2
 
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλουδμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
marygeo2
 
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
NZAL
 
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλουδμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
marygeo2
 
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
empapachri
 

Similar to Lams komninou (20)

Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξης
Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξηςΠρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξης
Πρακτικές προτάσεις διαχείρισης της πολυπολιτισμικής σχολικής τάξης
 
ταρατζίκη
ταρατζίκηταρατζίκη
ταρατζίκη
 
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
Παιδαγωγικές στρατηγικές για την προώθηση της πολιτισμικής διπλωματίας στις σ...
 
First-part
First-partFirst-part
First-part
 
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
 
Project vassilopoulou pp_33
Project vassilopoulou pp_33Project vassilopoulou pp_33
Project vassilopoulou pp_33
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
 
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: Ρατσισμός
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: ΡατσισμόςΖαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: Ρατσισμός
Ζαρκογιάννη Εύα Διδακτικό σενάριο. Ενότητα: Ρατσισμός
 
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησηςεναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης
 
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοιΔιαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
Διαφοροποίηση διδασκαλίας στο γυμνάσιο.Τεχνικές και μέθοδοι
 
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματοςμοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
 
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1
θεωρίες μάθησης και λογισμικά 1
 
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςαντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
 
δμφε ιστορία γ΄ γυμνασίου
δμφε  ιστορία γ΄ γυμνασίουδμφε  ιστορία γ΄ γυμνασίου
δμφε ιστορία γ΄ γυμνασίου
 
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλουδμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
 
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
«Δημιουργούμε ένα Hip–Hop για τα ανθρώπινα δικαιώματα»
 
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλουδμφε  ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
δμφε ιστορία β΄λυκείου-α. ασημακοπούλου
 
θεωρίες+μάθησης
θεωρίες+μάθησηςθεωρίες+μάθησης
θεωρίες+μάθησης
 
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
Mixalopoulou b-gymnasiou-them-enot-1-3odioro-2
 

Lams komninou

  • 1. Εκπαιδευτικό Σενάριο «Εμείς και οι άλλοι» στο Περιβάλλον του LAMS Θρησκευτικά Β΄ Γυμνασίου Ιωάννα Κομνηνού Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΔΚΕΕ) «Τεχνολογίες Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη»  2 & 3 Μαρτίου 2013
  • 2. Εκπαιδευτική παρέμβαση Ομάδα στόχος Θέση προβλήματος Στόχοι Περιεχόμενο Μέθοδος – Τεχνικές
  • 3. Θέση προβλήματος– Περιεχόμενο διδασκαλίας «Αν υπάρξει επόμενος παγκόσμιος πόλεμος θα γίνει για θρησκευτικούς λόγους » Samuel P. Huntington Εκπαιδευτικό πρόβλημα Η διαφορετικότητα είναι γνώρισμα των σύγχρονων πολυπολιτισμικών κοινωνιών και συχνά καταλήγει σε πρόβλημα το οποίο εκδηλώνεται με τη μορφή κοινωνικών διακρίσεων και συγκρούσεων. Περιεχόμενο διδασκαλίας Μέσα από κείμενα και δραστηριότητες οι μαθητές ανακαλύπτουν τις πτυχές της διαφορετικότητας που συναντούν στην καθημερινότητά τους και συνειδητοποιούν τον τρόπο δημιουργίας στερεοτύπων και προκαταλήψεων.
  • 4. Εκπαιδευτική παρέμβαση Ομάδα στόχος Θέση προβλήματος Στόχοι Περιεχόμενο Μέθοδος – Τεχνικές
  • 5. Ομάδα Στόχος Μαθητές Β΄ Γυμνασίου 1. ενημερωμένοι για προβλήματα που σχετίζονται με την ετερότητα και έχουν οδηγήσει σε πολέμους, γενοκτονίες, τρομοκρατικές επιθέσεις κ.λπ. 2. Γνωρίζουν για τη στάση του Χριστού απέναντι στις κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες της εποχής του. 3. Γνωρίζουν για την εξάπλωση του χριστιανισμού στον κόσμο. 4. Ενδιαφέρονται για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής και τους τρόπους σύνδεσης της σχολικής γνώσης με τα προβλήματα αυτά. 5. Είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία και τις εφαρμογές λογισμικού και τους αρέσει να τα αξιοποιούν στη διαδικασία της μάθησης. 6. Γνωρίζουν πώς να πλοηγηθούν στο Διαδίκτυο και τους αρέσει να το χρησιμοποιούν στη μαθησιακή διαδικασία.
  • 6. Ομάδα Στόχος Ψυχοκοινωνικά, οι μαθητές: 1. Έχουν εμπειρία του «άλλου». 2. Είναι ήδη φορείς κάποιων αντιλήψεων για τη διαφορετικότητα από το οικογενειακό και κοινωνικό τους περιβάλλον. 3. Είναι ευαισθητοποιημένοι σε θέματα ετερότητας, εφόσον γνωρίζουν τι σημαίνει ρατσισμός, διακρίσεις, μισαλλοδοξία κ.λπ. 4. Έχουν, πιθανόν, αντιμετωπίσει προβλήματα επειδή θεωρήθηκαν «διαφορετικοί». Δημογραφικά, οι μαθητές: 1. Ανήκουν και στα δύο φύλα. 2. Έχουν κατά μέσον όρο ηλικία 14 έτη. 3. Είναι διαφορετικής γλωσσικής, θρησκευτικής και πολιτιστικής προέλευσης.
  • 7. Εκπαιδευτική παρέμβαση Ομάδα στόχος Θέση προβλήματος Στόχοι Περιεχόμενο Μέθοδος – Τεχνικές
  • 8. Στόχοι (1/2) Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας οι μαθητές θα μπορούν : Σε επίπεδο γνώσεων: • να επισημαίνουν και αξιολογούν τη στάση τους απέναντι στον «άλλο» και να επισημαίνουν τυχόν στερεότυπα που διατηρούν • να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούνται τα στερεότυπα Σε επίπεδο δεξιοτήτων: • να εκφράζουν τις προσωπικές τους ιδέες και πεποιθήσεις για το ζήτημα της ετερότητας • να υποστηρίζουν τις αντιλήψεις τους με επιχειρήματα • να διαπιστώσουν τις προϋποθέσεις και τους παράγοντες των κρίσεων και των συγκρούσεων και να αξιολογήσουν τις λύσεις-συνθέσεις που επιτεύχθηκαν και τις αντιθέσεις ή τους προβληματισμούς που παραμένουν
  • 9. Στόχοι (2/2) Σε επίπεδο στάσεων: Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας οι μαθητές θα μπορούν: (Συναισθηματικά) • να διερωτώνται για την ορθότητα των αντιλήψεων που ήδη έχουν σε ό,τι αφορά τη διαφορετικότητα • να υιοθετούν νέες στάσεις απέναντι σε κοινωνικά ζητήματα (Ψυχοκινητικά) • να συνεργάζονται με τα άλλα μέλη της ομάδας τους για κοινές εργασίες • να συζητούν με τους άλλους για κοινωνικά θέματα και προβλήματα και να αναζητούν από κοινού λύσεις
  • 10. Εκπαιδευτική παρέμβαση Ομάδα στόχος Θέση προβλήματος Στόχοι Περιεχόμενο Μέθοδος – Τεχνικές
  • 11. Εκπαιδευτικές τεχνικές - μέσα Το εκπαιδευτικό αυτό σενάριο αναπτύσσεται :  με μια γνωστή ταξινομία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (Dialog Plus),  σε ένα αρκετά διαδεδομένο ψηφιακό περιβάλλον εκπαιδευτικού σχεδιασμού (LAMS),  σύμφωνα με τη μεθοδολογία της μάθησης βασισμένης σε πρόβλημα και της επίλυσης προβλήματος (Problem Based Learning και Problem Solving)
  • 12. Problem based learning – problem solving Η Μάθηση Βασισμένη στο Πρόβλημα είναι μια εκπαιδευτική μέθοδος και φιλοσοφία, κατά την οποία η μάθηση επιτυγχάνεται μέσα από μια διαδικασία επίλυσης προβλήματος. Tα δύο σημαντικότερα στοιχεία του μοντέλου αυτού είναι η εκτεταμένη διδασκαλία στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων και η διδασκαλία συγκεκριμένου περιεχομένου πλαισιωμένου από μια περίπτωση ή ιστορία, ακολουθήσαμε στην ανάπτυξη του σεναρίου μας τις φάσεις της Επίλυσης Προβλήματος (problem solving) και ως περίπτωση το ίδιο το θέμα, τη συνάντηση δηλαδή με τη διαφορετικότητα, που εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο προώθησης της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.
  • 13. Dialog Plus Learning Activities Taxonomy Για να οργανώσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία και να την περιγράψουμε με τρόπο σαφή και κατανοητό σε όλους βασιστήκαμε στη χρήση επεξεργασμένου λεξιλογίου της ταξινομίας Dialog Plus Learning Activities Taxonomy. Xρησιμοποιήσαμε κοινούς και κατανοητούς όρους, προσδιοριστικούς ενός μαθησιακού σεναρίου, όπως: σκοποί και αποτελέσματα, μέθοδος αξιολόγησης, ρόλοι, προαπαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες, δραστηριότητες, εργαλεία και πόροι. Στόχος μας ήταν η επίτευξη μιας σημασιολογικής διαλειτουργικότητας στο επίπεδο της περιγραφής των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.
  • 14. Εκπαιδευτική παρέμβαση Ομάδα στόχος Θέση προβλήματος Στόχοι Περιεχόμενο Μέθοδος – Τεχνικές
  • 15. Περιεχόμενο 1η φάση: Προσδιορισμός προβλήματος ( 1η + 2η 2 ώρες) • Προκαταβολικός οργανωτής ένα κείμενο γύρω από τις προκαταλήψεις και την ετερότητα [LAMS: διαμοίραση πόρων]. Οι μαθητές αυθόρμητα εκφράζουν σκέψεις και συναισθήματα (ιδεοθύελλα). • Συγκέντρωση ειδήσεων και ανάγνωση ενός κειμένου γύρω από το ζήτημα της ετερότητας, με ιδιαίτερη έμφαση στις ιστορίες μεταναστών. Και σε αυτό το στάδιο εφαρμόζεται η τεχνική της ιδεοθύελλας για πρωτογενή έκφραση των μαθητών [LAMS: εγγραφή βίντεο]. • Μια πρώτη έρευνα των διαστάσεων και των ορίων του προβλήματος (Dimensional Analysis) με θέμα τη μετανάστευση και την προσφυγιά (με στόχο να κατανοηθεί ως αναπόσπαστη διάσταση της ανθρώπινης ιστορίας και να αναλυθούν οι λόγοι που αναπτύσσεται η εχθρότητα και ο ρατσισμός) [LAMS: συνομιλία – επισκόπηση].
  • 16. Περιεχόμενο 2η φάση: Αναπαράσταση του προβλήματος ( 1η + 2η 2 ώρες) • Δημιουργία ομάδων και ομαδική εργασία [LAMS: ομαδοποίηση] με στόχο την αναγνώριση των προκαταλήψεων και των τρόπων με τους οποίους οδηγηθήκαμε σε αυτές. Σε αυτή τη φάση οι μαθητές με διάφορες τεχνικές (brainstorming, brainwriting) ολοκληρώνουν τις φράσεις: α) «Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά…», β) Ποιους θεωρώ «ξένους», γ) τι αισθάνομαι για τους «ξένους», δ) με ποιον τρόπο έχω διαμορφώσει τις απόψεις μου; Αναστοχασμός και συζήτηση για τους κινδύνους που συνεπάγονται για μας και την κοινωνία μας οι παραπάνω αντιλήψεις [LAMS: συνομιλία – επισκόπηση]. • Σύντομης διάρκειας βίντεο με θέμα «Ο άλλος ως ο διαφορετικός» - μετασχηματισμός του βιβλικού κειμένου για τον Καλό Σαμαρείτη, με ιδιαίτερη έμφαση στις κρυφές σκέψεις των προσώπων, στη διαμόρφωση συλλογικών προσώπων κ.λπ. [LAMS: διαμοίραση πόρων]. Μια προτεινόμενη δραστηριότητα είναι το παιχνίδι ρόλων- creative writing πάνω στη δραστηριότητα «Με ποιον θα ήθελα να ταξιδέψω;». Εναλλακτικά προτείνεται το «παιχνίδι για τα στερεότυπα ως προς τους άλλους» [LAMS: συνομιλία – επισκόπηση].
  • 17. Περιεχόμενο 3η φάση: Επιλογή της στρατηγικής ( 2 ώρες) • Οι μαθητές καλούνται να αναπτύξουν τη στρατηγική που θα ακολουθήσουν για την επίλυση του προβλήματος. Προτείνονται μια σειρά από δραστηριότητες που μπορούν να αποτελέσουν πηγή έμπνευση για τους μαθητές. Για παράδειγμα, οι μαθητές χρησιμοποιώντας το Google Earth: Στα βήματα των Κυρίλλου και Μεθοδίου, έρχονται σε μια πρώτη επαφή με 2 αγίους της Εκκλησίας, που ανάλαβαν το δύσκολο έργο του εκχριστιανισμού των Σλάβων σεβόμενοι απόλυτα τη διαφορετικότητά τους [LAMS: διαμοίραση πόρων]. • Μπορεί, επίσης, να αναπτυχθεί ένα σύντομης διάρκειας διαθεματικό Project «Η μαρτυρία της λογοτεχνίας για το Ολοκαύτωμα» (Πρίμο Λέβι, Έλληνες πεζογράφοι κ.ά.). ή το project «Οι Έλληνες δίπλα στους Εβραίους συμπατριώτες τους», ή «Εβραίοι ειρηνιστές για τα δικαιώματα των Παλαιστινίων» [LAMS: project]. • Αντί για project μπορεί να γίνει μια μελέτη περίπτωσης για τον «Μ. Σκόπτσοβα, Αρχιεπίσκοπος Σινά Δαμασκηνός για Εβραίους και Άραβες» ή «Ακάκιος, επίσκοπος Αμίδης».
  • 18. Περιεχόμενο 4η φάση: Εκτέλεση της στρατηγικής (3 ώρες) • Οι μαθητές καλούνται να εφαρμόσουν τη στρατηγική που προτείνουν για την επίλυση του προβλήματος, παρουσιάζοντας ενδεικτικά κάποια δείγματα της δουλειάς τους: •1. Κείμενο έκφρασης (με ένταξη θέσεων που δουλέψαμε στο μάθημα) [LAMS: submit file], 2. Η εύρεση και η παρουσίαση στοιχείων για την ορχήστρα Εβραίων – Παλαιστινίων του Ντ. Μπάρενμποϊμ. Ακούμε στην τάξη μια συναυλία της ορχήστρας, κατασκευή ταμπλό για τα ανθρώπινα δικαιώματα [LAMS: αφίσα], 3. Έρευνα για οργανισμούς που προωθούν τον σεβασμό των δικαιωμάτων του ανθρώπου [LAMS: survey], 4. Σχέδιο έρευνας ή δράσης: Παρέμβαση με θέμα «Αγωνιζόμαστε εναντίον μιας προκατάληψης», 5. Προετοιμασία-πραγματοποίηση μιας συνέντευξης με εκπρόσωπο θεσμού που σχετίζεται με το θέμα [LAMS: dim-dim], 6. Oμαδοσυνεργατική διδασκαλία «Ο Χριστός και οι ‘άλλοι’»: Σαμαρείτισσα, Χαναναία, Ρωμαίος εκατόνταρχος, λεπροί, Ζακχαίος, Φαρισαίος, ληστής. Οι οικείοι του Χριστού (Μκ 3, 31-35· Μτ 25, 31-46), 7. Τα κείμενά μου – οι θησαυροί μου: Συλλογή κειμένων για το ζήτημα της ενότητας. Δημιουργία ενός ηλεκτρονικού αρχείου [LAMS: survey].
  • 19. Περιεχόμενο 5η φάση: Aξιολόγηση των αποτελεσμάτων ( 1 ώρα) Στο τέλος γίνεται μια αθροιστική αξιολόγηση τόσο των δραστηριοτήτων των μαθητών (portfolio- δυνατότητα που προσφέρεται από το ίδιο το LAMS) όσο και όλου του σεναρίου μέσω ηλεκτρονικών ερωτηματολογίων [LAMS: έρευνα].
  • 20. Δραστηριότητα – ολοκληρώστε τη φράση Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά…
  • 21. Δραστηριότητα – Ένα ταξίδι με τραίνο! Διαλέγω με ποιους θα ταξιδέψω…
  • 22. 2η δραστηριότητα – γράφω την ιστορία κάποιου που δεν ταξίδεψε!
  • 23. Συμπεράσματα – προτάσεις Η ανάπτυξη της συγκεκριμένης διδακτικής πρότασης υπηρετεί, κατά τη γνώμη μας, τις εξής ανάγκες: •Την ανάγκη για ανάπτυξη διδακτικής μεθοδολογίας ή οποία να είναι κοινή και αναγνωρίσιμη από όλα τα διδακτικά αντικείμενα. •Την ανάγκη δια-σύνδεσης της γνώσης (πληροφορίες, πηγές κ.λπ.), η οποία είναι διάσπαρτη, σε ενιαία σύνολα. •Την ανάγκη διαμοιρασμού καλών πρακτικών ανάμεσα στην εκπαιδευτική κοινότητα. Για να γίνει αυτό, είναι αναγκαία μια κοινή και αναγνωρίσιμη τυπολογία στην ανάπτυξη των διδακτικών προτάσεων και στη δημιουργία διδακτικού υλικού. •Την ανάγκη αξιοποίηση των ΤΠΕ, στο πλαίσιο των νέων θεωριών μάθησης.
  • 24. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ! ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ; Ιωάννα Κομνηνού ikomninou@gmail.com